Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаСулема О. К., студ. (гр. Км-51м, фпм нтуу

Скачати 54.14 Kb.

Сулема О. К., студ. (гр. Км-51м, фпм нтуу
Скачати 54.14 Kb.
Дата конвертації16.06.2017
Розмір54.14 Kb.

ШКІДЛИВІ ФАКТОРИ ПРИ РОБОТІ З ПЕРСОНАЛЬНИМ КОМП’ЮТЕРОМ ТА СПОСОБИ ЇХ УСУНЕННЯ
Землянська О.В., ст. викл. (каф. ОПЦБ НТУУ «КПІ»);

Сулема О. К., студ. (гр. КМ-51м, ФПМ НТУУ «КПІ»)
Початок XXI століття ознаменувався стрімким та всеохоплюючим поширенням комп’ютерних та інформаційних технологій у суспільстві. Сучасна людина вже не може уявити собі життя без використання мобільних телефонів, персональних комп’ютерів, найрізноманітніших електронних пристроїв, які на сьогодні використовуються всюди – в офісах, в навчальних закладах, на виробництвах, вдома.
Електроніка Електро́ніка (від грец. Ηλεκτρόνιο - електрон) - наука про взаємодію електронів з електромагнітними полями і про методи створення електронних приладів і пристроїв, в яких ця взаємодія використовується для перетворення електромагнітної енергії, в основному для передачі, обробки і зберігання інформації.
Інформаційні технології Інформаці́йні техноло́гії, ІТ (використовується також загальніший / вищий за ієрархією термін інформаційно-комунікаційні технології (Information and Communication Technologies, ICT) - сукупність методів, виробничих процесів і програмно-технічних засобів, інтегрованих з метою збирання, опрацювання, зберігання, розповсюдження, показу і використання інформації в інтересах її користувачів.
Мобільний телефон Стільниковий телефон - автономний мобільний телефон, призначений для роботи в мережах стільникового зв'язку; використовує приймач радіодіапазону і традиційну телефонну комутацію для здійснення телефонного зв'язку на території зони покриття мережі.
Навча́льний заклад (осві́тній заклад) - організація, що на постійній і безперервній основі здійснює освітній процес з метою навчання, виховання, розвитку і самовдосконалення особистості.
Людина (англ. human, нім. mensch) - жива, наділена інтелектом істота, суб'єкт суспільно-історичної діяльності і культури. Відмінними рисами людини, які визначають її унікальність у Всесвіті, є її свідомість, здатність мислити і здатність до здійснення вільного вибору, приймати відповідальність за власні дії; наявність моральних суджень.
Всебічна світова інформатизація людської діяльності – цілком закономірний та незворотній наслідок науково-технічного прогресу. Але разом з тим, що комп’ютери значною мірою спрощують життя людей, вони ж створюють нові шкідливі фактори для здоров’я людини, адже користь та шкода завжди є двома невід’ємними сторонами однієї медалі.

Як підрахували аналітики британського регулятору телекомунікаційного ринку Ofcom, сучасна людина витрачає на роботу за комп’ютером приблизно половину всього часу, коли вона не спить, тобто приблизно вісім годин в день.

Науко́во-техні́чний прогре́с - це поступальний рух науки і техніки, еволюційний розвиток усіх елементів продуктивних сил суспільного виробництва на основі широкого пізнання і освоєння зовнішніх сил природи; це об'єктивна, постійно діюча закономірність розвитку матеріального виробництва, результатом якої є послідовне вдосконалення техніки, технології та організації виробництва, підвищення його ефективності.
Телекомуніка́ції, також електрозв'язок (англ. Telecommunications) - передавання, випромінювання та/або приймання знаків, сигналів, письмового тексту, зображень та звуків або повідомлень будь-якого роду дротовими, радіо, оптичними або іншими електромагнітними системами.
Причому мова йде лише про середньостатистичну людину, робота якої не завжди може бути пов’язана з комп’ютерами. А що ж казати про програмістів, системних адміністраторів та інших робітників у IT-галузі, які використовують комп’ютерну техніку значну частину дня?
Систе́мний адміністра́тор (від англ. system administrator, systems administrator) - працівник, посадові обов’язки якого передбачають забезпечення роботи комп’ютерної техніки, комп’ютерної мережі і програмного забезпечення в організації.
І разом із користю, яку приносять комп’ютери, вони завдають значну шкоду здоров’ю людини.

На сьогоднішній день вважається, що існують наступні шкідливі фактори, що впливають на здоров’я людини, та такі методи їх усунення.

I. Навантаження на зір.

Коли мова йде про шкідливий вплив комп’ютера на людину, саме цей фактор як правило вважається одним з найбільш істотних.

Надмірна яскравість, непомітне для нашого ока, але від того не зникаюче мерехтіння зображення на екрані, іноді також, залежно від якості монітору, відблиски світла та дзеркальне відбиття на поверхні екрану змушують очі занадто напружуватись [1]. Це призводить до того, що м’язи кришталику перенавантажуються, з’являється синдром «сухих очей», та зір починає погіршуватись. Причому нерідко це відбувається протягом тривалого часу, непомітно для людини, що в свою чергу може призвести до серйозних захворювань, таких як прогресуюча короткозорість або навіть катаракта.

Окрім того, довготривале напруження м’язів очей призводить до перевтомлення людини, роздратування, а з плином часу – й постійних головних болів, безсоння.

Для усунення шкідливих наслідків роботи за комп’ютером для зору необхідно використовувати лише сучасні монітори з високою розділовою здатністю. Також обов’язково потрібно відрегулювати кольорову палітру екрану відповідно до своїх потреб, особливу увагу при цьому треба приділяти налаштуванню червоного та синього спектрів. Монітор має бути розташований під кутом 90о до джерела світла для запобігання виникнення відблисків.

Джере́ла сві́тла - природні тіла або технічні пристрої різної конструкції і різними способами перетворення енергії, основним призначенням яких є отримання світлового випромінювання з різною довжиною хвилі, - як видимої частини спектру, так і невидимі для людського ока промені (наприклад, інфрачервоні).

II. Навантаження на опорно-руховий апарат.

Опорно-рухова система (синоніми: опорно-руховий апарат, кістково-м'язова система, локомоторна система, скелетно-м'язова система) - комплекс структур, який утворює каркас, надає форму організму, дає йому опору та забезпечує захист внутрішніх органів і можливість пересування у просторі.

Другим за шкідливістю фактором, що впливає на здоров’я при роботі за комп’ютером, як правило вважають стиснену позу при сидінні за робочим столом.

Під час довготривалої роботи в сидячому положенні відбувається нерівномірне розподілення навантаження на м’язи спини та міжхребетні диски. Це може спровокувати наступні порушення [1, 2].

1. Утруднене дихання. Винесені вперед лікті не дають вільно рухатись грудній клітці, що в найгіршому випадку може призвести до розвиненню приступів кашлю, астми тощо.

2. Болі в м’язах спини та шиї. Людське тіло не пристосоване до довготривалого нерухомого положення. Тривала нерухомість знижує приплив крові до м’язів, що в свою чергу призводить до накопичення продуктів метаболізму, які дратують нерви задіяних м’язів. Це може спровокувати головний біль та загальний дискомфорт.

Людське тіло - фізична структура людини, людський організм. Тіло людини утворено клітинами різних типів, характерним чином організується в тканини, які формують органи, заповнюють простір між ними або покривають зовні.
Грудна клітка, груди (лат. Thorax) - утворюється грудиною, ребрами, грудним відділом хребта. Грудна клітка має форму конусу, широка частина якого знаходиться знизу, а вужча зверху.
Головни́й біль (або цефалгія) - частий симптом різноманітних захворювань і патологічних станів, відчуття болю в області мозкового черепа.

3. Остеохондроз. При тривалому сидінні у нерухомій позі з опущеними плечима можуть виникнути стійкі зміни кістково-м’язової системи людини, що призводить до розвинення остеохондрозу, а у найтяжчих випадках – сколіозу, а також невралгії.

4. Захворювання суглобів кистей рук. Одноманітні рухи пальцями та кистями рук під час роботи на клавіатурі та з мишею можуть призвести до стану, відомого як «тунельний синдром зап’ястя». Це виражається сильними больовими відчуттями, занімінням рук та пальців, утрудненими рухами та набряклістю.

5. Гіподинамія. Довготривале сидіння за комп’ютером нерідко призводить до гіподинамії, яка виражається у безсонні, апатії, загальній кволості, неуважливості, сильному зниженні імунітету, тощо.

Для уникнення серйозних наслідків для здоров’я обов’язково необхідно зайняти правильне положення тіла за комп’ютером. Спеціалісти рекомендують влаштуватись на відстані 50-70 см: спина та шия випрямлені, плечі розслаблені, ноги зручно стоять на полу або на спеціальній опорі, монітор знаходиться на рівні очей, кисті та передпліччя не напружуються та розташовані на одній лінії. Кожну годину роботи за комп’ютером необхідно робити десяти хвилинну активну перерву.

III. Психологічне навантаження.

Тривала робота за комп’ютером потребує зосередженості, що нерідко приводить до сильного нервового перенапруження, а як наслідок – роздратування, стресу, безсоння, тощо.

Для запобігання розвинення нервових розладів необхідно обмежувати час, проведений за комп’ютером. Спеціалісти рекомендують хоча б один день в тиждень максимально мінімізувати роботу за комп’ютером, не більше двох годин, для розвантаження себе від зайвої інформації та психологічного напруження.

IV. Електромагнітне випромінювання.

Існує два типи моніторів: монітор на основі електронно-променевої трубки (ЕПТ) та монітор з рідкокристалічним дисплеєм (РК).

Електро́нно-промене́ва тру́бка, кінескоп - електронний прилад, який має форму трубки, видовженої (часто з конічним розширенням) в напрямку осі електронного променя, що формується в ЕПТ. ЕПТ складається з електронно-оптичної системи, відхиляючої системи і флуоресцентного екрана або мішені.
Електромагн́ітне випром́інювання (англ. electromagnetic radiation) - взаємопов'язані коливання електричного (Е) i магнітного (B) полів, що утворюють електромагнітне поле а також, процес утворення вільного електро-магнітного поля при нерівномірному русі та взаємодії електричних зарядів.
Рідкокристалі́чний диспле́й (англ. liquid crystal display (LCD) - це електронний пристрій візуального відображення інформації (дисплей), принцип дії якого ґрунтується на явищі електричного переходу Фредерікса в рідких кристалах.
Якщо вести мову про електромагнітне випромінювання, то в першу чергу це стосується моніторів типу ЕПТ. На ЕПТ кінескопу потенціал складає близько 20 тисяч вольт, що в 100 раз більше за напруження в електромережі [2]. При цьому сам потенціал не завдає шкоди, але він виникає між екраном дисплея і обличчям людини та розганяє частки пилу, що осідають на екран, до великих швидкостей, які створюють постійне електростатичне поле, що може завдавати шкоду для очей та шкіри людини. Таке електростатичне поле може також негативно впливати на центральну нервову та серцево-судинну системи.
Електростатичне поле - поле, створене нерухомими в просторі і незмінними в часі електричними зарядами (при відсутності електричних струмів). Електричне поле є особливим видом матерії, пов'язаний з електричними зарядами і передаючий дії зарядів один на одного.
Серцево-судинна система головним чином здійснює транспорт крові в замкненій трубчастій системі - кров'яній. До якої відноситься серце-артерії-капіляри-вени-серце. По ній циркулює рідка сполучна тканина - кров.

Втім, на сьогоднішній день монітори типу ЕПТ майже відійшли у минуле. На заміну їм прийшли РК-дисплеї, які є значно безпечнішими, оскільки їх випромінення є настільки незначним, що не впливає на здоров’я людини.

Для безпечної роботи за комп’ютером найкращим варіантом є заміна всіх моніторів типу ЕПТ на РК-дісплеї.

V. Електричний струм.

Електри́чний струм (англ. electric current) - упорядкований, спрямований рух електрично заряджених частинок у просторі.

Коли мова йдеться про шкідливі фактори, пов’язані з використанням комп’ютера, більшість людей забуває про один з основних ризиків, які виникають при роботі з будь-яким електронним приладом. Електричний струм також може бути фактором ризику як для людини, так і для роботоздатності власне комп’ютера. В першу чергу це стосується підключення комп’ютера до електромережі, використовуючи розетки старого зразка без вбудованих елементів заземлювання.Для запобігання негативних наслідків – таких як ураження електричним струмом, вихід з ладу комп’ютера при збоях електроживлення, тощо – необхідно заземлювати пристрій самостійно.
Електротра́вма - травма, що виникає при доторканні неізольованих електродротів, увімкнених у мережу, або при ураженні блискавкою, внаслідок чого в організмі людини відбуваються важкі місцеві та загальні зміни, які часто та швидко закінчуються смертю.
Заземлення металевого корпусу системного блока знижує ризик ураження статичною електрикою внутрішніх елементів комп’ютера, а також, головним чином, ризик ураження електричним струмом самої людини [3].
Системний блок (англ. computer case) - корпус комп'ютера, функціональний елемент, який захищає внутрішні компоненти комп'ютера від зовнішнього впливу та механічних пошкоджень, підтримує необхідний температурний режим в середині системного блоку, екранує створені внутрішніми компонентами електромагнітні випромінення та є основою для подальшого розширення системи.
Статична електрика - це заряди електрики, що накопичуються на виробничому обладнанні, предметах побуту, на тілі чи одязі людини внаслідок контактного чи індуктивного впливу. .

Література


  1. Вред и польза компьютера [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://vredpolza.ru/obraz-zhizni/item/93-vred-i-polza-kompyutera.html

  2. КОМПЬЮТЕР: вредные для здоровья факторы и как их уменьшить [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.rebenok.com/info/library/computer/53649/.

  3. Зачем заземлять компьютер [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.infoconnector.ru/domashnij-pk/domashnij-pk/zachem-zazemlyat-kompyuter.


Скачати 54.14 Kb.

  • Сулема О. К., студ. (гр. КМ-51м, ФПМ НТУУ «КПІ») Початок XXI століття ознаменувався стрімким та всеохоплюючим поширенням комп’ютерних та інформаційних технологій
  • Сучасна людина
  • Електромагнітне випромінювання