Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаПромисловість будівельних матеріалів

Скачати 38.79 Kb.

Промисловість будівельних матеріалів
Скачати 38.79 Kb.
Дата конвертації28.04.2017
Розмір38.79 Kb.
ТипУрок

Урок 25.

Тема: Промисловість будівельних матеріалів

 

Мета: дати характеристику галузі (значення, склад, сировинна база, територіальна структура); пояснити чинники розміщення різних типів підприємств; ознайомити з основними проблемами галузі та перспективами розвитку; удосконалювати навички роботи з картами (показ основних районів і центрів лісової та деревообробної промисловості);

Деревообробна промисловість Деревообробна промисловість - галузь лісової промисловості, що здійснює механічну і хіміко-механічну обробку і переробку деревини і що використовує як сировину для свого виробництва різні лісоматеріали.
виховувати ділові якості, вміння приймати рішення.Тип уроку: комбінований.

І.Організаційний момент

IІ. Актуалізація опорних знань учнів

Які корисні копалини неметалевої групи залягають у надрах України?

Як їх використовують?

Які будівельні матеріали ви знаєте?

Будіве́льні матеріа́ли - це різні за складом, структурою, формою та властивостями речовини, застосовувані безпосередньо для будівництва споруд або для виготовлення з них збірних елементів на спеціалізованих підприємствах.IІI. Мотивація навчальної діяльності

Поміркуйте, чому будівельну галузь називають однім із локомотивів внутрішнього попиту? (Які темпи розвитку цієї галузі спостерігаються останніми роками? Продукція яких галузей промисловості потрібна в будівництві?

Галузь промисловості - сукупність споріднених підприємств, продукція яких має однакове економічне призначення, характеризується однотипністю використовуваної сировини, технологічних процесів, технічної бази, професійного складу кадрів і умов праці (електроенергетична, паливна, чорна та кольорова металургія, хімічна і нафтохімічна, машинобудівна, металообробна, лісова, деревообробна, легка, харчова та інші).
)IV. Вивчення нового матеріалу

  1. Структура галузі, значення та історичні передумови розвитку.

Промисловість будівельних матеріалів разом з будівництвом та проектними й дослідними організаціями утворюють будівельно-індустріальний комплекс

Будівництвом займаються підприємства, які мають відповідне обладнання і проводять будівельні та монтажні роботи. Кінцевою продукцією комплексу загалом є житлові будинки, заводи, дороги, мости, шахти, осушувальні системи тощо. Будівництво має повсюдне поширення, входячи до господарської структури всіх територіальних комплексів. Основна складова частина будівельно-індустріального комплексу — промисловість будівельних матеріалів (мал. ).

Будинок Буди́нок - вид будівлі із внутрішнім наземним простором (приміщеннями), що створена та використовується людьми.
Промисло́вість будіве́льних матеріа́лів - комплекс галузей у складі важкої промисловості, які забезпечують найважливішими будівельними матеріалами всі види будівельних робіт. За всіма ознаками це один з найстаріших напрямків матеріального виробництва на Землі, підвалини якого ховаються у надрах первісного суспільства.
Вона охоплює такі виробництва:

а) видобуток і первинна обробка мінеральної будівельної сировини (піску, гравію, щебеню, бутового каменю тощо);
б) виробництво в'яжучих матеріалів (цементу, вапна, гіпсу);
в) виробництво стінових матеріалів (цегли, панелей, блоків);
г) інші виробництва (черепиці, облицювальної плитки, віконного скла тощо).

галузева структура будівельно-індустріального комплексу

Мал. Галузева структура будівельно-індустріального комплексу

Отже, промисловість будівельних матеріалів забезпечує найважливішими будівельними матеріалами всі види будівельних робіт, які ведуться в Україні.


2. Чинники розміщення підприємств галузі (картки чинників)

• Сировинний. На цей чинник орієнтуються видобуток і первинна обробка піску, щебеню, гравію, виробництво цементу, вапна, гіпсу і стінових матеріалів.

• На споживача орієнтується виробництво залізобетонних конструкцій, будівельного і віконного скла, шиферу та ін. (тобто крихких, незручних у транспортуванні виробів).
3.Сировинна база
image

4. Географія галузей

Україна має широку сировинну базу (глина, щебені, вапняк, крейда, пісок тощо).Цементна промисловість — галузь промисловості будівельних матеріалів, розвивається на власній сировинній базі. Мергель і вапняк видобувають у Донецькій, Харківській, Львівській, Чернігівській, Рівненській, Хмельницькій областях, АР Крим.
Хмельницька область Хмельни́цька о́бласть (до 4 лютого 1954 року - Кам'яне́ць-Поді́льська) - область на заході України. Утворена 22 вересня 1937 року постановою ЦВК СРСР з центром у місті Кам'янці-Подільському.
Підприємства з виробництва цементу розміщені в Амвросіївці, Краматорську, Єнакієвому, Дніпродзержинську, Кривому Розі, Балаклії (Харківська область), Кам’янці-Подільському, Здолбунові, Миколаєві (Львівська область), Одесі, Бахчисараї та ін.

До промисловості будівельних конструкцій входять виробництво збірного залізобетону, будівельних металевих конструкцій і столярних виробів. Підприємства з виробництва залізобетону й залізобетонних конструкцій знаходяться у Харкові, Львові, Луганську, Сумах, Дніпропетровську, Донецьку, Одесі, Єнакієвому та інших великих містах.

Металоконструкції (також: металеві конструкції, скор .: МК) - загальна назва конструкцій з металів і різних сплавів, використовуваних в різних галузях господарської діяльності людини: побудові будівель, виробництві верстатів, масштабних пристроїв, механізмів, апаратів тощо.
Будіве́льні констру́кції (англ. building structure, structural unit) - основні конструктивні елементи будівлі або споруди, що виконують тримальні, загороджувальні або сумісні функції.
Залізобето́н - це композиційний будівельний матеріал, що являє собою залиту бетоном сталеву арматуру.Виробництво стінових матеріалів розвинене повсюдно.

Цеглу виготовляють на заводах Запоріжжя, Івано-Франківська, Чернівців, Кривого Рогу, Черкас, Чернігова.

Теплоізоляційні матеріали виробляють у Києві, Запоріжжі, Донецьку, Маріуполі; будівельну кераміку — у Харкові, Слов’янську.

Фарфоро-фаянсова промисловість розвинена в Полтаві, Сумах, Тернополі, Коростені, Дружківці.

Виробництво листового й технічного скла розвинене в Артемівську, Лисичанську, Костянтинівці, Києві, Запоріжжі, Львові, Бережанську, Херсоні.

Виробництво легких наповнювачів (керамзиту й термозиту) розвинені в Керчі, Одесі, Львівській, Житомирській, Харківській, Київській та інших областях.

У Криму й Закарпатті використовують мармур, а в Одеській областічерепашник;

Оде́ська о́бласть - найбільша за територією область України, розташована на південному заході країни. На півночі та сході межує (за годинниковою стрілкою) з Вінницькою, Кіровоградською та Миколаївською областями, омивається водами Чорного моря, на півдні - з Румунією, на заході - із Молдовою.
граніт як лицювальний матеріал добувають у Житомирській, Черкаській, Київській областях, АР Крим; піщаник — в Івано-Франківській, Львівській областях, туф — у Закарпатській області.

У наш час почалося пожвавлення розвитку будівельного комплексу у таких великих містах як Київ, Дніпропетровськ, Харків та ін.

5.Проблеми та перспективи розвитку комплексу

Проблеми комплексу:

- застаріле обладнання й технологія;

- використання іноземних робітників, технологій і матеріалів закордонного виробництва;

- забруднення навколишнього середовища;

Льві́вська о́бласть - адміністративно-територіальна одиниця на заході України. Є однією з трьох областей історично-культурного регіону Галичина, частиною Карпатського єврорегіону. Одна з найрозвиненіших областей країни в економічному, туристичному, культурному та науковому напрямках.
Закарпа́тська о́бласть - область на південному заході України в межах західної частини Українських Карпат та Закарпатської низовини. На півночі межує з Львівською, на сході з Івано-Франківською областями України.
Забруднення довкілля - процес зміни складу і властивостей однієї або декількох сфер Землі внаслідок діяльності людини. Приводить до погіршення якості атмосфери, гідросфери, літосфери та біосфери. Допустима міра забруднення довкілля в різних країнах регламентується відповідними стандартами, нормативами, законами.

- деградація ґрунтів.

Шляхи вирішення проблем:

- залучення додаткових інвестицій;

- модернізація виробництва;

- використання передових досягнень науково-дослідних інститутів України та інших країн;

Науко́во-до́слідний і́нститут (НДІ) - самостійна установа, створена організовувати наукові дослідження та провадити дослідно-конструкторські роботи, різновид інституту.
що дозволить випускати якіснішу вітчизняну продукцію;

- комплексна переробка сировини й відходів.

V. Домашнє завдання

Опрацювати текст підручника


Джерело інформації:
http://vchitel.info

http://school.xvatit.comhttp://subject.com.ua


Скачати 38.79 Kb.

  • Структура галузі, значення та історичні передумови розвитку
  • Вона охоплює такі виробництва
  • 3.Сировинна база
  • Львівській областях
  • 5.Проблеми та перспективи розвитку комплексу