Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаПроведення уроку з захисту Вітчизни (розділ «Вогнева підготовка») Дата проведення уроку Тема Матеріальна частина автомата Калашникова

Скачати 85.81 Kb.

Проведення уроку з захисту Вітчизни (розділ «Вогнева підготовка») Дата проведення уроку Тема Матеріальна частина автомата Калашникова
Скачати 85.81 Kb.
Дата конвертації22.04.2017
Розмір85.81 Kb.
ТипУрок

План-конспект


проведення уроку з захисту Вітчизни

(розділ «Вогнева підготовка»)


Дата проведення уроку _________________
Тема 2. Матеріальна частина автомата Калашникова.

Заняття 2. Призначення і будова основних частин та механізмів автомата Калашникова. Принцип роботи автоматичної зброї.
Мета: ознайомити ліцеїстів з принципом роботи автоматики АК,

вивчити призначення і будову частин і механізмів автомата, розвивати

практичні навики в користуванні стрілецькою зброєю, виховувати

відповідальне ставлення до збереження стрілецької зброї.

Автома́т Кала́шникова, абр. АК - найпоширеніша у світі стрілецька зброя, найдоступніший автомат. В СРСР і в сучасній Росії вважається, що автомат створив кресляр конструкторського бюро з 7-річною освітою сільської школи старший сержант Михайло Калашников.
Автомати́чна збро́я - вогнепальна зброя, яка використовує для перезарядження та чергового пострілу енергію порохових газів, що виникає при пострілі.
Стріле́цька збро́я - ствольна зброя для стрільби кулями та іншими видами патронів, наймасовіша з усіх видів сучасної зброї. В залежності від джерела енергії для метання набою розрізняють вогнепальну, пневматичну, механічну та електричну стрілецьку зброю.


Навчальні питання 1. Призначення і будова основних частин і механізмів автомата

Калашникова. 1. Принцип роботи автоматики автомата Калашникова.


Ліцеїсти мають знати: призначення і будову основних частин і механізмів автомата Калашникова, порядок роботи частин і механізмів при заряджанні автомата, веденні одиночного та автоматичного вогню.
Ліцеїсти повинні вміти: практично проводити неповне розбирання автомата

та збирання після неповного розбирання.


Тип уроку: лекція
Обладнання уроку: конспект уроку, комп’ютер, телевізор,

презентація, відеоматеріали


Завдання на самопідготовку: опрацювати матеріал конспекту,

підручник « Захист Вітчизни. 10 клас» с. 90-98 (опрацювати).Хід уроку

І. Організаційний етап

1. Шикування особового складу біля парт в класі.

Особовий склад - термін, який уживається щодо всіх військослужбовців і цивільних найманих осіб військової частини, з'єднання, об'єднання, установи або іншої військової організації. У ньому виділяють військослужбовців і цивільний персонал.

2. Доповідь заступника командира взводу, привітання з ліцеїстами.

Чотови́й, чота́р або команди́р взво́ду - посадова особа молодшого офіцерського складу (іноді прапорщики, старші прапорщики, фельдфебелі тощо) в Збройних Сил більшості країн, яка здійснює командування чотою - підрозділом, що налічує, як правило, від двох до чотирьох відділень, у кількості від 9 до 50 чоловік.

3. Перевірка наявності особового складу та готовності класу до заняття.


II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності

Запитання для повторення раніше вивченого матеріалу:

 1. Призначення автомата Калашникова (призначений для знищення живої сили й ураження вогневих засобів ворога. Для ураження противника у рукопашному бою до автомата прикріплюється багнет-ніж ).

 2. Які види вогню можна вести з автомата?(З автомата ведеться автоматичний або одиничний вогонь. Автоматичний вогонь є основним: він ведеться короткими (до 5 пострілів) і довгими (до 10 пострілів) чергами або безперервно. )

 3. Загальна будова АК (ствол зі ствольною коробкою, прицільним пристосуванням, прикладом та пістолетною рукояткою;
  Ствольна коробка - деталь вогнепальної зброї, яка служить для з'єднання частин і механізмів автоматичної зброї (автоматів, пістолетів-кулеметів, автоматичних гвинтівок тощо) в єдину конструкцію, розміщення затворної групи (затвору, затворної рами) і завдання характеру її руху, забезпечення роботи механізму подачі набою в ствол, закриття затвором каналу ствола і замикання затвора; також усередині неї, як правило, розміщується ударно-спусковий механізм. Ствольна коробка оберігає механізм зброї від пошкодження і забруднення.
  кришка ствольної коробки; затворна рама з газовим поршнем;
  Затво́рна ра́ма - частина вогнепальної зброї, що слугує для спрямовування й обмеження пересування рухомих частин механіки зброї.
  затвор;

зворотній механізм; газова трубка зі ствольною накладкою;

ударно-спусковий механізм; ців’є; магазин.

Крім того, у автомата є: дульний гальмо-компенсатор та багнет-ніж.

До комплекту автомата входять: приладдя , ремінь і сумка для магазинів.)


IІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Призначення і будова основних частин і механізмів автомата Калашникова.
Ствол служить для спрямування польоту кулі. Всередині ствол має канал з чотирма нарізами, які йдуть зліва вгору направо. Нарізи необхідні для надання кулі обертового руху. Проміжки між нарізами називаються полями. Відстань між двома протилежними полями (по діаметру) називається калібром каналу ствола; в автоматів він дорівнює 5,45 мм і 7,62 мм. У казенній частині канал гладкий і зроблений за формою гільзи; ця частина каналу містить патрон і називається патронником.

Різьба на дуловій частині служить для нагвинчування компенсатора й втулки при стрільбі холостими набоями; для збереження різьби від ушкоджень на ствол нагвинчена муфта ствола. Газова камера служить для напрямку порохових газів зі ствола на газовий поршень затворної рами;

По́рох (рос. порох, англ. powder, нім. Pulver n) - тверда система, яка містить органічні і неорганічні сполуки, здатні стійко (без переходу у детонацію) горіти у широкому інтервалі зовнішнього тиску (0,1-1000 МПа), виділяючи велику кількість газів з температурою 1200-3700 °С.
Казенник - задня (казенна) частина артилерійського (мінометного) ствола, в якій розташований затвор. У стрілецькій зброї аналогічна за призначенням деталь називається ствольною коробкою або затворною коробкою, і, як правило, виконується конструктивно окремо від ствола.
Газова камера - приміщення, призначене для умертвіння людей шляхом отруєння отруйним або задушливим газом.
вона має патрубок з каналом для газового поршня й з отворами

для виходу порохових газів, похилий газовивідний отвір й упор

для рукоятки багнета-ножа. У вушку упору міститься шомпол.

Сполучна муфта служить для приєднання цівки до автомата.

Вона має замикач цівки, антабку для ременя й отвір для шомпола. Ствол за допомогою штифта з'єднаний зі ствольною коробкою й від неї не відокремлюється.
Ствольна коробка служить для з'єднання частин і механізмів автомата, забезпечення закривання каналу ствола затвором і запирання затвора. У ствольній коробці міститься ударно-спусковий механізм.
Уда́рно-спускови́й механі́зм, УСМ - у вогнепальній зброї механізм, що забезпечує розбивання капсуля набою.
Зверху вона закривається кришкою.

Ствольна коробка:

1 – поперечний паз;

2 – повздовжній паз;

3 – відгини;

4 – направляючий виступ;

5 – перемичка;

6 – відбиваючий виступ;

7 – вирізи;

8 – защіпка магазина;

9 – спускова скоба;

Спускова скоба (запобіжна скоба) - деталь зброї, що служить для запобігання від випадкового натискання спусковий гачок, наприклад, при падінні. Існує на переважній більшості зразків стрілецької зброї, починаючи з XVI століття, і серйозно не змінювалася.

10 – пістолетна рукоятка;

Пістолетне руків'я - частина ложі або окрема деталь стрілецької зброї, яка слугує для утримання стрільцем зброї під час стрільби. Звичайно пістолетне руків'я виготовляється з дерева, пластику, композитних матеріалів або металу.

11 –приклад. приклад.

Ударно-спусковий механізм призначений для спуска курка з бойового взводу або із зводу автоспуску, нанесення удару по ударнику, забезпечення ведення автоматичного або одиночного вогню, припинення стрільби, запобігання пострілів при незамкненому затворі й для постановки автомата на запобіжник.

Ударно-спусковий механізм складається з курка з бойовою пружиною, сповільнювача курка із пружиною, спускового гачка, шептала одиночного вогню із пружиною, автоспуску із пружиною й первідника.

Прицільний пристрій служить для наведення автомата при стрільбі по цілям на різні відстані й складається із прицілу й мушки.

Приціл складається з колодки прицілу, пластинчастої пружини, прицільної планки й хомутика.

Колодка прицілу має два сектори для додання прицільній планці певної висоти, Пластинчаста пружина міститься в гнізді колодки прицілу й утримує прицільну планку в доданому положенні.

На прицільній планці нанесена шкала з поділками від 1 до 10 і буквою «П». Цифри шкали позначають відповідну дальність стрільби в сотнях метрів, буква «П» - постійну установку прицілу, що відповідає прицілу 3. Для стрільби вночі застосовуються самосвітні насадки (на гривку прицільної планки й мушку), а також нічні приціли.  

Мушка вгвинчена в полозок, що закріплюється в основі мушки. На полозку й на основі мушки нанесені риски, що визначають положення мушки.

Основа мушки має упор для шомпола й рукоятки багнета-ножа, отвір для полозка мушки, запобіжник мушки й фіксатор із пружиною; фіксатор утримує від згвинчування зі ствола втулку для стрільби холостими набоями, компенсатор і муфту ствола, а також кришку пеналу від провертання при чищенні каналу ствола.
Приклад і пістолетна рукоятка призначені для зручності дій з автоматом при стрільбі. Складний приклад автомата складається із верхньої і нижньої тяги, затильника, обойми і наконечника, з’єднаних в одне ціле за допомогою зварювання. У відкинутому положенні приклад утримується фіксатором, а в складеному – защіпкою.Кришка ствольної коробки охороняє від забруднення частини й механізми автомата, поміщені в ствольній коробці. З правого боку вона має східчастий виріз для проходу гільз, які викидаються назовні, і для руху рукоятки затворної рами; позаду - отвір для виступу напрямного стрижня зворотного механізму. Кришка втримується на ствольній коробці за допомогою напівкруглого вирізу на колодці прицілу, поперекового пазу ствольної коробки й виступу напрямного стрижня зворотного механізму.

Кришка ствольної коробки:


1 - отвір; 2 - ребра жорсткості; 3 - східчасті вирізи.


Затворна рама з газовим поршнем призначені для приведення в дію затвора і ударно-спускового механізму. Має: газовий поршень (6); рукоятку (5); канал для затвора (1); запобіжний виступ (2); виступ для відпускання важеля автоспуску (3); паз для відгинів ствольної коробки (4); фігурний виріз (7); паз для відбиваючого виступу (8).
Затвор призначений для досилання патрона в патронник, запирання каналу ствола, розбивання капсуля і витягування з патронника гільзи (патрона). Він складається із остова, ударника, викидача з пружиною і віссю, шпильки.


Зворотний механізм призначений для повернення затворної рами з затвором у переднє положення. Складається зі зворотної пружини (1), направляючого стержня (2), рухомого стержня (3) та муфти (4).


Газова трубка зі ствольною накладкою складається з газової

трубки, переднього і заднього кілець, ствольної накладки і металевого

напівкільця.

газова трубка призначена для направлення руху газового поршня;

ствольна накладка призначена для запобігання від опіків рук стріляючого при стрільбі.
Цівє служить для зручності дій з автоматом і для збереження рук від опіків.  
pc050076
Магазин призначений для розміщення патронів та подачі їх у ствольну коробку. Складається з корпуса (6), що має опорний виступ (4) та зачіп (5); пружини (2); подавача (3); стопорної планки (1); кришки (7).

Багнет-ніж приєднується до автомата перед атакою й служить для ураження супротивника в рукопашному бою. В інший час він використається як ніж - пилка (для розпилювання металу) і ножиць (для різання дроту). Дроти освітлювальної мережі необхідно різати по одному, знявши попередньо ремінь із багнета-ножа й підвіску з піхов. При різанні дротів стежити за тим, щоб руки не торкалися до металевої поверхні багнета-ножа й піхов. Пророблення проходів в електризованих дротових загородженнях за допомогою багнета-ножа не дозволяється. На лезі є: пила, ріжуча кромка, що у сполученні з піхвами використаються як ножиці; отвір, у яке уставляється виступ- вісь піхов. Рукоятка служить для зручності дії й для примикання багнета-ножа до автомата. На рукоятці є: попереду-кільце для надягання на компенсатор або на муфту ствола; виступ, яким багнет-ніж входить у відповідний паз на упорі основи мушки; зачіп для ременя; позаду - поздовжні пази, якими багнет-ніж надівається на відповідні виступи на упорі газової камери; засувка; запобіжний виступ; отвір для ременя.

Піхви служать для носіння багнета-ножа на поясному ремені. Крім того, вони використовуються разом з багнетом-ножем для різання дроту. Піхви мають підвіску із двома карабінчиками й застібкою, виступ-вісь, упор для обмеження повороту багнета-ножа при дії їм як ножицями й гумовий наконечник для електроізоляції; всередині піхов є пластинчаста пружина для втримання багнета-ножа від випадання.
 1. Принцип роботи автоматики автомата Калашникова.

Спостерігаємо (Слайд 16-21).


ІV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів

Нагадати тему, навчально-виховну мету, перевірити засвоєння нового матеріалу (призначення прицільного пристрою, багнет ножа).

Приці́л - приладдя для наведення зброї на ціль, призначені для контролю положення каналу ствола у просторі стосовно точки прицілювання.


V. Підбиття підсумків уроку

1. Зробити загальну оцінку активності учнів класу.

2. Відмітити кращих учнів (прокоментувати оцінки) .
VI. Завдання на самопідготовку:

Опрацювати матеріал конспекту та підручника « Захист Вітчизни» ст.90-98.Вивчити призначення складових частин автомата.


Скачати 85.81 Kb.

 • Навчальн і
 • Ліцеїсти повинні вміти
 • Завдання на самопідготовку
 • II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності Запитання для повторення раніше вивченого матеріалу
 • IІІ. Вивчення нового матеріалу 1. Призначення і будова основних частин і механізмів автомата Калашникова . Ствол
 • Газова камера
 • Ствольна коробка
 • Прицільний пристрій
 • Приклад і пістолетна рукоятка
 • Кришка ствольної коробки
 • Затворна рама з газовим поршнем
 • Газова трубка зі ствольною накладкою
 • Принцип роботи автоматики автомата Калашникова. Спостерігаємо (Слайд 16-21). ІV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учні
 • V. Підбиття підсумків уроку