Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаПравила поведінки І дії населення під час стихійного лиха та екстремальних ситуацій

Правила поведінки І дії населення під час стихійного лиха та екстремальних ситуацій
Сторінка1/8
Дата конвертації08.05.2017
Розмір1.21 Mb.
ТипПравила
  1   2   3   4   5   6   7   8

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ І ДІЇ НАСЕЛЕННЯ  
ПІД ЧАС СТИХІЙНОГО ЛИХА ТА ЕКСТРЕМАЛЬНИХ СИТУАЦІЙ

До явищ стихійного лиха, які можливі на території України відносяться: землетруси;

Стихíйне ли́хо - це надзвичайне природне явище, що діє з великою руйнівною силою, завдає значної шкоди району, в якому відбувається, порушує нормальну життєдіяльність населення, знищує матеріальні цінності.
Терито́рія України - суша, води, надра і повітряний простір, що знаходяться в межах державного кордону України.
повені (паводки; підтоплення; катастрофічне затоплення); селеві потоки; зсуви; сильний вітер (ураган, смерч), снігопад, хуртовина, бурі та інші явища природи, що виникають як правило раптово. До них можна також віднести і  пожежі, особливо лісові і торф’яні. Вони порушують нормальну життєдіяльність людей, руйнують і знищують матеріальні цінності, а іноді призводять до загибелі людей.
Матеріальні цінності - речі, що мають певну цінність у вигляді майна, предметів, товарів.


Про загрозу виникнення стихійного лиха населення сповіщається через мережу провідного мовлення (через квартирні і зовнішні гучномовці), а також через місцеві радіомовні станції, телебачення і, якщо дозволяє час, через засоби друку. В інформації вказується характер можливого надзвичайного явища, його масштаби, час виникнення і можливі наслідки, а також рекомендується, що необхідно робити до і під час стихійного лиха. 
Кожний громадянин, який опиниться у районі стихійного лиха, зобов’язаний проявляти самовладання, особистим прикладом оказувати вплив на оточуючих, а при необхідності покладати край випадкам грабежів, мародерства та інших порушень законності.
Надавши першу допомогу членам сім’ї, оточуючим і самому собі, громадянин повинен брати участь в ліквідації наслідків стихійного лиха, використовувати для цього особистий транс-порт, інструмент, медикаменти, перев’язочний матеріал і т.п.

ДІЇ В РАЗІ ПОЖЕЖІ


У разі виявлення ознак пожежі, до яких належать полум'я, дим, запах диму, характерне потріскування тощо, кожен громадянин зобов'язаний:

- негайно повідомити про це телефоном пожежну охорону. При цьому слід назвати адресу об'єкта (будинку), вказати кількість поверхів, місце виникнення пожежі, обстановку на пожежі, наявність людей, а також повідомити своє прізвище;

- вжити (по змозі) заходів для евакуації людей, гасіння (локалізації) пожежі та збереження матеріальних цінностей;

- викликати (в разі необхідності) інші аварійно-рятувальні служби (медичну, газорятувальну тощо).

Після виклику пожежної охорони слід попередити про це всіх, хто перебуває поряд, після чого евакуюватися самому й допомогти в евакуації іншим, особливо особам похилого віку та маленьким дітям, запобігаючи при цьому виникненню паніки.

Аварíйно-рятувáльна слýжба - сукупність організаційно об'єднаних органів управління, сил та засобів, призначених для вирішення завдань щодо запобігання і ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру й окремих їх наслідків, проведення пошукових, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт.
Поже́жна охоро́на - сукупність створених у встановленому порядку органів управління, підрозділів та організацій, призначених для організації профілактики пожеж, їх гасіння та здійснення покладених на них аварійно-рятувальних робіт.

У разі пожежі слід узяти до уваги її небезпечні фактори та механізм їхнього впливу на людину.


Для обмеження циркуляції повітря, яка може пришвидшити горіння, слід позачиняти всі двері й лише після цього покидати приміщення. Якщо дозволяє час, потрібно зупинити подачу газу й вимкнути електрику.

Якщо пожежа виникла в помешканні над вашою оселею, варто вжити запобіжних заходів для зниження ймовірних втрат від води, яку використають під час гасіння пожежі.
Запобіжні заходи - це заходи забезпечення кримінального провадження, що полягають в тимчасовому обмеженні прав людини згідно кримінального процесуального законодавства, що мають на меті припинити та запобігти новим кримінальним правопорушенням, забезпечити виконання покладених на особу обов'язків та її належну поведінку.
Для цього слід вимкнути всі електроприлади (ще краще - цілковито знеструмити оселю), відсунути од стін меблі, накрити великогабаритні предмети (речі) поліетиленовою плівкою або ковдрами.

Якщо пожежа виникла в помешканні під вашою оселею, Вам доведеться виявити більшу витримку. Перед тим, як виходити через двері, їх слід злегенька прочинити (в жодному разі не відчиняти та не вибивати), бо миттєвий доступ кисню здатний призвести до потужного викиду полум'я. Прочиняти двері потрібно з особливою осторогою: стати на коліно обличчям до дверей і виставити одну ногу вперед на відстань приблизно 50 мм від дверей; прочиняти двері спроквола, прикриваючи себе дверним полотном, щоб забезпечити захист від перепаду температури та впливу полум'я (рис. 1).Після цього потрібно вичекати кілька секунд і оцінити обстановку. Якщо ви впевнені, що на шляхах виходу з помешкання ще немає сильного задимлення та високої температури, слід негайно, не гаючи жодної секунди, залишити оселю, рухаючись по коридорах та сходових клітках.


Користуватися ліфтом у разі пожежі категорично заборонено!


Виняток становлять ліфти, які призначені для транспортування особового складу підрозділів пожежної охорони.

Ліфтова шахта є шляхом поширення диму та отруйних продуктів горіння.

Поже́жна безпе́ка - стан об'єкта, при якому з регламентованою ймовірністю відкидається можливість виникнення та розвиток пожежі, і впливу на людей її небезпечних факторів, а також забезпечується захист матеріальних цінностей.
Особовий склад - термін, який уживається щодо всіх військослужбовців і цивільних найманих осіб військової частини, з'єднання, об'єднання, установи або іншої військової організації. У ньому виділяють військослужбовців і цивільний персонал.
Горі́ння (рос. горение, англ. burning, нім. Brennen n) - екзотермічна реакція окиснення речовин, яка супроводжується виділенням диму та (або) виникненням полум'я і (або) світінням.
До всього, в разі пожежі ліфт часто знеструмлюють, унаслідок чого можна опинитися в пастці між поверхами.

Якщо вас відрізало вогнем, димом і високою температурою від основних шляхів евакуації, передусім потрібно перешкодити доступові диму та продуктів горіння у ваше приміщення, для чого слід позатуляти всі шпарини по периметру дверей та під ними ганчірками, рушниками, шторами тощо (рис. 2).

Без крайньої потреби не рекомендується використовувати синтетичні тканини, бо їх горіння (термічний розклад) супроводжуються утворенням високотоксичних речовин та їдкого диму. Якщо в оселі є вода, всі ганчірки потрібно змочити.У приміщенні, заповненому димом, слід обережно підповзти до вікна, затуливши ніс і рот зволоженою тканиною (ганчіркою), яка відіграє роль тимчасового фільтра, що захищатиме вас від упливу небезпечних продуктів горіння. У задимленій зоні потрібно рухатися поповзом (рис. 3), оскільки більшість нагрітих газоподібних отруйних речовин і дим скупчуються у верхній частині приміщення, де температура внаслідок цього вшестеро вища, ніж унизу, й концентрація кисню недостатня для нормального дихання.
Отру́ти - речовини, здатні при дії на живий організм викликати різке порушення нормальної його життєдіяльності: отруєння або смерть. Віднесення тих або інших речовин до отрут є умовним, оскільки токсичність багатьох з них визначається обставинами або способом введення в організм.


Якщо ви опинилися біля вікна, трохи прочиніть його й дихайте через шпарину. Кличте на допомогу. Коли допомога (працівники пожежних підрозділів) прибула, намагайтесь привернути до себе увагу (рис. 4).

Ніколи не вистрибуйте через вікно без крайньої потреби, адже кожен другий стрибок, скажімо, з четвертого поверху є смертельним. Якщо вистрибувати все ж доведеться, спочатку викиньте через вікно м'які речі (матрац, подушки тощо), після чого зменшить висоту падіння, повиснувши за вікном на руках (рис. 5). Відштовхнувшись, стрибайте на м'які предмети, що їх ви скинули заздалегідь.Після того, як ви залишили будинок, у якому відбувається пожежа, не повертайтесь у нього, навіть якщо це здається безпечним! Дим, продукти горіння, раптовий викид полум'я можуть заскочити Вас зненацька.
Раптовий викид (англ. sudden outburst; нім. Plotzlicher Ausbruch; фр. Degagement instantane) - небезпечне, іноді - катастрофічне явище, що спостерігається при веденні гірничих робіт на великих глибинах в умовах великого газонасичення порід.
Прибуття працівників пожежної охорони слід чекати на безпечній відстані.

Щоб запобігти стрімкому поширенню пожежі, до приїзду пожежників не рекомендується відчиняти вікна.Потрібно пам'ятати, що малі діти в разі пожежі часто ховаються під ліжками, в шафах, забиваються в різні кутки та закутки (рис. 6).Рятуючи потерпілих із будівель, що горять, та під час гасіння пожежі слід виконувати такі правила:

- перед тим, як увійти в палаюче приміщення, вкритися з головою мокрим покривалом, пальтом, плащем, цупкою тканиною;

- двері в задимлене приміщення відчиняти обережно, поволі, прикриваючи себе дверним полотном, щоб уникнути посилення полум'я від припливу свіжого повітря;

- у дуже задимленому приміщенні пересуватися поповзом або зігнувшись;

- для захисту органів дихання від чадного газу дихати крізь зволожену тканину;

Ди́хальна систе́ма - відкрита система організму, яка забезпечує газообмін, формування гомеостазу в трахеобронхіальних шляхах, очищення повітря, яке вдихається, від чужорідних часток і мікроорганізмів, а також аналіз пахучих речовин в атмосферному середовищі.
Моноокси́д вуглецю́, також відомий як карбону (II) оксид, монооксид карбону, чадни́й газ - безбарвний, дуже отруйний газ без запаху. Утворюється внаслідок неповного згоряння пального в автомобільних двигунах та опалюваних приладах, які працюють на вугіллі або на інших видах природного палива.

- якщо сталося займання одягу, лягти на землю (підлогу) й перекочуватися з боку на бік, щоб збити полум'я (бігти не можна, бо полум'я посилиться) (рис. 7);

- побачивши людину в одязі, що горить, слід накинути на неї пальто, плащ або будь-яке покривало й щільно притиснути їх до її тіла (рис. 8);

- під час гасіння пожежі використовувати вогнегасники, пожежні крани, а також воду, пісок, землю, покривала та інші засоби.ПОЖЕЖА НА КУХНІ АБО НА БАЛКОНІ

На кухні і балконі найчастіше відбуваються масштабні спалахи. Як від цього уберегтися?

Пам'ятаєте, що небезпечно зберігати на кухні і на балконі легкозаймисті речовини, різні ганчірки. Адже навіть недопалок, що випадково залетів на балкон, може стати причиною сильної пожежі! Точно також і на кухні - завіски, що розвіваються від вітерцю, можуть спалахнути, якщо вони висять в безпосередній близькості від плити. Тому не слід заха-ращувати кухню і балкон непотрібними речами, старими меблями, макулатурою і іншими предметами, які можуть послужити «їжею» вогню. Що робити?

Якщо загорілася олія (у каструлі або на сковороді), то перекрийте подачу газу і елек-троенергії. Накрийте сковороду або каструлю кришкою, мокрою ганчіркою, щоб загасити полум'я, і хай вони так стоять до охолоджування олії - інакше вогонь спалахне знов. Ганчірку з грубої тканини (така завжди має бути на кухні) накиньте на руки, оберігаючи їх від вогню. Після цього, щоб перекрити доступ повітря до вогню, обереж-но накиньте її на предмет, що горить. При потраплянні олії, що горить, жиру на підлогу або стінах використовуйте для гасіння будь-який пральний порошок (як порошковий вогнегасник), засипаючи ним вогонь. При перегріві плити спочатку потрібно відклю-чити її, а потім накрити спіраль мокрою ганчіркою. На балконі слід зберігати всі пред-мети або під щільним кожухом, або в металевих ящиках. Пожежники також рекоменду-ють тримати на балконі відро з піском.

ПОЖЕЖА В ЛІФТІ

Причиною пожежі в ліфті найчастіше стають непогашені сірники, недопалки сигарет, кинуті на підлогу або в шахту ліфта, або коротке замикання електропроводки.

Порошковий вогнегасник - вид вогнегасника, джерелом гасіння якого є сухий порошок.
Пральний порошок - спеціально розроблений для чищення текстилю мийний засіб, який являє собою суміш хімічних сполук у твердій формі у вигляді порошку, водний розчин яких здатний відокремлювати забруднення від поверхні текстилю при гідромеханічній обробці, переводити їх у розчин, і утримувати в ньому.
Ліфт (від англ. lift - «підіймати», рос. лифт, англ. lift; elevator, нім. Lift m, Fahrstuhl m, Aufzug m) - дослівно «підйомник»; також міжповерховий дротохід.При перших же ознаках спалаху або при появі легкого димку в кабіні або шахті ліф-та негайно повідомте про це диспетчера, натиснувши кнопку «виклик». Якщо ліфт рухається, не зупиняйте його самі, а дочекайтеся зупинки. Вийшовши з кабіни, забло-куйте двері першим предметом, що попався під руки, щоб ніхто не зміг викликати ліфт знову і опинитися в пастці. При гасінні вогню в кабіну не входите, оскільки вона може мимоволі почати рухатися. Кабіна знаходиться під напругою, тому небезпечно гасити вогнище спалаху водою - використовуйте щільну суху тканину, вуглекислотний або порошковий вогнегасник, сухий пісок.

Якщо в результаті короткого замикання проводів ліфт зупинився між поверхами, а вогонь знаходиться поза кабіною і згасити його неможливо, кричить, стукаєте по стінах кабіни, звіть на допомогу. Спробуйте парасолькою, ключами або іншими предметами розсунути автома-тичні двері ліфта і вибратися назовні, покликавши на допомогу сусідів. У ліфтах з неавтома-тичними дверима можна (відкривши внутрішні двері) натиснути на важіль з роликом в зов-нішніх дверях поверху і відкрити її зсередини. Будьте дуже обережні при виході з ліфта: не впадіть в шахту. Якщо самостійно вийти з ліфта неможливо, то до прибуття допомоги зак-рийте ніс і рот носовою хусткою або рукавом одягу, змоченими водою, молоком або навіть сечею.ПОЖЕЖА У ДВОРІ

Не паліть в дворах старі меблі, сміття, тополиний пух. Якщо вивезти непотрібні речі і опале листя неможливо, то спаліть їх на спеціально підготовленому місці, приготувавши вогнегас-ники, пісок і поливальні шланги. Пам'ятаєте: місце має бути відкритим і очищеним від трави!При загорянні негайно подзвоните в пожежну охорону, повідомите про ситуацію, що трапилася. Разом з сусідами постарайтеся локалізувати пожежу, не дати вогню пере-кинутися на дерев'яні споруди і автомобілі. За відсутності власників автомобілів пе-ремістите машини, якщо можливо, на безпечну відстань і поливайте їх для охолоджу-вання водою, щоб уникнути вибуху баків з пальним.

Використовуйте для гасіння поливальні шланги, відра з водою, пісок і вогнегасники, але пам'ятаєте, що поливати водою вугілля, що горить, і горючі рідини - неефективно. Відведіть від вогню дітей, не забувайте про свою безпеку. Звільніть дороги усередині двору для проїзду пожежних машин. Попросіть жителів закрити вікна і кватирки, прибрати білизну з балконів.ПОЖЕЖА В ГАРАЖІ

У гаражі не можна палити, розводити вогнище, зберігати масляне дрантя, балони з газом. Виключить попадання води або палива на електропроводку, що приводить до короткого замикання при прогріванні двигуна. Пожежу в гаражі згасити особливо складно через те, що багато хто зберігає там горючі матеріали.

Якщо пожежа все-таки відбулася, негайно викликайте пожежників, звіть на допомогу сусідів і перехожих. Постарайтеся разом з ними викотити автомобіль з гаража уручну, оскільки двигун може не завестися, і ви піддасте себе небезпеці. Не дайте вогню розповсюдитися на інші гаражі, підібратися до каністр з пальним або до газових балонів – у результаті можли-вий вибух.

Балони для стиснутих газів – металеві ємкості, призначені для зберігання і транспортування стиснутих, зріджених та розчинених газів під тиском вище атмосферного. Балони розрізняються по місткості, конструктивним особливостям, фарбуванню.
Використовуйте для гасіння вогнегасники з сусідніх гаражів, пісок, сніг, воду, підручні засоби.

Якщо ваш гараж застрахований, візьміть у пожежників висновок про причини пожежі для подальшого оформлення відшкодування заподіяного збитку.

ЯКЩО ГОРИТЬ АВТОМОБІЛЬ

Будьте уважні: пожежу в машині можна розпізнати практично відразу. Запах бензину або горілої гуми в кабіні, поява диму з-під капота - все це чинники, передуючі заго-рянню і пожежі.

При гасінні пролитого під машиною палива скористайтеся вогнегасником, подаючи піну або порошок в напрямі від краю до центру вогнища. При гасінні загоряння під капотом поступово і обережно відкрийте його - бажано збоку палицею або монтиров-кою, оскільки при цьому можливий викид полум'я. Направляйте вогнегасник на вогнище найбільш інтенсивного горіння або накроюйте полум'я брезентом, закидайте піском, рихлою землею, снігом, залийте водою. Не приступайте до гасіння, якщо ви в промасленому одязі або ваші руки змочені бензином - це украй небезпечно. При немож-ливості швидко ліквідовувати спалах відійдіть від машини на безпечну відстань, ос-кільки може вибухнути паливний бак. У жодному випадку не сідаєте в автомобіль, що горить, і не намагайтеся його завести. У радіусі небезпечної зони (не менше 10 метрів) не повинно бути людей.

В очікуванні пожежників поливайте водою стоячі поряд автомобілі, щоб вогонь не перекинувся на них або відкотите їх убік за допомогою перехожих і водіїв. Якщо в кабіні автомобіля, що горить, знаходиться людина, а двері заклинило, то зламайте двері або вибийте скло (монтировкою, каменем або ногами). Витягніть постраждалого з машини, викличте «швидку» і надайте йому першу медичну допомогу або відправте його до найближчого медпункту на першій же зупиненій вами машині, запам'ятавши або записавши її номер.

Пе́рша меди́чна допомо́га - комплекс невідкладних медичних заходів, які проводяться людині, що раптово захворіла або постраждала, на місці пригоди та під час її транспортування до медичного закладу.


ЯКЩО ГОРИТЬ ЛЮДИНА

Таке буває не тільки в бойовиках. Найчастіше це трапляється на кухні при необережному поводженні з вогнем або в автоаваріях.Якщо на людині горить одяг, треба щонайшвидше погасити вогонь. А зробити це доволі важко, оскільки від болю він втрачає контроль над собою і починає кидатися, підсилюючи тим самим полум'я. Людину, що горить, насамперед треба зупинити будь-яким способом: або грізно окликнути, або повалити додолу.

Одяг, що запалав, зірвіть або погасите, заливаючи водою (взимку закидайте снігом). Якщо води немає, накиньте на постраждалого будь-який одяг або щільну тканину, не закриваючи йому голову, щоб він не отримав опіку дихальних шляхів і не отруївся токсичними продуктами горіння. Але майте на увазі: висока температура впливає на шкіру тим більше, чим довше і щільніше притиснутий до неї тліючий одяг. Якщо нічого під рукою не виявилось, катайте того, що горить по землі, щоб збити полум'я.

Згасивши вогонь, винесіть постраждалого на свіже повітря, розріжте тліючий одяг і зніміть його, прагнучи не пошкодити обпалену шкіру. Накладете на уражені місця пов'язку з бинта або чистої тканини. При великих опіках загорніть постраждалого в чисте простирадло, тер-міново викличте «швидку» або доставте його в найближчий лікувальний заклад на ношах. Для зменшення болю дайте пігулку анальгіну, баралгіну або аспірину. Якщо у постражда-лого немає блювоти, постійно напувайте його водою.При опіках першого ступеня (коли шкіра тільки почервоніла) для зменшення болю і попередження набряку тканин застосовують (протягом десяти хвилин) холодну воду, лід або сніг, а потім змащують уражену ділянку горілкою або одеколоном, але пов'язку не накладають. Кілька разів в день обробляють протиопіковими аерозолями або наносять тонким шаром синтомициновую мазь.

При опіках другого ступеня (коли утворилися міхури, причому деякі з них лопнули) обробляти уражені місця горілкою або одеколоном не потрібно, оскільки це викличе сильний біль і печіння. На область опіку накладіть стерильну пов'язку з бинта або пропрасованої тканини. Обпалену шкіру не слід змащувати жиром, зеленкою або марганцівкою. Полегшення це не приносить, а тільки утрудняє лікареві визначення ступеня ураження тканин. Добре допомагають примочки з сечі – це старовинний і безвідмовний народний засіб.

  1   2   3   4   5   6   7   8  • ДІЇ В РАЗІ ПОЖЕЖІ
  • У разі пожежі слід узяти до уваги її небезпечні фактори та механізм їхнього впливу на людину.
  • Користуватися ліфтом у разі пожежі категорично заборонено!