Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаУправління культури облдержадміністрації

Управління культури облдержадміністрації
Сторінка1/5
Дата конвертації25.03.2017
Розмір0.52 Mb.
  1   2   3   4   5


й

УПРАВЛІННЯ КУЛЬТУРИ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

УПРАВЛІННЯ У СПРАВАХ СІМ’Ї ТА МОЛОДІ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ЮНАЦТВА ІМ. О. М. БОЙЧЕНКА

ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ ПИСЬМЕННИКІВ

УКРАЇНИ


Збірка творів переможців

обласного літературно-краєзнавчого конкурсу

„Мій рідний край-моя земля”


Кіровоград

2004

ББК 84.4УКР6


До збірки „Зоря світанкова” увійшли поетичні твори та публіцистика читачів бібліотек з регіонів – переможців обласного літературно-краєзнавчого конкурсу „Мій рідний край – моя земля”, присвяченого 65-річчю створення Кіровоградської області та 250-річчя заснування м.

Кіровогра́дська о́бласть - область в центральній частині України. Утворена 10 січня 1939 року Указом Президії Верховної Ради СРСР. Обласний центр - Кропивницький.
Кіровограда.

Твори подано за алфавітом авторів.

Видання розраховане на юних читачів, працівників бібліотек, усіх шанувальників рідного краю.


Упорядники: В.Бондар, Л. Настояща

Редактор: В. Бондар

Комп’ютерна верстка: А. Шерешкова, Р. Сидоренко

Комп’ютерний дизайн Р.Сидоренко
Відповідальна за випуск: Л. Савенко

© Обласна бібліотека для юнацтва ім. О. М. Бойченка,2004


Не такі вже й дитячі рядки!
Дитина береться за перо… ЇЇ вабить краса слова, вона просто прагне занотувати все буденне, що бачить щодень, що її оточує. Але раптом! Раптом у цьому буденному вона помічає таке, чого раніше не помічала. Раптом ця, колись сіра буденність починає вигравати для неї барвами, вибухати тисячами протуберанців сонця... І – з душі полились рядки, котрими ця Дитина виказала своє ставлення до навколишнього світу, до квітки, до неба, до думки...
Світ - назва планети Земля з людської точки зору, як місце заселене людськими істотами. Термін часто вживається для означення суми людського досвіду та історії, людського стану взагалі. На земній кулі проживає понад 7 мільярдів людей.

І враз маленький рядочок стає отим джерельцем, з котрого витікає струмочок, який може колись і добереться до великої ріки на ім’я ПОЕЗІЯ.

Саме так я хотів би розпочати своє вступне слово до матеріалів обласного літературно-краэзнавчого конкурсу “Мій рідний край – моя земля”, присвяченого 65-річчю створенню Кіровоградської області та 250-річчя заснування м. Кіровограда.

Чи не парадоксально, що серед фіналістів конкурсу лише два представника сильної статті? Сергій Озерний з м. Знам’янки та Юрій Громко з Нечаївки Компаніївського району.

Компані́ївський райо́н - район в Кіровоградської області. Районний центр: Компаніївка. Адміністративний центр - смт Компаніївка. Населення становить 15 738 осіб (на 1 грудня 2011 року). Утворено район у 1965 році.

Що це - боязнь мужчин, змагатись у такій делікатній душевній сфері, чи елементарне ігнорування поетичного храму. Вибачте, але не повірю, що мужчин не хвилює, не бентежить Прекрасне. Не вірю, бо сам почав писати ще в шкільному віці, і знаю, що в нашому поколінні, у такому віці кожен хлопець бачив себе Пушкіним, Єсеніним, Тичиною, Сосюрою, Малишком, а дехто прагнув творити, як вони. Пригадуюті роки, коли вперше зазвучала „Пісня про рушник” Андрія Малишка та Платона Майбороди у виконанні нашого земляка Олександра Таранця.

Плато́н Іларіо́нович Ма́йборода (1 грудня 1918, Пелехівщина - 8 липня 1989, Київ) - український композитор, народний артист УРСР (з 1968 року), лауреат Державної премії УРСР імені Т. Шевченка (1962), народний артист СРСР (з 1979 року).
Андрі́й Самі́йлович Мали́шко (1 (14) листопада 1912(19121114), Обухів, Київська губернія, Російська імперія - 17 лютого 1970, Київ, Українська РСР) - український поет, перекладач, літературний критик. Батько Валентини Малишко.
Цей сильний подразник таранцевого голосу змушував братись нас за перо: ми писали вірші про матерів, писали віршовані рядки нашим доморощеним дамам серця. Пам’ятаю себе чотирнадцятирічним учнем другої фельдшерської групи Кіровоградського медучилища. Тож мої друзі (а я завжди ходив з томиком щойно реабілітованого в літературі Сергія Єсеніна) придумали мені титул „Покірний Вам Сергій, та не Єсенін”.
Сергі́й Олекса́ндрович Єсе́нін (рос. Серге́й Алекса́ндрович Есе́нин) - нар. 21 вересня (3 жовтня) 1895(18951003), Костянтинове, Рязанської області - пом. 28 грудня 1925, Ленінград) - російський поет.
До чого я веду? Просто хочу підтримати хлопців: не бійтесь братися за перо, не бійтесь, що на якомусь етапі вас назвуть віршомазами. Бо по-справжньому навчитись писати великий труд: перекинувши сотні тон словесної руди, як казав поет, заради кількох грамів справжньої Поезії чи Прози.

Спробую сказати про всіх одразу: доробок вельми цікавий, молоді люди по справжньому люблять свій край, люблять Слово. Кожен досить переконливо розповів про свої рідні краї. Це стосується і Юлії Баранової (м. Помічна), Лілії Раінчік (с.Новоандріївка Новгородківського району) і Марії Соколової з м.

Новгоро́дківський райо́н - адміністративно-територіальна одиниця у складі Кіровоградської області України. Площа - 997 км². Адміністративний центр - смт Новгородка. Населення становить 16 060 осіб (на 1 грудня 2011 року).
 Кіровограда та Валерії Банах з м. Знам’янки, і вже згаданих Юрія Громка та Сергія Озеряного. Вони подали твори в номінації „Публіцистика”. Прочитавши їхні роботи, відчув: ці діти стануть справжніми людьми, бо по справжньому люблять свій край. Не знаю ким стануть ці діти – учителями, журналістами, краєзнавцями. У кожного своя дорога. А в тім, напевно, справжніми людьми, бо не може стати поганою та Людина, яка щиро й талановито описує свою милу батьківщину, той неповторний світ, який ні з чим не зрівняти.


Окремо хочу зупинитись на номінації „Поезія”. Нехай авторам ще бракує вправності, вони ще не особливо задумуються над технікою віршувань (ямб, хорей, амфібрахій)... Все це наживне, все це прийде з роками. Приходить з роками і філігранність. Звичайно, якщо тобі дано творити. Але не треба нехтувати правилом творчості від Плінія молодшого: „Ні дня без рядка”. Адже талант, як казав Альберт Ейнштейн – це 99 відсотків поту і один відсоток здібностей.
Гай Плі́ній Цеці́лій Се́кунд (лат. Gaius Plinius Caecilius Secundus; 62 - близько 114) - давньоримський політичний діяч, письменник, адвокат. Племінник і усиновлений Плінія Старшого. Коли Пліній Старший загинув під час виверження вулкана Везувій в 79 році, Гай Цецилій як спадкоємець змінив своє ім'я на Гай Пліній Цецилій Секунд.
Альбе́рт Ейнште́йн (також Айнштайн, нім. Albert Einstein [ˈalbɐrt ˈaɪnʃtaɪn], англ. ['ælbət ˈʌɪnstʌɪn], 1879, Ульм, Німеччина - 1955, Принстон, США) - один з найвизначніших фізиків XX століття. Лауреат Нобелівської премії 1921 року.

Не можу без хвилювання читати нехай дещо плакатні рядки Марини Семенюк з Олександрійського району, в які вона вклала душевне тепло, дитячу безпосередність: маю на увазі вірш про українську пісню:

„Українська пісня чиста і

дзвінка


Скільки в ній

прекрасного,

Скільки в ній тепла”...

Авторка права: доки жива пісня, доти живі ми. А далі проситься в римовані рядки образність, той аромат, без якого й поезії не буває

„І я пірнаю в літо з головою

Купаюся в ромашках досхочу

Вмиваюся ранковою росою

Й пташиною у небо полечу...”

Поетичним серцем бачить себе „з колінами збитими” у рідному селі Антоніна Нетребенко з Ганнинського Кіровоградського району.

Кіровогра́дський райо́н - адміністративно-територіальна одиниця Кіровоградської області. Адміністративний центр - місто Кропивницький, хоча сам Кропивницький як місто обласного значення до району не входить.

А ще мені хочеться відзначити петрівчанку Євгенію Шрам. Попри певні огріхи у її творчості відчувається цілісна картина, проглядається любов до рідного села. І тоді заплющуєш очі на відсутність чи банальність рими, навіть на натуралістичність необачну. Бере в полон щирість і безпосередність, аж до назви.

„З серця вириваються слова”

„Як я люблю тебе, моє село”

Ці рядки чіпають за живе. Їх відчути по-справжньому зможе тільки людина, яка народилася у селі. Я об’їздив півсвіту, служив у стратегічній авіації (якось нарахував, що за своє життя наїздив стільки кілометрів, яких би стачило б, аби двічі обігнути земну кулю по екватору), та немає для мене кращого села, ніж мій рідний Кам’яний Брід в Ульяновському районі.

Благовіщенський райо́н (з 1921 р. по 2016 р. - Ульянівський район) - адміністративно-територіальна одиниця у складі Кіровоградської області України. Площа - 701 км² (2,85 % від площі області). Адміністративний центр - місто Благовіщенське.
Стратегічна авіація - різновид військової авіації у ВПС деяких держав (США, Росії, Великої Британії, Франції, Китаю тощо); складова частина стратегічних сил. Стратегічна авіація призначена для нанесення ударів по об'єктах стратегічного тилу противника, знищення найважливіших об'єктів на ТВД, стратегічного перекидання військ та сил, а також ведення стратегічної розвідки.
Немає для мене людей кращих за моїх земляків. Саме тому (одну і з своїх збірок) я назвав просто - „Кам’яний Брід”, ніби підкресливши отой зв’язок між чотирнадцятилітнім хлопчаком, котрий сорок з лишнім літ покинув рідний поріг і мною сьогоднішнім вже геть сивим чоловіком.

Окремо хотів би зупинитись на творчості Олени Бабенко з Добровеличківки. В поетичному плані вона найбільш підготовлена. Її твори публікуються в районній газеті. З Оленою Бабенко може посперечатись Людмила Онищенко.

Звідки родом поети? Важко відповісти на це? А я скажу – з дитинства. Ось з’явилась у маленькому райцентрі Вільшанки Інна Немирована. З дитинства, нині вона на мою думку, є справжньою перлиною нашої юної поезії. Так, на поета ніде не вчать. Поезія – це смак душі, це своєрідний діагноз, який можна лікувати лише гарним і щирим словом. Щасти Вам, юні!

Сергій Колесніков, поет, член Національної Спілки Письменників

Україна м. Кіровоград
Бабенко Олена, учениця Добровеличківського ЗНЗ №1 І-ІІІ ст.


  1   2   3   4   5  • Не такі вже й дитячі рядки!
  • Андрія Малишка та Платона Майбороди
  • Новгородківського району
  • Плінія молодшого