Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаТема заняття: «Проведення відеозапису. Перегляд відеофайлів. Методика стискання цифрової відеоінформації» Мета

Скачати 85.57 Kb.

Тема заняття: «Проведення відеозапису. Перегляд відеофайлів. Методика стискання цифрової відеоінформації» Мета
Скачати 85.57 Kb.
Дата конвертації13.03.2017
Розмір85.57 Kb.

Тема заняття: «Проведення відеозапису. Перегляд відеофайлів. Методика стискання цифрової відеоінформації»

Мета: Ознайомити учнів з проведенням відеозапису, правилами перегляду відеофайлів та метолдикою стискання цифрової відеоінформації.

Обладнання: ПК, мультимедійний проектор.

Тип уроку: комбінований

1.Організаційна частина

1. Перевірка присутності учнів та призначення чергових.2. Фронтальна бесіда

1. Скільки кадрів за секунду має TV-стандарт NTSС? (30)

2. Скільки кадрів за секунду має TV-стандарт PAL і SECAM? (25)

3. Що потрібно зробити для того, щоб обробляти та редагувати аналогове зображення?

4. Які є формати відеофайлів?

5. Що називають відеоредактором?

6. Для чого призначена програма Соні Вегас?

3. Вивчення нового матеріалу

План

1. Проведення відеозапису

2. Перегляд відеофайлів

3. Методика стискання цифрової відеоінформації1. Проведення відеозапису

Знімайте і фотографуйте відео так, щоб вам не було потім нудно або соромно, за зняте!

Тримайте камеру міцніше! Краще двома руками. Не базікайте камерою з боку в бік, ведіть панораму плавно. Якщо ви хочете перейти до іншого плану, непотрібно різко переводити камеру через підлогу або людей (якщо це зовсім необхідно) поставте камеру на паузу, змініть план, зафіксуйте на точці зйомки і натисніть знову REC (зйомка). Намагайтеся не знімати довго, знімайте короткими паузами. Не знімайте з однієї точки огляду, знімайте з різних ракурсів і різними планами (крупно або загальною картиною). Знімаючи великі плани, не наближайте дуже близько і намагайтеся, щоб ваш кадр не тремтів. Зум помічник і ворог! Непотрібно террарізіровать зум! Працюйте з ним плавно. Не потрібно наближати, клацаючи кнопкою зума, (це гуркіт клацання буде приглушувати всю вашу картину і дико дратувати, смотрящих ваше відео, коли зум наближається ривками). Плавно вперед - назад. Не наближайте занадто близько, це призводить до трясці зображення і обрізає навколишнє картину. Знімайте природу, навколишнє середовище, красиві місця, але не захоплюйтеся.

Довкілля, або бюрократично навко́лишнє приро́дне середо́вище - всі живі та неживі об'єкти, що природно існують на Землі або в деякій її частині (наприклад, навколишнє середовище країни). Сукупність абіотичних та біотичних факторів, природних та змінених у результаті діяльності людини, які впливають на живий світ планети.
Обов'язково попросіть Ваших близьких прокоментувати ключові моменти (смачна страва, куди ви йдете, що ви робите) Завжди знімайте входи, будівлі, ресепшени Ваших місць проживання. Таблички, покажчики, карти з вашими коментарями, теж доповнять Ваше відео. Не забуваємо фотографувати, вподобані вам моменти, а найкраще (якщо вас двоє) довірити це супутнику. Пам'ятайте! Завжди беріть з собою запасні касети або диски і обов'язково купіть додатковий акумулятор.

2. Перегляд відеофайлів

Сьогодні ми вже не уявляємо персональний комп'ютер без мультимедійних можливостей. Якщо всього якихось 15 років назад середній персональний комп'ютер міг насилу відтворювати MP3 файли з невисоким бітрейтом, то сьогоднішня середня персоналка легко справляється навіть з сильно «пожатим» HD-фільмом. Крім того, здешевлення вартості носіїв інформації (як HDD в перерахунку на мегабайт, так і DVD) дозволяє користувачам зберігати гігабайти мультимедійної інформації.

Носі́й інформа́ції (data medium) - матеріальний об'єкт , створений природою або ж навмисно людиною, за допомогою якого можна зберігати і передавати інформацію
Ризикну передбачити, що цифрові видео- і аудіо записи складають, малу частку даних, які зберігається у користувача на комп'ютері.

Проте далі мова піде не про стандарти стискування даних, а про програмні продукти, за допомогою яких можна ці дані переглядати, - а саме, про медіаплеєри. Тут під цим терміном розумітимемо програму, здатну відтворювати різні як аудио- так і відео формати файлів.

Програ́мне забезпе́чення (програ́мні за́соби) (ПЗ; англ. software) - сукупність програм системи обробки інформації і програмних документів, необхідних для експлуатації цих програм.
Формат файлу (або тип файлу) в інформатиці - це усталений стандарт запису інформації у файлі даного типу. Спосіб кодування інформації або даних залежить від застосованої комп'ютерної програми. Часто формат файлу визначається його розширенням.
Всі розглянуті нижче медіаплеєри безкоштовні і доступні для вільного скачування з сайтів розробників, хоча деякі мають і більш функціональні платні версії.

VLC-player - кроссплатформенний медіаплеєр, що розуміє майже всі сучасні мультимедійні формати (точний список є у Вікипедії і залежить від ОС). Також підтримує потокове аудіо і відео, які можна навіть зберегти на жорсткий диск.
Тверди́й диск або Тверди́й магні́тний диск, або Накопичувач на магнітних дисках (англ. Hard (magnetic) disk drive, англ. HDD), у комп'ютерному сленгу - «вінчестер» (від англ. winchester), - магнітний диск, основа якого виконана з твердого матеріалу.
Уміє відтворювати недокачанні і биті файли, що по якихось причинах не відкриваються в інших програмах. Підтримує скіни а-ля Winamp.Ticno Player - зручний інтерфейс і відмінний дизайн - це той мінімум, яким можна охарактеризувати Ticno Player. Програма просканує Ваш комп'ютер на наявність підтримуваних медіа-файлів, і створить зручний список всього того, що вона може відтворити. Це, а так само можливість створення необмеженої кількості альбомів, допоможе навести порядок серед медіа файлів на вашому комп'ютері. Окрім роботи з медіа файлами на вашому комп'ютері, є можливість скористатися інтернет ТБ або інтернет радіо, адже програвач має більше тисячі вбудованих каналів радіо і ТБ практично всіх країн і на безлічі мовах. Завдяки всьому цьому, завжди можна проглянути будь-яку телепередачу або провести час з комфортом під музику улюбленої радіостанції. Тим більше що вийти з роботи з медіа файлами комп'ютера і скористатися, наприклад інтернет ТБ легко і просто, досить перейти по закладці в програмі. Навчитися користуватися програвачем можна в максимально короткі терміни.Media Player Classic Home Cinema - гідна альтернатива незграбному Media Player Series 9 і його послідовникам. Творці MPC узяли за основу дизайн Windows Media Player 6.2 і перетворили його на повноцінний універсальний плеєр, що підтримує масу додаткових форматів (серед них - MOV, RealVideo, ROQ, FLI/FLC, OGG, потоки у форматі SHOUTcast, плюс Bink і Smacker аж до версії 6.4.7.5), а також він дозволяє дивитися DVD-фільми із звуком, записаним як в AC3, так і в DTS. Фактично, MPC можна використовувати як альтернативу різним платним DVD-плеерам типа WINDVD і POWERDVD. Користиувачі, що звикли дивитися фільми у форматі DIVX оцінять вбудовану підтримку субтитрів, які автоматично "підчіплюються" програмою, і можливість налаштувати колір/шрифт тексту на свій розсуд.

Media Player Classic також підтримує різні плагіни, серед яких - MatrixMixer, що перетворює стандартний стереозвук на непогану подібність сучасного 5.1 . Практично будь-яку функцію програми можна викликати з клавіатури. З недавніх пір програма змінила назву і обзавелася популярним нині набором кодеків "в комплекті".

Light Alloy - дуже привабливий медіа-плеєр від російських розробників. На його користь свідчить практично все: велика кількість налаштувань, скромні системні вимоги і зручне управління. В разі відсутності якого-небудь кодека програма сама підкаже, де його узяти. Ідилію порушує дещо спартанський інтерфейс, від якого не рятують навіть скіни. Втім, цінність LA менше від цього не стає.KMPlayer - мультимедійний комбайн з настільки неблизької Кореї. Здатний відтворити практично будь-який відомий на сьогодні аудио/видео-формат, для чого в комплект входять більшість кодеків. З KMplayer користувач може сміливо забути про необхідність встановлювати різні кодекпаки. Окрім своєї «всеїдності», програвач радує великою кількістю налаштувань. Нехай з першого разу розібратися в них нелегко, але через деякий час ви мінятимете налаштування, яких тут велика кількість, в два кліка. Є і готові варіанти опцій, які дозволяють виставити потрібну якість обробки зображення без блукань по налаштуваннях кодеків. Не забуто масштабування, управління гаммою і кольорами, робота з субтитрами і багато що інше. У мінус можна зарахувати лише розмір дистрибутива та дещо заплутане меню. У іншому, мало чи не найкращий на сьогодні програвач

.


3. Методика стискання цифрової відеоінформації

Стиснення відео — означає зменшення кількості даних цифрового відео. Основане на двох принципах:

  • надлишок просторової інформації присутньої в кожному кадрі.

  • надлишок часової інформації: переважна кількість кадрів подібні до попереднього та наступного.

Типові алгоритми стиснення відео починають зі стиснення першого кадру методами стиснення зображень.
Сти́снення зобра́жень - використання алгоритмів стиснення даних до зображень, що зберігаються в цифровому виді. В результаті стиснення зменшується розмір зображення, що зменшує час передачі зображення по мережі і економить простір для зберігання.
Стиснення відео - означає зменшення кількості даних цифрового відео. Базується на двох принципах: надлишок просторової інформації присутньої в кожному кадрі. надлишок часової інформації: переважна кількість кадрів подібні до попереднього та наступного.
Далі виявляється та кодується інформація про відмінності наступного кадру від попереднього. Кадри, що істотно відрізняються від попереднього кодуються окремо.
Відео інформація являє собою тривимірний масив кольорових пікселів. При цьому два виміри - це горизонтальне та вертикальне розділення кадрів, а третій - часовий. Кожен кадр таким чином є масивом пікселів із зображенням на даний момент часу.

Відео інформація звичайно містить як просторову, так і часову надмірність. Її можна уникнути, якщо проаналізувати і перекодувати різницю як в середині кадру (просторову), так і між кадрами (часова). Просторове стиснення здійснюється, зважаючи на уваги той факт, що людське око не може розрізняти настільки малі відмінності у кольорі, наскільки може відрізняти різницю у яскравості - таким чином подібні за кольором фрагменти можуть бути усереднені, як це має місце при стисненні зображень формату jpeg. Часове стиснення передбачає кодування різниці між сусідніми кадрами, його ефективність пояснюється тим, що велика кількість пікселів буде збігатися в серіях послідовних кадрів.

Переважно стиснення відео здійснюється з втратами - вважається, що значна частина даних не є необхідною для досягнення хорошої якості сприйняття. Занадто велике стиснення, однак, може призвести до помітної втрати якості. В загальному випадку стиснення відео є компромісом між економією дискового простору, якістю відео, і вартістю апаратного забезпечення, необхідного для декомпресії відео в поточному часі.

Якість відео (англ. video quality) - це характеристика обробленого відео, як правило, в порівнянні з оригіналом. З моменту запису першої відео послідовності, було розроблено велику кількість систем обробки відео.
Апара́тне забезпе́чення (англ. hardware; сленг. залі́зо) - комплекс технічних засобів, який включає електронний пристрій і, зокрема, ЕОМ: зовнішні пристрої, термінали, абонентські пункти тощо, які необхідні для функціонування тієї чи іншої системи; фізична частина ЕОМ.

Існують методи стиснення без втрат, що передбачають можливість відновлення оригінального відео в точності до байту. Проте такі методи використовуються дуже рідко, оскільки стиснення з втрати має значно вищі коефіціенти при прийнятній якості стиснення. Зокрема, DVD диски та супутникове мовлення також використовують стиснене відео.Конвертува́ння а́удіо-ві́део інформа́ції

Конвертува́ння а́удіо-ві́део інформа́ції або ж сленгове ріппінг, рипінг (від англ. ripping — відривати) — оцифровування, перенесення (кодування або перекодування з одночасною або рознесеною у часі обробкою (редагування, фільтрування і таке інше)) інформації (даних) з носія (джерела) аудіо-відео сигналу у мультимедійний файл за допомогою спеціалізованого або універсального апаратного (АЦП) та програмного забезпечення.

Іноді термін ріппінґ також вживається і для опису протилежної дії, яке частіше називають мастерінг та ремастерінг (наприклад DVD-ремастерінґ)

Зазвичай джерелом даних для ріпу служать Blu-ray, DVD або CD диски, відео-касети, потокові аудіо-відео сигнали (як у цифровому, так і в аналоговому форматі). Основна ознака подібного конвертування — перетворення незручного в зберіганні і передачі формату сигналів у файл, який не залежить від специфічних пристроїв відтворення та декодування.

Найчастіше дані з початкового формату конвертуються в інший (з аналогового — в цифровий), що забезпечує вищий ступінь стиснення даних.

Сти́снення да́них (англ. data compression) - це процедура перекодування даних, яка проводиться з метою зменшення їхнього обсягу, розміру, об'єму.
Вищий ступінь - граматична категорія прикметника й прислівника, яка позначає більший ступінь прояву ознаки (якості) порівняно з тією ж ознакою, позначеною звичайним ступенем; один із ступенів порівняння, поряд зі звичайним і найвищим.
Наприклад, аудіо-джерела (носії) — audio CD, вініл, радіо-трансляції — часто конвертують в mp3, ogg, wma. Відео аудіо дані (сигнали) (DVD, телевізійні трансляції, VHS) стискають xvid, divx, h264, wmv). Результат зберігається у вигляді одного або декількох файлів-контейнерів (MPEG, RIFF, OGM, MKV). lбо наприклад, VHS касети конвертуються у DVD (наприклад DVD5 (диск 4,7 Гб) або DVD9 (диск 8,5 Гб) для нині поширених DVD-програвачів.

4. Закріплення вивченого матеріалу

Запитання

1. Як правильно знімати відеофільм?

2. Що називають стисненням відео?

3. Які програми ви знаєте для перегляду відеофайлів?

5. Підсумки уроку

Узагальнення поданого матеріалу6. Домашнє завдання

Повторити конспект, записаний у зошитіРоздатки

Тема заняття: «Проведення відеозапису. Перегляд відеофайлів. Методика стискання цифрової відеоінформації»

Мета: Ознайомити учнів з проведенням відеозапису, правилами перегляду відеофайлів та метолдикою стискання цифрової відеоінформації.

VLC-player - кроссплатформенний медіаплеєр, що розуміє майже всі сучасні мультимедійні формати (точний список є у Вікипедії і залежить від ОС). Також підтримує потокове аудіо і відео, які можна навіть зберегти на жорсткий диск. Уміє відтворювати недокачанні і биті файли, що по якихось причинах не відкриваються в інших програмах. Підтримує скіни а-ля Winamp.
Ticno Player - зручний інтерфейс і відмінний дизайн - це той мінімум, яким можна охарактеризувати Ticno Player. Програма просканує Ваш комп'ютер на наявність підтримуваних медіа-файлів, і створить зручний список всього того, що вона може відтворити. Це, а так само можливість створення необмеженої кількості альбомів, допоможе навести порядок серед медіа файлів на вашому комп'ютері.
Media Player Classic Home Cinema - гідна альтернатива незграбному Media Player Series 9 і його послідовникам. Творці MPC узяли за основу дизайн Windows Media Player 6.2 і перетворили його на повноцінний універсальний плеєр, що підтримує масу додаткових форматів (серед них - MOV, RealVideo, ROQ, FLI/FLC, OGG, потоки у форматі SHOUTcast, плюс Bink і Smacker аж до версії 6.4.7.5), а також він дозволяє дивитися DVD-фільми із звуком, записаним як в AC3, так і в DTS.
Light Alloy - дуже привабливий медіа-плеєр від російських розробників. На його користь свідчить практично все: велика кількість налаштувань, скромні системні вимоги і зручне управління. В разі відсутності якого-небудь кодека програма сама підкаже, де його узяти. Ідилію порушує дещо спартанський інтерфейс, від якого не рятують навіть скіни. Втім, цінність LA менше від цього не стає.
KMPlayer - мультимедійний комбайн з настільки неблизької Кореї. Здатний відтворити практично будь-який відомий на сьогодні аудио/видео-формат, для чого в комплект входять більшість кодеків. З KMplayer користувач може сміливо забути про необхідність встановлювати різні кодекпаки. Окрім своєї «всеїдності», програвач радує великою кількістю налаштувань.

.


Скачати 85.57 Kb.

  • Обладнання
  • 3. Вивчення нового матеріалу План
  • 1. Проведення відеозапису
  • Media Player Classic Home Cinema
  • 3. Методика стискання цифрової відеоінформації Стиснення відео
  • Конвертува́ння а́удіо-ві́део інформа́ції
  • 4. Закріплення вивченого матеріалу Запитання
  • 5. Підсумки уроку