Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаРаннє прикладання дитини до грудей матері

Скачати 388.32 Kb.

Раннє прикладання дитини до грудей матері
Скачати 388.32 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації05.05.2017
Розмір388.32 Kb.
  1   2   3

1. ПРОВЕДЕННЯ КОНТАКТУ «ШКІРА ДО ШКІРИ», РАННЬОГО ПРИКЛАДАННЯ ДО ГРУДЕЙ МАТЕРІ

Кожен лікар або інший персонал, який працює з вагітними жінками, повинен чітко розуміти, що первинна органічна неспроможність до лактації спостерігається дуже рідко. Всяка невдача в природному вигодовуванні визначається, насамперед, або недостатнім вмінням і практичними навичками жінки, яка годує, тобто неповним її навчанням з боку медичного персоналу, або недостатньою психологічною підтримкою і впевненістю в необхідності годування грудьми.


РАННЄ ПРИКЛАДАННЯ ДИТИНИ ДО ГРУДЕЙ МАТЕРІ

 1. Після народження дитини акушерка відсмоктує слиз з верхніх дихальних шляхів (за допомогою гумового балона або електровідсмоктувача).
  Лакта́ція - це процес утворення та відведення молока з молочних залоз ссавців. Лактація складається з двох фаз: пролактинової, в процесі якої спеціальні клітини синтезують молоко, та окситоцинової, в процесі якої молоко молочними протоками надходить до молочних синусів, де зберігається.
  Ди́хальна систе́ма - відкрита система організму, яка забезпечує газообмін, формування гомеостазу в трахеобронхіальних шляхах, очищення повітря, яке вдихається, від чужорідних часток і мікроорганізмів, а також аналіз пахучих речовин в атмосферному середовищі.


 2. Народжену дитину акушерка кладе на знезаражений лоток, покритий стерильною пелюшкою (або на живіт матері).

 3. Профілактика офтальмії новонароджених (відповідно до діючих наказів).

 4. У новонароджених, що народились у необстежених протягом вагітності матерів або у матерів з проявами генітальної інфекції на момент пологів, профілактику офтальмії проводять шляхом закладання за повіки дитині 1% еритроміцинової мазі (враховуючи провідну роль хламідій в виникненні кон'юнктивіту у новонароджених) або шляхом закапування очей розчином сульфацину натрію по 2 краплі в око.

 5. В разі фізіологічних пологів у обстежених жінок з низьким інфекційним ризиком проводять відстрочену профілактику офтальмії з метою встановлення контакту матері і дитини «очі в очі».

 6. Після закінчення пульсації пуповини на неї накладається затискач, і вона перерізується (методику див: наказ №4 МОЗ України).

 7. В перші 30 хвилин після народження дитина (несповита) викладається на живіт матері та прикладається до грудей матері.

Після проведення первинної обробки новонародженого здійснюється контакт «шкіра до шкіри» протягом 30-60 хвилин під спостереженням акушерки (лікаря неонатолога, акушер-гінеколога). Раннє прикладання до грудей матері (в перші 30 хвилин життя) та контакт «шкіра до шкіри» протягом 30-60 хвилин забезпечують:

 1. Встановлення психоемоційного зв'язку матері та дитини.

 2. Зменшують вплив післяпологового стресу на організм дитини (запах, голос матері).

 3. Становлення фізіологічної лактації і тривалого грудного вигодовування.
  Грудне вигодовування або природне вигодовування (плекання грудьми) - складна динамічна та адаптивна система відносин між жінкою та ії дитиною, яка складається коли мати прикладає дитину до грудей, а дитина смокче груди; засіб вирощування та пілкування про дитину людини.


 4. Колонізацію дитини мікрофлорою матері (біфідо-лактобактерії).

 5. Зменшення ускладнень III періоду пологів.

 6. Зниження частоти післяпологових кровотеч.

Протягом III періоду пологів, огляду пологових шляхів матері дитина перебуває на грудях матері (в разі фізіологічних пологів).

Якщо дозволяють умови пологового залу, дитина після проведення первинного туалету, несповита або легко сповита знаходиться біля матері (в ліжку поруч з матір'ю або в індивідуальному ліжечку).

Через дві години після народження акушерка проводить повторну профілактику офтальмії новонародженого. До переведення в післяпологове відділення породілля і новонароджена дитина перебуває разом (дитина біля матері або продовжується контакт «шкіра до шкіри»).

Через дві години новонародженого знову оглядає неонатолог, а породіллю акушер-гінеколог, жінка разом з дитиною переводиться в післяпологове відділення в палату спільного перебування, про що акушерка робить відповідний запис в історію пологів та історію розвитку новонародженого.

Чергова акушерка приносить новонароджену дитину в палату до матері і передає її медичній сестрі відділення новонароджених.

Неонатологія (від грец. neo - новий +лат. natus - народження) - розділ медицини, що вивчає немовлят та новонароджених, їхнє зростання та розвиток, їхні захворювання та патологічні стани.
Час передання медичній сестрі дитини та її стан (характер крику, колір шкірних покривів тощо) фіксується на першій сторінці історії розвитку новонародженої дитини і засвідчується підписами акушерки та медичної сестри відділення новонароджених.
Шкі́ра (грец. derma, лат. cutis) - зовнішній покрив тваринного організму, який захищає тіло від широкого спектру зовнішніх впливів, бере участь в диханні, терморегуляції, обмінних і багатьох інших процесах.

Для того, щоб допомога персоналу була ефективною, потрібно засвоїти певну особливість спілкування з матір'ю, яка годує, і виконувати такі правила: 1. Уникайте поспішності, галасу. Розмовляйте спокійно і не поспішайте, навіть якщо у вас є лише кілька хвилин.

 2. Спитайте у матері, як вона себе почуває і як просувається годування грудьми. Дозвольте їй розповісти вам, як вона себе почуває, перш ніж повідомити їй будь-яку інформацію або щось запропонувати.

 3. Спостерігайте за годуванням грудьми - спокійно дивлячись, як це робить жінка (мати сама не може пересвідчитись на відміну від помічника, де знаходиться нижня губа і підборіддя дитини щодо соска, оскільки їй погано видна ця частина грудей, яка є найважливішою зоною для оцінки правильного прикладання). Якщо положення дитини правильне, і вона правильно прикладена до грудей - скажіть про це жінці. В цьому випадку немає потреби показувати матері, що робити.

 4. Допоможіть жінці зайняти зручне положення, якщо це необхідно. Якщо у матері є проблеми, або дитина неправильно прикладена до грудей, потрібно надати їй відповідну допомогу.

 5. Дайте матері доречну інформацію. Впевніться, що мати знає про годування за потребою, про ознаки голоду в дитини, поясніть, як і коли у неї «прибуде молоко».

 6. Дайте відповіді на запитання матері. Поясніть просто і чітко, що їй потрібно знати.

Якщо мати тимчасово перебуває окремо від дитини (наприклад, за станом дитини), їй особливо потрібні увага, підтримка, а також навчання з боку медичного персоналу (як зберегти лактацію, як зціджувати грудне молоко, як годувати дитину з чашечки або ложечки).

ВИМІРЮВАННЯ АРТЕРІАЛЬНОГО ТИСКУ НА ВЕРХНІХ І НИЖНІХ

КІНЦІВКАХ

Основними вимірюваними величинами артеріального тиску (AT) є систолічний або максимальний, середній або середньо-динамічний і діастолічний або мінімальний.

Грудне́ молоко́ - це молоко, що виробляється у грудях жінки (молочних залозах) для вигодовування своєї дитини. Молоко - це найкраще джерело харчування для новонароджених малюків та дітей перших років життя.
Артеріальний тиск - кров'яний тиск, який заміряється на артеріях і визначає силу тиску крові на стінках артерій під час систоли та діастоли серцевого м'язу. Завжди вимірюється два значення: систолічний (верхній) і діастолічний (нижній).
Як правило, вимірюють тиск у плечовій артерії, де він наближений до артеріального. В даний час найбільш широко застосовується звуковий чи аускультативний метод вимірювання артеріального тиску.
Ме́тод вимі́рювання - сукупність способів використання засобів вимірювальної техніки та принципів вимірювань для створення вимірювальної інформації.Оснащення: тонометр, фонендоскоп.

Умови проведення:

 1. Вимірювання артеріального тиску (АТ) проводиться після 5-хвилинного відпочинку. Дитина має лежати або сидіти спокійно, не розмовляти і не слідкувати за ходом вимірювання.

 2. Рука, на яку накладають манжетку, повинна бути в розслабленому положенні, долонею доверху, на рівні серця.

 3. Спочатку вимірюється тиск на лівій, потім на правій руці.

 4. Вимірювання слід проводити не менше двох разів з інтервалом 2-3 хвилини. При розходженні результатів більш ніж на 5 мм рт. ст., необхідно зробити повторні виміри через декілька хвилин.

 5. Рекомендується проводити вимірювання на обох руках і у випадку постійної різниці приймати до уваги більш високий рівень АТ.

 6. Якщо різниця в рівнях АТ на руках при одночасному вимірюванні переважає 10 мм рт.ст., то це є додатковим фактором серцево-судинного ризику.

Визначення гестаційного віку

Під гестаційним віком розуміють істинний вік дитини, починаючи з моменту зачаття. Залежно від терміну гестації новонароджені розподіляються: на народжених у строк (38-42 тиж.) — доношених, до строку (28-37 тиж.) — недоношених і після строку (42 тиж. і більше) — переношених.

Гестаційний вік визначають в тижнях:


 • за датою останньої менструації у матері, підраховуючи кількість тижнів від першого дня останньої менструації до народження дитини;

 • за датою першого ворушіння плода (до кількості тижнів, які минули від першого ворушіння до народження дитини, додають 18-20 тиж. у первовагітних або 16-18 тиж. у повторновагітних);

 • за даними об'єктивного спостереження за вагітною в жіночій консультації (відраховується термін вагітності при першому відвіданні і подальшому розвитку плода, який визначається за розміром матки);

 • за результатами ультразвукового дослідження вагітної.
  Медична акустика - розділ акустики, в якому досягнення цієї науки про звуки використовують для створення приладів та технологій для діагностичних та терапевтичних цілей. При цьому, для оцінки стану окремих органів використовують, як звуки, які природно генеруються в організмі, так і звуки, що генерують спеціальні пристрої і потрапляють вони до організму зовні.


Однак визначення гестаційного віку в пологах за терміном останньої менструації чи за виявленням першого ворушіння плода супроводжується грубою помилкою (до 11%).

При народженні обов’язково проводиться клінічна оцінка морфо-функціональної зрілості новонародженого за шкалою Балларда, що базується на врахуванні сумарної оцінки показників нервово-м’язової і фізичної зрілості для встановлення гестаційного віку дитини у межах 20-44 тижнів гестації.

Точність визначення віку як здорової, так і хворої дитини може коливатись в межах двох тижнів гестацїї.

Алгоритм оцінки морфо-функціональної зрілості новонародженої дитини за шкалою Балард (рис.1)

Методика оцінки:


 1. Рекомендується позначати (закреслювати) ту клітинку в таблицях нервово-м’язової і фізичної зрілості, яка відповідає певній ознаці у дитини. Це полегшує і прискорює роботу з шкалою, оскільки позначивши клітинку, працівник рухається далі, не зупиняючись

 2. Кожен з показників, які входять у шкалу, оцінюють у балах, сума яких може коливатися від 0 до 50.

 3. Після оцінки всіх ознак нервово-м’язової і фізичної зрілості медпрацівник, що проводив оцінку, підраховує загальну суму балів і за таблицею оцінки зрілості визначає гестаційний вік дитини.

 4. Якщо неможливо об’єктивно оцінити нервово-м’язову зрілість (наприклад, дитина отримує седативні препарати, або знаходиться на примусовій ШВЛ), результат оцінки фізичної зрілості помножують на 2 і визначають гестаційний вік дитини за таблицею оцінки зрілості.

Оцінка показників нервово-м’язової зрілості

 1. Поза новонародженого.

Спостереження проводять, коли дитина перебуває в стані спокою і лежить на спині.

 • оцінка 0 балів – верхні і нижні кінцівки розігнуті;

 • оцінка 1 бал – початкове згинання нижніх кінцівок у кульшових і колінних суглобах, верхні кінцівки – розігнуті;
  Рука́ - кожна з двох верхніх кінцівок людини і мавпи, від плечового суглоба до кінчиків пальців.
  Колінний суглоб, коліно (лат. articulatio genu) - суглоб, що з'єднує стегно з гомілкою, а саме стегнову кістку з великогомілковою кісткою.


 • оцінка 2 бали – сильніше згинання нижніх кінцівок, верхні кінцівки – розігнуті;

 • оцінка 3 бали – верхні кінцівки злегка зігнуті, нижні кінцівки – зігнуті і розведені;

 • оцінка 4 бали – повне згинання верхніх і нижніх кінцівок.

2. Квадратне вікно:

 • кисть новонародженого, затиснуту між великим і вказівним пальцями лікаря, згинають у напрямку до передпліччя;

 • під час цієї маніпуляції не можна допускати ротації в променево-зап’ястковому суглобі новонародженого.

3. Реакція рук.

Дитина лежить на спині. Верхні кінцівки згинають у ліктьовому суглобі й утримують в такому положенні протягом 5 секунд, а потім повністю розгинають шляхом потягування за кисті і різко відпускають і проводять оцінку: • оцінка 0 балів – верхні кінцівки залишаються розігнутими чи мають місце лише їх мимовільні рухи;

 • оцінка 2 бали – якщо кут в ліктьовому суглобі становить 100-180°;

 • оцінка 3 бали – якщо кут в ліктьовому суглобі становить 90-100°;

 • оцінка 4 бали – якщо кут в ліктьовому суглобі становить 90°.

4. Підколінний кут:

 • Дитина лежить на спині, таз притиснутий до поверхні столу, лікар вказівним пальцем лівої руки утримує стегно в колінно-грудному положенні, а великим пальцем підтримує коліна новонародженого;

 • потім нижню кінцівку розгинають шляхом легкого натискання вказівним пальцем правої руки на задню поверхню надп’ятково-гомілкового суглоба і вимірюють підколінний кут.

5. Симптом комірця (косого руху):

Дитина лежить на спині, верхню кінцівку беруть за кисть і намагаються завести як можна далі за шию над протилежним плечем. Здійсненню цього руху допомагають пересуванням ліктя вздовж тіла; • оцінка 0 балів – лікоть досягає передньої пахвової лінії;

 • оцінка 1 бал – лікоть знаходиться між серединною лінією тіла і протилежною пахвовою лінією;

 • оцінка 2 бали – лікоть досягає серединної лінії тіла;

 • оцінка 3 бали – лікоть не доходить до серединної лінії тіла.

6. Притягання п ятки до вуха:

Дитина лежить на спині, стопу притягують як можна ближче до голови без особливих зусиль. Визначають відстані між стопою і головою, а також ступінь розгинання кінцівки в колінному суглобі;

Результат оцінюють в балах.


http://govuadocs.com.ua/tw_files/19591/d-19590387/7z-docs/1_html_m52b54d2e.png

мал.1
Оцінка за шкалою Балард базується на врахуванні сумарної оцінки показників нервово-м’язової і фізичної зрілості для встановлення гестаційного віку дитини у межах 20-44 тижнів гестації.

Точність визначення віку як здорової, так і хворої дитини може коливатись в межах двох тижнів гестацїї.

Алгоритм оцінки гестаційного віку новонародженої дитини за шкалою Балард:

Методика оцінки


 • Рекомендується позначати (закреслювати) ту клітинку в таблицях нервово-м’язової і фізичної зрілості, яка відповідає певній ознаці у дитини. Це полегшує і прискорює роботу з шкалою, оскільки позначивши клітинку, працівник рухається далі, не зупиняючись

 • Кожен з показників, які входять у шкалу, оцінюють у балах, сума яких може коливатися від 0 до 50.

 • Після оцінки всіх ознак нервово-м’язової і фізичної зрілості медпрацівник, що проводив оцінку, підраховує загальну суму балів і за таблицею оцінки зрілості визначає гестаційний вік дитини.

 • Якщо неможливо об’єктивно оцінити нервово-м’язову зрілість (наприклад, дитина отримує седативні препарати, або знаходиться на примусовій ШВЛ), результат оцінки фізичної зрілості помножують на 2 і визначають гестаційний вік дитини за таблицею оцінки зрілості.


Оцінка показників нервово-м’язової зрілості

 1. Поза новонародженого.

Спостереження проводять, коли дитина перебуває в стані спокою і лежить на спині.

 • оцінка 0 балів – верхні і нижні кінцівки розігнуті;

 • оцінка 1 бал – початкове згинання нижніх кінцівок у кульшових і колінних суглобах, верхні кінцівки – розігнуті;

 • оцінка 2 бали – сильніше згинання нижніх кінцівок, верхні кінцівки – розігнуті;

 • оцінка 3 бали – верхні кінцівки злегка зігнуті, нижні кінцівки – зігнуті і розведені;

 • оцінка 4 бали – повне згинання верхніх і нижніх кінцівок.

2. Квадратне вікно: • кисть новонародженого, затиснуту між великим і вказівним пальцями лікаря, згинають у напрямку до передпліччя;

 • під час цієї маніпуляції не можна допускати ротації в променево-зап’ястковому суглобі новонародженого.

3. Реакція рук: • дитина лежить на спині;

 • верхні кінцівки згинають у ліктьовому суглобі й утримують в такому положенні протягом 5 секунд, а потім повністю розгинають шляхом потягування за кисті і різко відпускають і проводять оцінку;

 • оцінка 0 балів – верхні кінцівки залишаються розігнутими чи мають місце лише їх мимовільні рухи;

 • оцінка 2 бали – якщо кут в ліктьовому суглобі становить 100-180°;

 • оцінка 3 бали – якщо кут в ліктьовому суглобі становить 90-100°;

 • оцінка 4 бали – якщо кут в ліктьовому суглобі становить 90°.

4. Підколінний кут: • дитина лежить на спині, таз притиснутий до поверхні столу, лікар вказівним пальцем лівої руки утримує стегно в колінно-грудному положенні, а великим пальцем підтримує коліна новонародженого;

 • потім нижню кінцівку розгинають шляхом легкого натискання вказівним пальцем правої руки на задню поверхню надп’ятково-гомілкового суглоба і вимірюють підколінний кут.

5. Симптом комірця (косого руху): • дитина лежить на спині, верхню кінцівку беруть за кисть і намагаються завести як можна далі за шию над протилежним плечем;

 • здійсненню цього руху допомагають пересуванням ліктя вздовж тіла;

 • оцінка 0 балів – лікоть досягає передньої пахвової лінії;

 • оцінка 1 бал – лікоть знаходиться між серединною лінією тіла і протилежною пахвовою лінією;

 • оцінка 2 бали – лікоть досягає серединної лінії тіла;

 • оцінка 3 бали – лікоть не доходить до серединної лінії тіла.

6. Притягання п ятки до вуха: • дитина лежить на спині, стопу притягують як можна ближче до голови без особливих зусиль;

 • визначають відстані між стопою і головою, а також ступінь розгинання кінцівки в колінному суглобі;

Результат оцінюють в балах.

Фізичний розвиток включає в себе сукупність морфологічних і функціональних ознак організму, які характеризують зріст, масу, форму тіла дитини, її структурно-морфологічні властивості.

Для оцінки фізичного розвитку новонародженого використовують середні статистичні показники основних параметрів у залежності від гестаційного віку або оціночні таблиці по типу перцентилів.

Фізи́чний ро́звиток - це процес становлення і змін біологічних форм і функцій організму людини. Він залежить від природних життєвих сил організму та його будови. Фізичний розвиток оцінюється рівнем розвитку фізичних якостей, антропометричними і динамометричними показниками, показниками формування постави.

Згідно статистичним даним:


 • показники у межах М±2сігми або Р10-90 вважаються за нормальні для даного гестаційного віку,

 • відхилення у середньому (М) на 2 та більше або вище Р90 та нижче Р10 – з різким відхиленням від норми.


http://govuadocs.com.ua/tw_files/19591/d-19590387/7z-docs/1_html_7f7031d1.pngОцінка фізичного розвитку дитини (маса, зріст, окружність голови) відповідно до терміну гестації

ВИЗНАЧЕННЯ СИМПТОМІВ ОРТОЛАНІ, БАРЛОУ НА ПРЕДМЕТ ВИЯВЛЕННЯ ДИСПЛАЗІЇ КУЛЬШОВИХ СУГЛОБІВ

Показання:

 1. Профілактичний огляд всіх дітей віком до 3-х місяців для виключення дисплазії кульшових суглобів.
  Кульшовий суглоб (лат. articulatio coxae) - другий за величиною після колінного суглоба у ссавців. Утворений суглобовою поверхнею голівки стегнової кістки і півмісяцевою поверхнею вертлюжної западини тазової кістки.


 2. Огляд дітей від трьох місяців до 1- го року при підозрі у них на вроджену дисплазію або вивих кульшових суглобів.

Протипоказання:

  1. Немає, але обережно в дітей з недосконалим остеогенезом.

Симптом Ортолані (симптом «сковзання», або «клацання»). Суть симптому полягає в тому, що при відведенні ніжок відбувається вправлення вивиху, яке супроводжується клацанням (Рис. 1).

 1. Покласти дитину на тверду поверхню у положення лежачи на спині.

 2. Забезпечити комфортну температуру приміщення.

 3. Дитина не повинна бути голодною.

 4. Покласти середні пальці на зовнішню поверхню стегна в місце проекції головки стегнової кістки, при цьому великі пальці знаходяться на внутрішній поверхні стегна.
  Стегнова кістка (лат. femur) - у членистоногих - третій або четвертий від основи членик ноги, рухливо зчленований відросток із сусідніми. У хребетних - верхній відділ тазової кінцівки (від кульшового до колінного суглоба) із усіма тканинами, що лежать в області стегнової кісти.


 5. Зігнути ноги дитини в колінних та кульшових суглобах під кутом 90˚ градусів.

 6. Ноги повернути всередину (привести до серединної лінії) – це перший момент методики.

 7. Після цього, уникаючи форсованих рухів стегна, розвернути назовні.

вивих голівки стегнової кістки при натисненні вздовж стегнаРис. 1. Симптом Ортолані


Симптом Ортолані вважається позитивним, якщо, відчувається характерне «клацання». Сутність симптому полягає в тому, що при поступовому розведенні ніг, відбувається вправлення вивиху - сковзання головки стегнової кістки у кульшову западину.

Симптом Барлоу (протилежний до симптому Ортолані). Суть симптому полягає в тому, що при приведенні ніжок відбувається вивих головки стегнової кістки із кульшової западини, яке супроводжується також клацанням (рис. 2).
Кульшова западина - увігнута поверхня тазу, сформованого частинами трьох кісток. Головка стегна зустрічається з тазом у кульшовій западині, формуючи стегнове з'єднання.


 1. Покласти дитину на тверду поверхню у положення лежачи на спині.

 2. Забезпечити комфортну температуру приміщення.

 3. Дитина не повинна бути голодною.

 4. Зігнути ноги дитини в колінних та кульшових суглобах під кутом 90˚ градусів.

 5. Потім здійснити приведення стегон до серединної лінії.

при поступовому розведенні ніг, відбувається вправлення вивиху
Рис. 2. Симптом Барлоу

Симптом Барлоу вважається позитивним, якщо відчувається характерне «клацання» і відбувається вивих голівки стегнової кістки при натисненні вздовж осі стегна.

Крім двох описаних симптомів, для діагностики дисплазії кульшових суглобів використовуються додатково наступні методи.

4. ОЦІНКА ФІЗИЧНОГО РОЗВИТКУ

Фізичний розвиток включає в себе сукупність морфологічних і функціональних ознак організму, які характеризують зріст, масу, форму тіла дитини, її структурно-морфологічні властивості. Оцінка фізичного розвитку характеризується пропорційністю тілобудови та стану харчування новонародженого.

Показники фізичного розвитку новонароджених залежать від: 1. Від віку і антропометричних параметрів батьків.

 2. Порядкового номеру вагітності у матері.

 3. Статі плоду.

 4. Харчування та умов життя жінки.

У залежності від терміну пологів новонароджені поділяються на:

 • Доношені.

 • Недоношені.

 • Переношені.

Доношений новонароджений - дитина, яка народилася в терміні гестації від 37 повних до 42 тижні гестації із середніми показниками маси тіла (3610416г для хлопчиків і 3480484г для дівчат, довжиною тіла відповідно 51,51,7см і 511,9см).
  1   2   3


Скачати 388.32 Kb.

 • Оснащення
 • Визначення гестаційного віку
 • Алгоритм оцінки морфо-функціональної зрілості новонародженої дитини за шкалою Балард (рис.1) Методика оцінки
 • Оцінка показників нервово- м’язової зрілості
 • Алгоритм оцінки гестаційного віку новонародженої дитини за шкалою Балард: Методика оцінки
 • Показання: Профілактичний огляд всіх дітей віком до 3-х місяців для виключення дисплазії кульшових суглобів
 • Протипоказання: Немає, але обережно в дітей з недосконалим остеогенезом. Симптом Ортолані
 • Симптом Барлоу