Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаТема. Історико архітектурні туристичні ресурси

Скачати 46.55 Kb.

Тема. Історико архітектурні туристичні ресурси
Скачати 46.55 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації25.03.2017
Розмір46.55 Kb.
ТипЛекція
  1   2

Лекція 3.
Тема. Історико – архітектурні туристичні ресурси.

Туристські ресу́рси - сукупність природно-кліматичних, оздоровчих, історико-культурних, пізнавальних та соціально-побутових ресурсів відповідної території, які задовольняють різноманітні потреби туриста;Мета. Вивчення питаннь формування та використання в туристичних цілях історико-архітектурних ансамблів міст України на прикладі Києва, Львова, Кам’нець-Подільського, Донецька та інших міст України.
Вступ. В руслі маркетингової стратегії , курс на реалізацію якої взяла Державна туристична адміністрація України, відбувається створення нового іміджу вітчизняного туристичного продукту на внутрішньому і міжнародному рівнях.

Турист́ичний продýкт - комплекс туристичних послуг, необхідних для задоволення потреб туриста під час його подорожі. Являє собою комплекс туристичних послуг, який поєднує не менше ніж дві такі послуги, що реалізується або пропонується для реалізації за визначеною ціною, до складу якого входять послуги перевезення, послуги розміщення та інші туристичні послуги, не пов'язані з перевезенням і розміщенням (послуги з організації відвідувань об'єктів культури, відпочинку та розваг, реалізації сувенірної продукції тощо).

Це вимагає перш за все комплексної репрезентації регіонального туристичного потенціалу. Особливо детально розглядаються туристичні центри країни – Київ, Крим, Карпати.
План.
1.Основні історико-архітектурні пам’ятки Києва.

2.Основні історико-архітектурні пам’ятки Львова.

3.Основні історико-архітектурні пам’ятки Кам’нець-Подільського.

4. Основні історико-архітектурні пам’ятки Донецька .

5. Основні історико-архітектурні пам’ятки інших міст України.


Зміст лекції.


         1. Історико-архітектурний ансамбль Києва.

Історично перший град Кия розташувався на Замковій горі. Дещо пізніше оборонні укріплення були зведені на невеликій ділянці Старокиївської гори площею в 2 га. Саме з цієї фортеці поступово виріс Київ. Давній Київ був не лише фортецею, а й політико-адміністративним та релігійним центром полянських племен.

У Х ст.. головною спорудою міста була церква Успіння Богородиці (989-996), на будівництво і утримання якої князь виділяв десяту частину прибутку, одержуваного, ним зі своїх земель.

Успі́ння Богородиці (грец. Κοίμησις Θεοτόκου, Koímēsis Theotokou) - дуже велике східнохристиянське свято, день смерті (успіння) Діви Марії, Богородиці, матері Спасителя Ісуса Христа. Відмічається щорічно 28 серпня у православних, давньосхідних та східно-католицьких церквах.

Звідси назва церкви — Десятинна.

Домінантна споруда міста - Свята Софія була резиденцією київських митрополитів. Упродовж століть Софійський собор залишався громадським і культур¬ним центром Києва, де відбувалися всякого роду урочисті церемонії, посвячення на великокнязівський престол, збори для розгляду державних справ.

У 1060-і рр. в південно-східній частині Верхнього міста почалося спорудження архітектурного ансамблю Димитрівського (пізніше — Михайлівського Золотоверхого) монастиря.

Святі Софі́я, Ві́ра, Наді́я та Любо́в (грец. Σοφία, Πίστη, Ελπίς, Αγάπη, італ. Sapienza, Fede, Speranza, Carità, лат. Sapientia, Fides, Spes, Amor; пом. 137, Рим, Римська імперія) - ранньо-християнські святі, мати Софія та її доньки мучениці Віра, Надія і Любов.

Митрополит Київський - православний і греко-католицький титул і посада предстоятеля Київської митрополії.

Архітектурний ансамбль Архітектурний ансамбль (від фр. ensemble - цілісність, зв'язність, єдність) - "гармонійна єдність просторової композиції будівель, інженерних споруд, творів монументального живопису, скульптури і садово-паркового мистецтва ".

Найбільшу територію (близько 200 га) займала торговельно-реміснича частина стародавнього Києва – Поділ (Нижнє місто). На Подолі було багато храмів, серед яких – церква Богородиці Пирогоші.

Перша згадка про Печерський монастир у «Повісті временних літ» відноситься до 1051 р. З XII ст. він став іменуватися лаврою (від грецького слова, що буквально означає: вулиця, забудований міський квартал.

Унікальною на фоні архітектури Києва Х-ХІІІ ст. виглядає цегельна споруда, виявлена в районі вул. Володимирської, №3 і досліджена в 1975-1976 рр. Вона являє собою кругле у плані приміщення — ротонду — діаметром понад 20 м, що вважалася свого роду місцем боярського зібрання.

В XVIII ст. в місті пожвавилось цивільне будівництво. Численні архітектурні пам'ятки цього періоду і сьогодні прикрашають Київ. Зберігся навчальний корпус Києво-Могилянської академії на Контрактовій площі. .

Серед пам'яток архітектури XVIII ст., що збереглися до наших днів - Андріївська церква, зведена в 1747-1753 рр. І. Мічуріним за проектом Б.Ф. Растреллі.

У середині XVIII ст. в Києві розгортається будівництво палацово-паркових комплексів. Серед них — Кловський палац, споруджений П.

Кло́вський пала́ц - пам'ятка архітектури національного значення XVIII століття у Києві. Споруджений у 1756 році для розміщення почесних гостей Києво-Печерської лаври. Назва походить від місцевості Клов, де розташований палац.

Неєловим і С. Ковніром (1756).

В цей самий період І. Мічуріним і П. Неєловим побудований Царський (государів) палац, що являв собою копію підмосковного палацу, спорудженого за проектом Б.Ф. Растреллі.

На початку XIX ст. забудова Києва здійснювалася за планом А. Меленського, який у 1799 р. був призначений міським архітектором і перебував на цій посаді протягом 30 років. Він — автор приміщення першого міського театру на Європейській площі, церкви-ротонди на Аскольдовій могилі, за його проектом на Поштовій площі на місці старого дерев'яного храму було зведено церкву Різдва Христового, в якій у 1861 році стояла домовина Т.

Пошто́ва пло́ща - площа у Подільському районі міста Києва, місцевість Поділ. Розташована між Володимирським узвозом, Боричевим узвозом, вулицею Петра Сагайдачного, Набережно-Хрещатицькою і Набережним шосе.

Аско́льдова Моги́ла - одна з найвідоміших історичних місцевостей та урочище у Києві, де колись також містився престижний некрополь, знищений за радянських часів. У наш час - парк, пам'ятка садово-паркового мистецтва.

Різдво́ Христо́ве - велике християнське свято, згідно з християнським віросповіданням це день народження Ісуса Христа, Спасителя світу і Відкупителя людей з полону гріха (Спасителя від влади гріха).

Шевченка перед її відправленням до Канева.

В місті збереглись будинки початку XIX ст., які мають архітектурну цінність. Це, зокрема, особняки С. Стрельбицького (Покровська, 5) і Н. Сухоти (Покровська, 8) на Подолі.

З кінця XVIII ст. почав забудовуватися Хрещатик. Частина Хрещатого яру між майданом Незалежності і Європейською площею в давнину називалась Перевісищем і була місцем княжих полювань. Після ХIII ст. її стали іменувати Євсейковою долиною. Решта яру називалась Пісками. Перший будинок зведено 1797 р. В 1807 р. на Хрещатику було вже 13 будівель, у тому числі перший київський театр і поштова контора.

Частина нинішнього майдану Незалежності була відома під назвою Козиного болота і у 1830-і рр. нагадувала «винокурну слобідку». Неподалік від стародавніх Лядських (Печерських) воріт був ставок, на якому споруджено греблю. Тут працював водяний млин. У 40-і роки на цій території функціонував Хрещатицький базар (Торг, Товкучка).

Володимирський собор закладений з нагоди 900-річчя хрещення Русі, він будувався протягом 34 років (1862-1896).

В XIX ст. в Києві було зведено перші пам'ятники-монументи. 28 вересня 1853 р. відкрито пам'ятник князю Володимиру роботи відомого скульптора П. Клодта, автора багатьох скульптур у Петербурзі.

В 1888 р. на Софійській площі відкрито пам'ятник Б. Хмельницькому. Його п'єдестал виконаний із граніту, що залишився після спорудження ланцюгового мосту.

Жителям і гостям міста пропонували свої послуги також 7 кондитерських, 2 кав'ярні, 16 трактирів, 1 ресторан, 24 харчевні, 21 ковбасна, 29 винних льохів.Щорічно місто відвідували майже 80 тис. приїжджих, з них 50 тис. — прочани. Бідним прочанам дозволялось ночувати у церковних дворах. На той час у місті було 105 православних церков і 10 монастирів (8 чоловічих і 2 жіночих).

Софі́йська пло́ща - площа у Шевченківському районі міста Києва, місцевість Старий Київ. Розташована між Володимирською вулицею, Володимирським проїздом, вулицею Алли Тарасової, Софійською вулицею і Рильським провулком.

Православ'я або Православне християнство - збірний термін, який включає в себе Православну церкву та Давньосхідні православні церкви.

У другій половині XIX ст. збільшилось число фешенебельних готелів. З'явились «Бель-Вю», «Гранд-Отель», «Отель де Франс» на Хрещатику; «Метрополь», «Франсуа» на вул. Володимирській. У двоповерховому будинку по вул. Володимирській, 21 (на розі Софійської вулиці) містився готель «Древняя Русь» з однойменним ресторанчиком, що користувався популярністю. На протилежному боці на розі вулиці, у триповерховому будинку за номером 23 містився готель «Женева».

Наприкінці XIX ст. Київ за розміром міської території (59 кв. верст) був на третьому місці після Петербурга (90) і Москви (63), а за чисельністю населення (248 тисяч) — на п'ятому після Петербурга, Москви, Одеси і Риги.

В 1911 р. встановлено пам'ятник княгині Ользі (відновлений у 1996 р.).

В 1936 р. був споруджений стадіон «Динамо», а в наступному році розпочалось будівництво республіканського стадіону.

У Києві діє 35 державних музеїв, що мають 21 філій і володіють фондами, які перевищують 900 тис. одиниць зберігання. Найвідоміші серед них – Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник (заснований 1926 р.), Національний заповідник «Софія Київська» (заснований 1934 р.) з філіями — музеями «Золоті ворота», «Кирилівська церква», «Андріївська церква».
         1. Історико-архітектурний ансамбль Львова

Львів був заснований російським князем Данилом Галицьким у 1256 р.

Дани́ло Рома́нович, також Коро́ль Дани́ло або Дани́ло Га́лицький, (давньорус. Данило Романовичъ; 1201 - 1264) - руський король з династії Романовичів, правитель Галицько-Волинського князівства. Є національним героєм України.

У 2011 році м.Львів святкуватиме 755 років Назва міста в різні часи звучала по-різному: Львів, Леополіс, Леонтополіс, Левенбург, Лвув. Але корінь у всіх назвах завжди був однаковий – «лев», що символізує короля звірів. Місто було так назване князем Галицьким на честь його сина. Лев також зображений на гербі міста. Місто розташоване на ріці Полтві, на відстані близько 80 км від границі з Польщею. Розмаїтість і суміш різних стилів всіх епох, починаючи з 13-го століття, знаходять висвітлення в будівлях Львова. У його архітектурі з'єдналися готика і бароко, ренесанс і романський стиль, рококо і ампір, сучасна еклектика й конструктивізм.

У 1998 році історичний центр міста внесений у список світових пам'ятників архітектури всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Романське мистецтво також Романіка - період розвитку мистецтва Західної Європи, що охопив хронологічно 11-13 ст. (у декотрих місцевостях дещо довше) і був поступово витіснений сформованою готикою. На території України романське мистецтво розвивається від початку ХІІ ст.

ЮНЕСКО Організа́ція Об'є́днаних На́цій з пита́нь осві́ти, нау́ки і культу́ри, скорочено ЮНЕСКО (англ. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, UNESCO) - міжнародна організація, спеціалізована установа Організації Об'єднаних Націй, яка при співпраці своїх членів-держав у галузі освіти, науки, культури сприяє ліквідації неписьменності, підготовці національних кадрів, розвитку національної культури, охороні пам'яток культури тощо.

До них відносяться пам'ятки епохи Ренесансу:

1. Найдревніший храм, що зберігся у Львові ще з 13 століття (перше літописне згадування датується 1292 роком) - церква св. Миколая

2. Вірменський Кафедральний Собор Успіня Богородиці, у зовнішньому вигляді й внутрішньому декорі якого використані вірменські мотиви (14 в.)

3. Латинський Кафедральний Собор св. Марії - головний католицький храм

4.

Католици́зм (лат. catholicismus) - найпоширеніший із напрямів християнства (близько 1 мільярда 196 мільйонів вірних у 2012 р.), який отримав свою назву від одного з атрибутів світової спільноти тих, хто вірить у Христа, - її «кафолічність» (універсальність, соборність).

Каплиця Кампіанів Побудована у північної стіни Латинського кафедрального собору у 1619 році як родова усипальниця Кампіанів на кошти Мартіна Кампіана, бургомістра Львова, доктора медицини, багатого негоціанта.

Капли́ця Кампіа́нів - усипальниця родини Кампіанів. Роботи почалися у 1584 (або 1585) році на кошти львівського бургомістра Павла Кампіана. Примикає до північної стіни Латинського собору у Львові. Збудована на місці каплиці шляхетської родини Струмилів, що стояла тут від 1463 року.

Собор - особливий статус християнського храму, який надають зазвичай через якесь його особливе становище. Тобто, собором називають кафедральний храм (храм, в якому є єпископська кафедра і де зазвичай служить єпископ).

Мартін і його батько Павло Кампіан (колишній кріпак, що домігся багатства й положення львівського патриція) зображені на погруддях в інтер'єрі

5. Каплиця Боімів Родинний склеп купецької родини Боімів було побудовано в 1609-1615 роках у стилі пізнього ренесансу архітектором Бемером і скульпторами Шольцом і Фистером. Фасадна стіна прикрашена філігранним різьбленням по каменю, що нагадує іконостас.

6. Порохова Вежа – ансамбль Успенської церкви. Порохова вежа 1554-1556 років – єдина, збережена до сьогодні пам’ятка фортифікаційного будівництва у Львові. Її збудували з каміння старого Міського арсеналу. Це була найпотужніша вежа, бо з цього боку під мурами міста часто з’являлися загарбники зі Сходу. Вежа стоїть на оборонних земляних валах, які залишилися із давніх часів, а двісті років тому на них облаштували парк, який назвали Губернаторськими валами, бо неподалік розмістилася резиденція австрійського намісника Галичини.

Років тому - шкала часу, що широко використовується в археології, геології та інших науках для датування подій в минулому. Оскільки час відрахунку змінюється, стандартна практика пропонує використання 1950 року як еталонної точки «сучасності».

Порохова вежа слугувала не лише для оборони міста. Львів був торговельним центром, тому у нетривалі мирні часи за відсутності ворожої загрози вежу використовували як склад зерна. Від кінця 50-х років минулого століття у вежі розмістили будинок архітектора. Тут часто відбуваються культурно-мистецькі події. Хоча вежа ззовні виглядає досить об’ємною, проте приміщення всередині досить маленькі: адже товщина стін сягає майже трьох метрів. Вхід до вежі охороняють два леви з білого мармуру XIX століття, які серед сімох тисяч кам’яних левів у Львові відзначаються найбільшою мистецькою вартістю.

7. Стиль бароко знаходить своє відбиття в Домініканському костьолі. Костьол виконаний у камені, у плані являє собою витягнутий хрест із овальною центральною частиною, дві радіально розташовані каплиці, прямокутний вівтар та притвор. Вінчає костьол величезний еліптичний купол, що підтримують вісім пар потужних здвоєних колон.

До видатних пам'яток стилю рококо можна віднести: Греко-католицький кафедральний собор св. Юра. Головний грекокатолицький собор Львова, головна святиня Української грекокатолицької церкви. На його території довгий час перебувала резиденція митрополитів. Православна дерев'яна церква й оборонний монастир були побудовані при князі Леві Даніловичі близько 1280 р. Після знищення обох споруджень польським королем Казимиром III (1340) на цьому місці був зведений в 1363—1437 новий православний храм, кам'яна трехапсидна церква- у візантійському стилі.

Правосла́вна Це́рква (Вселенська Православна Церква, Кафолічна Православна Церква, Вселенське Православ'я, Православ'я) - третя за чисельністю (після католиків і сунітських мусульман) релігійна спільнота і друга за чисельністю християнська спільнота у світі, яка існує з часу її заснування Ісусом Христом та його апостолами і у рамках якої передається Священне Передання, важливою складовою якого є Святе Писання. Вона складається з ряду єдиних у теології помісних (автокефальних, автономних і под.) Церков, що перебувають між собою у євхаристійному спілкуванні. Кожна з Церков очолюється синодом (собором) єпископів, чиє завдання полягає у збереженні віровчення, традиції та практики Вселенської Церкви. Усі православні єпископи ведуть свою лінію до одного з дванадцяти апостолів через процес апостольської спадкоємності.

Візантійське мистецтво - стиль в образотворчому мистецтві й архітектурі, що зародився в 4-5 століттях у Візантії (столиці Східної Римської імперії) і поширився в Італії, через Балкани, в Київській Русі, де він існував впродовж багатьох століть.

Найдавніша частина Львова — княже місто — включає замкову гору і посад. На його території зберігся костьол Марії Сніжної, споруджений у XIV ст. німецькою громадою. У середині XIII ст. на головній торговельній площі (сучасна назва – площа Старий Ринок) зведено костьол Іоана Хрестителя.

Іва́н Хрести́тель, Іван Предтеча, Йоан Хреститель, Йоан Предтеча, Іоан Предтеча, Іоан Хреститель (івр. יוחנן המטביל‎, Йоханан бар Зехар'я - «син Захарії»; Йоханан ѓа-Матбіль [Хаматвіл] - «здійснювач ритуального очищення водою»; грец. Ιωάννης ο Βαπτιστής, Іоаннес о Баптистес, Ιωάννης ο Πρόδρομος, Іоаннес о Продромос; лат. Io(h)

Площа Ринок забудовувалась за зразком середньовічних західноєвропейських міст і виникла як центр, коло якого зосереджувалось торговельне і громадське життя. Палац Любомирських (будинок №10) на рубежі XVIII— XIX ст. був резиденцією галицьких намісників. З 1979 р. тут містяться фонди Львівського музею етнографії та художніх промислів. Будинок ратуші у стилі класицизму споруджений у ХІХ ст. на місці ратуші XVI ст.

Неподалік від площі Ринок, на вулиці Руській, розташований ансамбль, який включає церкву Успенія Богородиці, каплицю Трьох святителів і вежу Корнякта.

Костьол єзуїтів (1610-1630) — є однією з найбільших культових споруд міста, поруч з якого розташований триповерховий будинок колишньої єзуїтської колегії (заснована в 1638 р.). В 1661 р. їй було надано статус академії, при якій відкрито чотири факультети: богословський, медичний, філософський, юридичний. За своїм значенням вона стала другим вищим навчальним закладом в Україні після Києво-Могилянської академії.

Ку́льтова спору́да - споруда або комплекс споруд для культових, релігійних потреб (відправ служб, читання молитов і звернень до Бога), служіння Богу.

Капли́ця Трьох Святи́телів - частина комлексу Успенської церкви у Львові, пам'ятка архітектури.

Вищий навчальний заклад Ви́щий навча́льний за́клад (ВНЗ, виш, вуз) - освітній, освітньо-науковий заклад, який заснований і діє відповідно до законодавства про освіту, має один з чотирьох рівнів акредитації, реалізує відповідно до наданої ліцензії освітньо-професійні програми вищої освіти за певними освітніми та освітньо-кваліфікаційними рівнями, забезпечує навчання, виховання та професійну підготовку осіб відповідно до їх покликання, інтересів, здібностей та нормативних вимог у галузі вищої освіти, а також здійснює наукову та науково-технічну діяльність.

Середньовічне місто було оточене двома рядами мурів, валом і ровом. Від його оборонних споруд залишилися фрагменти зовнішнього муру і Королівський арсенал. У Міському арсеналі (XV—XVI ст,), що був спорудже-ний на кошти міщан, діє музей, де експонується колекція холодної і вогнепальної зброї із 32 країн світу (з 1981 р.).

Оборо́нна спору́да - вид фортифікаційних споруд, що зводяться (влаштовуються) на місцевості з метою забезпечення військам умов для ведення оборони, зменшення їх втрат і ускладнення наступу супротивника.

Вогнепа́льна збро́я - зброя, в якій для викидання снаряду (міни, кулі) з каналу ствола використовується сила тиску газів, що утворюються при згорянні метальної вибухової речовини (пороху) або спеціальних горючих сумішей.

Краї́на - це територія з визначеними кордонами й населенням, що являє собою єдине ціле з погляду історії, культури, нації та в політико-географічному відношенні може бути незалежною або залежною. Країна не завжди є державою, наприклад Україна в 1900 р.

В кінці XIX ст. у Львівській політехниці створено архітектурний факультет, що позначилось на розвитку галицької архітектури.

Театр опери і балету (1897-1900) має пишно декорований фасад із численними скульптурами.

Серед історичних пам'яток міста — Личаківське кладовище, яке існувало вже у XVI ст. Багато надгробних пам'ятників має значну мистецьку цінність. Тут поховані видатні львів'яни: Іван Франко, Соломія Крушельницька, М. Шашкевич та ін.

У Львові багато зелених насаджень.

Івана Франка́ - село в Україні, в Пологівському районі Запорізької області. Населення становить 260 осіб. Орган місцевого самоврядування - Пологівська сільська рада.

Державний історико-культурний музей-заповідник «Лича́ківський цви́нтар» - меморіальне кладовище у Львові. На 86 полях загальною площею 40 га тут розміщені понад 300 тис. поховань (зокрема понад 2000 гробівців), на могилах встановлено близько 500 скульптур і рельєфів.

Зеле́ні наса́дження - це сукупність деревних, чагарникових і трав'янистих рослин на визначеній території. До них належать дерева, кущі, газони, квітники в парках, скверах, лісових масивах, вздовж вулиць і доріг, а також на земельних ділянках приватних будинків, підприємств, навчальних і лікувальних закладів, військових частин.

До найкращих міських парків належить Високий замок, створений у XIX ст. навколо залишків княжого замку. За горою Лева розкинувся історико-ландшафтний парк «Знесіння», на території якого розташований музей народної архітектури і побуту. Перший експонат — дерев'яну церкву — привезли сюди в 1930 р.
3.Історико-архітектурний ансамбль Кам’нець-Подільського
Місто-музей – Кам'янець-Подільський, що включає понад 100 пам'яток, виникло на рубежі ХI—XII ст. На початку 1370-х рр. воно було центром Поділля у складі Литовської держави під владою князів Коріятовичп. З 1374 р. місто володіло магдебурзьким правом, що приваблювало сюди чисельних переселенців із руських, польських вірменських земель.

Магдебу́рзьке пра́во (також німе́цьке або тевтонське міське́ пра́во; лат. theuthunico iure, id est iure magdeburgensi) - одна з найпоширеніших правових систем міського самоврядування у Центральній Європі у середні віки.

У XIV ст. в місті існували 3 окремі общини - руська, вірменська, польська, кожна з яких користувалася правом самоврядування. Після приєднання до Російської імперії Бессарабії в 1812 р.

Росі́йська мова (рос. русский язык) - слов'янська мова, належить до групи східнослов'янських мов разом з українською та білоруською мовами; одна з шести офіційних мов ООН.

кордон із Туреччиною відсунув далеко на південь, Кам'янецька фортеця втратила своє оборонне значення і стала використовуватись як в'язниця. До найцікавіших екскурсійних об'єктів Кам'янець-Подільського належать міські укріплення, які включають старий і новий замки, замковий міст, міську браму і Вірменський бастіон.

Старий замок розташований на видовженому скелястому мисі. Перші муровані укріплення, що виникли на цьому місці датуються II—III ст. і пов'язуються з періодом Траянових війн, зокрема, з римською окупацією Дакії. Збереглися — Мала Південна і Денна башти оборонного муру XII—XIII ст.

За́мковий міст - міст у Кам'янці-Подільському, одне з семи чудес міста, пам'ятка архітектури національного значення. Сполучає Старе місто, розташоване на півострові у петлі річки Смотрич, із фортецею на мисі.

Оборо́нний мур (від лат. murus - стіна) - фортифікаційна споруда для захисту мешканців міста чи поселення від потенційного агресора. З найдавніших часів до тепер вони обгроджували поселення.

В XIV — в середині XV ст. були зведені башти Чорна, Лянцкоронська, дві Комендантські, «Рожанка», Водяна, Мана Західна, Ласька, Тенчинська, «Ковпак», Папська. В середині XVI ст. до них додалися Нова Східна і Нова Західна башти, східний замковий мур із брамою і підземною галереєю та ін. споруди.

На початку XVII ст. з західної сторони фортеці на відстані 23 м від Старого замку споруджені нові укріплення, що здобули назву Нового замку (зберігся лише частково).

Старий замок з'єднується з островом Старого міста Замковим мостом, який у 1672 р. був сильно пошкоджений під час турецького штурму. У 1685-1686 р. турки, які заволоділи фортецею, здійснили його кардинальну рекон-струкцію, чим пояснюється назва мосту — Турецький. На Цьому мосту був страчений турками Юрій Хмельницький.

Ю́рій Хмельни́цький (також Юрій-Гедеон Венжик Хмельницький, Ю́рій Хмельниче́нко (бл. 1641, м. Чигирин, нині Черкаська область, Україна - 1685 (?)) - військовий, політичний і державний діяч. Гетьман Війська Запорозького, очільник Гетьманщини (1659-1663).

У прибережній смузі каньйону р. Смотрич розташовані оборонно-гідротехнічпі системи Нижньої Польської і Руської брам, які дозволяли перекрити підступи до міських воріт у результаті затоплення каньйону водою.

Комплекс Верхньої Польської брами складається з башти Стефана Баторія, оборонних мурів і Турецького бастіону.

Стефа́н Бато́рій, Штефан Баторій, іноді Баторий (угор. Báthory István, біл. Стэфан Баторы, лит. Steponas Batoras , рум. Ştefan Báthory, пол. Stefan Batory) (27 вересня 1533 - 12 грудня 1586) - польський король (з 1576), Великий князь Литовський та Руський (з 1576), очільник Речі Посполитої обох народів.

Серед пам'яток Кам'янець-Подільського — башта-дзвіниця Вірменської миколаївської церкви, спорудженої в кіці XV — на початку XVI ст. Еклектичним поєднанням елементів готики, бароко значається будівля, в якій з кінця XIV ст. до 1658 р. містився русько-польський, а в XVII ст. — польський магістрат.

Комплекс кафедрального собору включає костьол Святих Петра і Павла (XV ст.

Апо́стол Петро́ (грец. Απόστολος Πέτρος; помер близько 67 року в Римі) у християнстві - один з 12 апостолів (учнів) Ісуса Христа. Перший єпископ Римський та Антіохійський.

), дзвіницю (XVI ст.) і Тріумфальну арку. В період турецького панування (1672-1699) над однією з каплиць Петропавлівського собору споруджено мінарет, що свідчить про перетворення костьолу на мечеть. У 1765 р. мінарет був увінчаний виготовленою у Гданську чавунною статуєю Мадонни. В середині XIX ст. інтер'єр доповнили вітражі з богемського скла; було встановлено новий орган роботи віденських майстрів. Тріумфальну арку споруджено 1781 р. на честь приїзду до міста польського короля Станіслава Августа.

Станіслав II Август Понятовський (пол. Stanisław August Poniatowski, 17 січня 1732, село Волчин, тепер Кам'янецького району Берестейської області - 12 лютого 1798, Санкт-Петербург) - останній король Речі Посполитої (1764–1795), з походження магнат.


4.Історико-архітектурний ансамбль Донецька.
У Донецьку розташовано двадцять два пам'ятники архітектури місцевого значення, близько двохсот пам'ятників культури і історії, меморіальних місць.

Роль головної містобудівної осі суспільного центру міста Донецька виконує вулиця Артема.

Ву́лиця Арте́ма - назва вулиць у різних населених пунктах держав колишнього СРСР.

Найважливішим ансамблем є площа Леніна – головна адміністративно-суспільна площа міста. Формують площу музично-драматичний театр імені Артема, будівля тресту «Донбассенергострой», будівля колишнього Міністерства вугільної промисловості та інші. На площі ім. Леніна розташований фонтан, побудований в 1956 році. Це улюблене місце відпочинку городян і особливо дітей.

Донецький музично-драматичний театр ім. Артема побудований в 1961 році за проектом архітектора Е. Чечика (м. Москва). Він знаходиться на вулиці Артема і головний фасад з восьмиколонним портиком ордена Корінфа обернений у бік площі ім. Леніна. Театр має партерний зал для глядачів з двома ярусами на 942 місця. Фойє і зал декоровані ліпними деталями. Будівля є пам'ятником архітектури місцевого значення.

Від головної площі починається проспект Ілліча – головна магістраль, що сполучає Донецьк з Макіївкою. Проспект Ілліча поклав початок архітектурному розвитку центру міста в східному напрямі.

Архітектурний комплекс моста через річку Кальміус є автомобільно-пішохідним 9-ти пролітний міст завдовжки 200 метрів. Побудований в 1954 році за проектом інженера Ст. Попова. Прольоти захищені декоративними чавунними поручнями з 18 ліхтарними стовпами. Два мостових засади мають гранітні пилоны. На пилонах з чотирьох сторін встановлені фігурні ліхтарі, а на постаментах виконані чавунні барельєфи на тему звільнення і відновлення Донбасу. Автори – скульптори І. Перігудов, А. Постон, Л. Райзман і Н. Мухтарева. Міст є пам'ятником архітектури місцевого значення.

Інший архітектурний ансамбль уздовж вулиці Артема – Театральна площа. Тут знаходяться Державний академічний театр опери і балету ім. Соловьяненко, кінотеатр ім. Т.Г. Шевченко, інститут «Донгипрошахт», магазини і кафе.

Третій композиційний вузол вулиці Артема – площа Радянська. У її архітектурному ансамблі домінує будівля міськради, перед якою створений широкий партер з фонтаном. Навпроти розташований торговий центр «Білий лебідь», а з південного і північного боку – висотні будівлі установ.

Торго́вий центр (ТЦ) інколи торгово-розважальний центр (ТРЦ), галерея, пасаж, торговельний комплекс, торговельно-розважальний комплекс (англ. shopping mall, mall, shopping center) - універсальний магазин або комплекс магазинів, що зазвичай включає підприємства побутового обслуговування, громадського харчування та розважальні заклади.

Четвертий крупний об'ємно-просторовий вузол знаходиться на перетині вулиці Артема і проспекту Тітова. Тут створений обширний багатофункціональний комплекс, що складається із стадіону, тенісних кортів, Палацу спорту, готелі «Шахтар», Палацу молоді «Юність», групи житлових висотних будинків і торгових будівель.

У формуванні силуету міста велике значення мають архітектурні композиції в районі вулиці Артема, на перетині бульварів Пушкіна і Шевченка, на площах Радянською і Шахтарською, а також житлові мікрорайони Шахтобудівник, Східний, Квітковий, Магістральний, Широкий, Південний, Сонячний та інші.

Культура і мистецтво. Створена широка мережа установ культури.

На території міста розташовані три театри, що постійно діють, обласна філармонія, цирк, 20 кінотеатрів, 53 палаци культури і клуби, 140 музеїв і музейних кімнат, зокрема обласний краєзнавчий і обласний художній музеї, близько 450 бібліотек (включаючи шкільні бібліотеки), планетарію.

Філармо́нія (від грец. φιλοσ - любов, та αρμονία - гармонія) - концертна організація, що пропагує музичні твори, різні жанри естрадного мистецтва. Назва «філармонія» з'явилася у 17 сторіччі, як назва товариств любителів музики.

Цілорічно функціонує Центральний парк культури і відпочинку ім. Щербакова і його філії – парк ім. Ленінського комсомолу і парк ім. Горького.

Донецький Державний академічний театр опери і балету – одна з культурних найбільших установ міста і області – має цікаву історію свого створення.

У 1961 році в Донецьку був відкритий планетарій, у виставковому залі якого представлені макети першого штучного супутника Землі, космічного апарату «Місяць-3», глобуси Місяця і Марса.

Космічний апарат (КА) - технічний пристрій, що використовується для виконання різноманітних завдань у космічному просторі, а також проведення дослідницьких та іншого роду робіт на поверхні різних небесних тіл.

Всесоюзний Ленінський комуністичний союз молоді (ВЛКСМ), або Комсомол - комуністичний молодіжний рух в СРСР, скорочення від «комуністичний союз молоді». Аналогічні рухи існували й досі існують у соціалістичних країнах світу[джерело не вказане 2031 день].

Перший штучний супутник Землі запущений на орбіту в СРСР 4 жовтня 1957 року. Кодове позначення супутника - ПС-1 (Простий Супутник-1). Запуск здійснювався з 5-го науково-дослідного полігону міністерства оборони СРСР «Тюра-Там» (що отримав згодом відкрите найменування космодром Байконур), за допомогою ракети-носія «Супутник» (сімейства Р-7).

У Зоряному залі встановлений апарат «Планетарій», за допомогою якого можна спостерігати зоряне небо.

Напередодні ювілейних торжеств, присвячених 100-літтю міста, 26 серпня 1969 року в Донецьку відкритий цирк «Космос», розрахований на 2200 зорових місць.

Центром бібліотечної справи не тільки в нашому місті, але і у всьому Донбасі, є Обласна бібліотека імені Н.

Бібліотечна справа - галузь інформаційної, культурної, освітньої діяльності суспільства, що включає створення і розвиток мережі бібліотек, формування та обробку бібліотечних фондів, організацію бібліотечного, інформаційного та довідково-бібліографічного обслуговування користувачів бібліотек, підготовку бібліотечних кадрів, наукове та методичне забезпечення розвитку бібліотек.

К Крупської, створена в 1926 році.

Пам’ятник Джону Джеймсу Юзу – засновникові Юзовки (Ворошиловський р-н, вул. Артема, у учбового корпусу технічного університету). Ськульптура Д.Д. Юза – англійського підприємця, що заснував в 1872 р. Юзовський металургійний завод і могутній поштовх, що дав, промисловому розвитку селища Юзовки і Донецького краю в цілому.

Металу́ргія (англ. Metallurgy) - наука, техніка і галузь промисловості, які пов'язані з одержанням металів з руд або металовмісних речовин з наданням їм необхідних властивостей. У прикладному плані - сукупність зв'язаних між собою галузей і стадій виробничого процесу від видобутку сировини до випуску готової продукції - чорних і кольорових металів та їх сплавів (стопів).

Автори: скульптор – A.M. Швидких. Встановлений в 2001 році.

Пам'ятник розташований біля учбового корпусу технічного університету, що може символізувати професію Джона Юза – інженера англійського заводу, що надалі став підприємцем, утримувачем контрольного пакету акції Новоросійського акціонерного товариства, творцем Юзовського металургійного заводу, – одного з найбільших заводів півдня Росії, що був фактично до кінця 19 століття єдиним крупним підприємством на території області.

Акціонерне товариство (англ. Joint-stock company, нім. Aktiengesellschaft) - один з різновидів господарських товариств. Акціонерним товариством визнається комерційна організація, статутний капітал якої розділений на визначене число акцій, що засвідчують права та обов'язки учасників товариства ( акціонерів ).

Контро́льний паке́т а́кцій - відповідно до Закону України «Про акціонерні товариства», 50 і більше відсотків простих акцій товариства (ст. 65 Закону). В економічній теорії під К.п.а. розуміється частина акцій, зосереджена в руках одного власника, яка дає можливість здійснювати фактичний контроль над акціонерним товариством.

За задумом творця пам'ятника, установка пам'ятника на низькому постаменті, фактично в людське зростання, повинна була символізувати людські якості цього діяча.

Бронзовий дзвін на щаблині – дар жителів Бохума на честь 10-ліття партнерських зв'язків між Бохумом і Донецьком. Пам'ятник знаходиться по вулиці Артема, напроти АТ «Торговий центр «Білий лебідь».

Копія знаменитої Цар-гармати. На гранітному постаменті (0,5 м) встановлена гармата. Поряд, з лівого боку у формі піраміди лежать 4 ядра для неї. Пам'ятник споруджений перед будівлею міськвиконкому м. Донецька по вулиці Артема напроти АТ Торговий центр «Білий Лебідь»

Донецький обласний краєзнавчий музей, один з найбільших краєзнавчих музеїв в Україні, був заснований в 1924р. Фондові збори музею є справжньою скарбницею, де зберігається більше 120 тисяч музейних предметів.

Пам'ятний знак «Пальму Мерцалова» – у будівлі обласного краєзнавчого музею. Вона є копією знаменитої «Пальми Мерцалова», удостоєної вищої нагороди «Гран-прі» на Усесвітній виставці в Парижі в 1900 р. Виготовлена в 1998 р. ковалем Сергієм Каспруком, встановлена в 1999 р. Один з символів краю, вона увійшла складовою частиною в герб Донецької області.

Краєзна́вчий музе́й - один із типів народних музеїв. Музеї цього профілю збирають, зберігають, вивчають і експонують матеріали, що розповідають про природу, економіку, історію і культуру певного краю (області, району, міста, села).

Герб Доне́цької о́бласті - офіційна емблема Донецької області. Затверджений 17 серпня 1999 року. Колективним автором герба є рекламне агентство - Фірма «Кардинал».

Каплиця св. Великомучениці Варвари. У проспекту Панфілова підноситься невелика каплиця, зведена в ім'я Св. Великомучениці Варвари – покровительки гірників і на згадку про тих, кому вже не призначено повернутися із забою. Щорічно близько ста дончан гине, а деякі залишають своє здоров'я під землею.

РСК «Олімпійський». У літню пору привітно запрошує спортивний комплекс «Олімпійський», який є самим містким стадіоном міста.

Перед РСЬК «Олімпійський» на високому постаменті стоїть бронзова фігура атлета, підготовлюваного до стрибка з жердиною. Цей монумент встановлений на честь Сергія Назаровича Бубки. Дончанін Сергій Бубка – дев'ятикратний чемпіон світу по стрибках з жердиною, переможець XXIV Олімпійських ігор в Сеулі, перший спортсмен, що подолав шестиметровий рубіж.

Сергі́й Наза́рович Бу́бка (* 4 грудня 1963, Луганськ, Кам'янобрідський район) - видатний український легкоатлет (стрибки з жердиною). Чемпіон Європи і світу, багаторазовий світовий рекордсмен, олімпійський чемпіон.

Чемпіо́н (англ. champion з лат. campio) - переможець будь-якого змагання, зазвичай спортивного.

Візитною карткою Донецька стала Шахтарська площа. До неї примикають вулиця Університетська і Київський проспект. Вона названа на честь радянських шахтарів – найчисленнішої армії трудящих міста. В центрі площі підноситься монумент «Слава шахтарській праці». Пам'ятник споруджений в 1967 році. Гірник, що несе людям вугілля.
5.Історико-архітектурні ансамблі міст України


Каталог: data -> users
users -> 2. Психологічні умови ефективного діалогу дитини з комп’ютером
users -> Тема: Вступ. Передумови появи комп’ютерних мереж. Поняття обчислювальної мережі
users -> Графічні можливості Delphi (Lazarus)
users -> 1 загальні відомості про інформаційні системи
users -> Методичні рекомендації до оптимізації навчально-виховного процесу засобами ікт
users -> Тема 1: Предмет, завдання І методи вікової психології План
users -> 1. Санітарно-гігієнічні вимоги до застосування ікт
users -> Лекція №1 Тема. Біометрія як наукова дисципліна
  1   2


Скачати 46.55 Kb.

 • Вступ.
 • Свята Софія
 • Аскольдовій могилі
 • Каплиця Кампіанів
 • Личаківське кладовище
 • Сергій Бубка