Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаСвітить та не гріє Пан Едісон своїм винаходом зробив «велетенський крок назустріч світлу»

Скачати 38.78 Kb.

Світить та не гріє Пан Едісон своїм винаходом зробив «велетенський крок назустріч світлу»
Скачати 38.78 Kb.
Дата конвертації18.04.2017
Розмір38.78 Kb.

Світить та не гріє
Пан Едісон своїм винаходом зробив «велетенський крок назустріч світлу», проте, лампа розжарювання поступово відходить у ностальгічне минуле, як свого часу відійшли свічки та лампадки.

Ла́мпа розжа́рення (жарíвка) - освітлювальний прилад, в якому світло випромінюється тугоплавким провідником, нагрітим електричним струмом до розжарення.

Не те щоб ми не використовували їх зовсім, та в повсякденному житті все частіше перевагу віддаєм економічно вигіднішим, яскравішим та безпечнішим джерелам світла. Тож далі мова піде про лампи в наших домівках.

Ні для кого не секрет, що штучне освітлення складає суттєвий відсоток у глобальному енергоспоживанні. Житловий сектор при цьому споживає 31% від загальної кількості електроенергії, що йде на освітлення. Відомо, що у середньому, мешканець нашої держави споживає енергії у 2-3 рази більше, ніж у розвинутих європейських країнах.

Штучне освітлення - це освітлення будинків, приміщень і споруд, зовнішнього освітлення міст, селищ і сільських населених пунктів, територій підприємств і закладів, установки оздоровчого ультрафіолетового випромінювання тривалої дії, установки світлової реклами, світлові знаки та ілюмінаційні установки за допомогою спеціальних електроосвітлювальних установок - світильників.

По́бут - позавиробнича сфера діяльності людей, пов'язана з задоволенням ними своїх власних матеріальних та культурних потреб (житло, одяг, їжа, відпочинок тощо). Побут також охоплює звичаї, обряди, традиції, які відображають особливості життя конкретного класу, нації, народності, етнічної групи.

Європа Євро́па (іноді Евро́па) - частина світу в Північній півкулі.

Чому так?

Найбільш масовими у побуті ще й досі залишаються лампи розжарювання. Це найстаріші і найбільш поширені джерела світла. Світло в них створюється шляхом проходження електричного струму через тонку вольфрамову спіраль.

Джере́ла сві́тла - природні тіла або технічні пристрої різної конструкції і різними способами перетворення енергії, основним призначенням яких є отримання світлового випромінювання з різною довжиною хвилі, - як видимої частини спектру, так і невидимі для людського ока промені (наприклад, інфрачервоні).

Електри́чний струм (англ. electric current) - упорядкований, спрямований рух електрично заряджених частинок у просторі.

Серед переваг таких лампочок можна назвати низькі початкові витрати (вони досить дешеві), простота світильників, компактність, незалежність експлуатації від умов навколишнього середовища (вологості, запиленості тощо), у них широкий діапазон потужностей і типів порівняно з іншими видами ламп. Але лише 5% використаної ними електроенергії перетворюється у світло, 95% – у тепло. До того ж в них доволі малий термін служби – до 1000 годин. Спектр їх випромінювання найбільш багатий інфрачервоними променями та бідніший в зоні синіх та зелених хвиль, ніж спектр природного світла, що погіршує розрізнення кольорів. Окрім того, лампи розжарювання вдвічі підсилюють негативний вплив монітора на зір користувача.

Поряд з ними використовують люмінесцентні лампи низького тиску – газорозрядні джерела світла. Принцип їх дії базується на електричному розряді в парах ртуті. Ультрафіолетове випромінювання, що виникає при цьому, перетворюється люмінофорним покриттям трубки-колби у видиме світло.

Світло Св́ітло - електромагнітні хвилі видимого спектру. До видимого діапазону належать електромагнітні хвилі в інтервалі частот, що сприймаються людським оком (7.5×1014 - 4×1014 Гц), тобто з довжиною хвилі від 390 до 750 нанометрів.

Ультрафіолетове випромінювання Ультрафіолетове випромінювання (від лат. ultra - «за межами»), скорочено УФ-випромінювання або ультрафіолет - невидиме оком людини електромагнітне випромінювання, що посідає спектральну область між видимим і рентгенівським випромінюваннями в межах довжин хвиль 400-10 нм.

Підбираючи певний типу люмінофору, можна змінювати колірність світла лампи. Люмінесцентні лампи мають високу світлову віддачу (від 30 до 100 лм/Вт) та термін служби у 5-14 разів більший, ніж у ламп розжарювання.

Люмінесце́нтна (флуоресцентна) ла́мпа, лампа денного світла - газорозрядне джерело світла, світловий потік якого визначається в основному світінням люмінофорів під впливом ультрафіолетового випромінювання розряду: широко застосовується для загального освітлення, оскільки світлова віддача і термін служби в кілька разів більший, ніж у ламп з ниткою розжарювання того ж призначення.

Світлова́ відда́ча - відношення світлового потоку, що випромінюється до спожитої потужності. Одиницею світлової віддачі є люмен-на-ват (лм/Вт).

Але їх експлуатація неможлива без застосування спеціальної пускорегулюючої апаратури електромагнітного або електронного типу (ПРА), яка забезпечує запалення та потрібний режим роботи. ПРА електромагнітного типу дешевші, але мають значно нижчі енергозберігаючі характеристики, ніж ПРА електронного типу. При експлуатації з електромагнітними ПРА з’являється стробоскопічний ефект (мерехтіння). Пульсація світлового потоку газорозрядних ламп майже не сприймається оком, але є дуже небажаною для здорового зорового сприйняття (об’єкти, що швидко рухаються або обертаються можуть здаватися нерухомими).

Світлови́й поті́к - кількісна характеристика випромінювання, яке випромінюється джерелом світла. Одиниця вимірювання СІ: люмен.

Стробоскопі́чний ефе́кт - зорова ілюзія, що виникає у випадках, коли спостереження якого-небудь предмета або картини здійснюється не безупинно, а протягом окремих періодично послідовних один за одним інтервалів часу (наприклад, при періодичному відкриванні й закриванні проектованої на екран картини обертовим диском з прорізами - обтюратором, або при періодичних спалахах світла в темному приміщенні).

Газорозря́дна ла́мпа - розрядна лампа, електричний розряд якої відбувається в газі.

Тому в країнах Європи прийнято рішення про заборону виробництва та продажу з листопада 2005 року електромагнітних ПРА взагалі різних класів.

У 1958 році були винайдені галогенні лампи – компактні джерела світла, з високою світловіддачею. За своєю суттю це лампи накалювання, до складу газової суміші яких, окрім інертного газу входять галогени (зазвичай бром або йод).

Бла́горо́дні га́зи (також іне́ртні або рі́дкісні гази) (англ. noble gases; нім. іnertgase) - хімічні елементи VIII групи головної підгрупи періодичної системи елементів, або за новою номенклатурою IUPAC групи 18 періодичної таблиці, які мають схожі властивості та за нормальних умов є одноатомними газами без кольору, запаху та смаку з дуже низькою хімічною реактивністю, котра зумовлена наявністю у атомів стійкої зовнішньої електронної оболонки, де у He знаходиться 2 електрони та у решти інертних газів по 8. До благородних газів відносяться гелій (Не), неон (Ne), аргон (Ar), криптон (Kr), ксенон (Хе) та радіоактивний радон (Rn). Останнім часом до цієї групи також зараховують унуноктій.

Але на відміну від звичайних ламп розжарювання, у яких вольфрам з часом випаровується і осідає на стінках колби у вигляді темного нальоту, сучасні галогенки цього недоліку не мають. Також варто зазначити, що колба галогенної лампи виготовляється з тугоплавкого кварцового скла. Це дозволяє заповнити лампу газом з підвищеним тиском, у результаті чого підвищується температура спіралі, і світлова віддача збільшується в 1,5-2 рази. Розміри ж при цьому істотно зменшуються (у порівнянні з лампами розжарювання рівної потужності). Висока механічна міцність колб, стійкість до перепадів температур й атмосферних впливів, дозволяють використовувати галогенні лампи і для зовнішнього освітлення.

Галогенна лампа - лампа розжарення, в балон якої додано буферний газ: пару галогенів (брому або йоду). Це підвищує тривалість життя лампи до 2000-4000 годин, і дозволяє підвищити температуру спіралі. При цьому робоча температура спіралі становить приблизно 3000 К.

Зовнішнє освітлення (ЗО) - освітлення вулично-дорожньої мережі, житлових кварталів та масивів, парків, або територій будь-яких інших об'єктів за допомогою штучних джерел світла, перетворюючи електричну енергію у світлову.

Мі́цність - здатність матеріалу чинити опір незворотній (пластичній, в'язкій) деформації і руйнуванню (розділенню на частини) під дією навантажень або інших факторів (усадка, нерівномірне температурне поле і т. д.).

У них чудова кольоропередача, м’яке розсіювання пучка світла, рівний світловий потік, сила якого залишається незмінною впродовж всього терміну експлуатації.

Несправедливо було б не сказати і про їх недоліки. Це висока температура колби (до 5000С), що визначає особливості монтажу й обережності обігу (в настільний світильник таку лампочку краще не ставити); чутливість до перепадів напруги, що може знизити термін служби лампи майже в два рази; присутність у спектрі світла ультрафіолетових променів потребує застосування спеціальних фільтрів.

«Революцією» у галузі освітлення стали компактні люмінесцентні лампи (КЛЛ), призначені для використання замість ламп розжарювання та традиційних люмінесцентних ламп. Їх головною перевагою є, звичайно, висока ефективність перетворення електричної енергії у світлову (економія енергії 70-80% у порівнянні зі звичайними лампами розжарювання), при цьому термін служби у них в 8-15 разів вищий (строк служби від 3 до 15 років)!

Електрична ене́ргія, або електроенергія - вид енергії, що існує у вигляді потенціальної енергії електричного й магнітного полів та енергії електричного струму. Завдяки зручній технології виробництва, розподілу й споживання, електрична енергія займає чільне місце серед інших видів енергії, що їх споживає людство.

Наприклад, одна 11-ватна люмінесцентна компактна лампа може бути альтернативою лампі розжарювання 60 Вт.

Лампи з різьбовими цоколями Е14 та Е27 і вмонтованим пускорегулювальним пристроєм можна встановлювати майже у всі світильники замість звичних ламп розжарювання. «Люмінесцентки» забезпечують дуже високий рівень кольоропередачі і практично не нагріваються, що дозволяє застосовувати їх і в настільних лампах , і, навіть, у дитячих світильниках.Недоліком таких ламп є, звичайно ж, ціна, значно вища за ціну звичайної лампи розжарювання. Щоправда одна компактна люмінесцентна лампа здатна замінити 15 «лампочок Ілліча», ще й зекономити на електроенергії.

Компактна люмінесцентна лампа (КЛЛ) - люмінесцентна лампа, що має вигнуту форму колби, що дозволяє розмістити лампу у світильнику менших розмірів. Такі лампи нерідко мають вбудований електронний дросель.Світовим лідером у виробництві компактних люмінесцентних ламп є Китай, який забезпечує 75% всього світового виробництва. На території саме цієї країни розташовано понад 1000 виробників ламп, які виготовляють КЛЛ дуже різної якості. Багато ламп сумнівного походження з’являються і на нашому ринку. Та якщо ви стали власником низькосортного товару, це ще не означає, що «такі лампочки не варті тої ціни». Просто наступного разу покупку робіть у спеціалізованому магазині, де можна ознайомитися з сертифікатом відповідності.


Скачати 38.78 Kb.

  • Люмінесцентні лампи