      Тема. Форматування абзаців, рядків, символів. Створення списків.
Мета.
Навчальна. Навчити форматувати абзаци, рядки та символи веб-сторінки, створювати марковані та нумеровані списки.Веб-сторінка (англ. Web-page) - інформаційний ресурс, доступний в мережі World Wide Web (Всесвітня павутина), який можна переглянути у веб-браузері. Зазвичай, інформація веб-сторінки записана в форматі HTML, XHTML, або рідше Wml (для wap-сторінок). Си́мвол (англ. symbol символ) - знак, сутність, яка позначає іншу сутність.
Розвиваюча. Розввати інформатичну компетентність та алгоритмічне мислення.
Виховна. Виховувати культуру оформлення HTML-документу.
Матеріали для роботи з учнями:
План
-
Усне опитування з перевіркою практичних навичок роботи.Компете́нція (лат. competentia, від compete - взаємно прагну; відповідаю, підходжу) - сукупність предметів відання, завдань, повноважень, прав і обов'язків державного органу або посадової особи, що визначаються законодавством. Практика (грец. πράξις «діяльність») - доцільна і цілеспрямована діяльність, яку суб'єкт здійснює для досягнення певної мети. Практика має суспільно-історичний характер і залежить від рівня розвитку суспільства, його структури. Опи́тування, о́пит - це метод збору соціологічної інформації про досліджуваний об'єкт під час безпосереднього (усне опитування, інтерв'ю) або опосередкованого (письмове опитування, анкетування) спілкування того хто опитує з респондентом.
-
Форматування абзаців. рядків та символів.
-
Створення списків.
-
Типові завдання до уроку.
-
Запитання до уроку.
-
Домашнє завдання.
Хід уроку
Актуалізація опорних знань
1. Усне опитування з перевіркою практичних навичок роботи.
Вивчення нового матеріалу
2. Форматування абзаців. рядків та символів.
Щоб текст сторінки не відображався суцільним текстом, використовують такі одинарні теги:
- початок абзацу (текст після тега починається з нового абзацу);
- початок нового рядка (текст після тега починається з нового рядка);
- горизонтальна лінія (у рядку, де розміщено тег, відображається горизонтальна лінія).Форматува́ння (formatting) - процедура створення структур порожньої файлової системи вказаного типу - розподіл доріжок магнітного диска (дискети, твердого диска) чи іншого носія інформації (наприклад, SSD чи флеш-накопичувача) на фізичні чи логічні записи, що виконується перед першим використанням диска. Горизо́нт, або о́брій, виднокра́й, небокра́й, видноко́ло (від дав.-гр. ὁρίζων - «те, що обмежує») - уявна лінія торкання небосхилу і земної поверхні. Розрізняють видимий горизонт та істинний горизонт. Кут між площиною істинного горизонту і напрямком на видимий горизонт називають нахилом горизонту (синоніми: пониження горизонту, депресія горизонту).
При використанні тега
спочатку вставляється порожній рядок. Далі текст виводиться з початку нового рядка. Якщо вжито тег
, то порожній рядок не вставляється.
Перед деякими фрагментами тексту можуть розміщатися заголовки. Фрагмент (лат. fragmentum - уламок, шматок, скалка) - яка-небудь частина цілого. Вони виділяються більшим шрифтом. HTML має теги для задання величини заголовків (шість рівнів). Найкрупнішим шрифтом виділяються заголовки першого рівня, а найдрібнішим – шостого.
Текст заголовка визначається парним тегом
… , де n – номер рівня.
Наприклад, фрагмент HTML-документа
Ласкаво просимо! відображається як заголовок першого рівня.
Абзаци й заголовки можна вирівнювати по центру, лівому чи правому краю. Для цього в імені команди в початковій частині тега вказується параметр ALIGN (вирівняти) й після знака «=» (дорівнює) одне з наступних значень:
CENTER – по центру;
LEFT – по лівому краю;
RIGHT – по правому краю.
Наприклад, фрагмент HTML-документа
Заходьте ще! Відображається як текст „Заходьте ще!”, який притиснуто до правого краю.
Якщо в тексті HTML-документа існують додаткові пробіли між словами, то при виводі в броузері вони можуть вилучатися. Щоб зберегти пробіли при відображенні, треба вказати парний тег
…
. Він позначає попередньо відформотований текст, тобто текст, що відображається шрифтом фіксованої ширини із збереженням усіх пробілів. Часто цей тег використовується для виведення тексту у вигляді таблиці.
Наприклад, HTML-документ, який подано на рисунку
відображається в броузері в такому вигляді:
У наведеному вище прикладі використані теги, що керують шрифтом виведення окремих символів.
Для форматування символів у мові HTML існують теги:
Теги форматування символів
Тег
|
Призначення
|
…
|
Напівжирний
|
…
|
Курсив
|
…
|
Підкреслений
|
Вивчення нового матеріалу
3. Створення списків.
Якщо у Web-документі треба перераховувати дані, то їх виводять у вигляді списку. Найчастіше використовуються списки таких типів:
· Ненумеровані (маркіровані) – відображаються у вигляді послідовності позначених елементів, позначаються тегом ;
· Нумеровані – відображаються у вигляді списку, елементи якого мають послідовні номери, позначаються тегом … ;
· Словник визначень – відображається у вигляді термінів і їх визначень, позначається тегом … .
Перед кожним елементом ненумерованого й нумерованого списків вказується одинарний тег . У списку типу словника визначень перед кожним терміном вказується одинарний тег , а перед його визначенням – тег .Елеме́нт (лат. elementum - стихія, первинна речовина) - нерозкладний (у даній системі) компонент складних тіл, матеріальних систем, теоретичних побудов; будь-який об'єкт, пов'язаний певними відношеннями з іншими об'єктами в єдиний комплекс. Озна́чення, ви́значення чи дефіні́ція (від лат. definitio) - роз'яснення чи витлумачення значення (сенсу) терміну чи поняття. Слід зауважити, що означення завжди стосується символів, оскільки тільки символи мають сенс що його покликане роз'яснити означення. Словни́к - упорядкований в алфавітному чи тематичному порядку список заголовних слів, лексикографічно опрацьованих.
HTML-документ із нумерованим списком Захоплення та словником визначень, у якому пояснюється кожний вид захоплень наведено на рисунку.
(1)ненумерований список, (2) словник визначень.
Як відображаються ці списки у вікні броузера,
показано на слідую чому рисунку
Початок і закінчення ненумерованого списку позначено парним тегом , а перед кожним елементом спискуодинарний тег (наприклад, інформатика). Інформа́тика (рос. информатика, англ. informatics, information science; нім. Informatik f) - теоретична та прикладна (технічна, технологічна) дисципліна, що вивчає структуру і загальні властивості інформації, а також методи і (технічні) засоби її створення, перетворення, зберігання, передачі та використання в різних галузях людської діяльності.
Словник визначень обмежено парним тегом … . У ньому кожний термін починається одинарним тегом , а його пояснення – тегом . Наприклад, у словнику визначень використовується термін Інформатика та його визначення:
Інформатика
Мені подобається створювати додатки в Access
відображається в броузері в такому вигляді:
У наведеному вище прикладі використані теги, що керують шрифтом виведення окремих символів.
Для форматування символів у мові HTML існують теги:
4. Типові завдання до уроку.
Завдання. Створити найпростішу веб-сторінку на якій представити заголовок текстового документу по центру, вписати довільний текст напівжирним шрифтом та вставити маркований список.Те́кстовий файл - форма подання послідовності символів у комп'ютері, де кожен символ із задіяного набору символів кодується одним байтом чи послідовністю двох, трьох і т. д. байтів. На відміну від терміна «текстовий формат», що характеризує вміст даних, термін «текстовий файл» стосується файлу та характеризує його як контейнер, який зберігає такі дані.
5. Запитання до уроку.Питання - форма думки, виражена в мові пропозицією, яку виголошують або пишуть, коли хочуть що-небудь запитати, тобто отримати інформацію, що цікавить. В українській мові, якщо питання виголошують, то використовують питальну інтонацію, а якщо пишуть, то в кінці ставлять знак питання і використовують питальні частки: чи, не… чи, що, як, чи що, то хіба, невже, що якщо, а, так, правда, чи не так, так, але ж, чи не так, вірно; питальні займенникові слова: хто, що, який, який, чий, який, скільки, як, де, куди, звідки, коли, чому, навіщо, наскільки. За допомогою цих засобів будь-яка непитальна пропозиція може стати питанням або перезапитом. Задаючи питання зазвичай чекаємо відповіді. Виняток становить лише риторичне питання, на яке відповідь не потрібна.
-
Які теги відповідають за оформлення абзаців на веб-сторінці?
-
Які теги дозволяють форматувати текст?
-
Які теги дозволяють зберігати відступи при відображення сторінки?
-
Які теги дозволяють формувати списки?
-
Що таке атрибути тег?
6. Домашнє завдання.
-
Відпрацювати практичні навички роботи з абзацами, символами, списками.
-
Підготуватись до усного опитування з демонстрацією практичних навичок роботи.
-
Підготуватися до практичної роботи №1: “Створення найпростішої веб-сторінки”.
|