Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаПитання для обговорення

Скачати 107.82 Kb.

Питання для обговорення
Скачати 107.82 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації13.04.2017
Розмір107.82 Kb.
  1   2

Семінар «Виховання культури користувача Інтернету. Безпека у всесвітній мережі»

Дата проведення - 05.01.2012 р.

Місце проведення – ЧАТ, сайт УО

Час проведення – 11.00 – 12.00


ПИТАННЯ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ
1) Теоретичні аспекти.

2) Обмін досвідом, корисні поради.

3) Рекомендації щодо використання антивірусних програм.

4) Деякі поради батькам та вчителям
1) Онляндія – безпечна веб-країна http://www.onlandia.org.ua/ (Програма ініційована Коаліцією за безпеку дітей в Інтернеті, що заснована компанією «Майкрософт Україна» в рамках програми «Партнерство в навчанні» (http://www.microsoft.com/ukraine/education/partnersinlearning/training-for-teachers.mspx#p3 )
2) Посилання, де скачати посібник «Виховання культури користувача Інтернету. Безпека у всесвітній мережі», автори Кочарян А.Б., Гущина Н.І.

http://makemc.pp.ua/doc/inform/Internet.pdf

3) Сайт КиївСтар

http://online-bezpeka.kyivstar.ua/for_schools/ - буде цікавим для шкіл.

посилання на скачування Посібника для батьків

http://online-bezpeka.kyivstar.ua/f/2/the_benefit_for_parents/A5_Ukrainian.pdf

Ви, звичайно, вже мали змогу переконатися в тому, що Інтернет — це феноменальний за своїми можливостями засіб. Зараз мова піде про небезпеки пов’язані з його використанням.

Інтернет охоплює майже весь світ, а отже ця мережа доступна і для тих людей, які мають далеко не найкращі наміри. Проблема збільшується ще й тому, що після підключення комп'ютера до мережі, а особливо до Інтернету, виникає ризик вторгнення зловмисника до цього комп’ютера та подальшого використання його для атак на інші комп’ютерні системи.


Існують різні види небезпек, пов'язаних із користуванням Інтернетом. Одні зло­вмисники прагнуть отримати вашу персональну інформацію та скориставшись нею, зашкодити вам. Інші вибирають об'єктом атак вашу комп'ютерну систему та намагаються вивести її з ладу або використати для приховування своїх шкідливих дій.
Кожен користувач Інтернету повинен мати чітке уявлення про основні джерела безпеки, що йому загрожують. Це насамперед діяльність хакерів, а також віруси та спам.

Хакери

Спочатку слово хакер було сленговою назвою комп'ютерного ентузіаста. Однак з часом воно набуло негативного значення, й тепер так називають людину, яка без дозволу проникає до чужої комп'ютерної системи з наміром викрасти або зруйнувати дані. Більшість подібних хакерів воліють, щоб їх називали кракерами — від англійського слова «crack», тобто злом.

Існує багато способів, за допомогою яких Хакери проникають до чужих систем.

Найбільш поширеними є такі :Троянські коні. Це шкідливі програми, які розповсюджуються шляхом обману. Так, вам може надійти електронною поштою лист, де буде сказано, що програма, яка знаходиться у вкладенні, виконує якусь корисну функцію.
Електронна пошта Електро́нна по́шта (англ. e-mail, або email, скорочення від electronic mail) - популярний сервіс в інтернеті, що робить можливим обмін даними будь-якого змісту (текстові документи, аудіо-, відеофайли, архіви, програми).
Якщо ви запустите її на виконання, ваш комп'ютер буде заражений. Троянські коні відкривають хакерам доступ до системи, можуть спричинити руйнування інших та виконання інших програм.

Перевантаження сайту або мережі. Генеруючи багато запитів довільного змісту до сайту або мережі, хакер збільшує їхнє робоче навантаження внаслідок чого цей сайт або мережа не можуть нормально функціонувати.

Підміна адрес. Хакер підмінює адреси сайтів у такий спосіб, що коли користувач зводить у браузері адресу якогось сайту, його спрямовують до зовсім іншого сайту. Іноді на такому альтернативному сайті міститься негативна інформація про власника того сайту, який збирався відвідати користувач.

Аналіз пакетів. За допомогою спеціальної програми хакер читає певну інформацію що міститься у пакетах, які передаються мережею. Загалом програми - аналізатори пакетів призначені для контролю за мережею, проте вони ж використовуються хакерами для несанкціонованого збирання інформації.

Соціотехніка. Цей термін використовується для позначення шахрайських дій, спрямованих на отримання інформації, яка дає змогу проникнути до певної системи та даних, що в ній знаходяться.

Отримання да́них (англ. Data Mining) - виявлення прихованих закономірностей або взаємозв'язків між змінними у великих масивах необроблених даних. Зазвичай поділяють на задачі класифікації, моделювання та прогнозування.
Соціотехніка зазвичай є грою хакера на довірі людини. Для цього використовуються сфальсифіковані сайти та фіктивні електронні повідомлення від імені реальних компаній з про­ханням надати особисту інформацію.

Підміна веб-сторінки. Хакер дістається сайту та змінює на ньому певну веб-сторінку, після чого на ній відображається інша інформація.

ПРИМІТКА

Перед передаванням мережею інформацію завжди поділяють на маленькі порції - так звані пакети з яких після прибуття до місця призначення знову утворюється єдине ціле. Щоб кожний пакет був доставлений до місця призначення до нього додається заголовок який містить номер пакета, адресу призначення та іншу необхідну інформацію.УВАГА

Отримавши електронного листа з проханням повідомити персональну інформацію, ніколи не надавайте цю інформацію.Віруси та хробаки

Існують програми, що мандрують Інтернетом та, потрапивши на комп'ютер чи до локальної мережі, завдають тієї чи іншої шкоди. Особливо небезпечними є два ви­ди таких програм — віруси та хробаки.

Віруси. Програми названі на ім'я біологічних організмів, бо вони досить ма­лі, розповсюджуються, роблячи копії з самих себе, та не можуть існувати без носія. Такий вірус потрапляє до комп'ютерної системи, власник якої про це й гадки не має. До того ж іноді вірус якийсь час залишається затаєним, жод­ним чином себе не викриваючи, і лише після настання певної дати чи події активізується та завдає шкоди комп'ютерній системі.

Хробаки. Хробак схожий на вірус тим, що розмножується, роблячи власні копії, але на відміну від останнього він не потребує носія й існує сам по собі. Часто хробаки передаються через електрону пошту. Хоча спершу хробаки не були шкідливими, нинішні їхні різновиди спричиняють значні перенавантаження мереж і можуть руйнувати файли. Найбільш нищівний з усіх хробаків на ім'я I LOVE YOU завдав збитків на 7 млрд. доларів.

Хакери створюють вірусоподібні програми, бажаючи продемонструвати свою владу над інформаційними системами.

Інформацíйна систéма (англ. Information system) - сукупність організаційних і технічних засобів для збереження та обробки інформації з метою забезпечення інформаційних потреб користувачів.
Навіть найменш шкідливі з цих програм мо­жуть призвести до великих неприємностей, а завдані ними збитки іноді оцінюються в мільйони доларів. Так, вірус Melissa, перший з тих, що атакували системи електронної пошти, з моменту своєї появи в 1991 році заподіяв збитків на 80 млн. доларів.

Нині щорічно з'являються тисячі вірусів. Якщо 1990 року їх було десь між 200 та 500, то у 2000 році — вже 50 000.

УВАГА

Нові віруси та інші методи вторгнення до вашої комп’ютерної системи виникають майже щодня. Тому регулярно перевіряйте наявність оновлень на сайті своєї антивірусної програми. Повідомлення про нові віруси та інші небезпеки з’являються в Інтернеті постійно. Точну інформацію про потенційну небезпеку того чи іншого вірусу можна отримати за адресою http://www.viruslist.com/ru/Спам

Спамом називають небажану електронну пошту, тобто пошту, що надходить без вашої згоди. Майже нічого не коштує розіслати такі повідомлення мільйонам людей по всьому світу, й ніякі Хакери тут не потрібні. А от боротися зі спамом дуже складно навіть корпорації, спроможні щорічно витрачати мільйони доларів на антивірусне програмне забезпечення, не здатні зупинити потік рекламних та інших небажаних повідомлень, які призводять до перенавантаження мережних каналів та зайвих витрат дискового простору.

Антивірусна програма (антивірус) - спеціалізована програма для знаходження комп'ютерних вірусів, а також небажаних (шкідливих) програм загалом та відновлення заражених (модифікованих) такими програмами файлів, а також для профілактики - запобігання зараження (модифікації) файлів чи операційної системи шкідливим кодом.
І хоча повністю припинити надходження спаму досить важко, існують методи, що дозволяють істотно зменшити його кількість.

Люди отримують спам з різних причин. Проте часто вони самі є винуватцями того, що їхня електронна адреса потрапляє до спамерів. Щоб з вами такого не сталося, треба знати, як відбувається полювання за адресами. Зазвичай спамери використовують спеціальні програми-павуки, які обстежують Веб і відшукують всі адреси електронної пошти, що там з'являються. Тому пам'ятайте: як тільки ви вкажете де-небудь адресу своєї електронної пошти, чекайте надходження спаму. Далі наведений перелік типових дій, які можуть призвести до того, що ваша адреса стане надбанням спамерів:


 • запис до гостьової книги на якомусь з сайтів із зазначенням своєї електронної адреси;

 • підписка на безкоштовне отримання електронною поштою прайс-листів, новин та іншої подібної інформації;

 • відповідь на спам, що надійшов на вашу адресу (цим ви підтверджуєте, що адреса дійсно комусь належить);

 • публікування свого імені та електронної адреси в онлайновому довіднику типу «жовтих сторінок»;

 • надання згоди на участь у групі новин;
  Гру́па нови́н (англ. newsgroup) (інша назва ньюсгрупа або ньюзгрупа) - віртуальне вмістилище повідомлень в технології NNTP, аналог каналу в IRC. Іноді замість терміна група новин не цілком грамотно використовується конференція.


 • реєстрація свого доменного імені, яка вимагає надання персональної інфор­мації;

 • заповнення онлайнових форм;

 • участь у чаті.

Додаткова інформація про спам:

За додатковою інформацію про спам можна звернутися до таких джерел:

Стаття про спам у Вікіпедії: http://ru.wikipedia.org/wiki/

Сайт, присвячений боротьбі зі спамом: http://www.antispam.ru/spam.shtml


Запобігання зараженню вірусами

Як вже зазначалося, немає й не може бути стовідсоткової гарантії того, що ви ніколи не підхопите в Інтернеті вірус, не зазнаєте вторгнення чи не отримаєте спам, — певний ризик завжди існує. Для запобігання цьому потрібно використовувати відповідні програмні засоби, завжди керуватися здоровим глуздом та дотримуватися правил безпечної поведінки в Інтернеті.

Програмне забезпечення Програ́мне забезпе́чення (програ́мні за́соби) (ПЗ; англ. software) - сукупність програм системи обробки інформації і програмних документів, необхідних для експлуатації цих програм.
Ось деякі з цих правил: • На комп'ютері завжди має функціонувати антивірусне програмне забезпе­чення. Стежте за його актуальністю. Настройте програму в такий спосіб, щоб вона автоматично сканувала систему, коли ви не працюєте, скажімо, по не­ділях чи вночі.

 • Не відкривайте файли-вкладення, які надходять разом із повідомленнями електронної пошти, якщо ви не впевнені, що вони містять саме ті дані, на які ви чекаєте.

 • Використовуйте лише те програмне забезпечення, яке надійшло з перевіре­них джерел.

Рекомендована антивірусна програма для вільного використання:

- AVG антивирус:

http://www.freeversion.ru/avg-antivirus-skachat-besplatno або

http://free.avg.com/ww-en/homepage

- Avira Free Antivirus (для використання вдома)

http://www.avira.com/ru/avira-free-antivirus


  1   2


Скачати 107.82 Kb.

 • Троянські коні.
 • Перевантаження сайту або мережі.
 • УВАГА
 • Запобігання зараженню вірусами
 • - Avira Free Antivirus (для використання вдома)