Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінка



Твоя інформаційна безпека в мережі Інтернет

Скачати 73.57 Kb.

Твоя інформаційна безпека в мережі Інтернет




Скачати 73.57 Kb.
Дата конвертації25.03.2017
Розмір73.57 Kb.
ТипУрок

Комунальний заклад «Харківський-навчально-виховний комплекс №1»

Харківської обласної ради



Урок за темою

«Твоя інформаційна безпека в мережі Інтернет»

(для учнів 5-8 класів)

Розробила

вчитель інформатики:

Мартиненко М.О.



Тема: Твоя інформаційна безпека в мережі Інтернет.
Інформаці́йна безпе́ка - це стан захищеності систем обробки і зберігання даних, при якому забезпечено конфіденційність, доступність і цілісність інформації, або комплекс заходів, спрямованих на забезпечення захищеності інформації від несанкціонованого доступу, використання, оприлюднення, руйнування, внесення змін, ознайомлення, перевірки, запису чи знищення (у цьому значенні частіше використовують термін «захист інформації»).
Інтерне́т (від англ. Internet), міжмере́жжя - всесвітня система взаємосполучених комп'ютерних мереж, що базуються на комплекті Інтернет-протоколів. Інтернет також називають мережею мереж. Інтернет складається з мільйонів локальних і глобальних приватних, публічних, академічних, ділових і урядових мереж, пов'язаних між собою з використанням різноманітних дротових, оптичних і бездротових технологій.


Мета: 

  • Розглянути можливості використання Інтернету, як мережі мереж; познайомити учнів з можливими загрозами, що чекають учнів в мережі та дати поради щодо захисту і етикету в Інтернеті.

  • Розвивати логічне мислення учнів.
    Міркування - зіставлення думок, пов’язання їх задля відповідних висновків, логічне мислення. Можна розглядати міркування як аналіз і синтез даних, та їхню оцінку. Хоча знання фактів і є точкою відліку у вивченні суспільних наук, людина також повинна мати здатність до логічного мислення-міркування, адже саме міркування наповнює факти, проблеми і поняття змістом: міркуючи над засвоєним знанням, людина приходить до повнішого розуміння предмета. Міркування є також предметом логіки, яка вказує нам правила, закони або норми, яким повинне підкорятися наше мислення для того, щоб бути істинним.


  • Виховувати інформаційну культуру учнів.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: презентація до уроку «Твоя інформаційна безпека в мережі Інтернет», стікери, клубок ниток, квітка з відривними різнокольоровими пелюстками, зображення конвертів, фільм про правила безпеки в Інтернеті.

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Організація роботи групи:

  1. Привітання

  2. Перевірка присутніх

  3. Підготовка учнів до уроку




  1. Мотивація навчальної діяльності

Розповідь вчителя

Вивчаючи дану тему ми з’ясуємо які небезпеки приховані в Інтернеті, як захистити себе в мережі

Коли ми потрапляємо до Всесвітньої мережі, ми наче виходимо з дому на вулицю, та нас оточують люди: хороші та погані, добрі та злі, розумні та не дуже. Ми свідомо здійснюємо пошук потрібної нам інформації. Інтернет є дуже широким джерелом інформації, іншими словами, інформаційним простором, у якому, як і в реальному житті, є хороші та погані сторони.

Дуже часто ми чуємо «– Дотримуйся правил дорожнього руху», «–Дотримуйся правил поводження з газом, пожежної безпеки», і ми спокійно реагуємо на це і виконуємо, бо знаємо, що це життєво необхідно. На заводі, чи на фабриці, і взагалі на будь-якому підприємстві, дорослі знають і дотримуються правил, щоб працювати безпечно, щоб ніщо не загрожувало не тільки їх життю, але і моральній та духовній рівновазі.

Так і ми працюючи в Інтернет, ми повинні з’ясувати, а які тут існують правила, і що нам потрібно знати і чого дотримуватися, щоб залишитися здоровою людиною з усіх боків.

Саме тому тема нашого уроку присвячена безпечній роботі в Інтернеті.




  1. Актуалізація опорних знань

Вправа 1. Доповніть речення « Інтернет – це…»

Мета:  виявити знання дітей про всесвітню павутину Інтернет.
Всесві́тня мережа (англ. World Wide Web, скорочено: WWW; також: всемережжя, веб або тене́та) - найбільше всесвітнє багатомовне сховище інформації в електронному вигляді: десятки мільйонів пов'язаних між собою документів, що розташовані на комп'ютерах, розміщених на всій земній кулі.
За допомогою гри підвести дітей до теми уроку.

Хід проведення

Учасники стоять у колі, та перекидають один одному клубок ниток. Коли клубок ниток потрапляє до учасника, йому потрібно доповнити речення « Інтернет – це …». Наприклад: «Інтернет – це павутина» .



Обговорення: На що схожий отриманий між нами малюнок?

 

Вправа 2. Знайомство «Мене звати»



Мета: знайомство учасників, налаштування на позитивну взаємодію у групі, виявлення рівня активності у користуванні Інтернет-ресурсами.

Хід проведення

  1. Учасникам пропонується написати своє ім’я (нік яким вони користуються у мережі Інтернет у соціальних мережах, блогах, твітері, чатах і т.д.), на аркуші. Всі листки з іменами кладуть у кошик та перемішують. Достають по черзі і пробують відгадати, кому воно належить.

Обговорення:

Чи в багатьох відрізняється справжнє ім'я від імені, яким ви користуєтесь в мережі? Чи пов’язані між собою ці два імені? Як?



  1. Дітям пропонується по черзі переглянути картки.

Обговорення:

Чому користувачі вигадують собі імена для взаємодії в Інтернеті? Від чого вони себе убезпечують? А на які ризики можуть наразитися?




Вправа3. « Що ми робимо в Інтернеті?», «Що нас цікавить в Інтернеті?»



Мета: перелічити діяльність учнів в мережі Інтернет, виявити найбільш популярну.

Хід проведення

Методом «мозкового штурму» учасники створюють перелік діяльності, яку вони здійснюють перебуваючи он-лайн в Інтернеті та обирають найбільш популярну, якій вони присвячують найбільшу кількість часу. Кожна відповідь записується на дошці.



Обговорення:

Чим вас приваблює ця діяльність? Як ставляться ваші батьки до вашої діяльності в Інтернеті?

Обговорення слайдів презентації. Підведення до загроз які зустрічають дітей в мережі.



  1. Засвоєння нового матеріалу

Загрози Інтернету:

  • Спам - масова розсилка кореспонденції рекламного чи іншого характеру людям, які не висловили бажання її одержувати. Призводить до  виведення поштової системи з ладу, та  поширення  комп'ютерні віруси.

  • Комп'ютерний вірус - комп'ютерна програма, яка має здатність до прихованого саморозмноження.  Одночасно зі створенням власних копій віруси можуть завдавати шкоди: знищувати, пошкоджувати, викрадати дані, знижувати або й зовсім унеможливлювати подальшу працездатність операційної системи комп'ютера. 

  • Шахрайство - заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою.

  • Онлайн-насилля - це застосування психологічного тиску за допомогою погроз, свідомо спрямованих на слабких або тих, хто не може чинити опір.

  • Отримання особистої інформації для злочинного використання - Викрадення, привласнення, вимагання документів, штампів, печаток, заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем або їх пошкодження

  • Дорослі ” сайти – порнографія







Інформаційне повідомлення «Доступ до небажаного контенту»

Під небажаним контентом ми розуміємо матеріали непридатного для дітей та протизаконного змісту- порнографічні, так, що пропанують наркотики, психотропні речовини й алкоголь, тероризм і екстремізм, ксенофобію, сектантство, національну, класову, соціальну нетерпимість, азартні ігри, інтернет-шахрайство, та матеріали, що містять образи, наклепи і неналежну рекламу.

Психотро́пна речовина́ (або психоакти́вна речовина́) - лікарський препарат, який діє на протікання психічних процесів у центральній нервовій системі людини, і таким чином може впливати на її свідомість, настрій тощо.
Аза́ртні і́гри - рід ігор, в яких виграш і програш залежать головним чином від випадку, удачі і набагато менше - від уміння гравця. Зазвичай, в азартні ігри грають на гроші, тобто винагородою за виграш є матеріальне надбання, тоді як програш карається матеріальною втратою.

Небезпека перегляду ресурсів з «Дорослим» контентом полягає в тому, що по-перше, дитина ще емоційно не готова до сприйняття відвертих матеріалів, що стосуються статевих відносин, та можуть завдати формуванню нормальної сексуальної та громадської поведінки, справити негативний вплив на.

Секс (лат. sexus - стать, статеві відносини) - категорія близьких людських відносин, що спрямована на задоволення статевого потягу (у вузькому сенсі коїтус), зумовлена інстинктом розмноження і є однією з основних фізіологічних потреб організму людини, яка приносить велику користь для здоров'я.


Перегляд відео про правила безпеки в Інтернеті.

https://www.youtube.com/watch?v=3Ap1rKr0RCE&list=PL_otwPE6c8DbI2d9HVwIH7-448XG2YsYw

Правила Інтернет-безпеки і Інтернет-етики для дітей і підлітків


Мої правила безпечної поведінки в Інтернеті.



Якщо я дізнаюся про інформацію, яка змушує мене почуватися некомфортно, я одразу розповім про це батькам або вчителю



Мої батьки знають, з ким я спілкуюся в Інтернеті.



Я ніколи не погоджуся зустрітися з тим, з ким я познайомився в Інтернеті, без згоди батьків. Якщо в мене призначена зустріч, то це буде людне місце, і я запрошу із собою когось із батьків.



Я ніколи не надішлю своє фото людині, з якою я познайомився в Інтернеті, не порадившись із батьками.



Я не буду відповідати на листи чи прохання, якщо вони спричиняють почуття дискомфорту чи сорому.



Я і мої батьки встановили правила роботи в Інтернеті: час моєї роботи в Інтернеті, сайти відвідування Інтернету.



Я не надаю ніякої особистої інформації (ім’я, вік, адреса, номер школи, місце роботи батьків) без дозволу батьків.





  1. Підсумки уроку.

Тільки в процесі інтелектуального та культурного розвитку людина може оцінити всі переваги Глобальної мережі. Для цього у неї є всі можливості. Адже, хто володіє інформацією, той володіє світом. Тільки не треба забувати, що інформацію можна легко пошкодити та знищити, тому безпека роботи в Інтернеті є основоположною на початку роботи у Всесвітній павутині

На дошці у нас розміщена Поштова скринька «Знань».

Пошто́ва скри́нька - скринька із засобами для запобігання несанкціонованому доступу, яка встановлюється у відведених місцях і призначена для збирання від відправників простих листів і поштових карток;
Кожному з вас ми даємо конвертики. Давайте підсумуємо те що ми дізналися за сьогодні. Та напишемо це на листі, та всі наші знання кинимо у поштову скриньку «Знань».




Домашнє завдання.

  1. вивчити правила

  2. творче завдання: Створити малюнок на тему «Твоя інформаційна безпека в мережі Інтернет» (для учнів 5-8 класів)





Скачати 73.57 Kb.