Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаТема 6: Засоби захисту шкіри

Скачати 115.49 Kb.

Тема 6: Засоби захисту шкіри
Скачати 115.49 Kb.
Дата конвертації07.04.2017
Розмір115.49 Kb.

Практичне заняття

ТЕМА 6: Засоби захисту шкіри.


Мета: - ознайомити студентів із засобами захисту шкіри, медичними засобами;

- підвищити компетентність студентів у виконанні нормативів Н-ОЦЗ-4,5.

Навчальні питання:

1. Призначення і будова засобів захисту шкіри.

2. Медичні засоби індивідуального захисту.

Індивідуальні засоби захисту (рос. индивидуальные средства защиты, англ. Personal Protective Equipment; нім. persönliche Schutzmittel n) - спеціальні засоби, що безпосередньо використовуються працюючими для зменшення впливу на організм шкідливих виробничих факторів.

Студенти мають знати:

- які є індивідуальні засоби захисту шкіри;

- звичайні засоби захисту шкіри;

- спеціальні засоби захисту шкіри;

- фільтрувальні засоби захисту шкіри;

- медичні засоби індивідуального захисту.

Засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) - засоби, використовувані працівником для відвертання або зменшення дії шкідливих і небезпечних виробничих чинників, а також для захисту від забруднення. Застосовуються в тих випадках, коли безпека робіт не може бути забезпечена конструкцією устаткування, організацією виробничих процесів, архітектурно-планувальними рішеннями і засобами колективного захисту.

Студенти повинні засвоїти терміни і поняття:

Захисний комбінезон; легкий захисний костюм Л-1; загальновійськовий захисний комплект (ЗЗК);

Загальновійськовий захисний комплект (ЗЗК) - рос. общевойсковой защитный комплект (ОЗК) - найбільш розповсюджений в радянській та українській армії комплект для індивідуального захисту шкіри тіла людини від бойових отруйних речовин та радіоактивного пилу.
АІ-2; ІПП-8; ППІ.

Місце заняття: клас захисту Вітчизни.

Клас за́хисту (від ураження електричним струмом) (англ. Appliance classes) - система умовних позначень способів і ступеня забезпечення електричної безпеки при користуванні електричним обладнанням. Відрізняють чотири класи захисту: 0, I, II та III.

Час: 80 хв.

Метод проведення заняття: практичнее заняття

Обладнання: респиратор, протигаз, ЗЗК.
Структура заняття


 1. Організаційний момент - 2 хв.

 2. Актуалізація опорних знань і умінь студентів - 8 хв.

 3. Вивчення нового матеріалу – 50 хв.

 4. Закріплення нових знань і умінь студентів – 10 хв.

 5. Підсумок заняття – 5 хв.

 6. Домашнє завдання – 5 хв.

Хід заняття

 1. Організаційний момент – 2 хв.

  1. Шикування групи в одну (дві) шерен­ги черговим групи, перевірка за списком та зовнішнього стану студентів, віддача рапорту викладачу, привітання викладача (тренування декілька раз – в разі потреби ).

2. Оголошення теми, мети та порядку вивчення матеріалу.
II. Актуалізація опорних знань і умінь студентів – 8 хв.

1. Перевірка вивчення і виконання домашнього завдання:

III. Вивчення нового матеріалу – 50 хв.
Актуалізація мислення студентів

— За допомогою яких індивідуальних засобів людина може захисти­тись від наслідків застосування ЗМУ? (Обговорення.)1. Призначення і будова засобів захисту шкіри.

Засоби захисту шкіри призначені - для захисту тіла людини в умовах зараження місцевості отруйними, радіоактивними речовинами та біологічними засобами. Вони поділяються на:

 • звичайні (найпростіші, підручні);

 • спеціальні (табельні).

Звичайні засоби захисту шкіри —призначені для захисту шкіряних покривів тіла людини від зараження радіоактивним пилом і біологічним засобами, а при спеціальному просочуванні – для захисту від парів отруйних речовин.
Отру́ти - речовини, здатні при дії на живий організм викликати різке порушення нормальної його життєдіяльності: отруєння або смерть. Віднесення тих або інших речовин до отрут є умовним, оскільки токсичність багатьох з них визначається обставинами або способом введення в організм.
Це предмети одягу та взуття, що можуть бути у кожної людини.

Найпростішим засобом захисту шкіри є:

- робочий одяг (спецівка) — куртка і штани,

- комбінезони, халати з капюшонами, зшиті з брезенту, вогнезахисної чи прогумованої тканини або грубого сукна.

Одяг з брезенту захищає від отруйних речовин (взимку — до 1 год., влітку — до 30 хв.).

Із предметів побутового одягу найпридатнішими для захисту шкіри є плащі і накидки з тканини прогумованої або вкритої хлорвініловою плівкою, зимові речі — пальта з грубого сукна або драпу, ватянки тощо.Від краплиннорідких ОР захищає:

 • пальто із сукна або драпу разом з іншим одягом взимку — до 1 год., влітку — до 20 хв.;

 • ватянка — до 2 год.

Для захисту ніг потрібні гумові чоботи, боти, калоші: вони не пропускають краплиннорідкі ОР до 3—6 год.
Гумові чоботи - вид взуття, спочатку створений для захисту ніг від води, вологи та інших факторів зовнішнього середовища. Найчастіше гумовими називають чоботи з ПВХ, що не цілком коректно.
На руки треба надягти гумові або шкіряні рукавиці.

Одяг слід застібнути на всі ґудзики, гачки або кнопки, комір підняти, поверх нього шию обв'язати шарфом чи хусткою; рукава обв'язати навколо зап'ястків тасьмами; штани випустити поверх чобіт (бот) і знизу зав'язати. Щоб посилити герметичність одягу, застосовують спеціальні клапани, що закривають розрізи піджаків або курток на грудях, пришивають клини у місцях розрізів на рукавах, штанах. Можна пошити капюшон з цупкої тканини або синтетичної плівки для захисту шиї і голови (мал. 303).

Звичайний одяг просочують спеціальним розчином, щоб не проникали пари й аерозолі отруйних речовин. Для цього треба: 250—300 г мильної стружки або подрібненого господарського мила розчинити у 2-х літрах нагрітої до 60—70°С води, долити 0,5 л олії і, підігріваючи, перемішувати протягом 5 хв. до утворення емульсії. Комплект одягу покласти у таз і залити гарячим розчином. Потім трохи викрутити і висушити. Підготовлений у такий спосіб одяг можна надягати на натільну білизну. Розчин не шкодить тканині, не подразнює шкіру.
Спеціальні засоби захисту шкіри виготовляються промисловістю і призначені для оснащення воєнізованих і невоєнізованих формувань цивільного захисту. За принципом захисної дії діляться на ізолюючі і фільтрувальні.

Ізолюючі засоби захисту шкіри виготовляються з повітронепроникних матеріалів — спеціальної еластичної і морозостійкої прогумованої тканини. Вони можуть бути герметичними і негерметичними. Герметичні засоби захисту закривають усе тіло і захищають від парів і крапель ОР, негерметичні — тільки від крапель ОР. Крім того, вони захищають від РР та БЗ.

До ізолюючих засобів захисту шкіри належать:

- захисний комбінезон (костюм),

- легкий захисний костюм (Л-1),

- загальновійськовий захисний комплект (ЗЗК).


Захисний комбінезон складається із зшитих в одне ціле куртки, штанів і капюшона. Захисний костюм відрізняється від комбінезона тим, що ці три частини виготовлені окремо (мал. 304).

У комплект захисного комбінезона і костюма входять, крім того, підшоломник, гумові чоботи і гумові рукавиці.

У Великобританії і колишніх колоніальних країнах гумові чоботи називають черевики Веллінгтона або чоботи-Веллінгтон (Wellington boot) в честь першого герцога Веллінгтонського Артура Велеслі, який доручив шевця провести модифікацію армійських ботфортів зразка XVIII століття. Новий зразок взуття вироблявся зі шкіри, і лише в кінці XIX століття, після покупки Хірамом Хатчинсоном у Чарльза Гуд'їра патенту на використання вулканізації, було налагоджено виробництво водонепроникних чобіт.
Захисні комбінезони і костюми випускають трьох розмірів:

1-й — для людей зростом до 165 см,

2-й — від 165 до 172 см;

3-й — вище 172 см.
Легкий захисний костюм Л-1 (мал. 305) складається із сорочки з капюшоном, штанів, пошитих разом з панчохами, двопальцевих рукавиць і підшоломника. Його розміри аналогічні розмірам захисного комбінезона (костюма). Л-1 використовується у розвідувальних підрозділах ЦО.
Загальновійськовий захисний комплект (ЗЗК) складається із захисного плаща з капюшоном, захисних панчох і рукавиць. Плащі випускаються п'яти розмірів:

1-й — для людей зростом до 165 см,

2-й — від 165 до 170 см,

3-й — від 171 до 175 см,

4-й — від 176 до 180 см,

5-й — вище 180 см.

Підошва захисних панчох має гумову основу. Панчохи надівають поверх звичайного взуття і прикріплюють до ніг хлястиками і шпениками, а до поясного паска — тасьмою. ЗЗК можна носити як накидку та одягати у рукави, як комбінезон (мал. 306).
До фільтрувальних засобів захисту шкіри належить захисний фільтрувальний одяг (ЗФО-58Х що складається з комбінезона особливого покрою, онуч, чоловічої натільної білизни і підшоломника (мал. 307). Крім того, у комплекті є онучі для захисту шкіри на ногах від подразнення. ЗФО-58 застосовується у комплекті з протигазом, гумовими чобітьми і рукавицями.


2. Медичні засоби індивідуального захисту.

Медичні засоби індивідуального захисту —призначені для надання першої медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях.

Надзвичайна ситуація (НС) - порушення нормальних умов життя і діяльності людей на об'єктах або територіях, спричинене аварією, катастрофою,епідемією, стихійним лихом , епізоотією, епіфітотією, великою пожежею, застосуванням засобів ураження, що призвели або можуть призвести до людських і матеріальних втрат.
Пе́рша меди́чна допомо́га - комплекс невідкладних медичних заходів, які проводяться людині, що раптово захворіла або постраждала, на місці пригоди та під час її транспортування до медичного закладу.
Це аптечка індивідуальна (АІ-2), індивідуальний протихімічний пакет (ІПП-8) і пакет перев'язувальний індивідуальний.

АІ-2 – призначена для самодопомоги при пораненнях та опіках (знеболювання), профілактики або послаблення ураження РР, БЗ і ОР нервово-паралітичної дії.

Порядок застосування препаратів описано в інструкції до кожної аптечки.

Індивідуальний протихімічний пакет (ІПП-8) - призначений для знезараження краплиннорідких ОР, що потрапили на відкриті ділянки шкіри та одяг. До комплекту входять флакон з дегазувальним розчином і чотири ватно-марлеві тампони (мал. 301). Посуд і тампони запаяні в герметичну оболонку з поліетилену. При використанні ІПП-8 тампони щедро змочують розчином. (Слід пам'ятати, що цей розчин — отруйна рідина, і стежити, щоб не потрапив у очі.) Першим тампоном видаляють із шкірного покриву ОР щипковим рухом, наступна обробка — протирання ураженої ділянки (мал. 302).
Шкі́ра (грец. derma, лат. cutis) - зовнішній покрив тваринного організму, який захищає тіло від широкого спектру зовнішніх впливів, бере участь в диханні, терморегуляції, обмінних і багатьох інших процесах.


Пакет перев'язувальний індивідуальний (ППІ) - призначений для надання допомоги при пораненнях і опіках. Він складається з бинта, двох ватно-марлевих подушечок, шпильки і чохла. В разі потреби пакет відкривають, виймають бинт з двома стерильними подушечками, не торкаючись руками їх внутрішньої поверхні. Подушечку накладають на рану і прибинтовують, кінець закріплюють шпилькою. При наскрізних пораненнях рухому подушечку переміщують по бинту так, щоб закрити вхідний і вихідний отвори рани. Чохол, внутрішня поверхня якого стерильна, використовується для накладання герметичних пов'язок. До кожного пакета додається інструкція з його застосування
Практична робота

Тренування у виконанні нормативів організувати на трьох навчаль­них місцях:

№ 1 — виконання нормативу № 1; № 2 — нормативу № 2; № 3 — нормативу № 4.

Навчальні групи — із 8-10 студентів. Один з них призначається старшим і виконує обов'язки викладача: фіксує час виконання нормативу кожним студентом, підбиває підсумок і оцінює дії виконавців. Наприкінці тренувань викладач приймає залік особисто.Тренування виконання нормативу №1, 2, 3, 4, 5

№ з/п

Норматив, умова (порядок) його виконання

Критерії оцінки

Помилки, які знижують оцінки на один бал

Помилки, що визначають низький

рівень під­готовкивисокий

достатній

середній

12

11

10

9

8

7

6

5

4

1

Одягання протигаза ГП-5 (загальновійськовий)

Студенти в строю.

Протигази у похідному положенні. За раптовою командою «Гази!» студенти надівають протигази. Час відраховується з моменту подання ко­манди до повного одягання протигаза і здійснення повного видиху
10с

11с

12с

13с

1. Під час надівання протигаза студент не заплющив очі і не затримав ди­хання або після надівання про­тигаза не зробив повний видих

1. Допущено

утворення та­ких складок або перекосів, при яких зовнішнє повітря може проходи­ти під шолом-маску.

2. Не повністю загвинчена гайка з'єднувальної труб­ки.

3. Допущено більше трьох помилок2

Одягання протигаза на потерпілого

Студент лежить біля «ураженого» у протигазі з боку голови. Протигаз у «потерпілого» у похідному положенні. За командою керівника студент дістає протигаз «ураженого» й одягає його на «потерпілого».13с

14с

15с

16с

17с

18с

19с

20с

21с

1. Шолом-маска одягнена не по­вністю, окуляри не знаходяться проти очей.

2. З'єднувальна трубка перекруче­на3

Одягання респіратора Р-2

Респіратори в студентів у похідному положенні. За несподіваною командою «Респіратор надіти!», студент одягають респіратор. Час відрахову­ється з моменту подачі команди до повного одягання респіратора і повного видиху10с

11с

12с

13с

14с

1. Під час одягання респіратора студент не затримав дихання або після одягання не зро­бив повного ви­диху.

2. Кінці носового затиску не притиснені до носаОдягання пошкоджених засобів захисту. Допуще­но більше трьох помилок


4

Одягання протигаза загальновійськового комплекту «плащ у рукави».

Засоби захисту у похідному положенні. За командами «Плащ у ру­кави, панчохи, рукавиці надіти!», «Гази!» студенти одягають протигази, захисні плащі у рукави, захисні панчохи та рукавиці. Час підрахову­єтеся від подачі команди керівником до одягання засобів захисту та доповіді «Готовий!»3 00 хв.с

3 20 хв.с

3 30 хв.с

3 40 хв.с

3 50 хв.с

4 00 хв.с

4 10 хв.с

4 20 хв.с

4 30 хв.с

1. Одягання захисних панчох здійснювалося з застібнутими хлястиками.

2. Неправильно застібнуті борти плаща.

3. Неповністю над­ягнені панчохи.

4. Не закріплені закріпками тримачі шпеньків або не застібнуті два шпенька

Студенти не ведуть спостереження за місцевістю


Залишені незахищеними окремі частини тіла, обмундирування або взуття при одяганні плаща у вигляді накидки Залишені незахищеними окремі частини тіла, обмундирування або взуття при одяганні плаща у вигляді накидки


5

Одягання загальновійськового захисного комплекту у вигляді накидки та протигаза.

Засоби захисту у похідному положенні. За командою «Загроза хіміч­ного зараження!» студенти одягають протигази, плащі у вигляді накидки та ведуть спостереження за місцевістю. Час відраховується від подачі команди керівником до повного одягання засобів захисту та доповіді «Готовий!»35 с

37 с


40 с

42 с

43 с


45 с


47 с

50 с


55 с

IV. Закріплення нових знань і умінь студентів – 10 хв.

1. Класифікуйте засоби індивідуального захисту шкіри.

2. Які захис­ні властивості звичайних засобів захисту шкіри вам відомі? Що до них належить?

3. Які ізолюючі засоби захисту шкіри вам відомі? У чому полягає їхнє призначення, склад, правила користування?

4. Як приготувати верхній одяг для захисту від парів і аерозолів ОР?

5. Назвіть складові ЗЗК, Л-1 (бути готовим до виконання нормативів з ОЦЗ).

6. Розкажіть про призначення і комплектацію АІ-2.

7. Опишіть призначення і порядок використання ІПП-8.

8. Що ви знаєте про ППІ і його використання ?

V. Підсумок заняття – 5 хв.

Наголошення темі та % досягнення поставленої меті заняття.

Оголо­шення оцінок, особисті зауважен­ня, щодо відповіді студентів та термін усування недоліків.
VI. Домашнє завдання – 5 хв.

Підручник «Захист Вітчизни» ст..265-270.Підручник «Допризовна підготовка» ст.325-343.Скачати 115.49 Kb.

 • Організаційний момент – 2 хв.
 • II. Актуалізація опорних знань і умінь студентів – 8 хв. 1. Перевірка вивчення і виконання домашнього завдання: III. Вивчення нового матеріалу – 50 хв.
 • Актуалізація мислення студентів
 • 1. Призначення і будова засобів захисту шкіри. Засоби захисту шкіри
 • З ахисний комбінезон
 • Легкий захисний костюм Л-1
 • Загальновійськовий захисний комплект
 • 2. Медичні засоби індивідуального захисту. Медичні засоби індивідуального захисту —призначені для надання першої медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях
 • Пакет перевязувальний індивідуальний (ППІ)
 • Тренування виконання нормативу №1, 2, 3, 4, 5
 • Одягання протигаза ГП-5 (загальновійськовий)