Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаТема тижня 2

Тема тижня 2
Сторінка1/36
Дата конвертації07.06.2017
Розмір2.07 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   36

Інформаційно-аналітичний вісник

«Реформи»

18-24 лютого 2016 року

ЗМІСТ

ТЕМА ТИЖНЯ 2

НОВИНИ 6


Підготовка та забезпечення реформ 6

Реформа державної служби 14

Дерегуляція 23

Децентралізація, реформа місцевого самоврядування 26

Боротьба з корупцією 29

Реформа сектору безпеки та охорони правопорядку 37

Реформа сектору юстиції та прав людини 45

Реформа фінансового сектору 48

Реформа соціальної сфери 52

Реформа енергетичного сектору 54

Реформа сфери ЖКГ 57

Реформа транспортної інфраструктури та зв'язку 64

Реформа надро та землекористування, земельна реформа 71

Реформа аграрного сектору 73

Реформа медицини 83

Реформа культурної та інформаційної сфер 84

Реформа освіти та науки 86


ТЕМА ТИЖНЯУкраїна матиме безвізовий режим з ЄС у 2016 році!


Україна досягне лібералізації візового режиму з Євросоюзом 2016 року. У цьому переконаний Президент України Петро Порошенко, відповідні заяви якого прозвучали в середині лютого, перед самітом у Брюсселі.

Земельна реформа - комплекс правових, економічних, технічних і організаційних заходів, спрямованих на забезпечення удосконалення земельних відносин, перехід до нового земельного ладу, що відповідає характеру регульованої соціально-орієнтованої ринкової економіки країни.
Петро́ Олексі́йович Пороше́нко (нар. 26 вересня 1965, Болград, Одеська область) - український політик, державний діяч та підприємець, п'ятий Президент України (з 7 червня 2014 року).

На чому ґрунтується цей оптимізм Глави української держави?
Аргументи «проти»

Аргументи проти надання громадянам Україні права безперешкодно мандрувати шенгенським простором звучать скоріше як бажання стимулювати країну до більш активних кроків у виконанні своїх зобов‘язань.

Так, наприклад, 19 лютого глава представництва Євросоюзу в Україні Ян Томбінський заявив, що вимоги щодо лібералізації візового режиму ще не виконані. За його словами, українській владі ще слід привести у відповідність з міжнародними стандартами закон про електронне декларування доходів чиновників і запустити Національне агентство з протидії корупції. Попри ухвалення відповідного законодавства щодо електронних декларацій та ухвалення антикорупційного законодавства, необхідного для лібералізації візового режиму з Європейським Союзом, представництво ЄС в Україні фактично розмістило на своєму сайті попередження.

Європе́йський Сою́з (Євросою́з, ЄС, англ. European Union, EU) - економічний та політичний союз 28 держав-членів, що розташовані здебільшого у Європі. Веде свій початок від утворення Європейської спільноти з вугілля та сталі і Європейської економічної спільноти, що були засновані шістьма країнами в 1951 та 1958 роках відповідно.

"Я вітаю ухвалення, у другому читанні, законів про агентство з питань виявлення, розшуку і управління активами (4056), про арешт майна та спеціальну конфіскацію (4054) та про прокуратуру (4055).

Арешт майна - накладання заборони на право розпоряджатися майном з метою його збереження до визначення подальшої долі цього майна. Застосовуються органами суду і прокуратури для забезпечення цивільного позову або виконання вироку про конфіскацію майна.
Ми дуже цінуємо важку роботу всіх тих, хто долучився до досягнення цього результату", - зазначив у цьому зв‘язку Томбінський.

Водночас, за його словами, доведення цих зусиль до логічного завершення вимагає створення ефективної та всеосяжної системи перевірок електронних декларацій.

Що стосується призначення членів Національного агентства з питань запобігання корупції, яких ще не дістає у складі цього органу, то, за словами Томбінського, воно має відбутися без подальшого зволікання. Національне агентство з питань запобігання корупці має повністю запрацювати у першому кварталі 2016 року, додав Томбінський.

Це попередження могло би викликати серйозне занепокоєння. Проте паралельно на саміті в Брюселі звучали зовсім протилежні месиджі. Глави європейських інституцій відзначали прогрес, який здійснила Україна на шляху до безвізового режиму. І навіть запевняли - якщо Київ виконуватиме взяті на себе зобов’язання на шляху до скасування віз, то й Брюссель не відступить від своїх обіцянок.

"Реформи в Україні почали давати результат, але ми все одно маємо багато сподівань на українську владу у найближчий місяць. За останні місяці Україна нарешті досягла суттєвого прогресу у лібералізації візового режиму із ЄС", - зазначив у Брюселі голова Європейської ради Дональд Туск.

До́нальд Франці́шек Туск (пол. Donald Franciszek Tusk; нар. 22 квітня 1957, Ґданськ, ПНР) - польський політик, Голова Європейської Ради з 1 грудня 2014 (переобраний 9 березня 2017 року), колишній прем'єр-міністр Польщі, співзасновник та голова партії «Громадянська платформа» (пол. Platforma Obywatelska)
Голова Європейської Ради (також: Президент Європейської Ради) - головний представник Європейського Союзу на світовій арені, а також головуючий Європейської Ради. Посада Голови Європейської Ради - одна з інституцій ЄС, яка забезпечує політичне керівництво Європейським Союзом (ЄС).

Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер, у свою чергу, заявив: "Якщо Україна продовжить виконувати взяті на себе у цій галузі зобов’язання - те ж саме робитиме і Європейська комісія.

Жан-Клод Ю́нкер (люксемб. Jean-Claude Juncker ([ʒ̊ɑ̃ːkloːd ˈjʊŋ.kɐ]); нар. 9 грудня 1954, Реданж, Люксембург) - європейський і люксембурзький політик. Прем'єр-міністр Люксембургу з 20 січня 1995 до 4 грудня 2013, міністр фінансів (1989–2009).
Європе́йська комі́сія (або скорочено Єврокомі́сія) - вищий орган виконавчої влади Європейського Союзу, який приблизно відповідає ролі і функціям уряду у системах національних держав. На відміну від національних урядів, Єврокомісія може також користуватися функцією законодавчої ініціативи, але тільки у рамках ЄС та відповідно до Законодавства Європейського Союзу.
І я радий відзначити, що Україна досягла чималого прогресу у цьому напрямку, наприклад у галузі боротьби із корупцією, коли кілька тижнів тому створила Антикорупційне бюро".

Звісно, у відповідь на це український Президент запевнив європейських політиків, що влада працюватиме над реформами.

"Україна чекає від Європейського Союзу "зеленого світла" у цьому питанні вже 2016 року. І паралельно українська влада продовжить імплементувати широкий пакет реформ в галузі боротьби з корупцією, реформування судової системи і внутрішніх справ", - заявив Порошенко.

Судо́ва система - сукупність судових органів певної держави, організована національним правом з урахуванням територіальності та, як правило, спеціалізації. Судова система в особі її посадових осіб (суддів) - єдиний і повноважний носій судової влади.

Ще одне побоювання європейців - у ЄС бояться притоку переселенців з Донбасу після запровадження безвізового режиму.

«Українці можуть розраховувати на безвізовий режим з Євросоюзом після вирішення кризи на Донбасі − приблизно у 2017 році. Я думаю, що в травні 2016 року шансів на отримання безвізового режиму з Європейським Союзом практично немає, навіть говорити про це не варто. Думаю, навіть з 1 липня шанси на безвізовий режим у нас 30 % на 70 %. Швидше за все, ми його отримаємо після закінчення кризи на сході, десь у 2017 році», - каже директор Українського інституту менеджменту політики Руслан Бортник.

Проте Міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявляє, що докладає зусиль, щоб зняти побоювання Європейського Союзу щодо росту міграційних ризиків у разі надання Україні безвізового режиму.

Павло́ Анато́лійович Клі́мкін (рос. Павел Анатольевич Климкин; нар. 25 грудня 1967, Курськ, Російська РФСР, СРСР) - український державний діяч і дипломат російського походження, Надзвичайний і повноважний посол, з 19 червня 2014 року - Міністр закордонних справ України в першому та другому урядах Арсенія Яценюка й в уряді Володимира Гройсмана.
Міністр закордонних справ України - посада голови Міністерства закордонних справ в Україні.

"В Європі багато хто боїться, що це додатковий міграційний ризик, що хтось отримає паспорт, поїде і залишиться, не буде дотримуватися європейських норм. Але я завжди доводжу, що безвізовий режим – це, по-перше, більше безпеки для самого Європейського Союзу, оскільки це є чітке розуміння і чіткий трекінг, чітке відслідковування всіх з біометричними паспортами", – ", – розповів Клімкін.

Біометри́чний па́спорт - це документ, що дає право на виїзд за межі країни і в'їзд до іноземних держав. Біометричний паспорт відрізняється від звичайного тим, що в нього вбудований спеціальний мікропроцесорний чіп, який містить інформацію про його власника: двомірну фотографію його власника, а також його дані: прізвище, ім'я, по батькові, дату народження, номер паспорта, дату його видачі і закінчення терміну дії.
І зазначив, що попередні ініціативи, які стосувалися малого прикордонного руху, показали, що українці не схильні порушувати правила перетину кордону.
Аргументи «за»

І все ж таки позитиву набагато більше.

18 грудня 2015 року можна без перебільшення назвати днем відкритої Європи для України. Цього дня Єврокомісія схвалила кінцевий звіт щодо лібералізації візового режиму між ЄС і Україною. Наша країна йшла до цього сім років -, з далекого 2008-го. І ось, наприкінці 2015 Комісія нарешті відзначила: "Україна виконала всі умови, необхідні для впровадження безвізового режиму".

Чи можуть європейці відкласти обіцяне до 2017-го? Адже аналогічні очікування на безвізовий режим були й на початку 2015 року. І так само Томбінський приніс «погані новини», що очікувати на це Україні у 2015-му не врато.

Проте тоді українські експерти стверджували, що у 2015-му заява Томбінського не стало несподіванкою, адже в приватних розмовах представники ЄС давно про це говорили.

Так, директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Олександр Сушко зазначає, що ще на початку 2015 року стало ясно, що ключові критерії для візової лібералізації до травня виконані не будуть.

Інститут Євро-Атлантичного співробітництва (ІЄАС) - незалежна громадська дослідницька організація (аналітичний центр), діяльність якої спрямована на євро-атлантичну інтеграцію України шляхом аналізу, вироблення рекомендацій та прогнозів у галузі міжнародних відносин в цілому та зовнішньої політики зокрема.

А за словами першого заступника голови Інституту світової політики Сергія Солодкого, торік дуже спрощено уявляли, що все впирається в біометричні паспорти.

«Це було важливим, але далеко не єдиною ключовою вимогою", - зазначив експерт.

Цього ж року, сходяться у думках експерти, питання надання Україні безвізового режиму буде точно закрите.

Наприкінці 2015 року голова Європейської Комісії Жан-Клод Юнкер зазначив: «Єврокомісія затвердила позитивний звіт про візову лібералізацію для Грузії, Косова та України.

Президент Європейської комісії - вища виборча посада голови Європейської комісії, виконавчого органа Європейського Союзу, з деякими законодавчими можливостями. Президент Європейської комісії бере участь у самітах Великої вісімки (G8).
17 грудня ми разом із Дональдом Туском (президентом Європейської ради) і Петром Порошенком провели переговори і усунули останні перешкоди для позитивного звіту Єврокомісії про безвізовий режим для України».

Член Єврокомісії з внутрішніх справах Дімітріс Аврамопулос зазначив, що Україна виконала вимоги Євросоюзу про лібералізацію візового режиму, і Європейська Комісія з 2016 року пропонуватиме скасувати візи для власників біометричних паспортів.

Міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр вважає, що в України є хороші шанси для скасування візового режиму з Європейським союзом.

Дімітріс Аврамопулос (грец. Δημήτρης Αβραμόπουλος, 6 червня 1953(19530606), Афіни) - грецький політик і дипломат. Впродовж восьми років служив мером Афін (1995–2002). Колишній міністр національної оборони Греції (2011–2012, 2013) і міністр закордонних справ Греції (2012–2013).
Франк-Ва́льтер Штайнма́єр (нім. Frank-Walter Steinmeier; нар. 5 січня 1956, Детмольд, Північний Рейн-Вестфалія, ФРН) - німецький політик та державний діяч. 12-й Федеральний президент Німеччини (з 2017), колишній міністр закордонних справ (2005–2009, 2013–2017) та віце-канцлер Німеччини (2007–2009).

Президент Петро Порошенко також переконаний в отриманні Україною безвізового режиму з ЄС у середині 2016 року, у тому числі як підсумок ухвалення Верховною Радою необхідних законів.

Остаточне рішення — за Радою міністрів країн ЄС.

На коли там поставлять українське питання — поки що невідомо. Це може бути і у квітні, і в червні. Проте в МЗС очікують, що рішення по Україні буде ухвалене навесні.

«Оптимістичний прогноз — у червні-липні будемо їздити до Європи без віз. Якщо не виконаємо своїх зобов'язань вчасно — історія затягнеться на кілька місяців. Але в цьому й сама Європа не зацікавлена — хоча б через протистояння з Росією», - аргументує експерт із зовнішньої політики Ростислав Томенчук.

Якщо голосування буде позитивне — рішення набуде чинності через півтора місяця.
Що буде «після»?

У разі скасування візового режиму для України, цим можуть скористатися власники біометричних паспортів.

Українці зможуть в'їжджати без віз у 57 країн, включно з державами Євросоюзу. При собі треба буде мати біометричний паспорт, квитки в два боки, письмове підтвердження житла. Власникам звичайних паспортів, старого зразка, треба буде робити Шенгенську візу.

Для поїздок у країни ЄС навіть за безвізового режиму українцям доведеться готувати весь пакет документів, який у посольствах вимагають і зараз.

«Звичайно, що для того, щоб поїхати в Європейський Союз – так, як і зараз – у вас можуть спитати прикордонники, чи є у вас зворотній квиток, чи є у вас бронювання в готелі, у кого ви будете жити і коли ви повертаєтеся назад. Вони також можуть спитати, чи є у вас страховий поліс – для того, щоб пересвідчитися, що ви не становите ризику і не збираєтеся залишитися в Європейському Союзі», - повідомила заступник міністра закордонних справ Олена Зеркаль.

Робоча віза українцям буде потрібна навіть при безвізовому режимі. Як наголошують експерти, навіть для сезонних робіт, які за термінами вкладаються в максимальні терміни, можливі для переування у зоні Шенгену, буде потрібна віза. Тобто, потрібне буде запрошення від роботодавця, реєстрація в візовому центрі тощо.

Розраховувати на абсолютну свободу в ЕС не варто. Безвізовий режим не гарантує на 100% право в їзду будь якому бажаючому. Тобто, попереджають експерти, безвізовий режим не вирішить жодну з насущних проблем українців - робота, достойна зарплатня, освіта що визнається за кордоном…

Зате в відпустку українці зможуть поїхати безвізово. Якщо можуть це собі дозволити фінансово.


Олег Микитюк

Єврокомісія на початку року ініціює законодавчу ініціативу зі скасування віз для українців


У Єврокомісії підтверджують зобов’язання продовжити процес візової лібералізації для українських громадян.

Про це власному кореспонденту Укрінформу у Брюсселі заявила речник Єврокомісії Майя Косьянчич, коментуючи ухвалення напередодні Верховною Радою України пакету «безвізового» законодавства.

Верхо́вна Ра́да Украї́ни (ВРУ) - єдиний законодавчий орган державної влади України, який має колегіальну будову і складається з чотирьохсот п'ятдесяти народних депутатів України, обраних строком на п'ять років на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

«Після позитивної оцінки у доповіді про прогрес (щодо завершенні виконання Україну плану дій візової лібералізації. – Ред.) та загалом беручи до уваги відносини ЄС-Україна, Єврокомісія, як було оголошено, представить на початку 2016 року Раді ЄС і Європарламенту законодавчу ініціативу щодо скасування візових вимог для українських громадян, які є власниками біометричних паспортів», - заявили у Єврокомісії.

Як повідомляв Укрінформ, напередодні Верховні Рада України ухвалила пакет законодавства, який вимагає Євросоюз для надання безвізового режиму.Порошенко: Знято останні законодавчі перепони на шляху отримання українцями безвізового режиму поїздок до ЄС


Символічно, що закони по безвізовому режиму ухвалені саме в річницю перемоги Революції Гідності, в роковини загибелі Героїв Небесної Сотні, кривавої розправи режиму Януковича над учасниками мирного протесту.

Про це йдеться у зверненні Президента Петра Порошенка.

"Фінальний пакет так званих безвізових законів, ініційованих мною, Верховна Рада підтримала буквально позавчора. Тим самим знято останні законодавчі перепони на шляху отримання українськими громадянами безвізового режиму поїздок до ЄС. Після цього голосування Європейська Комісія може розпочати процес підготовки відповідної законодавчої пропозиції для її подальшого внесення на затвердження держав-членів ЄС та Європарламенту", - зазначив Глава держави.

За словами Президента, ухвалені дуже важливі і непрості закони: "Ми надали громадськості ще більше можливостей впливати на обрання спеціального антикорупційного прокурора і посилили його незалежність від політичних впливів і від генерального прокурора".

"Відточені роками в країнах Європейського Союзу кращі практики боротьби з корупцією, контролю за доходами та видатками державних службовців, протидії їхньому незаконному збагаченню, арешту та конфіскації активів, одержаних корупційним шляхом, - це потрібно нам самим, а не Євросоюзу", - підкреслив Порошенко.

Яценюк: Ми очікуємо від Євросоюзу безвізового режиму і поки що задоволені звітом щодо цього


Україна очікує від Євросоюзу запровадження безвізового режиму і поки що задоволена звітом ЄС з приводу цього.

Про це Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк заявив на зустрічі в Києві з Федеральним міністром закордонних справ Німеччини Франком-Вальтером Штайнмайєром та Міністром закордонних справ Франції Жаном-Марком Еро, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Очікуємо від Європейського Союзу безвізового режиму. І останній звіт говорить чітко, що Україна вже відповідає усім необхідним умовам для того, щоб отримати цей режим. Ми дуже задоволені таким проміжковим результатом», - сказав Яценюк.

Він зазначив, що Україна також продовжує створювати з іншими країнами зони вільної торгівлі, що набуває особливого значення в контексті санкцій, накладених на Росію.Рада завершила прийняття антикорупційного законодавства, необхідного для безвізового режиму


Перший заступник Голови Верховної Ради Андрій Парубій повідомив, що Верховна Рада завершила ухвалення антикорупційного законодавства, необхідного для лібералізації візового режиму з Європейським Союзом.
Зо́на в́ільної торгі́влі (Free trade area) (ЗВТ) - тип міжнародної інтеграції, при якій в країнах-учасниках скасовуються митні збори і податки, а також кількісні обмеження у взаємній торгівлі згідно з міжнародним договором.
Голова́ Верхо́вної Ра́ди Украї́ни - одна з найвищих державних посад України. Голова Верховної Ради України здійснює керівництво Верховною Радою України, він обирається народними депутатами, попередньо запропонованим на пленарному засіданні Верховної Ради депутатськими фракціями чи народними депутатами.

Про це він заявив журналістам у кулуарах Ради, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Сьогодні ми завершили прийняття антикорупційного законодавства, яке було вимогою Європейського Союзу для прийняття безвізового режиму. Завтра буде доповідь Європейської комісії. Фактично завтра має бути рекомендація про те, щоб Україна і Грузія отримали вже цього року безвізовий режим», - сказав Парубій.

Перший заступник Голови ВР також зазначив, що враховуючи практичні процедури лібералізації візового режиму, у разі позитивного висновку по Україні, українці зможуть їздити без віз до ЄС із серпня."Безвізовий пакет": Повноваження керівника Антикорупційної прокуратури розширили


Народні депутати ухвалили "безвізовий" закон, внесений Президентом, "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру" щодо забезпечення прозорості в організації діяльності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури з метою виконання рекомендацій Міжнародного валютного фонду".
Спеціалізо́вана антикорупці́йна прокурату́ра - в Україні - самостійний структурний підрозділ Генеральної прокуратури України, на який покладається: здійснення нагляду за додержанням законів під час проведення оперативно-розшукової діяльності досудового розслідування Національним антикорупційним бюро України; підтримання державного обвинувачення у відповідних провадженнях; представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, передбачених законом і пов'язаних із корупційними або пов'язаними з корупцією правопорушеннями.
Міжнаро́дний валю́тний фонд, МВФ (англ. International Monetary Fund, IMF) - спеціальне агентство Організації Об'єднаних Націй (ООН), засноване 29-ма державами, з метою регулювання валютно-кредитних відносин країн-членів і надання їм допомоги при дефіциті платіжного балансу шляхом надання коротко- і середньострокових кредитів в іноземній валюті.

За відповідне рішення проголосували 302 народних обранців, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Закон встановлює, що членами конкурсної комісії, яка здійснюватиме організацію та проведення конкурсу з призначення на адміністративні посади в Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру, можуть бути особи, які мають бездоганну ділову репутацію, високі професійні та моральні якості, суспільний авторитет, а також значний досвід діяльності у сфері запобігання або протидії корупції.

Нормативно-правовий акт передбачає встановлення обов'язковості обрання голови конкурсної комісії з числа її членів, визначених Верховною Радою.

Крім того, відповідно до цього закону Генеральний прокурор матиме повноваження щодо призначення керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, першого заступника та заступника керівника цієї прокуратури, а вже керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури призначатиме осіб на інші адміністративні посади в названій прокуратурі. При цьому конкурсна комісія подаватиме лише по одній, а не по три, як було раніше, кандидатурі на кожну з посад.

Керівнику Спеціалізованої антикорупційної прокуратури надається право самостійно приймати на роботу та звільняти з неї (замість погодження, як було у попередньому варіанті Закону) працівників Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, які не є прокурорами.

Відповідно до тексту законопроекту, кандидатури на посади керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та його двох заступників, відібрані конкурсною комісією, подаються на розгляд Генерального прокурора України після отримання Конкурсною комісією підтвердження щодо їх відповідності вимогам Законів України "Про очищення влади" та "Про запобігання корупції", а також вимогам для отримання допуску до державної таємниці відповідно до Закону України "Про державну таємницю".

Генеральний прокурор України - посадова особа, що очолює єдину централізовану систему прокуратури України. Генеральний прокурор - найвища адміністративна посада Генеральної прокуратури України.

Водночас у ході розгляду документа в сесійній залі шляхом внесення правки було скасовано норму, яка надавала Генпрокурору право шляхом видання публічного листа на адресу Конкурсної комісії протягом 14 днів після отримання відповідних пропозицій відхилити кандидатуру на призначення на ці посади в Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру.

Закон ухвалено з правкою народного депутата Юрія Луценка щодо того, що посади в Антикорупційній прокуратурі можуть обіймати не люди зі стажем роботи в 5 років на прокурорських посадах, а особи, які мають 5 років юридичного стажу. Також парламентарії підтримали правку народного депутата Степана Кубіва, згідно якої до складу конкурсної комісії не можуть входити державні службовці чи особи, що обіймають політичні посади, депутати ВР та місцевих рад, військовослужбовці, працівники правоохоронних органів, члени політичних партій.

  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   36  • ТЕМА ТИЖНЯ 2
  • ТЕМА ТИЖНЯ
  • Єврокомісія на початку року ініціює законодавчу ініціативу зі скасування віз для українців
  • Порошенко: Знято останні законодавчі перепони на шляху отримання українцями безвізового режиму поїздок до ЄС
  • Яценюк: Ми очікуємо від Євросоюзу безвізового режиму і поки що задоволені звітом щодо цього
  • Рада завершила прийняття антикорупційного законодавства, необхідного для безвізового режиму
  • "Безвізовий пакет": Повноваження керівника Антикорупційної прокуратури розширили