Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаПлан-конспект уроку інформатика 9 клас тема запис інформації на оптичні носії. Форматування та копіювання дисків. Мета

Скачати 234.5 Kb.

План-конспект уроку інформатика 9 клас тема запис інформації на оптичні носії. Форматування та копіювання дисків. Мета
Скачати 234.5 Kb.
Дата конвертації29.03.2019
Розмір234.5 Kb.
ТипПлан-конспект
ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ Інформатика 9 клас ТЕМА Запис інформації на оптичні носії. Форматування та копіювання дисків. МЕТА розглянути типи оптичних дисків, типи файлових систем, методи роботи з програмами запису оптичних дисків; ввести поняття «форматування дисків», «копіювання дисків»; сформувати вміння записувати оптичні диски, проводити форматування дисків, створювати копії оптичних дисків; розвивати логічне мислення, творчість, комп’ютерну грамотність;
Оптичні накопичувач або Оптичний носій інформації - це термін у галузі інформатики, що позначає засіб зберігання даних з допомогою носіїв та самі носї, що зчитуються оптично. Дані записуються, з допомогою позначок на паттерні, який може бути прочитаний знову світлом, зазвичай променем лазера, точно зосередженого на диску, що обертається.
Фа́йлова систе́ма - спосіб організації даних, який використовується операційною системою для збереження інформації у вигляді файлів на носіях інформації. Також цим поняттям позначають сукупність файлів та директорій, які розміщуються на логічному або фізичному пристрої.
Опти́чний диск - носій даних у вигляді пластикового чи алюмінієвого диска, призначеного для запису й відтворення звуку, зображення, буквенно-цифрової інформації тощо за допомогою лазерного променя. Щільність запису - понад 108 біт/см.
Міркування - зіставлення думок, пов’язання їх задля відповідних висновків, логічне мислення. Можна розглядати міркування як аналіз і синтез даних, та їхню оцінку. Хоча знання фактів і є точкою відліку у вивченні суспільних наук, людина також повинна мати здатність до логічного мислення-міркування, адже саме міркування наповнює факти, проблеми і поняття змістом: міркуючи над засвоєним знанням, людина приходить до повнішого розуміння предмета. Міркування є також предметом логіки, яка вказує нам правила, закони або норми, яким повинне підкорятися наше мислення для того, щоб бути істинним.
виховувати бережне ставлення до комп’ютерної техніки. ОБЛАДНАННЯ ТА ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ малюнки, схеми, роздатковий матеріал до практичної роботи, операційна система WINDOWS, спеціалізована програма для роботи з образами дисків ALCOHOL, програмний пакет для роботи з будь-якими дисками NERO.
Пакет програмного забезпечення (англ. software package - набір програм, призначених для розв'язання задач певного класу. Можуть випускатись як одним розробником, так і різними розробниками.
Операці́йна систе́ма, скорочено ОС (англ. operating system, OS) - це базовий комплекс програм, що виконує управління апаратною складовою комп'ютера або віртуальної машини; забезпечує керування обчислювальним процесом і організовує взаємодію з користувачем.
ТИП УРОКУ комбінований БАЗОВІ ПОНЯТТЯ ТА ТЕРМІНИ програми запису дисків, форматування, копіювання дисків ПЛАН УРОКУ Організаційний етап. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. Сприймання і усвідомлення нового навчального матеріалу. Робота учнів над вправами по застосуванню знань. Практична робота. Релаксація. Підсумок уроку. Домашнє завдання. ХІД УРОКУ Організаційний етап. Привітання. Фіксація відсутніх учнів. Перевірка готовності учнів до уроку. Перевірка готовності до уроку кабінету. Перевірка наявності обладнання до уроку. Актуалізація опорних знань. Якими способами можна записати інформацію на оптичні носії Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. Оптичні диски вже давно стали звичайним засобом для збереження інформації. Які типи оптичних дисків ви знаєте Як записати оптичний диск без використання спеціалізованих програм Як ви бачите подальший розвиток засобів для зберігання інформації Отже, тема сьогоднішнього уроку: «Запис інформації на оптичні носії. Форматування та копіювання дисків». Сприймання і усвідомлення нового навчального матеріалу. Типи дисків Тип диску Коротка характеристика CD-R — вид оптичних дисків для використовування в персональних компютерах. CD-R — компакт-диск з постійною памяттю, призначений для зберігання і читання значних обємів інформації (700 Мбайт і більш). Він містить компютерну інформацію, яка зчитується дисководом, підключеним до ПК. CD-R диски зявилися в 1985 р. на ринку і є віддрукованою з пластмаси 4,72-дюймовою (діаметр 120 мм, товщина 1,2 мм) круглою пластиною. На один CD-ROM можна вміщати 150 тис. сторінок тексту, що рівне 17 бібліям. Місткість такого диска, при такому малому розмірі, рівна 700 Мбайт, еквівалентна місткості близько 500 тридюймових дискет. CD-RW – компакт-диск, для якого передбачена можливість повторного запису інформації. В міру вдосконалювання технології створення CD і приводів, а також створення науково-технічного заділу в області високоякісного цифрового відео, виникла потреба в збільшенні ємності оптичних носіїв інформації.
Носі́й інформа́ції (англ. data medium) - матеріальний об'єкт природного або штучного походження, який здатний містити, зберігати і передавати інформацію.
Цифрове відео - це технологія представлення рухомих відео зображень в цифровій формі. Воно є відмінним від аналогового відео, що працює з відео зображенням у формі аналогових сигналів. Цифрове відео містить ряд цифрових зображень, що відображаються у швидкій послідовності.
До початку 1995 р. кілька конкуруючих фірм-виробників запропонували свої стандарти зі збільшеною ємністю СD, зокрема, був запропонований формат Super Density (SD). Щоб уникнути різноманіття (а часто й несумісності) стандартів, у вересні 1995 р. фірма Sony у союзі з вісьма іншими фірмами запропонувала новий універсальний формат запису даних на CD DVD (Digital Versatile Disk). Цей формат одержав активну підтримку серед провідних світових електронних компаній, тому що DVD задовольняє вимогам до відтворення відеозображень, а також до зберігання даних. Іноді з дисками формату DVD ототожнюють із Digital Video Disks (цифровими відеодисками), однак вони нетотожні, тому що перші є попередниками дисків нового універсального стандарту. Використання формату DVD дозволяє наблизити якість відеозображення для побутових програвачів CD до якості студійної TV-продукції. Після прийняття угоди про застосування єдиного стандарту DVD зявилися нові проблеми, повязані з інтересами різних кіностудій. Вони заждали додаткових гарантій того, що кінофільми, призначені для одного ринку, будуть недоступні для інших. У результаті увесь світ був поділений на шість зон, у яких будуть застосовуватися різні регіональні коди й диски. Програвачі CD будуть призначені для використання лише в конкретному регіоні, a CD можуть бути використані в декількох й, в окремих випадках, у всіх регіонах. Такий штучний розподіл миру послужить ще одним джерелом неприємностей для користувачів. Так, один раз хтось зясує, що апаратура, придбана їм, наприклад, у США (зона 1) або в країнах колишнього СРСР (зона 5), не зможе відтворити DVD-диск, призначений для країн Європи. Відповідно до спочатку прийнятого стандарту, DVD-диск є однобічним і може містити до 4,7 Гбайт інформації. Як й CD, диск формату DVD має діаметр 120 мм. У накопичувачі нового стандарту робоча довжина хвилі випромінювання лазера знижена з 0,78 до 0,63-0,65 мкм (видимий діапазон хвиль), що забезпечило можливість зменшення розмірів штрихів запису практично у два рази, а відстань між доріжками запису - з 1,6 до 0,74 мкм.
Європа є однією з частин світу, що обіймає частину материка Євразія. Площа Європи становить понад 10,5 млн км², населення - близько 730 млн осіб.
Довжина́ хви́лі - характеристика періодичної хвилі, що позначає найменшу відстань між точками простору, в яких хвиля має однакову фазу. Крива на представленому малюнку може розглядатися, наприклад, як миттєвий знімок збурень в струні, коли відхилення точок струни від положнення рівноваги задається виразом
Кожен двосторонній DVD складається із двох дисків товщиною по 0,6 мм, щільно зєднаних один з одним. Специфікація DVD спочатку розроблялася для однобічного одношарового диска, потім зявилася конструкція двошарового диска ємністю 8,5 Гбайт. Наступним кроком у розвитку технології DVD зявилося створення двосторонніх дисків, як одношарових, так і двошарових, при цьому ємність дисків доведена до 9,4 й 17 Гбайт відповідно, а час їхнього відтворення - 4,5 й 8 г. Розрізняють два види DVD-дисків: DVD-RW і DVD-R. Історії розвитку оптичних носіїв (додатково) Техніка накопичувачів на оптичних дисках бере початок в області методів побутового звукового оптичного запису. Розроблювачів накопичувачів на оптичних дисках переслідували невдачі із самого початку досліджень - із середини 70-х рр. Вирішивши ряд серйозних проблем, їм все ж таки вдалося в 1983 р. запропонувати працездатні зразки накопичувачів на оптичних дисках, але останні не одержали комерційного впровадження через відсутність оптичних дисків. У той же період фірмою Matsushita був виготовлений дослідний зразок привода для оптичних дисків з можливістю перезапису.
До́слідний зразо́к (виробу) (англ. pilot sample) - зразок продукції, виготовлений за наново розробленою документацією для перевірки шляхом випробувань відповідності її заданим технічним вимогам з метою прийняття рішення про можливість впровадження у виробництво і (чи) використання за призначенням.
Тільки лише наприкінці 80-х рр. накопичувачі на оптичних дисках стали реальністю. В 1980 р. фірми Sony й Philips обєднали свої зусилля в області розробки компакт-дисків (CD) і прийшли до угоди про створення єдиної технології запису й виробництва компакт-дисків з використанням лазерів. Спочатку виникли складності з вибором єдиного розміру CD, тому що одні розроблювачі наполягали на розмірі 12, а інші пропонували розмір 4,72. Зрештою був прийнятий варіант диска 4,72 , що використовується і в цей час. Як відзначається в багатьох публікаціях по історії компютерної техніки, це було зроблено тому, що на диску такого розміру можна записати Девяту симфонію Бетховена, тривалість звучання якої дорівнює 74 хв. Можна виділити три хронологічних періоди розвитку технології оптичних носіїв інформації CD. Перший період (1980-1985 рр.) ознаменувався створенням стандарту цифрового запису звукової інформації й випуском першого програвача дисків.
Звук - коливальний рух частинок пружного середовища, що поширюється у вигляді хвиль у газі, рідині чи твердому тілі. У вузькому значенні терміном звук визначають коливання, які сприймаються органами чуття людини.
Другий період (1985-1994 рр.) характеризувався подальшим удосконалюванням портативних музичних систем на компакт-дисках і початком розробки стандарту CD-ROM, що був анонсований в 1985 р. У цей же період стандарт CD-ROM був розширений і доповнений новими стандартами для записуваних компакт-дисків CD-R (CD-Recordable) З 1994 р. дисководи CD-ROM стають невідємною частиною стандартної конфігурації PC, що приводить до бума мультімедіа. За кілька років швидкість передачі даних в CD-ROM виросла в 32 рази (при кратності швидкості приводу від 1 до 32), почали широко застосовуватися накопичувачі записуваних дисків CD-R і перезаписуваних CD-RW.
Передача даних (обмін даними, цифрова передача, цифровий зв'язок) - фізичне перенесення даних цифрового (бітового) потоку у вигляді сигналів від точки до точки або від точки до множини точок засобами електрозв'язку каналом зв'язку; як правило, для подальшої обробки засобами обчислювальної техніки.
Почався перехід на новий, єдиний для PC і побутової електронної техніки, стандарт DVD-дисків ємністю 4,7 Гбайт. У наші дні ми є свідками розвитку стандарту DVD, що передбачає доведення ємності двошарових дисків до 8,5 Гбайт, а ємності двосторонніх двошарових дисків - 17 Гбайт. Диски CD і DVD сьогодні є практично незамінними для будь-якого користувача персонального компютера. Пристрої для зчитування інформації з оптичних дисків За конструктивним виконанням приводи CD-ROM бувають вбудовані у компютер і зовнішні. Вбудовані приводи розміщаються в корпусі компютера й підключаються до адаптера (контролера). Зовнішні приводи мають власний блок живлення й підключаються, як правило, до зовнішнього рознімання адаптера плати розширення. Спрощений алгоритм функціонування привода CD-ROM полягає в наступному. Після приміщення CD у завантажувальний пристрій електро-механічний пристрій приводить диск в обертання. Оптико-механічний блок забезпечує переміщення оптичної головки зчитування по радіусі диска й зчитування інформації. Напівпровідниковий лазер генерує малопотужний інфрачервоний промінь (типова довжина хвилі 780 нм, потужність випромінювання 0,2-5,0 мвт), що попадає на дзеркало, що відбиває лазерний промінь. Серводвигун по командах, що надходить від вбудованого мікропроцесора, переміщає рухливу каретку із дзеркалом, що відбиває, до потрібної доріжки на компакт-диску. Відбитий від диска промінь фокусується лінзою, розташованою під диском, далі відбивається від дзеркала й попадає на розділову призму, що направляє промінь на другу фокусуючу лінзу. Далі промінь попадає на фотодатчик, що перетворить світлову енергію в електричні імпульси.
Св́ітло - електромагнітні хвилі видимого спектру. До видимого діапазону належать електромагнітні хвилі в інтервалі частот, що сприймаються людським оком (7.5×1014 - 4×1014 Гц), тобто з довжиною хвилі від 390 до 750 нанометрів.
Сигнали з фотодатчика надходять на універсальний декодер. Декодер реєструє записану на диск інформацію наступним чином: обєктив фокусує на поверхні диску промінь лазеру діаметром близько 1 мкм; якщо світловий пучок потрапить на проміжок між заглибленнями на диску, то промінь не буде розсіюватися і відбившись, потрапить на фотоприймач;
Світловий пучок - просторово обмежений у напрямку, перпендикулярному до розповсюдження, потік світла. Світлові пучки утворюються при проходженні сферичного потоку світла від джерела через апертуру. Пучки від джерела розбіжні, що означає, що їхній поперечний переріз збільшується з віддаллю.
а якщо промінь потрапить на заглиблення на диску, то промінь почне розсіюватись і до фотоприймача потрапить лише частина відбитого променя. Висока точність зчитування інформації забезпечується складними системами автоматичного спостереження за поверхнею диска й доріжками запису даних. Запис дисків Для запису дисків використовують можливості ОС Windows XP так і спеціалізовані програми. Для запису дисків засобами ОС необхідно файли, які необхідно записати скопіювати на диск використовуючи програму Мій комп’ютер. Після завершення копіювання необхідно виконати програму Записати файли, яка розміщена на боковій панелі. Спеціалізованих програм для запису дисків існує дуже багато, їх умовно можна розбити на декілька категорій: Спеціалізовані програми для роботи з образами дисків: Alcohol 120, DaemonTolls, CloneCD та інші. Програми для запису C: SmallCD, Cdex та інші. Програмні пакети для роботи з будь-якими дисками: Nero, Ashampoo та інші. Найбільшою популярністю користується пакети Nero та Ashampoo. Демонстрація роботи з пакетами – запис CD-диска. Для демонстрації використовується проектор або локальна мережа. Робота учнів над вправами по застосуванню знань. Інструктаж з техніки безпеки. Практична робота. Робота з спеціалізованою програмою для роботи з образами дисків ALCOHOL або програмним пакетом для роботи з будь-якими дисками NERO. Завантажити програму для запису диску. Вияснити та записати основні можливості вибраного пакету. Створити проект використавши для запису папку Конспекти уроків. Записати об’єм папки. Встановити опції: швидкість запису – 16х, фіналізувати диск. Записати диск. Перевірити записаний диск (переглянути його вміст, відкрити декілька файлів). Релаксація. Підсумок уроку. Які ви знаєте типи оптичних дисків Як їх особливість Поясніть принцип зчитування інформації з оптичних дисків. Які способи використовують для запису інформації на оптичні диски Домашнє завдання. Вивчити тему «Запис інформації на оптичні носії. Форматування та копіювання дисків».
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів, що навчаються за спеціальністю «Видавнича справа та редагування»
downloads -> Словник – довідник Лебедин, 2010р
downloads -> «Пропедевтика програмування за допомогою навчального діяльнісного середовища Скретч»
downloads -> Поняття комп’ютерної публікації
downloads -> Програма основ роботи в операційній системі Windows та прикладних програмах ms office Основний рівень пояснювальна записка
downloads -> Методичні рекомендації щодо організації та змісту навчально-виховного процесу з інформатики у 2014/2015 навчальному році
downloads -> Безпека дітей в Інтернеті
downloads -> Урок №2,3 5 клас (курс «Інформатика») Тема : ос windows. Вікна, їх елементи. Мета


Скачати 234.5 Kb.