Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінка



Тема : Книга природи

Скачати 139.29 Kb.

Тема : Книга природи




Скачати 139.29 Kb.
Дата конвертації13.06.2017
Розмір139.29 Kb.

ЗАНЯТТЯ №1.
Тема: Книга природи.
Мета: розкрити красу природи, її необхідність у нашому повсякденному житті.

Необхідність - система зв'язків і відносин, що зумовлює зміну, поступальний рух, розвиток у жорстко визначеному напрямку з жорстко визначеними результатами. Іншими словами, необхідність - це такий зв'язок, що обов'язково призводить до певної події.

Розвивати спостережливість, фантазію, любов до природи і все що пов’язане з нею.
Тип заняття: гра
Навчальний матеріал: насіння акації, кукурудза, квасоля, соя, гречка, рис, сіль, цукор, крупа манна, кукурудзяна.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
Діти, сьогодні ми постараємося, відкрити, для себе природу по новому. Подивимось на неї з позиції філософії.

Парацельє сказав: „Моя філософія заснована не на фантазії, вона взята з книги природи. Я мандруючий школяр в світовому університеті Бога.

Матеріа́л - речовина, або суміш речовин, первинний предмет праці, який використовують для виготовлення виробу (основний матеріал), або які сприяють якимось діям. У останньому випадку уточнюють, що це допоміжний, чи витратний матеріал.

По́бут - позавиробнича сфера діяльності людей, пов'язана з задоволенням ними своїх власних матеріальних та культурних потреб (житло, одяг, їжа, відпочинок тощо). Побут також охоплює звичаї, обряди, традиції, які відображають особливості життя конкретного класу, нації, народності, етнічної групи.

Світ - назва планети Земля з людської точки зору, як місце заселене людськими істотами. Термін часто вживається для означення суми людського досвіду та історії, людського стану взагалі. На земній кулі проживає понад 7 мільярдів людей.

Чи є у навколишньому світі щось звичніше і повсякденне, ніж рослини? Вони скрізь оточують нас. Озиваються згори тривожним шумом листя, тішать зір маленькими квіточками на лузі.

Грають хвилями колосків у полі. Тягнуться до світла з підвіконь, прикрашають святкові столи.

Багато рослин людина окультурила і використовує їх як їжу, відходи теж не пропадають, проходять подальшу переробку. Це стосується так5их рослин як соняшник, кукурудза, пшениця та багато інших.

Сьогодні я хочу щоб ви подивилися на рослини інакше. Ми можемо використовувати їх, як прикраси. Що це означає? Робити невеличкі композиції, картини, колажі.

Кожна рослина має свою історію і від неї походить її символ. Наприклад кукурудза. Її називають „королева полів”. Має дуже цікаву історію.

Американські індіанці, ще до того, як їх відкрив Колумб, ставилися до маїсу, тобто до звичайної кукурудзи з особливою пошаною, надаючи їй рис етнографічного героя. Послухайте.

… Під час тяжкого голодного посту до Гайявати з’явився високий, гарний юнак у зеленому, з жовтим пір’ям вбрані. Він почав силою випробовувати Гайявату. Зазнавши поразки попросив, після смерті поховати його закопавши в землю, і хай могилу обігріває сонце і поливає дощ, аж поки знову не встане він.

Етнографія (від грецького етнос - плем'я, народ; графо - пишу) - суспільствознавча наука, об'єктом дослідження якої є народи, їхня культура і побут, походження (етногенез), розселення, процеси культурно-побутових відносин на всіх етапах історії людства.

Після смерті (англ. Postmortem) - американський трилер 1998 року.

Гайявата свято виконав цей заповіт: І щодня бував під лісом




На могилі Гайявата.

Там розпушував він землю,

Рвав бур’ян, комах всіх нищив,

Проганяв свистками, шумом

Нагачі царя всіх круків.

Свисто́к - пристрій з отвором, що видає звук високої частоти (свист або писк) при продуванні через нього повітря, вид газоструменевих випромінювачів.

Якось бачить він – стебельце

Виткнулось з землі до сонця,

Далі – все нові й все кращі,

І ще лото не скінчилось –

Скрізь маїс стояв високий

У прекрасних пишних шатах,

Із м’яким, злотистим чубом.




Потім, восени, коли затверділо й пожовкло зерно, Гайявата роздав його усім народам…

Древні майя навіть вклонялися богу кукурудзи, якого звали Чинтеотль. Це молодий, вельми авторитетний бог у шапці що нагадує кукурудзяний качан.

Авторите́т (нім. Autorität, від лат. auctoritas - влада, вплив) - загальновизнана довіра, пошана.

Кукуру́дза (Zea mays) - однорічна рослина родини Тонконогових. Одна з найвисокопродуктивніших злакових культур універсального призначення, яку разом з рисом і пшеницею відносять до одного з «трьох найголовніших хлібів людства».

Через кілька днів після відкриття Америки Колумб уже писав про нову рослину, яку вирощують на зерно тубільці острова Куба. Європейці одразу звернули увагу на кукурудзу, як перспективну культуру. Її почали сіяти у середземноморських країнах. До нас вона прийшла , або через Грузію, де печуть кукурудзяний хліб, або Молдавію, в якій здавна готували мамалигу.

А тепер давайте розглянемо початок кукурудзи. Які асоціації вона у вас викликає (багатство, добробут, сонце, золото, здоров’я). Добре діти.

Перспекти́ва (фр. perspective, від лат. perspicio - ясно бачу) - система зображення об'ємних тіл на площині або якій-небудь іншій поверхні, яка враховує їх просторову структуру й віддаленість окремих їх частин від спостерігача.

Неповнолітня дити́на - людина, яка не досягла дорослого віку.

А тепер давайте пограємо у гру. Я роздам вам по декілька культур (кукурудзу, квасолю, перець, насіння).

Ви добре подумайте і скажіть, що ви відчуваєте, що уявляєте при наявності в руці насіння будь якої культури. (Відповіді дітей).

Дити́нство - життєвий відрізок між народженням і підлітковим віком, який починається з настанням статевого дозрівання (пубертатний період).

Перерва: рухливі ігри на подвір’ї.

Продовжуємо заняття. Хочу почути думку тих, хто не встиг висловитись.

Ви чудово впорались із завданням.

Задача - проблемна ситуація з чітко визначеною метою, яку необхідно досягти; в більш вузькому сенсі задачею називають також цю саму мету, що дана в рамках проблемної ситуації, тобто те, що необхідно виконати.

Тепер візьміть і складіть із природного матеріалу, який у вас під руками маленькі композиції. (Допомогти і перевірити як працює кожна дитина, вислухати її погляд на композицію).

Тепер ми пограємо у гру „Відгадай”. По черзі ви будете підходити до столу із зав’язаними очима. Вам буде запропоновано відгадати зернину якої культури ви отримали.

Підсумок заняття : подякувати за активність, відзначити роботи які виконували вихованці.

Завдання на наступне заняття : принести любі злакові культури які є дома.

Активність - поняття, яке визначає темп руху і інтенсивність дій речовин, явищ і живих організмів. Активність визначається в порівнянні

Тонконогові (Poaceae) або Злакові (Gramineae) - родина однодольних рослин, відомо приблизно 11000 видів, 340 з яких в Україні. Це одно-, дво- та багаторічні трави, які поширені на всіх континентах крім Антарктиди.


ЗАНЯТТЯ №2.
Тема: Колаж із природних матеріалів.
Мета: створити красу своїми руками. Розвивати уяву, поглиблювати знання про рослини, прививати любов до природи і бажання її оберігати.
Тип заняття: практична робота.
Навчальний матеріал: папір, олівець, мішковина, рамка, клей, природні матеріал.

ХІД ЗАНЯТТЯ:
Художник – тот, кто создаёт прекрасное.

Раскрыть людям себя и скрыть художника

Вот к чему стремится искусство…

Те, кто в прекрасном находят дурное, –

Люди испорченные, и притом испорченность

Не делает их привлекательными.

Мішковина - груба міцна тканина, що виробляється з товстої пряжі полотняним переплетенням ниток. Пряжа для мішковини виготовляється з грубостебельних (жорстких луб'яних) волокон: джуту, кенафу, канатника, конопель тощо.

Практика (грец. πράξις «діяльність») - доцільна і цілеспрямована діяльність, яку суб'єкт здійснює для досягнення певної мети. Практика має суспільно-історичний характер і залежить від рівня розвитку суспільства, його структури.

Худо́жник - творчий працівник у галузі образотворчого мистецтва; живописець, графік, скульптор, майстер, коміксіст.



Это большой грех.

Те, кто способны узреть в прекрасном

Его высокий смысл – люди культурные.

Они не безнадёжны.

Но избранник – тот, кто в прекрасном

Видит лишь одно – красоту.

О. Уольд

Діти, основа дизайну – гармонія і композиція.

Що таке гармонія? Гармонія – з’єднання різних предметів в єдине ціле – композицію. Композиція завжди має певний зміст, характер, призначення. Гармонія буває різною, залежить від тематики: фантастична, романтична, криклива, грубувата, класична, смішна.

Люба дизайнерська композиція заснована на певних принципах, бо інакше вона не буде сприйматись, як щось гармонійне, ціле.

Романтика - світовідчуття, в якому провідну роль грають ліричні й драматичні емоції, мрії, ідеали і душевний підйом. Романтичний погляд може бути протиставлений погляду раціональному, прагматичному. Романтика або романтичні відносини виникають, як правило, лише в деяких ситуаціях, коли вплив зовнішнього світу в свідомості людей нівелюється, а на перший план виходять їх відносини між собою, виникає потяг одне до одного. Як правило, це відбувається у відокремленій (інтимній) обстановці. Також люди-романтики - це люди, що живуть більше в мріях, а не в реальності, люди, романтично налаштовані, схильні до мрійливості, до ідеалізації інших людей і життя.

Принцип (лат. principium - начало, основа) - це твердження, яке сприймається як головне, важливе, суттєве, неодмінне або, принаймні, бажане. У повсякденному житті принципами називають внутрішні переконання людини, ті практичні, моральні та теоретичні засади, якими вона керується в житті, в різних сферах діяльності.


Основні поняття дизайну і композиції


Композиція

Композиційні засоби: повторення, предмети різного походження, масштаб, формат, пропорція, конструкція, простота, стилізація.

Стиліза́ція - у мистецтві й літературі свідоме наслідування формальних прикмет якогось стилю. У мистецтві можна стилізувати під будь-який стиль (єгипетський, візант., бароковий, бідермаєр, народне мистецтво тощо); часом це наслідування виростає у власні стилі (неокласицизм, неовізантизм, неореалізм тощо).

Дизайн - це творчий метод, процес і результат художньо-технічного проектування промислових виробів, їхніх комплексів і систем, орієнтований на досягнення найповнішої відповідності створюваних об'єктів і середовища загалом потребам людини, як утилітарних, так і естетичних.



Елементи композицій: простір, лінія, пляма (крапка), форма, колір, світло й тінь, фактура і текстура

Форми композицій: центрична, лінійно – стрічкова, плоска, об’ємна, простора, комбінована.

Признаки композиції: цілісність, укомплектованість, впевненість.
Задум
Типи композицій: закрита, відкрита, симетрична, асиметрична, статична, динамічна.

Впе́вненість, певність, самовпевненість - стан розуму (духовний стан), в якому він дає міцну згоду судженню без остраху можливості помилки; стан буття без сумніву, свобода від сумніву. Відсутність цього страху є негативним фактором впевненості; свідомо зрозумілі причини для твердої згоди є позитивним фактором.

Симетрíя (від грец. συμμετρεῖν - міряти разом) - властивість об'єкта відтворювати себе при певних змінах, перетвореннях чи трансформаціях, які називаються операціями симетрії. Розрізняють симетрію тіл, симетрію властивостей і симетрію відношень.


Послухайте вірш Булата Акуджава.

Каждый пишет, как он слышит,

Каждый слышит, как дышит,

Как он дышит, так и пляшет,

Не стараясь угодить…

Как природа захотела,

Почему – не наше дело,

Для чего не нам судить.

Вымысел не есть обман

Замысел – ещё не точка…

Задум – база, план всієї майбутньої композиції.

Діти перед вами листочки й олівці. Давайте зробимо ескізи своїх композицій, які мають складатися із природних матеріалів. Як ми вже знаємо, вони можуть бути, як класичними, простими, смішними… Кожен приступає до роботи.

Перерва. Рухливі ігри.

Продовження заняття.

Вами зроблені цікаві ескізи. Тепер треба втілити їх у життя.

Приготуємо мішковину, натягаємо її на підрамник і вставляємо у рамку, закріпляємо, форма готова.

Тепер кожен самостійно, за допомогою клею і підручних матеріалів працює над створенням композиції.

Ство́рення (англ. Creation, нім. Schöpfung, івр. בריאת העולם‎) - доктринальна позиція у багатьох релігіях та філософських системах вірувань, яка твердить, що за створенням всесвіту стоїть Божество. Богословські пояснення створення всесвіту можуть мати різноманітні форми, однією з основних є релігійна догма створення.



Підведення підсумків : дякую за цікаві роботи, ви змогли відобразити вашу фантазію, світосприйняття і гумор. Давайте відберемо роботи які представимо на виставку.
З ПРИРОДОЮ НА ТИ.” (виступ екологічної бригади)

- Вас вітає екологічна агітаційна бригада – Скала-Подільського дитячого парку "ЮННАТ"!

Світосприйняття́ - спільне бачення світу і ставлення до нього. Як правило, мається на увазі сприйняття зовнішнього світу через призму внутрішнього світу, за допомогою своєї внутрішньої картини життя.

Агіта́ція (лат. agitatio - приведення в рух, спонукання) - найважливіший засіб впливу на свідомість і настрій широких мас, з метою спонукати їх до політичної чи іншої активності, ідеологічна зброя боротьби партій.



Ведуча: Прекрасна наша Борщівщина,

Чудова батьківська земля,

Біля вікна струнка калина

З садком вишневим розмовляє...

Де б ми не були, якими б красивими нам не здавались міста в
нашій країні і за її межами, але найдорожчим і найсвятішим
є своє рідне місто, місто в якому народився, виріс, де жили
і творили батьки та діди-прадіди.

Ведучий: Не раз всі ми помічали, що як радісно на душі, коли через якийсь час розлуки знову повертаєшся до Скали.

На сцену виходить Вінні-Пух та Пятачок.

Ві́нні Пух - іграшковий ведмідь, персонаж творів Алана Александра Мілна (цикл не має загальної назви і зазвичай теж називається «Вінні-Пух», за першою книгою). Один з найвідоміших героїв дитячої літератури XX століття.



Вінні-Пух: Куди ідем ми з П’ятачок великий наш секрет...

Пятачок: Вінні, Вінні, куди ми потрапили? Тут так гарно,як у казці!

Вінні-Пух: Який дивовижно красивий світ навкруги! Яке небо, ліси, береги! Квіти вітають мене. Як я шаную живе все... Земне!

Пятачок: Ой, а ти ще хто така? /з"являється Фея/

Фея: Фея Лісова! Заблукала я в гаю,

Ось, розгублена... й стою.

Бач, дерева помирають.

Люди хижі їх пиляють.

То хотілось вам сказати:

Вам ялинка лиш на день,

А в лісу лишиться пень.

Свято закінчиться скоро,

А у лісі буде горе –

Ніде зайчику сховатись,

Нічим нам помилуватись.

А потім ви ці дивні ялинки везете купами на найближчі смітники.



Ведучий: Так, наприклад, на Новорічні свята потреба ялинок по Тернопільській області складає 210-240 тис.

Терно́пільська о́бласть (до 1944 року - Тарнопольська область) - адміністративно-територіальна одиниця України з центром у місті Тернопіль. Розташована на Подільській височині, південна межа області проходить по річці Дністер, східна - по Збручу.

штук, а забезпеченість ялинками нижче потреб населення, близько 150 тис.штук. А де ж взяти деревця тим, кому не вистачило? Звісно де - іди в ліс і рубай...

Вінні-Пух: Я чував про ці біди. Розкажіть мені, будь-ласка, про все докладніше.

Ведуча: Промайнуть Новорічні свята, закінчиться зима, і з першими промінчиками сонця з'являться первоцвіти. Своїм декоративним виглядом вони привертають увагу людини і стають її жертвами. Чисельність природних популяцій багатьох весняноквітучих рослин Тернопільщини за останні 30 років зменшилася внаслідок масового винищення під час квітування.

Первоцвіт або примула (Primula) - рід рослин родини первоцвітових (Primulaceae). Представники роду - багаторічні і однорічні трави. Квітки з п'ятьма пелюстками, правильної форми, бувають різних кольорів: білі, жовті, рожеві, бузкові.

Чисельність - одна з ключових характеристик популяцій, їхня емерджентна властивість, показник рясноти популяції певного виду організмів (або групи видів) у певному оселищі, угрупованні, біотопі або екосистемі.

Деко́р - сукупність елементів, що становлять зовнішнє оформлення архітектурної споруди або його інтер'єрів; може бути живописним, скульптурним, архітектурним.

Насе́лення - сукупність людей, що постійно живуть у межах якоїсь конкретно вказаної території (районі, місті, області, частини країни, країні, континенту чи всієї земної кулі тощо). Наука, яка вивчає розмір, структури, динаміку руху і розвиток населення, зветься демографією.

Тому давайте дотримуватися таких правил:

- не руйнувати місця зростання;

- не нищити їх під час квітування;

- вирощувати первоцвіти в культурі.



Фея: Я запросила сюди свою піддану, Первоцвіт. Які ж вона розповість нам новини?

Первоцвіт: Продають проліски сині, біля театру, біля вітрин,

Зів’яли, зім’ялися квіти тремтливі в корзині,

Втратили свіжість і неба весняного синь.

Дивлюсь я: милі мої , хороші!

Погляд не можу від них відірвати.

Якесь не сумісне поняття: квіти і гроші!

Хто міг додуматись сонцем, життям торгувати?

А в дитинстві!, я пам’ятаю,

Серед беріз і ялин повесні

Проліски ніжні так рясно буяли,

На перелісках блакитно всміхались мені.

Пере́лісок - село (до 2010 - селище) в Україні, Новоград-Волинському районі Житомирської області. Населення становить 35 осіб.

Ні, не куплю. Відходжу звідти.

Сльози незримі серце печуть...

Якесь несумісне поняття: гроші і квіти...

Квіти - це сонце. А сонце хіба продають?!

Пісня.

Пятачок: Що тут біди одного гаю. Нам он приходять тривожні вісті звідусіль.

Сорока 1: Скрскеке, скрекеке. Що тут сталось, що таке?

Фея: Ой, в нас сталася біда. В нас погана новина...

Сорока 1: Я літала в місті, принесла вам вісті.

Про поганих діточок, що стріляють у пташок.

Почала я в них питати, що ви робите, малята?

Де матусі ваші й тата? Хто таке вам змайстрував,

Хто це в рученьки вам дав?

Не можна у птахів стріляти,

Хіба вам не казали тата?

Ви ще зовсім такі малі,



Вам жити ще на цій Землі !

П’ятачок: бачиш, Вінні, що за історія.

Не треба у пташок стріляти, природу треба зберігати!



Сорока 1: Буду далі я літати, буду вісті збирати.

Вінні-Пух: Ви чуєте, вода дзюрчить,

Мабуть до нас ще хтось біжить.



/з’являється Джерелик/

Фея: Ой, це Джерелик до нас прийшов!

Джерелик: Під дубом високим, он там за горбом.

Уробилось джерельце маленьким струмком.

По лісу біжить - поспішає вода,

Куди поспішаєш? Та звісно куди!

До річки несе свою чисту водичку,

Звірят напуває, дерева, травичку.

Я звуся, Джерелик. За ним доглядаю,

Від пилу, від мулу його розчищаю,

Запрошую хмарки від щирого серця

Потанцювати із нашим Джерельцем,

І дощик прошу я у гості прийти,

Долийте у наше Джерельце води.

А вас, любі друзі, прошу: не сумуйте,

Джерельце, і річку, і море шануйте;

Завжди пам’ятайте дорослі й малі,

Вода - це основа життя на Землі!



Фея: Джерелик, а які в тебе новини?

Джерелик: Розповім вам сумну казку...

Фея: Я теж мабуть цю казку знаю...

Всі разом: і ми теж знаємо..,

Джерелик: Людина, природи володар одвічний,

Звернулася якось до тихої річки,

До чистої, наче сльозина, води:

- Течеш ти, старенька, кудись не туди.

Вихляєш лісами, вихляєш лугами...

У мене, в людини, тектимеш ти прямо,

Давай по волі, як хочеш вихляти,

Почну я зразу тебе виправляти!



Вінні-Пух: А хто запитав у старого села,

Якому ця річка за матір була,

Яка напувала, яка годувала,

Красою людей дарувала?!

Дерева стогнали! Як бути без річки?

Без неї нам лячно! Без неї незвично!

Луги висихали і ридма ридали:

- Навіщо людина в нас річку забрала?!



Пятачок: Не стало невдовзі лугів і лісів,

Не чути навколо веселих птахів,

Не стало краси і старого села

І річка нікуди уже не текла:

Бо зникла старенька, ні в чому не винна.

Так знов довела всім навколо людина.

Що вічний володар природи - вона!

Так чом же ця казка про річку сумна?



Ведучий: Інколи сумно дивитися І на наш Збруч. При обстеженні відзначено незадовільний екологічний стан річки. Русло і береги замулені, утворилося безліч мілководь, зарослі болотної рослинності, Що сприяє розмноженню та розвитку шкідливих комах. А скільки до Збруча потрапляє промислового, сільськогосподарського та побутового бруду!

Промисло́вість - технічно найдосконаліша галузь матеріального виробництва, основа індустріалізації економіки, яка має вирішальний вплив на розвиток продуктивних сил; сукупність підприємств з виробництва електроенергії, знарядь праці для галузей економіки, видобутку сировини, палива, заготівлі лісу, переробки продукції, випущеної промисловістю або виробленої сільським господарством, видобуток і переробка сировини, виробництво товарів і послуг.



Ведуча: Але в нас є і гарні новини. За хорошу справу взялися

вихованці дитячого парку. Розчистили криничку, по переказах старожилів яка належала ще пану Голуховському. Цілющу воду з цього джерела пили ще Богдан Хмельницький та Михайло Грушевський, які у свій час перебували в селищі.



Сорока 2: Скрекеке, скрекеке, я там бачила таке...

В місті свято відбулося,

А людей туди зійшлося!

Всі пили, всі танцювали,

А музики вже як грали!

А тоді як розійшлись.

То хоч плач, а хоч дивись.

Люди добрі, подивіться,

Що ж у місті в нас твориться:

Смітники тут процвітають,

Самі ж люди накидають.

Коробки з під цигарок,

Із-під пива пляшок.

Зразу видно, хто що їв,

Де стояв і що робив.

Ну скажіть! Вас тут багато,

Можна вам проводить свято?!

П1СНЯ.

Вінні-Пух: Усі ми в світ прийшли, щоб жити,

Добро творити на Землі ,

Учіться діточки любити,

Навчайтеся, поки малі.



Пятачок: Не нищить квіти, не зривайте,

Нехай на них блищить роса.

Усе життя оберігайте.

Бо ж для людей ця вся краса.

Фея: Щоб наше серце добрим стало.

Щоб в нім любов палка жила,

Щоб завжди серце зберігало

Любов і трішечки тепла.



Сорока 1: До цього радісного світу,

До всіх живих, що на землі,

До пташечки, дерев і цвіту

Любіть цей світ, поки малі.



Сорока 2: Усі прийшли у світ, щоб жити,

Великі звірі і малі,

Людина в світ прийшла любити,

Добро творити на Землі.



ПІСНЯ.

Ведуча: діво Пресвята - Матір матерів,

Пригорни до серця

Всіх своїх синів;

Освіти їх душі

Світлом золотим, Виповни любов"ю

Неспокійний дім.



Ведучий: Научи, як землю

Вберегти від зла.

Розумом, діянням

І крилом тепла.

Зоряна Богиня,

Сонце доброти,

Землю України

Щастям освіти.



ПІСНЯ.



Скачати 139.29 Kb.

  • Тип заняття: гра Навчальний матеріал
  • Підсумок заняття
  • ЗАНЯТТЯ №2. Тема
  • Тип заняття: практична
  • Основні поняття дизайну і композиції Композиція Композиційні засоби
  • Елементи композицій
  • Признаки композиції
  • Підведення підсумків
  • З ПРИРОДОЮ НА ТИ.”