Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаТворчість Лі Бо та Ду Фу вершина китайської лірики

Скачати 72.72 Kb.

Творчість Лі Бо та Ду Фу вершина китайської лірики
Скачати 72.72 Kb.
Сторінка 1/2
Дата конвертації 09.04.2017
Розмір 72.72 Kb.
  1   2

Тема:Творчість Лі Бо та Ду Фу – вершина китайської лірики.
Мета: поглибити знання учнів про культуру Середньовіччя в Китаї; ознайомити учнів із життям і творчістю китайських поетів Лі Бо та Ду Фу; вдосконалювати вміння аналізу поезій; виховувати повагу до культурних цінностей інших народів.
Обладнання: мультимедійна презентація Microsoft PowerPoint, китайські національні мелодії, портрети поетів, підручники.
Ці́нність - будь-яке матеріальне або ідеальне явище, яке має значення для людини чи суспільства, заради якого вона діє, витрачає сили, час, гроші, здоров'я тощо, заради якого вона живе. Вивченню людських цінностей присвячений розділ філософії аксіологія, який підрозділяється на етичну й естетичну аксіологію.
Творчість - діяльність людини, спрямована на створення якісно нових, невідомих раніше духовних або матеріальних цінностей (нові твори мистецтва, наукові відкриття, інженерно-технологічні, управлінські чи інші інновації тощо).
Націона́льність - приналежність особи до нації, держави або народу. Поняття «національність» може мати різноманітні значення: юридично-правове, політичне, етнологічне, культурологічне, повсякденно-побутове тощо.
Підру́чник (калька з пол. podręcznik) - книжка, у якій системно викладено інформацію з певної галузі знань і яку використовують в системі освіти на різних рівнях, а також для самостійного навчання. Різновид навчального видання.
Microsoft PowerPoint (повна назва - Microsoft Office PowerPoint) - це застосунок для створення та відтворення презентацій, що є частиною Microsoft Office, і доступний в редакціях для операційних систем Microsoft Windows і Mac OS.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування вмінь і навичок.
ХІД УРОКУ
Де ж зараз моя дорога,
Та, що до рідного дому веде?
Лі Бо
Тільки у далекій дорозі
Зрозумієш ти людські сподівання
Ду Фу
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Бесіда на повторення.
Який період у розвитку людства називають Середньовіччям?
Які хронологічні межі цього періоду?

Хто ввів в ужиток дане поняття?

Які види літератури були поширеними в епоху Середньовіччя?

Хронологія (від грец. χρόνος - час і λόγος - вчення) - як загальне поняття: послідовність історичних подій у часі; часослів'я, опис і вивчення того, як саме відбувалися певні події в часі (історично).
Середньовіччя Середньові́ччя - період європейської історії від 5 століття (падіння Римської імперії і Велике переселення народів) до епохи Відродження та Реформації, кінець 15 століття - початок 16 століття. За усталеною періодизацією раннє середньовіччя швидше відбулося у Західній Європі, аніж у Східній (близько 9-11 ст.).

Назвіть жанри, що були найбільш популярними у літературі цієї доби.


ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЕПІГРАФІВ УРОКУ
ІІІ.
Епіграф (грец. ἐπιγραφή - «напис») - цитата, влучний вислів, афоризм чи прислів'я, подані перед текстом літературного твору або перед його окремими розділами. Звертання письменника до епіграфа залежить від типу його художнього мислення, стилю та задуму твору.
Оголошення - це короткі текстові повідомлення, котрі містять різну за призначенням інформацію. Переважно оголошення містять інформацію приватного рекламного характеру. Це пропозиція певних товарів чи послуг приватними особами, або малими приватними підприємствами.
СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛ

1.
Матеріа́л - речовина, або суміш речовин, первинний предмет праці, який використовують для виготовлення виробу (основний матеріал), або які сприяють якимось діям. У останньому випадку уточнюють, що це допоміжний, чи витратний матеріал.
Слово вчителя.
(Звучить китайська мелодія)
Коли тільки-но зриваються перші ноти мелодії, ми відразу поринаємо у світ тієї країни, де ця музика була створена. Ви зрозуміли, що сьогодні вас буде зачаровувати загадковий світ Китаю. Хочу сьогодні кожному з вас подарувати один із символів Східної країни – лотос. Чому це символ? Я гадаю, що ви в процесі уроку дасте відповідь на це запитання, а я бажаю, щоб ви зібрали, як працьовиті бджілки, цілющий нектар – знання, та поповнили свою духовну скарбничку дорогоцінними перлинами з пелюстків квітки.
Питання - форма думки, виражена в мові пропозицією, яку виголошують або пишуть, коли хочуть що-небудь запитати, тобто отримати інформацію, що цікавить. В українській мові, якщо питання виголошують, то використовують питальну інтонацію, а якщо пишуть, то в кінці ставлять знак питання і використовують питальні частки: чи, не… чи, що, як, чи що, то хіба, невже, що якщо, а, так, правда, чи не так, так, але ж, чи не так, вірно; питальні займенникові слова: хто, що, який, який, чий, який, скільки, як, де, куди, звідки, коли, чому, навіщо, наскільки. За допомогою цих засобів будь-яка непитальна пропозиція може стати питанням або перезапитом. Задаючи питання зазвичай чекаємо відповіді. Виняток становить лише риторичне питання, на яке відповідь не потрібна.
Пелюстка (лат. pétalum від дав.-гр. πέταλον - листок, квітка) - внутрішній листок оцвітини у квітці покритонасінних рослин. Сукупність пелюсток квітки називають віночком (лат. corolla). Пелюстки розташовуються усередині чашечки.
Пе́рли - тверде округле утворення арагоніту біогенного походження, яке виникає всередині мушлі (черепашки) деяких двостулкових молюсків унаслідок подразнення їх мантії якою-небудь сторонньою речовиною (наприклад, піщинкою).
 
(учитель кожному на парту кладе чарівну квітку)
І в кінці уроку ми спробуємо поповнити, збагатити вулик знань зібраним нектаром в процесі уроку.
Діти, а зараз я вам пропоную подорож до Китаю. 
(перегляд презентації)

2.Словесне повідомлення про Китай.
Китай — велика країна, розташована на південному сході Азії. Високі гори Тибету, пустеля Гобі й води Тихого океану начебто охороняють цю державу від усього світу, зберігаючи її самобутність.(Учитель показує країну на карті або глобусі)
Китай — держава з дуже давньою історією, що сягає глибини віків. Ця країна дотепер залишається загадковою для європейців. Вона й нині дивує світ глибокими філософськими вченнями, неповторною культурою, таємницями тибетської медицини. Саме з Китаю до нас прийшли компас, папір, туш, лак, шовк, порцеляна, без яких важко уявити сьогоднішнє життя.(Учитель демонструє фото винаходів)
Китай — країна давньої писемності, яка виникла тут у II тис. до н. е. Китайська мова тональна, або музикальна.
Винахід (англ. invention, нім. Erfindung f) - технічне рішення, що є новим, корисним у господарській діяльності і може бути практично застосоване. Визнаний офіційними експертами винахід може отримати правову охорону від держави і стати об'єктом промислової власності, що засвідчується особливим правоохоронним документом, який має назву патент.
Тибе́тці (самоназва пьоба) - сино-тибетський народ у Центральній Азії, корінне населення географічної та історичної області Тибет; одна з 56 офіційно визнаних національних меншин Китаю.
Євро́па (іноді Евро́па) - частина світу в Північній півкулі.
Філософ - любомудр, шукач істини, мислитель. У вузькому сенсі це спеціаліст з філософії, що займається філософією, розробляє питання світогляду й методології.
Музика Му́зика (від грец. μουσική - мистецтво муз) - мистецтво організації музичних звуків, передусім у часовій (ритмічній), звуковисотній і тембровій шкалі. Музичним може бути практично будь-який звук з певними акустичними характеристиками, які відповідають естетиці тої чи іншої епохи, та може бути відтвореним при виконанні музики.
Кита́йська мо́ва (汉语/漢語, піньїнь: Hànyǔ, ханьюй; 华语/華語, піньїнь: Huáyǔ; хуаюй; 中文, піньїнь: Zhōngwén, чжунвень) - мова народу хань. Належить до сино-тибетської мовної сім'ї. Офіційна мова Китайської Народної Республіки, Китайської Республіки (також відомої як Тайвань), Сінгапуру, одна з шести офіційних і робочих мов ООН.
Кожне слово містить лише один склад, а значення його залежить від того, як його вимовляють. В усному мовленні це передається різною тональністю, а в писемній — різними ієрогліфами (знаками-малюнками).(Учитель показує зразки ієрогліфів)
3.Вікторина.
Зараз ми проведемо вікторину. Питання будуть стосуватися історії та культури Китаю. І не забувайте про правило «піднятої руки»
1.Повна назва шляху, який поєднував Китай із центральною та Південною Азією та йшов аж до Риму. (Великий Шовковий шлях)
2.
Пі́вдень також: південна точка - сторона світу та одна з головних точок горизонту, точка де перетинаються математичний горизонт з небесним меридіаном, найближча до Південного полюсу Землі (прот. північ).
Вели́кий шовко́вий шлях (кит. традиц.: 絲綢之路; піньїнь: Sīchóu zhī lù; монг. Tôrgan Jam) - це найвідоміший торговельний маршрут старожитності, що виникнув у перші сторіччя нашої ери. Ним товари з Китаю потрапляли до Східної та Західної Європи, Близького Сходу, Північної Африки.
Назва споруди, що захищала Китай з півночі від нападу кочівників(Велика Китайська стіна)
3.Улюблена страва китайців. (Рис)
4.Улюблена квітка китайців. (Лотос)

5.З якою метою в Китаї використовували писемність у II ст.

Кочівники́, кочовики або номади (через фр. nomade з грец. νομάδες від νέμω «пасу, випасаю (худобу)») - окремі люди, спільноти або цілі племена і народи, що з економічних, традиційно-культурних або інших причин не мають постійного нерухомого житла і переміщуються з одного місця на інше.
Письмо Письмо́ - знакова система фіксації мови на площині за допомогою умовних ідеографічних елементів двох вимірів для передачі інформації на відстані й закріплення її в часі. Найперші спроби письмової фіксації думок і повідомлень виникли ще в первіснообщинному суспільстві (кінець кам'яної доби).
до н. е.? (З культовою метою, для ворожіння)

6.

Ворожі́ння, ворожба́ - прийоми чи обряди, що наявні в культурах багатьох народів і начебто дозволяють дізнатися майбутнє, пізнати непізнавані людським розумом сторони дійсності тощо.
Які винаходи були зроблені в Китаї? (Папір, компас, шовк, порцеляна, туш, лак)

7.З якого дерева китайці виготовили папір? (З кори шовковиці)

8.

Шовко́виця, тутове дерево, морва (Morus) - рід рослин родини шовковицевих; дерева або кущі. Відомо понад 10 видів, поширених у помірній та субтропічній зонах, у дикому стані і в культурі. В Україні найбільше значення мають Шовковиця чорна і Шовковиця біла.
Які комахи підказали китайцям спосіб виготовлення паперу? (Оси та шершні)

  1   2


Скачати 72.72 Kb.

2021