Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаТема 14. Операційні системи

Скачати 170.17 Kb.

Тема 14. Операційні системи
Скачати 170.17 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації10.03.2017
Розмір170.17 Kb.
  1   2

Тема 14. Операційні системи


Побудова IT-інфраструктури будь-якого підприємства, як і придбання домашнього комп'ютера, починається з вибору операційних систем.
Операці́йна систе́ма, скорочено ОС (англ. operating system, OS) - це базовий комплекс програм, що виконує управління апаратною складовою комп'ютера або віртуальної машини; забезпечує керування обчислювальним процесом і організовує взаємодію з користувачем.
Операційна система є найбільш важливою частиною програмного забезпечення, що керує ресурсами комп'ютера, на якому вона виконується (а іноді і ресурсами інших комп'ютерів мережі), та надає користувачу певні послуги.
Програ́мне забезпе́чення (програ́мні за́соби) (ПЗ; англ. software) - сукупність програм системи обробки інформації і програмних документів, необхідних для експлуатації цих програм.

Клієнтські операційні системи


Операційні системи для кінцевих користувачів (клієнтські операційні системи) призначені для надання користувачам доступу до певного набору застосувань і для керування ресурсами комп'ютера. В останні роки виробники операційних систем, як правило, випускають такі ОС в двох редакціях — для корпоративних і для домашніх користувачів.

Операційні системи для корпоративних користувачів, зазвичай, орієнтовані на роботу з офісними і бизнес-застосуваннями, для звернення до корпоративних файлових чи поштових серверів, серверів застосувань та інших корпоративних чи зовнішніх ресурсів. Тому такі ОС повинні задовольняти жорстким вимогам стосовно надійності, безпеки, керованості.

Що стосується домашніх ОС, то вимоги до їх безпеки і керованості не є такими високими, але критерії підтримки технологій мультимедіа, що використовуються в іграх, додатках для обробки фото чи відео та в інших подібних застосуваннях, можуть виявитися досить серйозними.

І корпоративні, і домашні користувачі надають перевагу операційним системам з графічним користувацьким інтерфейсом. Вперше перспективність графічного інтерфейсу усвідомили засновники компанії Apple Стівен Джобс і Стівен Возняк, що побачили його в одній з дослідницьких лабораторій Xerox. Їх перший комп'ютер, що випущено в 1983 році, мав графічний користувацький інтерфейс, а роком пізніше з'явився перший Macintosh з операційною системою Mac OS, яка протягом довгого часу була найпопулярнішою операційною системою подібного класу.


Windows


Сьогодні найбільш популярними операційними системами для кінцевих користувачів є сімейство продуктів Microsoft Windows, які займають основну частку ринку операційних систем.
Стів Возняк (повне ім'я Стівен Гері Возняк, англ. Stephen Gary Wozniak; 11 серпня 1950, Сан-Хосе, Каліфорнія, США) - піонер комп'ютерних технологій, конструктор (разом з Стівеном Джобсом) одного з перших персональних комп'ютерів у світі (США), співзасновник фірми Apple.
Стівен Пол Джобс (англ. Steven Paul Jobs, Steve Jobs; нар. 24 лютого 1955 - пом. 5 жовтня 2011), відомий як Стів Джобс - американський підприємець і винахідник.
Інтерфе́йс користувача́ (англ. user interface, UI, дружній інтерфейс) - засіб зручної взаємодії користувача з інформаційною системою. Сукупність засобів для обробки та відображення інформації, максимально пристосованих для зручності користувача; у графічних системах інтерфейс користувача реалізовується багатовіконним режимом, змінами кольору, розміру, видимості (прозорість, напівпрозорість, невидимість) вікон, їхнім розташуванням, сортуванням елементів вікон, гнучкими налаштовуваннями як самих вікон, так і окремих їхніх елементів (файли, папки, ярлики, шрифти тощо), доступністю багатокористувацьких налаштувань.
Microsoft Windows Windows - узагальнююча назва операційних систем для ЕОМ, розроблених корпорацією Microsoft. Перші версії були не повноцінними операційними системами, а лише оболонками до ОС MS-DOS. На 2014 рік, за даними сайтів NetApplications та GoStats, Microsoft Windows встановлена більш як на 90% персональних комп'ютерів світу.
Компанія Microsoft почала роботу над операційною системою з графічним інтерфейсом в 1981 році. Перша версія Windows, випущена в листопаді 1985 року. Вона мала значно менші можливості, ніж Mac OS, і до випуску в 1990-му Windows 3.0 була не дуже відомою.

Ситуація почала змінюватися з виходом версій 3.1 і 3.11, а вдала маркетингова кампанія в середині 90-х років привела до різкого зростання популярності Windows 95 і подальших продуктів цього сімейства як для корпоративних робочих станцій так і для домашніх комп'ютерів.

Робоча станція (англ. workstation) - комплекс апаратних і програмних засобів, призначених для вирішення певного кола завдань.

Найбільш популярними сьогодні є Windows XP, Windows Vista, Windows7.

Windows Vista - версія Microsoft Windows NT, серії операційних систем, що використовуються на персональних комп'ютерах.

Windows XP


Windows XP (кодова назва при розробці — Whistler; внутрішня версія — Windows NT 5.1) — операційна система сімейства Windows NT корпорації Microsoft. Вона була випущена 25 жовтня 2001 року і є розвитком Windows 2000 Professional. Назва XP походить від англ. experience (досвід). Серверним аналогом є Windows Server 2003, яка використовує новішу і перероблену версію ядра NT 5.2.

На відміну від попередньої системи Windows 2000, яка поставлялася як в серверному, так і в клієнтському варіантах, Windows XP є виключно клієнтською системою. Windows XP існує в двох редакціях: Home Edition для домашніх користувачів, а Professional для корпоративних. Спільним для обох редакцій є підтримка мультимедіа, ігор та інших розважальних можливостей, проте Windows XP Professional має ряд додаткових засобів, що є необхідними для корпоративних користувачів (наприклад, пов'язаних з безпекою даних).


Нововведення в порівнянні з Windows 2000


 • Нове оформлення графічного інтерфейсу: округлі форми і плавні кольори. Додаткові функціональні покращення: наприклад, представлення папки у вигляді слайд-шоу в провіднику Windows.

 • Можливість швидкого перемикання користувачів, що дозволяє тимчасово перервати роботу одного користувача і виконати вхід в систему під іменем іншого користувача, залишаючи при цьому включеними застосування, які були запущені попереднім користувачем.

 • Програма відновлення системи, що призначена для повернення системи в певний попередній стан, а також покращення інших способів відновлення системи. Так, при завантаженні останньої вдалої конфігурації завантажується також і попередній набір драйверів, що дозволяє у ряді випадків легко відновити систему при проблемах, які виникли в результаті встановлення драйверів, можливість скасування драйверів тощо.

 • Покращено сумісність із старими програмами і іграми. Спеціальний майстер сумісності дозволяє емулювати для окремої програми поведінку однієї з попередніх версій ОС.

 • Можливість віддаленого доступу до робочої станції завдяки втіленню в систему мініатюрного сервера терміналів (лише в Windows XP Professional).
  Се́рвер (англ. server - «служка») - у комп'ютерній термінології термін може стосуватися окремого комп'ютера чи програми. Головною ознакою в обох випадках є здатність машини чи програми переважну кількість часу працювати автономно, без втручання людини, реагуючи на зовнішні події відповідно до встановленого програмного забезпечення.
  При цьому, віддалений користувач може бачити вміст екрану, вести бесіду і (з дозволу видаленого користувача) керувати роботою комп’ютера.

 • Розвинені функції керування системою з командного рядка.

 • Підтримка провідником Windows цифрових фотоформатів і аудіофайлів (автоматичне відображення метаданих для аудіофайлів).

 • Windows XP містить технології, які дозволяють здійснювати прямий запис CD з провідника, не встановлюючи додаткове програмне забезпечення, а робота з запису на компакт-диск стає подібною до роботи з дискетами чи твердим диском.
  Тверди́й диск або Тверди́й магні́тний диск, або Накопичувач на магнітних дисках (англ. Hard (magnetic) disk drive, англ. HDD), у комп'ютерному сленгу - «вінчестер» (від англ. winchester), - магнітний диск, основа якого виконана з твердого матеріалу.


 • Windows XP може працювати з архівами ZIP і RAR без встановлення додаткового програмного забезпечення. Робота з архівами даного типу в провіднику подібна до дій зі звичайними папками, які можна створювати і видаляти, заходити в архів, додавати-видаляти файли, встановлювати пароль на архів. За необхідності можна призначити для роботи з цими архівами певне програмне забезпечення.

Windows Vista


Windows Vista — операційна система сімейства Microsoft Windows NT, що призначені для користувача персональних комп'ютерах. На стадії розробки дана операційна система мала кодову назву «Longhorn».

У лінійці продуктів Windows NT Windows Vista має номер версії 6.0. Для позначення «Windows Vista» іноді використовують абревіатуру «WINVI», яка об'єднує назву «Vista» і номер версії, записаний римськими цифрами.

Римська система числення, або Римські цифри - непозиційна система числення, що використовувалися стародавніми римлянами.

Windows Vista, як і Windows XP — виключно клієнтська система. Її серверною версією є Windows Server 2008.

30 листопада 2006 року Microsoft офіційно випустила Windows Vista і Office 2007 для корпоративних клієнтів. 30 січня 2007 року почалися продажі системи для звичайних користувачів.


Нововведення Windows Vista


В Windows Vista оновлено підсистему керування пам'яттю і вводом-виводом. Новинкою є є «Гібридний сплячий режим» або режим «гібернації», при використанні якого вміст оперативної пам'яті додатково записується на твердий диск, але з оперативної пам'яті не видаляється. В результаті якщо подача енергії не припинялася, то комп'ютер відновлює свою роботу користуючись інформацією з оперативної пам’яті. Якщо живлення комп'ютера вимикалося, операційна система використовує збережену на диск копію оперативної пам’яті і завантажує інформацію з неї (аналог сплячого режиму). Режим реалізовано завдяки «файлам гібернації», які займають об'єм на твердому диску, що є рівним об'єму оперативної пам'яті комп'ютера.

Особливості Windows Vista


 • Завдяки технології «Windows ReadyBoost» стало можливим використання ємності зовнішніх USB флеш накопичувачів для стопінгу (swapping - один з механізмів віртуальної пам'яті, при якому окремі фрагменти пам'яті (зазвичай, неактивні) переміщаються з оперативної пам’яті на твердий диск, звільняючи її для завантаження інших фрагментів пам'яті.). Це що в деяких випадках збільшує продуктивність комп’ютера на 40 %.

 • За інформацією Microsoft, за 180 днів доступності в Windows Vista було знайдено менше слабких місць, ніж в Windows XP. Вірогідність потрапляння в систему вірусів на 35 % менше, ніж в Windows XP SP3, на 60 % менше, ніж в Windows XP SP2 і на 90 % — ніж в Windows XP без сервіспака.

 • Повністю перероблено логічну модель взаємодії з графічними пристроями.

Критика Windows Vista


 • Певні дії, що виконувалися на XP миттєво, на Vista проводяться з певною затримкою.

 • Було викинуто частину перевіреного коду і написано новий (наприклад, стек TCP/IP).

 • Windows часто критикують за утиски свободи, що пов'язані із захистом «преміум-контенту» від копіювання (Protected Media Path). А саме:

  • Складнощі з установкою непідписаних драйверів. У Windows XP цифровий підпис свідчив про «перевіреність» і «стабільність» драйвера — користувачі могли ставити і непідписані, а виробники підписували лише найважливіші версії.
   Електро́нний цифрови́й пі́дпис (ЕЦП) (англ. digital signature) - вид електронного підпису, отриманого за результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, який додається до цього набору або логічно з ним поєднується і дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача.
   У Vista підпис є необхідною умовою роботи.

  • Microsoft залишає за собою право відкликати драйвер в будь-який момент, якщо в ньому буде знайдено помилку чи слабке місце.

  • Всі пристрої, що пов'язані з програванням, повинні бути допущені Microsoft.

 • Програмне забезпечення, драйвери і пристрої застарілих версій можуть бути несумісними з Windows Vista.

Існує думка, що Windows Vista є гіршою операційною системою, що випущена Microsoft. Вона зайняла перше місце в конкурсі «Провал року 2007», що проводиться сайтом Pwnie award. За аналізом сайту The Inquirer.net безпрецедентних промоакцій, які пов'язані з просуванням WV на ринку, можна зробити висновок, що керівництво Microsoft визнало Windows Vista провалом.

Windows 7


Windows 7 — операційна система сімейства Windows NT, що є наступною за Windows Vista. В лінійці Windows NT система має номер версії 6.1. Серверною версією є Windows Server 2008 – 6.0.

Операційна система поступила в продаж 25 жовтня 2009 року, менше ніж за три роки після випуску попередньої операційної системи, Windows Vista. Всі редакції існують як в 32-бітовій, так і в 64-бітовій версіях. До складу Windows 7 увійшли як деякі розробки з Windows Vista, так і нововведення в інтерфейсі і вбудованих програмах.


Нововведення


 • Операційна система має підтримку мультитач - керування.

 • До ОС вбудовано близько 120 фонових малюнків, які є унікальними для кожної країни і мовної версії.

 • Всі версії містять 50 нових шрифтів. Існуючі шрифти допрацьовані для коректного відображення всіх символів. Windows 7 — перша версія Windows, яка містить більше шрифтів для відображення нелатинських символів, ніж для відображення латинських.

 • Додатковою перевагою Windows 7 можна вважати більш тісну інтеграцію з виробниками драйверів. Більшість з них визначаються автоматично, при цьому в 90 % випадків зберігається зворотна сумісність з драйверами для Windows Vista.
  Зворотна сумісність (англ. Backward compatibility) - наявність у новій версії комп'ютерної програми або комп'ютерного обладнання інтерфейсу, присутнього в старій версії, в результаті чого інші програми (або людина) можуть продовжувати працювати з новою версією без значної переробки (або перенавчання).

Критика Windows 7


 • Результати незалежних тестів показують, що застосування на Windows 7 працюють небагато швидше, ніж на Vista і повільніше, ніж на старій Windows XP.

 • Низька продуктивність системи, що показана у ряді незалежних тестів, пов'язана з ускладненням ОС та більш інтенсивним використанням обчислювального ресурсу. Це зазначається у збільшенні енергоспоживання і зменшенні часу роботи батарей нетбуків до 30 % у порівнянні з Windows XP.

 • Windows 7 має такі ж високі системні вимоги, як і Vista. Рекомендовані Microsoft апаратні вимоги для нормальної роботи Windows 7 і Vista складають 1 ГБ ОЗУ і 16 ГБ вільного дискового простору, тоді як для Windows XP вони складають 128 МБ ОЗУ і 1,5 ГБ на диску. Проте не варто забувати, що Windows XP вийшла майже за десятиліття до Windows 7 і тому, 1,5 гб місць на диску, на ті часи були високими вимогами.

Linux


Коли в 1991 році фінський студент Лінус Торвальдс починав роботу над Linux, то мало хто чекав такого успіху від чергового клону UNIX. Проте, протягом подальших років тисячі ентузіастів попрацювали над кодом цієї операційної системи, і згодом співробітник Массачусетського технологічного інституту (MIT) Річард Столлмен розробив для Linux проект GNU, який сьогодні перетворився на єдину платформу GNU/Linux і є основою для Open Source (програмування з відкритим кодом).
Лінус Бенедікт Торвальдс (швед. Linus Benedict Torvalds; народився 28 грудня 1969 у Гельсінкі, Фінляндія) - фінський програміст шведського походження, започаткував розробку ядра операційної системи Лінукс, є її головним архітектором, а також автор найвідомішої розподіленої системи керування версіями файлів Git.
Відкрите програмне забезпечення (англ. open-source software) - програмне забезпечення з відкритим сирцевим кодом.

На даний час Linux має величезну популярність, а вдосконаленням її коду займаються не лише ентузіасти, але і багато крупних виробників комерційного ПЗ, зокрема IBM, Novell, Oracle, Sun Microsystems. Найширше Linux застосовується як серверна платформа, але багато виробників ПО і засобів розробки серйозно розглядають її і як клієнтську операційну систему з двох причин: невисокі вимоги Linux до апаратних ресурсів і відсутність альтернатив Windows на ринку клієнтських операційних систем для найбільш поширеної апаратної платформи.

Спочатку Linux мала лише інтерфейс командного рядка, але зараз для цієї операційної системи існує кілька графічних оболонок, що містять інструменти, які схожі на наявні в Windows (файловий менеджер, засоби для роботи з Інтернетом і електронною поштою, інструменти конфігурації ОС, а також офісні рішення).

Апара́тне забезпе́чення (англ. hardware; сленг. залі́зо) - комплекс технічних засобів, який включає електронний пристрій і, зокрема, ЕОМ: зовнішні пристрої, термінали, абонентські пункти тощо, які необхідні для функціонування тієї чи іншої системи; фізична частина ЕОМ.
Електро́нна по́шта (англ. e-mail, або email, скорочення від electronic mail) - популярний сервіс в інтернеті, що робить можливим обмін даними будь-якого змісту (текстові документи, аудіо-, відеофайли, архіви, програми).
Інтерфейс командного рядка Інтерфейс командного рядка (англ. command-line interface, CLI) - різновид текстового інтерфейсу користувача й комп'ютера, в якому інструкції комп'ютеру можна дати тільки введенням із клавіатури текстових рядків (команд).
Це робить її привабливою для кінцевих користувачів.

Сьогодні для Linux створено багато програмного забезпечення для кінцевих користувачів, зокрема, офісні пакети від Sun Microsystems і Corel, графічні пакети, ігри і засоби розробки додатків.

Хоча у початкового коду Linux не існує конкретного правовласника, є ряд компаній, що продають комерційні дистрибутиви операційної системи, які призначені для вирішення конкретних завдань, зокрема, дистрибутиви для домашніх комп’ютерів і для корпоративних робочих станцій.

Початковий код (англ. source code; також перекладається українською як вихідний код, програмний код, джерельний код, первинний код, текст програми, у професійному середовищі також сирцевий код, у контексті код або сирці) - будь-який набір інструкцій або оголошень, написаних комп'ютерною мовою програмування у формі, що її може прочитати і модифікувати людина.
Саме завдяки цим дистрибутивам Linux стала доступною для кінцевих користувачів, які не спеціалізуються в налаштуванні Linux, бо ця процедура раніше була значно складнішою від встановлення і налаштування Windows.

Mac OS і Mac OS X


Mac OS відразу створювалася як операційна система з графічним користувацьким інтерфейсом. Рівень підтримки графіки і мультимедіа в ранніх версіях Mac OS був вищим, ніж у тодішніх версіях Windows, завдяки чому комп'ютери Macintosh досі широко застосовуються у видавничій справі і в суміжних галузях.
Видавни́ча спра́ва - сфера суспільних відносин, що поєднує в собі організаційно-творчу та виробничо-господарську діяльність юридичних і фізичних осіб, зайнятих створенням, виготовленням і розповсюдженням видавничої продукції.
Саме у Mac OS вперше з'явилася підтримка таких звичних нині пристроїв, як мишка, дисководи для компакт-дисків, технологія Plug and Play, підтримка стандарту під’єднання зовнішніх пристроїв USB, а також прості засоби налаштування мережного доступу.

Проте, список програмного забезпечення і обладнання, що є сумісним з Mac OS, є доволі обмеженим, внаслідок чого вартість експлуатації програмно-апаратних комплексів з Mac OS є набагато вищою, ніж у Windows-сумісних комп'ютерів.

Поява 32-розрядних версій Windows, що мали можливості, які раніше були характерними лише для Mac OS, а також вдала маркетингова політика компанії Microsoft, привела до помітного скорочення частки Mac OS на ринку. Також, в Mac OS у порівнянні з Windows була істотно обмежена підтримка багатозадачності, а це створювало певні незручності в роботі користувачів.

До особливостей останніх версій Mac OS відноситься якісна підтримка роботи з цифровим відео і звуком.


  1   2


Скачати 170.17 Kb.

 • Клієнтські операційні системи
 • Нововведення в порівнянні з Windows 2000
 • Windows Vista
 • Нововведення Windows Vista
 • Особливості Windows Vista
 • Критика Windows Vista
 • Нововведення
 • Критика Windows 7
 • Mac OS і Mac OS X