Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаРекомендації для вітчизняних товаровиробників щодо роботи на ринках країн Африки

Скачати 40.22 Kb.

Рекомендації для вітчизняних товаровиробників щодо роботи на ринках країн Африки
Скачати 40.22 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації25.03.2017
Розмір40.22 Kb.
  1   2   3

Рекомендації для вітчизняних товаровиробників щодо роботи на ринках країн Африки

Федеративна Демократична Республіка Ефіопія

Одним з проблемних питань у торговельно-економічному співробітництві України з Ефіопією є відсутність договірно-правової бази в цих сферах. Станом на грудень 2015 р. на розгляді сторін продовжують перебувати проекти міжурядових угод про торговельне та економічне співробітництво, уникнення подвійного оподаткування та сприяння і взаємний захист інвестицій.

Подвійне оподаткування - оподаткування одного об'єкта податку окремого платника податків одним і тим же (аналогічним) податком за один і той же проміжок часу або оподаткування у різних осіб однієї і тієї ж податкової бази зіставними податками.
Через це, українські компанії, які можуть прийняти участь в тендерах, є юридично незахищеними через відсутність відповідної двосторонньої нормативно-правової бази.

Іншими обмеженнями та потенційними перешкодами для вітчизняних експортерів, які слід враховувати при опрацюванні питання експорту продукції до Ефіопії, є специфічна фіскальна політика країни, відстала банківська система, заборона обігу іноземної валюти та вільного виведення валюти, а також заборона передоплати, як форми взаєморозрахунку. Країною-членом Світової організації торгівлі Ефіопія не є.

Валю́та (італ. valuta - «цінність», «вартість» від лат. valere - «мати силу, коштувати») - грошова одиниця, що використовується як засіб розрахунку в торгових операціях. Валютою, зазвичай, є монети та банкноти певної держави, які є фізичним аспектом національної грошової маси.
Фіска́льна полі́тика - це регулювання доходів і витрат держави. Заходи фіскальної політики визначаються поставленою метою (боротьба з інфляцією, згладжування циклічних коливань економіки, зниження рівня безробіття).
Ба́нк (від італ. banco - лавка або стіл) - кредитно-фінансова установа, яка здійснює грошові розрахунки, акумулює грошові кошти та інші цінності, надає кредити та здійснює інші послуги за фінансовими операціями.
Світова організація торгівлі (СОТ) (англ. World Trade Organization, WTO) - це провідна міжнародна економічна організація, членами якої вже є 161 країна, на долю яких припадає більше 96 % обсягів світової торгівлі; її функціями є встановлення правил міжнародної системи торгівлі і вирішення спірних питань -членами, що підписані під близько 30-ма угодами організації.
Для участі у тендерах, що оголошуються в Ефіопії, бажано мати місцевого, уповноваженого компанією представника.

При веденні переговорів з потенційними ефіопськими замовниками, зацікавленими в закупівлі української продукції, велике значення має наявність індикативних цін на продукцію та її зразків для проведення, передусім для сільськогосподарської продукції, відповідних експертиз. Перевагою користуються постачальники, які здійснюють пробну відправку своєї продукції, що відповідає усім вимогам якості та за результатами перевірки якої потенційний покупець приймає рішення.

Ефіопія є однією з країн Африки, яка отримує великі обсяги зовнішньої допомоги. Відповідно, країни, що здійснюють фінансування, залучають до виконання проектів свої національні або афілійовані компанії. У сфері постачання продуктів харчування українські компанії мають також враховувати, що Ефіопія є країною, яка страждає від посух, активно користується допомогою Всесвітньої продовольчої програми ООН.

Ї́жа - все, що споживає людина й інші живі істоти для підтримки життя; харчі. Речовини, що їх організм отримує з навколишнього середовища, є для нього будівельним матеріалом і джерелом енергії.
Всесвітня продовольча програма (ВПП; англ. United Nations World Food Programme, WFP) - ланка Організації Об’єднаних Націй з питань надання харчової допомоги, найбільший підрозділ гуманітарної допомоги.
Продовольча та сільськогосподарська організація ООН періодично звертається до іноземних країн з пропозицією про поставки продуктів харчування, у т.ч. продовольчої пшениці, до цих країн.
Камбоджійці та філіппінці вживають качині яйця із 19-20-денними зародками, в яких проглядаються сформовані дзьоб і кістки. Страва вважається делікатесом. Назва страви - балут.
Так, у 2009 р., з огляду на критичну ситуацію, що склалася в Ефіопії внаслідок важких погодних умов, через Всесвітню продовольчу програму ООН в якості гуманітарної допомоги Україна надала Ефіопії 1000 тон пшениці для забезпечення харчування населення.
Гуманіта́рна допомо́га - вид безвідплатної допомоги (сприяння); засоби для життя, безкоштовно поширювані серед населення районів, охоплених гуманітарною катастрофою або що стоять на її грані. Для умов озброєного конфлікту Міжнародний Суд визначив допустиму гуманітарну допомогу як «надання продовольства, одягу, ліків і іншої гуманітарної допомоги, але це не включає надання зброї, систем озброєння, боєприпасів або іншого устаткування, автотранспортних засобів і матеріалів, які можуть бути використані для спричинення серйозних тілесних ушкоджень або з'явитися причиною смерті». Гуманітарна допомога відрізняється від іноземної допомоги своїм терміновим характером і тим, що використовується для полегшення зроби частішим жертв стихійних лих. Іноді гуманітарна допомога може бути прихованою формою підкупу місцевого населення або прелюдією до вторгнення.
Погода Пого́да - стан нижнього шару атмосфери в конкретній місцевості в конкретний час, або протягом тривалого часу (година, доба, декада, місяць). Характеризується рядом метеорологічних елементів, таких як вітер, температура, тиск, вологість, видимість та ін.

Наявність у підприємств якісних веб-сторінок з перекладом англійською мовою, що пов’язується з іміджем успішної та серйозної компанії, стає однією з необхідних умов при виборі іноземцями партнера для ведення бізнесу.

Англі́йська мо́ва (English, the English language) - мова, що належить до германської групи індоєвропейської сім'ї мов. Одна з найпоширеніших мов у світі, особливо як друга мова та мова міжнародного спілкування.Арабська Республіка Єгипет

Для просування вітчизняної продукції на ринок Єгипту доцільно використовувати наступні традиційні методи: • реклама у профільних місцевих ЗМІ, економічних бюлетенях АРЄ;
  Єги́пет (араб. مصر‎, Miṣr), Ара́бська Респу́бліка Єги́пет (араб. جمهورية مصر العربية‎, Джумхуріят Маср аль-Арабійя) - держава на північному сході Африки та Синайському півострові в Азії. На півночі омивається Середземним морем, на сході - Червоним морем.


 • забезпечення участі у спеціалізованих виставках;

 • обов’язкова організація візитів та переговорів з галузевими бізнес-об’єднаннями Єгипту;

 • відкриття в Єгипті представництв українських виробників.

Самі підприємства мають вживати активних маркетингових заходів, здійснювати презентації на базі профільних галузевих асоціацій та бізнес-об’єднань. Причому тим, хто орієнтується на крупних імпортерів, слід позиціонувати себе на всесвітньо відомих заходах; для компаній, орієнтованих на встановлення контактів з дрібнооптовими постачальниками в Єгипті, слід виставлятися на місцевих виставках, як універсальних, так і спеціалізованих.

У разі наявності достатнього обсягу обігових коштів та готовності до зниження темпів обороту валютних ресурсів, є сенс розглянути питання про заснування спільного підприємства в Єгипті для отримання права роботи на внутрішньому ринку і можливості продавати продукцію безпосередньо кінцевим споживачам в Єгипті.

Спільні підприємства - підприємства, що базуються на спільному капіталі суб'єктів господарської діяльності України або іноземних суб'єктів господарської діяльності, на спільному управлінні та на спільному розподілі результатів та ризиків.Процедура відкриття в АРЄ представництв і дочірніх компаній для українських підприємств

Відповідно до встановленого порядку Генерального управління вільних зон та інвестицій (GAFI) при Міністерстві інвестицій АРЄ українським бізнесменам необхідно мати на увазі наступне: • господарська діяльність (у форматі однієї особи) представництв іноземних компаній в Єгипті заборонена;

 • реєстрація єгипетських юридичних осіб, статутні документи яких передбачають імпорт товарів для перепродажу на внутрішньому ринку, не здійснюється.

Разом з тим, в Єгипті існує можливість відкриття представництв і дочірніх/залежних організацій, яким буде дозволена господарська діяльність на території Єгипту.
Госпо́дарська дія́льність - будь-яка діяльність, в тому числі підприємницька, пов'язана з виробництвом та обміном матеріальних і нематеріальних благ, що виступають у формі товару.
Визначальною підставою для реєстрації є наявність у головної організації контракту з будь-якою єгипетською державною структурою або компанією. Однак після закінчення дії контракту відділення буде закрито. Для продовження функціонування представництва необхідно відновлення контракту, або укладення нового контракту з іншим єгипетським господарюючим суб’єктом.

Представництво компанії в Єгипті реєструється відповідно до закону №159/1981 «Про компанії» або закону №17/1999 «Про комерційні агентства», з урахуванням положень «Закону про організацію контролю за діяльністю комерційних агентів і брокерів». У разі якщо представництво реєструється згідно з законом «Про компанії», заявка на реєстрацію повинна бути представлена в державний орган у справах компаній (якщо представництво реєструється на базі закону «Про комерційні агентства» - іноземна компанія зобов’язана призначити комерційного агента, який буде представляти її інтереси).

Органи державної влади - це ланка (елемент) механізму держави, що бере участь у виконанні функцій держави й наділений при цьому владними повноваженнями.

Будь яких особливостей, які б відрізняли процес перевірки та репутації компаній в АРЄ від загальносвітової практики, не існує. Відтак, в ході переговорів вважається за доцільне на начальному етапі запросити у контрагента копії установчих документів. При необхідності перевірити наявність у компанії ліцензій на будь-які види діяльності. Отримання ліцензій в Єгипті - складний і дорогий процес. Якщо компанія йде на це, значить її наміри є серйозними, і їй можна довіряти. Дата реєстрації компанії покаже, скільки часу вона вже знаходиться на ринку. Розвинена філіальна мережа - свідчення сильної компанії, що веде активну політику на ринку. За складом акціонерів, або засновників можливо оцінити, наскільки вони є надійними та здатними розрахуватися за її зобов'язаннями.

У деяких іноземних державах реєстр компаній є загальнодоступним в мережі інтернет.

Інтерне́т (від англ. Internet), міжмере́жжя - всесвітня система взаємосполучених комп'ютерних мереж, що базуються на комплекті Інтернет-протоколів. Інтернет також називають мережею мереж. Інтернет складається з мільйонів локальних і глобальних приватних, публічних, академічних, ділових і урядових мереж, пов'язаних між собою з використанням різноманітних дротових, оптичних і бездротових технологій.
Нажаль, в Єгипті він відсутній. Для отримання інформації з реєстру необхідно звертатися із запитом до відповідних органів, де можна отримати більш розширену інформацію про ділового партнера. Водночас, в Єгипті на запит можуть не відповісти, або надати формальну відповідь.

Згідно з рішенням Міністерства промисловості, торгівлі, малих та середніх підприємств АРЄ № 278 від 2015 року запроваджено застосування захисного мита щодо імпорту до АРЄ сталевої арматури з 02.05.2015 р.

Отримання да́них (англ. Data Mining) - виявлення прихованих закономірностей або взаємозв'язків між змінними у великих масивах необроблених даних. Зазвичай поділяють на задачі класифікації, моделювання та прогнозування.
Середній бізнес - бізнес-термін, яким позначають дещо середнє і взаємопроникне між малим і великим бізнесом. Але попри це, середній бізнес дуже часто згадується засобами масової інформації у парній конфігурації разом саме з малим бізнесом, що підкреслює їх більшу схожість за певними характеристиками.
строком на три роки (включаючи період застосування тимчасових захисних заходів - до 13.10.2017 р.).

Наразі в АРЄ ведеться захисне розслідування стосовно імпорту в Єгипет автомобільних акумуляторів та білого цукру.Республіка Кенія

Форма пошуку кенійської компанії-партнера або варіантів прямого продажу продукції різнитиметься в залежності від запланованого напрямку діяльності, обсягів імпорту, способів організації діяльності компанії в Кенії тощо.

У випадку, якщо українська компанія зацікавлена лише у поставці продукту кенійському покупцю-посереднику без подальшого супроводу чи сервісного обслуговування товару, доцільно скористатися можливостями Національної ТПП Кенії (KNCC&I), яка, з моменту свого заснування у 1965 р.

Україна Украї́на (МФА: [ukrɑˈjinɑ]опис файлу) - держава у Східній Європі та частково в Центральній Європі, у південно-західній частині Східноєвропейської рівнини. Площа становить 603 628 км². Найбільша за площею країна з тих, чия територія повністю лежить у Європі, друга на європейському континенті, якщо враховувати Росію.
, вже відкрила до 200 інституцій, має представників у кожному міністерстві та кожному з 47 Адміністративних округів країни і є своєрідним «хабом» не тільки для кенійських підприємців, але і для усіх країн Східної Африки.

Взаємодія з кенійською ТПП буде цікава, перш за все, представникам великого та середнього бізнесу.

У випадку орієнтації на менші об’єми поставок продукції, а також для компаній, які планують розпочати спільний українсько-кенійський бізнес, ефективним вбачається налагодження контактів з Альянсом приватного сектору Кенії (KEPSA) – організацією, яка виконує об’єднуючу, консультативну та інформаційну функції для представників середнього та малого бізнесу країни.

Приватна власність - одна з форм власності, яку розуміють як абсолютне, захищене законом право фізичної або юридичної особи, чи групи осіб на об’єкт власності: продукти праці, засоби виробництва, гроші та цінні папери, інше рухоме та нерухоме майно тощо.

Додаткові можливості може принести взаємодія з Кенійською асоціацією виробників (KAM). Хоча діяльність організації в першу чергу направлена на розширення національного виробництва, перенесення виробничих потужностей в Кенію, вона також бере активну учать у налагоджені зв’язків для імпорту та експорту.

Звертатися до Державного агентства з інвестицій Кенії (KenInvest) доцільно у випадку перенесення виробництва до країни чи залучення інвестицій в кенійську економіку. Організація надає юридичну підтримка та інформаційний супровід при започаткуванні бізнесу в Кенії.

Першим кроком на шляху збуту української продукції в Кенії слід визначити звернення до Кенійського бюро стандартів (KEBS), урядової організації, яка несе відповідальність за прийняття і застосування стандартів для імпортної та національної продукції.

Процес перевірки продукції на відповідність регламентується законодавством Кенії: «Standards Act Cap 496, Laws of Kenya» та «the Quality Imports Order No.78 July 2005». З вересня 2005 року KEBS передбачається «передекспортна» перевірка відповідності стандартам (PVoC). Це програма оцінки продукції на предмет відповідності до чинних кенійських технічних регламентів і стандартів або затверджених еквівалентів.

Техні́чний регла́мент - законодавчий акт, прийнятий органом влади, що містить обов'язкові технічні вимоги або безпосередньо, або шляхом посилання на стандарт(и), або шляхом застосування взаємопов'язаних стандартів.
Практична реалізація PVoC відбувається за посередництва агенств на ліцензійній основі, яка видається KEBS агентам щороку.

Станом на 2015 р. KEBS призначено агентство Intertek, в якості одного з агентів для ряду країн, України зокрема. Представництва агентства відкриті в Україні - Intertek Kiev (Intertek Ukraine DP, Office 3, 43/11, Moskovskaya Street, Kyiv,T: (38)0444964690, Division: Industry & Assurance) і Intertek Odessa (Intertek Ukraine DP, 115 Chernomorskogo Kazachestva, Odessa, 65003, T: (38) 0487202475, F: (38)0487786868, Division: Commodities).

Всі вантажі, що підлягають PVoC повинні отримати сертифікати відповідності (COC), видані агентом PVoC до початку відвантаження. Сертифікат є обов'язковим документом для проходження митного контролю, вантажі, що прибувають в кенійські порти без цього документа не будуть допущені в країну або будуть піддані перевірці на отримання COC за додаткову плату, еквівалентно 15% від вартості CIF вантажу.

Митний контроль - сукупність заходів, що здійснюються митними органами в межах своєї компетенції з метою забезпечення дотриманням норм Митного кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань митної справи та міжнародних договорів України.
Всі інші витрати, пов’язані зі зберіганням вантажу, переміщенням коштів тощо, нестиме виключно імпортер.

Окрему увагу слід приділяти питанню сплати мита. Митний збір і податки при ввезенні товарів до Кенії варіюються в залежності від того, ким ввозиться товар - приватною особою або комерційним підприємством.

Митний збір - вид митних платежів, що сплачується за валютно-митною декларацією громадянами та суб'єктами ЗЕД за роботу, виконану митними органами.
Вони обраховуються від вартості CIF, тобто суми вартості імпортованих товарів, вартості транспортування і страхування.Ставки податку. Кенія застосовує ставки відповідно до загального зовнішнього тарифу (Common External Tariff) Східно-Африканського співтовариства (EAC). Мито стягується за ставками від 0% до 100%, з середнім рівнем 25%.

Податок з продажів. Імпорт в Кенію підлягає стандартному оподаткуванню ПДВ у розмірі 16%, що стягується з суми вартості CIF, митного збору та інших застосовних податків.

Мінімальний поріг. Мінімальний поріг імпорту в Кенії відсутній, тому імпорт обов’язково підлягає сплаті митного збору і податків незалежно від вартості.

Інші податки та митні збори.
Мито - непрямий податок, різновид митних платежів, який накладається на товари, що переміщуються через митний кордон, тобто ввіз/вивіз чи транзит.
Акциз стягується на продукти, такі як алкогольні напої та тютюн.
Спиртні́ напо́ї, або алкогольні напо́ї - п'янкі рідини, основою яких є етанол (етиловий спирт), безбарвна рідина C2Н5OH. Вино, сидр, херес містять спирт, отриманий шляхом прямої ферментації цукру фруктів дріжджами.
Акциз може бути адвалерний, тобто стягується як відсоток на суму сукупної вартості або питомий, тобто заснований на одиницю виміру.

Плата за декларацію імпорту стягується з усього імпорту в розмірі 2,25% від сукупної вартості.

У випадку започаткування бізнесу в Кенії, слід здійснити наступні практичні кроки.

Крок 1. Отримати дозвіл на назву компанії у Реєстратора компаній

Час виконання: 3 дні

Коментар: Бронювання назви компанії триває 30 днів, але може бути продовжено на аналогічний період.

Реєстрація здійснюється згідно із законом Кенії №486

Форми можуть бути завантажені із сайту (вимагається реєстрація) http://www.attorney-general.go.ke/index.php?option=com_content&task =view&id=100&Itemid=138

Вартість процедури близько 100 доларів США.

Крок 2. Легалізація договору щодо заснування компанії, статуту,


  1   2   3


Скачати 40.22 Kb.

 • Світової організації торгівлі
 • Арабська Республіка Єгипет
 • Процедура відкриття в АРЄ представництв і дочірніх компаній для українських підприємств
 • Мінімальний поріг .
 • Інші податки та митні збори