Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінка



Розвиток космонавтики. Внесок українських вчених у розвиток космонавтики

Скачати 317.23 Kb.

Розвиток космонавтики. Внесок українських вчених у розвиток космонавтики




Скачати 317.23 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації25.03.2017
Розмір317.23 Kb.
ТипКонспект
  1   2   3


Конспект уроку з фізики у 10 класі на тему:



«Розвиток космонавтики. Внесок українських вчених у розвиток космонавтики

Підготувала

вчитель фізики вищої категорії

ЗОШ І-ІІІ ст. с. Торське

Заліщицького району

Тернопільської області

Данилюк М. М.

2011 р.

Тема: «Розвиток космонавтики. Внесок українських учених у розвиток космонавтики.»

Мета: ознайомити учнів з історією розвитку вітчизняної науки;акцентувати увагу на розвитку космонавтики України та внеску українських учених у розвиток космонавтики.
Космонавтика України - сукупна діяльність України в сфері надання космічних послуг, а також в космічній промисловості. Українські конструктори, вчені та науковці зробили значний внесок в розвиток світової космічної науки.
Продовжити формувати вміння аналізувати, порівнювати, робити самостійно висновки, працювати з науковою літературою; вміння працювати в колективі. Виховувати толерантність, прагнення до поповнення знань,гордість за своїх земляків,інтерес до вивчення фізики.

Тип уроку. Урок захисту проектів.

Тривалість проекту: 7 уроків
Вікова категорія учасників : учні 10 класу(9 учнів).

Опис проекту. Учні за бажанням об’єднуються у 2 групи.(Друга група «сильніша»)

Учасники 1 групи опрацьовують зміст статтей , та виокремлюють матеріал про історію космонавтики, етапи освоєння космосу, хронологію подій,створюють стенд,присвячений космонавтиці.

Космонавтика (грец. κόσμος - Всесвіт та ναυτικα - все, що стосується плавання), Астронавтика (грец. αστρον - зірка), або зореплавання - наука про політ літальних апаратів у світовий простір, і вид людської діяльності, спрямований на пізнання космосу і космічних об'єктів технічними засобами.

Учні, які об’єдналися у 2 групу опрацьовують зміст статтей електронних джерел інформації та здійснюють добірку матеріалів, у якій показують внесок українських вчених у розвиток космонавтики ,ознайомлюють з космонавтами України та напрямками робіт України в космосі XXI ст.,створюють презентацію на комп’ютері.

Оцінка. При роботі над інформаційно-пошуковим проектом учні вчаться орієнтуватись у широкому інформаційному просторі, відшукувати необхідне, самостійно здобувати знання, бачити і розв’язувати проблеми у різних галузях, вміти творчо застосовувати набуті знання.

Інформаці́йний про́стір (англ. Information space) - сукупність результатів семантичної діяльності людства.


Графік виконання проекту.



п/п

Етапи проекту

Термін виконання

Діяльність учнів

1.

Ознайомлення з планом проекту, джерелами інформації.

1 урок

Учні ознайомлюються з планом проекту, джерелами інформації. Об’єднуються в групи.

2.

Висунення гіпотез, обговорення методів дослідження .

2 уроки

висувають гіпотези, обговорюють методи дослідження.

3.

Збір інформації.

Протягом 3 уроків

Учні збирають інформацію, систематизують її та подають у чорновому варіанті вчителю для консультації.

4.

Обговорення способів оформлення кінцевих результатів .


6урок

Обговорюють способи оформлення кінцевих результатів (презентацій, творчих звітів, ін.).


5.

Презентація результатів.

7 урок

Учні на уроці презентують результати самостійного пошуку, роблять висновки.



Обладнання та наочність: презентації на комп’ютері, саморобний стенд «Україна - космічна держава», портрети К.Е. Ціолковського та Ю. Гагаріна,виставка книг,присвячена темі уроку,виставка рефератів,вислови « Хоч і далекі від очей простори неба,та не такі вони віддалені від розуму людського…(Ю. Дрогобич)»,

«Земля - колиска людства,але ж не можна вічно жити в колисці .»(К.Е.Ціолковський)

«Людство не залишатиметься вічно на Землі,а в гонитві за світлом і простором спочатку несміло проникає за межі атмосфери,а потім завоює собі весь навколосонячний простір.»( К.Е.Ціолковський)

Перебіг уроку.


  1. Організаційний момент. Психологічне налаштування на роботу.

Вчитись нелегко буває,

Та наука завжди хороша.

Кожна в світі людина знає.

Що знання - то найлегша, найцінніша ноша.

Сьогодні чудовий день,а в нас не просто урок,а черпання нових знань. На нас чекає багато серйозної пізнавальної роботи. Хай це не заважає нам залишатися в гарному настрої.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

« Мозковий штурм»

1.Кожне тіло з точки зору фізики рухається певною траєкторією.

Аспект (лат. aspectus - вигляд, погляд) - поняття філософії (онтології, теорії пізнання). У філософії аспект розглядається
А хто знає, які особливості руху небесних тіл?



Очікувана відповідь. Орбіта-це траєкторія,якою навколо планети або зорі в полі її тяжіння рухається інше тіло-супутник. Орбіти можуть бути коловими,еліптичними,параболічними. Орбіти планет еліптичні.

2.Як відомо з попереднього уроку ,спочатку в космос запускали супутники. Що таке супутник?



Очікувана відповідь. Супутник - космічний об’єкт,який рухається по орбітах навколо інших крупніших космічних тіл. Існують супутники природні і штучні. Перший штучний супутник Землі був виведений на орбіту 4 жовтня 1957 р.
Перший штучний супутник Землі запущений на орбіту в СРСР 4 жовтня 1957 року. Кодове позначення супутника - ПС-1 (Простий Супутник-1). Запуск здійснювався з 5-го науково-дослідного полігону міністерства оборони СРСР «Тюра-Там» (що отримав згодом відкрите найменування космодром Байконур), за допомогою ракети-носія «Супутник» (сімейства Р-7).
щорічно запускають понад 100 штучних супутників:навігаційні,дослідницькі,супутники зв’язку.
Шту́чний супу́тник - об'єкт, поміщений на орбіту Землі чи іншого небесного тіла зусиллям людини. Інколи називається просто супутник, однак в такому випадку слід відрізняти від природних супутників, таких як Місяць.

3.Що потрібно для запуску тіла у космос?



Очікувана відповідь. Для подолання земного тяжіння об’єкт потрібно розігнати до визначеної швидкості.
Гравітаці́йне по́ле Землі́ - фізичне поле, зумовлене тяжінням маси Землі і відцентровою силою, яка виникає внаслідок добового обертання Землі. Незначною мірою залежить також від тяжіння Місяця і Сонця й інших небесних тіл та маси земної атмосфери.
Мінімальна швидкість,необхідна для подолання сили тяжіння,називається орбітальною,або першою космічною швидкістю і становить 8 км/с. Апарат, досягши швидкості 11,2 км/с,покидає поле земного тяжіння-це швидкість звільнення,або друга космічна.

4.Чи завжди на борту космічного корабля, що обертається навколо Землі, спостерігається невагомість?



Очікувана відповідь. Ні,стан невагомості порушується, коли вмикають двигуни.

5.Чи перебуватиме у стані невагомості космонавт, який здійснює міжпланетний переліт, рухаючись з другою космічною швидкістю?

Гравіта́ція або тяжіння - властивість тіл із масою притягуватись одне до одного. Гравітаційна взаємодія найслабша із фундаментальних взаємодій, однак її характерною особливістю є те, що тіла, які мають масу, завжди притягаються одне до одного.
Пе́рша космі́чна шви́дкість - швидкість, яку, нехтуючи опором повітря та обертанням планети, необхідно надати тілу, для переміщення його на кругову орбіту, радіус якої рівний радіусу планети.
Дру́га космі́чна шви́дкість - мінімальна швидкість, яку необхідно надати тілу на поверхні планети (або іншого масивного небесного тіла), щоб воно вийшло за межі гравітаційної дії цієї планети.



Очікувана відповідь. Так,якщо двигуни будуть вимкнені ,оскільки у цей час корабель рухатиметься тільки під дією гравітації.

  1. Оголошення теми, мети уроку. Очікувані результати.

Чому саме цей матеріал необхідно вивчати?У чому полягає важливість цього матеріалу для вас особисто?Який результат ви повинні отримати в кінці роботи?

  1. Вивчення нового матеріалу (захист проектів)

Учитель. Космос… Що це?Друг він людині чи ворог?

Відомий російський учений К.Е. Ціолковський говорив: «Земля - колиска людства,але ж не можна вічно жити в колисці» і «Людство не залишатиметься вічно на Землі,а в гонитві за світлом і простором спочатку несміло проникає за межі атмосфери,а потім завоює собі весь навколосонячний простір.»( К.Е.Ціолковський)

Космос із давніх - давен привертав до себе увагу людей, які спочатку прагнули лише злетіти у повітря, щоб оглянути Землю з висоти пташиного польоту. Бо тільки цим можна пояснити таку велику популярність народної пісні «Дивлюсь я на небо», де ліричний герой нарікає: «Чому я не сокіл, чому не літаю?

Наро́дна пі́сня - найбільш розповсюджений вид народної музики, продукт колективної усної творчості, що роками складається в пісню. Народна пісня - музично-поетичний жанр фольклору, найбільш поширений вид народної музики.
Ліричний герой - суб'єкт висловлювання у ліричному творі, свого роду персонаж лірики. «Ліричний герой» - це образ, що виникає в уяві читача під враженням висловлених у творі почуттів, переживань, роздумів.

Потім ,коли люди навчилися літати і ця мрія збулася ,з’явилося бажання полетіти за межі атмосфери, в космос. Він вабив не лише своєю загадковістю,а й новими можливостями для людини.

Давайте згадаємо міф про юнака Ікара та його політ на крилах із пір'я.

Відомий механік Дедал з Афін із сином Ікаром деякий час жили на острові Кріт, де будували палац для царя. Через деякий час вони вирішили повернутись до Афін, але цар їх не відпускав. Навколо острова була вода, тож і можливості потрапити додому, здавалося, не було. Але Дедал знайшов вихід. Він змайстрував з пір'я дві пари крил: одні для себе, другі — для сина.

Піднялись на високу гору. Дедал прив'язав крила синові і собі. Наказав синові високо не злітати, а робити все те, що робить він сам.

І ось вони летять, як птахи, а внизу під ними море. Спочатку Ікар робив все так, як батько. Але згодом йому закортіло злетіти вище, ближче до Сонця. І тут трапилось нещастя. Сонячні промені розтопили віск, яким було скріплене пір'я на крилах, Ікар упав із великої висоти і загинув.

А я вам бажаю,щоб яких ви високих вершин не досягли в житті то ніколи б не падали низько на землю.

Звісно, це тільки легенда. Але в ній відбилася давня мрія людей дістатися космосу й вивчити його.

А давайте заслухаємо 1 групу, які вони ще знають легенди з даної теми.

1 група.

Одним із перших, хто мріяв відвідати Місяць, був король Етан, що правив Месопотамією ще 2 300 років тому до нашої ери.

Років тому - шкала часу, що широко використовується в археології, геології та інших науках для датування подій в минулому. Оскільки час відрахунку змінюється, стандартна практика пропонує використання 1950 року як еталонної точки «сучасності».
Як оповідає легенда, він вирішив здійснити міжпланетну подорож на спині могутнього орла. Проте коли орел піднявся за хмари, у короля запаморочилося в голові, і він упав на землю.

За легендами, здійснив політ у небо і прославлений полководець давнини Олександр Македонський (356-323 рр. до н.е.). Він нібито запряг кількох голодних грифів, наколов на кінчик списа шматок м'яса і піднявся в небо. Спочатку Олександр бажав долетіти до «кінця світу», а вже потім — на Місяць. Проте йому не пощастило: піднявшись у небо, він побачив, що море згорнулося кільцями, мов гадюка, злякався цього і повернувся назад.

Грецькому письменнику Лукіану із Самосати (125-180 рр. до н. е.) фантазія підказала подорожувати в повітрі за допомогою орлиних або шулікових крил, прив'язаних ремінцями до плечей, або на морському кораблі, що піднімається вгору... ураганом.

Китаєць Ван-Ху, що жив у XV столітті, пропонував використати для польотів на Місяць кораблі, які приводяться в рух пороховими ракетами.

Французький письменник Сірано де Бер-жерак пропонував полетіти на Місяць за допомогою колісниці, наповненої ракетами, або космічного корабля, який приводиться в рух пучком світла високої концентрації (теперішній лазер).

Англійський письменник Френсіс Ґодвін посилає на Місяць героя своєї книги

(1638 р.) верхи на дикому лебеді.

Жуль Верн відправив у подорож на Місяць трьох космонавтів у порожнистому гарматному ядрі, яким вистрілили із гігантської космічної ракети.

А відомий англійський письменник-фантаст Герберт Уелс вигадав речовину, на яку не діє закон всесвітнього тяжіння.



Вчитель. З давніх-давен і до сьогодення в людині живе бажання розкрити таємниці природи. Чим далі людський розум осягає їх, тим більше він зустрічає загадок, тим більше постає нових питань. Чи можна пізнати природу? Чи можна пізнати себе як частину природи?

Давайте ознайомимося з етапами освоєння космосу,хронологією подій.

Космічний апарат (КА) - технічний пристрій, що використовується для виконання різноманітних завдань у космічному просторі, а також проведення дослідницьких та іншого роду робіт на поверхні різних небесних тіл.
Дослідження космосу - відкриття та розвідка космічного простору за допомогою космічних технологій. Фізичні дослідження космосу ведуться як за допомогою пілотованих космічних польотів, так й автоматичних космічних апаратів.



1 група

Здавна наші предки прагнули до зірок, до таємниць Всесвіту.

Мабуть, нестримне бажання подолати земне тяжіння, зазирнути за межі прекрасної планети підштовхнуло багатьох винахідників до геніальних відкриттів.

Людина здавна цікавилася космосом, але мрії і проекти космічних польотів були реалізовані порівняно нещодавно.

Космічний політ - це подорож або транспортування в або через космос. Чітка межа між Землею і космосом відсутня, Міжнародна авіаційна федерація вважає межею висоту 100 км від поверхні Землі. Щоб на такій висоті літальний апарат летів завдяки дії аеродинамічних сил, необхідно мати першу космічну швидкість, що робить політ швидше орбітальним, ніж аеродинамічним.
Можна виділити такі етапи в справі освоєння космічного простору:

І етап — етап наукової фантастики — пригадайте хоча б роман Жуля Верна «З гармати — на Місяць», «Аеліту» Олексія Толстого.

II етап — передбачення Ломоносова, етап підготовки теоретичних розрахунків роботи Ціолковського та Кондратюка, Штернфільда та Кибальчича.

III етап — етап практичної реалізації космічних польотів.

Освоєння космосу (хронологія подій).

4 жовтня 1957 р.— запуск першого штучного супутника Землі.

Олексій Костянтинович Толстой (нар. 5 вересня 1817 - пом. 10 жовтня 1875) - російський письменник, поет, драматург, вихований на історичній Гетьманщині. Член-кореспондент Петербурзької Академії Наук.
Жу́ль Ґабріе́ль Ве́рн (фр. Jules Gabriel Verne; *8 лютого 1828, Нант, Франція - †24 березня 1905, Ам'єн, Франція) - французький письменник (за походженням бретонець). Разом із Гербертом Уеллсом вважається засновником жанру наукової фантастики.
Фанта́стика (від дав.-гр. φανταστική - мистецтво уяви, фантазія) - жанр художніх творів, в якому за допомогою додавання вигаданих, уявних елементів створюється світ, відмінний від сьогоденного, реального.
Все́світ - весь матеріальний світ, різноманітний за формами, що їх набуває матерія та енергія, включаючи усі галактики, зорі, планети та інші космічні тіла. Всесвіт настільки великий, що його розміри важко уявити.
Супутник (рос. Спутник) - перша умовна серія радянських штучних супутників Землі. Офіційно таку назву мали лише три апарати, інші отримали таку назву на Заході. Перший супутник цієї серії був першим створеним людиною об'єктом, запущеним на навколоземну орбіту.
Зародження космічної ери, ери освоєння навколоземного космічного простору віддалене від нас рівно на 112 років.
Космі́чний про́стір або «ко́смос» - відносно порожні ділянки Всесвіту, розташовані поза межами атмосфер небесних тіл. Всупереч розповсюдженій думці, космос не повністю порожній, у ньому дуже низька густина деяких часток (переважно - водень), а також - електромагнітне випромінювання.
Воно датується 10 травня 1897 р., коли 40-річний калузький учитель Ціолковський закінчив свої обчислення швидкості ракети під дією реактивних двигунів (теорія реактивного руху).
Реактивний рух - рух, що виникає за рахунок відкидання частини маси тіла із певною швидкістю.
Реакти́вний двигу́н - двигун-рушій, що створює реактивний рух внаслідок швидкого витікання робочого тіла із сопла, найчастіше робочим тілом є гарячі гази, що утворюються внаслідок спалювання палива у камерах згоряння.

З листопада 1957 р. на борту першого штучного супутника піднялась у космос жива істота — собака Лайка. Супутник літав по орбіті 5 місяців і 11 днів.

15 травня 1958 р. встановлено першу сонячну батарею на штучнім супутнику Землі.

1959 рік-станція «Луна-1»досягла Місяця, а пізніше «Луна-2» сфотографувала зворотний бік Місяця.

1960- запущений ШСЗ «Корабель-супутник2» із тваринами Собаки Стрілки і Білки , миші та рослинами.

12 квітня 1961 р. о 9 год 07 хв за московським часом відбувся перший в історії політ людини в космос. Юрій Олексійович Гагарін зробив облетів навколо Землі на кораблі «Восток».

Фотоелектрична комірка, також сонячна комірка, со́нячний елеме́нт, фотогальванічний елемент, фотоелемент, фотоелектричний перетворювач (ФЕП) - електричний пристрій, який діє як перетворювач, і служить для перетворення частини світлової енергії (як правило, видимих і інфрачервоних електромагнітних хвиль) у електричну за допомогою фотоелектричного ефекту.
Ю́рій Олексі́йович Гага́рін (нар. 9 березня 1934 - пом. 27 березня 1968) - перший у світі космонавт, Герой Радянського Союзу (1961), полковник.

6 серпня 1961 р.— корабель «Восток-2», пілотований Германом Степановичем Титовим (космонавт № 2), більш ніж 17 разів облетів Землю.

16 червня 1963 р.— полетіла в космос перша жінка Валентина Володимирівна Терешкова.

Валенти́на Володи́мирівна Терешко́ва (6 березня 1937, Масленниково, Тутаєвський район, Ярославська область, РРФСР) - російський радянський космонавт. Льотчик-космонавт СРСР (1963). Герой Радянського Союзу (1963).

18 березня 1965 р.— Олексій Леонов з борту корабля «Восход-2» здійснив перший в історії вихід у відкритий космос.

19 квітня 1971 р. –виведення на орбіту першої орбітальної станції «Салют».

Вчитель. Давайте розглянемо, який внесок у розвиток космічних досліджень зробили вчені, наші видатні земляки, які були піонерами в розвитку ракетної-техніки. Слово має друга група.

1-й учень. Олександр Засядько, 1779 р. н., нащадок славного козацького роду з

с. Лютенька Гадяцького р-ну Полтавської області.

У Вікіпедії є статті про інші значення цього терміна. Докладніше - на сторінці Мир (значення).
Олексі́й Архи́пович Лео́нов - радянський космонавт, перша людина, яка вийшла у відкритий космос.
Полта́вська о́бласть - адміністративно-територіальна одиниця України з центром у місті Полтава. Утворена 22 вересня 1937 року. Розташована у середній частині Лівобережної України. Більша частина області лежить у межах Придніпровської низовини та Полтавської рівнини.
Саме розповіді його діда про начинені порохом диво-рурки, які могли літати в повітрі, а влучивши у ціль, вибухали, вплинули на хлопчика, який поставив за мету розгадати таємниці козацьких ракет, а потім сконструювати й свою. Маючи чин підпоручика артилерії, Олександр Засядько захоплюється конструюванням бойових ракет, запалювальних і гранатних ракет трьох колібрів , які пройшли випробування в Петербурзі і підтвердили високу якість.

Освоєння космосу стало можливим лише завдяки ракетам.

Першим творцем ракет на Україні був Олександр Засядько. Під час перебування Олександра у хуторі на Полтавщині у нього виникла думка створити таку ракету, яка б летіла у повітрі..За два роки він створив дивовижні апарати, які літали над полтавськими луками. Попи і жандарми переслідували Олександра, говорили, що Засядько замислив спалити губернію. Невдовзі, на виклик жандармів, приїхали з Петербурга, щоб перевірити, наскільки це небезпечно. Оглянули диво-труби і зробили висновок, що цей винахід вартий уваги. Вперше в історії (1828 рік) ракети Засядька полетіли на турецьку фортецю Варна. То був справжній жах. Вогняні струмені долетіли до неприступних веж Варни, засліпили турків, заіскрилися палаючими стовпами. Росія здобула перемогу. Засядько отримав нагороди і став головнокомандуючим ракетними частинами московської армії.

Олександр Засядько помер 1838 р.(4 слайд)

2-й учень. Продовжувачем справи Олександра Засядька слід вважати уродженця Чернігівщини Костянтина Костянтинова, 1817 р. н. Він закінчив створене Засядьком Артилерійське училище в Петербурзі і з 1849 р. очолив ракетний заклад. Наш земляк винайшов балістичний прилад і побудував ракетний балістичний маятник, за допомогою якого можна було встановити закон зміни рухомої сили ракети залежно від часу, тим самим заклавши основи обчислення і проектування ракет.

Балісти́чний ма́ятник (англ. ballistic pendulum) - пристрій для вимірювання імпульсу кулі, звідки можна отримати швидкість і кінетичну енергію. Балістичний маятник замінили на хронограф, який дозволяє прямо виміряти швидкість снаряду.

З 1861 р. Костянтинов керував спорудженням ракетного заводу, створив бойові ракети. Він автор кількох книг, присвячених бойовим ракетам. Помер 1871 р. у Миколаєві.(5 слайд)

3-учень. Ким накреслений у в’язниці винахід дивний-апарат літальний ,та ще й реактивний? Ідею запуску ракет запропонував талановитий український винахідник Микола Іванович Кибальчич, який прожив усього 28 років, але встиг зробити багато.

Мико́ла Іва́нович Киба́льчич (19 (31) жовтня 1853(18531031), Короп Чернігівської області - 3 (15) квітня 1881) - український винахідник і революціонер-народник. Автор схеми першого у світі реактивного літального апарата.
Народився М. І. Кибальчич в 1853 р. у родині священика в містечку Короп на Чернігівщині. Приїхавши до Петербурга, поринає в революційне життя і водночас займається наукою. Бомбою, виготовленою за власною технологією Кибальчича, було вбито царя Олександра II. Експерти на суді не змогли приховати свого захоплення талантом Кибальчича. Будучи в камері смертника, він використовував кожну годину, кожну хвилину, щоб завершити своє проектування апарата для польоту в космос. Він мріяв дати людству проект космічного корабля.(6,7 слайди)

Вчитель.


Загадка. Шлях до зоряних світів Хто відкрити нам зумів?(К.Ціолковський)
  1   2   3


Скачати 317.23 Kb.

  • ЗОШ І-ІІІ ст. с. Торське Заліщицького району Тернопільської області Данилюк М. М. 2011 р. Тема
  • Тип уроку.
  • Оцінка.
  • Графік виконання проекту .
  • Обладнання та наочність
  • Перебіг уроку. Організаційний момент. Психологічне налаштування на роботу
  • II . Актуалізація опорних знань і вмінь учнів. « Мозковий штурм»
  • Очікувана відповідь.
  • Оголошення теми, мети уроку. Очікувані результати.
  • Вивчення нового матеріалу (захист проектів) Учитель.
  • 1 група.
  • Юрій Олексійович Гагарін
  • Валентина Володимирівна Терешкова
  • Олексій Леонов
  • Микола Іванович Кибальчич