Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаУрок 1 Тема: Північна Америка. Загальні

Скачати 200.25 Kb.

Урок 1 Тема: Північна Америка. Загальні
Скачати 200.25 Kb.
Дата конвертації28.05.2017
Розмір200.25 Kb.
ТипУрок

Урок 1

Тема: Північна Америка. Загальні відомості. Своєрідність природи материка, пов’язана з його географічним положенням.
Географічні координати - величини, які визначають положення певної точки на місцевості (на плані чи на карті) відносно прийнятої системи координат. Система координат встановлює початкові (вихідні) точки поверхні або лінії відліку потрібних величин - початку відліку координат та одиниці їх обчислення.
Історія відкриття та освоєння Північної Америки.

Мета: сприяти розумінню учнями особливостей фізико-географічного положення, берегової лінії материка, засвоєнню знань про історію відкриття та освоєння материка;
Береговá лíнія (або ще бережина, бережиця) - межа між суходолом та поверхнею будь-якої водойми (моря, озера, водосховища тощо). Берегова лінія невпинно змінюється внаслідок припливів та відпливів, абразії, евстатичних (постійних) коливань рівня Світового океану та тектонічних рухів.
розвивати мислення учнів, вміння виділяти причинно-наслідкові зв’язки, порівнювати, аналізувати, удосконалювати вміння працювати з картою, додатковою літературою, визначати географічні координати; виховувати інтерес до пізнання нового, комунікативні навички, культуру спілкування.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: стінні фізична карта світу та фізична карта Північної Америки, підручники та атласи для 7-го класу, домашні квіти або сільськогосподарські культури з різних материків, фотографії географічних об’єктів в електронному або друкованому вигляді, проектор (телевізор), додаткова друкована інформація, друкований текст з помилками, друковані діаграми Вена.

Географічна номенклатура: миси: Мерчісон, Мар’ято, Принца Уельського, Сент-Чарльз; затоки: Гудзонова, Мексиканська, Аляска; острови: Гренландія, Ньюфаундленд, Великі Антильські (Куба, Гаїті, Ямайка), Малі Антильські, Канадський Арктичний Архіпелаг;
Сільськогосподарські культури - культурні рослини, що вирощуються з метою забезпечення людства продуктами харчування, виробництва сировини для окремих галузей промисловості і кормів для сільськогосподарських тварин.
Канадський Арктичний Архіпелаг (англ. Canadian Arctic Archipelago, фр. Archipel Arctique Canadien), або Арктичний архіпелаг - архіпелаг на півночі Північної Америки, належить Канаді. Один з найбільших архіпелагів у світі, має площу більше 1,4 млн км², і налічує 36 563 острови, які складають більшість території Північної Канади - більше островів - у території Нунавут і декілька - у Північно-західних територіях.
півострови: Лабрадор, Флорида, Каліфорнія, Аляска, Юкатан.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

Підготовка учнів до роботи на уроці в цілому та на кожному окремому етапі.

Перевірити готовність учнів до уроку (наявність атласів, підручників, роздавального матеріалу (друкована інформація про півострови, острови, затоки, течії, діаграма Вена, текст з помилками), лінійок, олівців, ручок тощо.

Методи навчання: словесні.

Форма реалізації методів: бесіда.

Форма організації діяльності: фронтальна.ІІ. Повідомлення теми, мети та задач уроку.

1. У ході гри «Знайди пару».

Учням пропонують пригадати материки, які вони вже вивчили. Для цього необхідно знайти логічні пари: рослина – материк. Остання культура походить з материка, вивчення якого розпочинається на сьогоднішньому уроці. Додатки А і Б – для вчителя, учням краще показати живі рослини. Нижче наведені можливі варіанти.Варіант 1. Звідки вони прийшли на підвіконня?

Фінікова пальма (або узамбарська фіалка, алое, драцена, сансив’єрія (сансив’єра, тещин язик, зозулин хвіст тошо) - Африка (додаток А).

Кордиліна, колеус – Австралія (додаток Б).

Зігокактус Шлюмбергера, диффенбахія - Південна Америка (додаток Б).

Мох, лишайник – Антарктида (додаток Б).

Традескнція, юка - Північна Америка (додаток Б).Варіант 2. Звідки вони прийшли до столу?

Кава (для більшої наочності можна взяти у зернах), фініки – Африка.

Ананас, арахіс, кукурудза, картопля - Південна Америка.

Материки, які не дали людству жодної культурної рослини – Австралія, Антарктида.

Культурні рослини - рослини, вирощувані людством для отримання харчових продуктів, кормів в сільському господарстві, ліків, промислової та іншої сировини, інших цілей в задоволенні потреб людини. Історія культурних рослин простежується з першого вибору рослин, який відбувся в аграрній революції неоліту до перших записів іменування рослин, зроблених римлянами.

Какао, соняшник, томати - Північна Америка.
2. У ході пояснення вчителя:

Сьогодні розпочинаємо ознайомлення з материком Північна Америка. На вивчення теми відводиться 7 уроків, останній урок – узагальнення. Під час теми на 4 уроці – практична робота 10 «Складання комплексної характеристики однієї з річок материка (за типовим планом).

Тема уроку: Північна Америка. Загальні відомості. Своєрідність природи материка, пов’язана з його географічним положенням. Історія відкриття та освоєння Північної Америки.

Мета уроку: дати характеристику фізико-географічного положення Північної Америки, ознайомитися з історією відкриття материка.

Завдання:

1. Пригадати загальні відомості про Північну Америку.

2. Дати характеристику ФГП.

3. Визначити як ФГП впливає на природу материка.

4. Описати особливості берегової лінії материка.

5. Порівняти ФГП Північної та Південної Америки.

Географі́чне поло́ження - геопросторове відношення певного об'єкта до зовнішнього середовища, елементи якого мають або можуть мати на нього істотний вплив.
Півде́нна Аме́рика (ісп. América del Sur, Sudamérica, Suramérica, порт. América do Sul, англ. South America, нід. Zuid-Amerika, фр. Amérique du Sud, гуар. Ñembyamérika, кеч. Urin Awya Yala, Urin Amerika) - материк, розташований в Західній, Південній і частково в Північній півкулях планети Земля.

6. Пригадати історію відкриття Північної Америки, детальніше ознайомитись з історією освоєння материка.
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

1. У ході розповіді вчителя.

Північна Америка – материк колишніх колоній, проте зараз лише США виробляють 25 % промислової продукції світу, займають 4 місце у світі за площею.

Промисло́вість - технічно найдосконаліша галузь матеріального виробництва, основа індустріалізації економіки, яка має вирішальний вплив на розвиток продуктивних сил; сукупність підприємств з виробництва електроенергії, знарядь праці для галузей економіки, видобутку сировини, палива, заготівлі лісу, переробки продукції, випущеної промисловістю або виробленої сільським господарством, видобуток і переробка сировини, виробництво товарів і послуг.
Північ материка займає Канада, високорозвинута країна, друга за площею у світі. Ці країни мають значний вплив на економіку та політику світу. Але не лише країни материка мають визначні розміри. У Північній Америці знаходиться найбільший каньйон світу - Колорадо, найбільша карстова печера - Флінт-Мамонтова, частіше за все трапляються торнадо та смерчі, біля берегів розташований Бермудський трикутник.
Пече́ра - природна підземна порожнина, що з'єднується з поверхнею землі одним або декількома отворами. Печери можуть бути заповнені повітрям або іншим газом (здебільшого, радоном або метаном), водою, частково твердими відкладами.
Мабуть, усі чули й про відомий календар майя.
Календар Майя - загальна назва системи календарів та таблиць, які використовувалися цивілізацією майя, однією з цивілізацій доколумбівської Месоамерики, і продовжує використовуватися деякими представниками сучасного народу Майя у гірських районах Гватемали.
Під час вивчення теми ми поговоримо про всі ці та інші дива Північної Америки.

Розповідь вчителя ілюструється фотографіями на екрані (можна використати друковані фото, телевізор).
IV. Сприйняття та первинне усвідомлення нового матеріалу.

1. У ході фронтальної бесіди за питаннями.

- Пригадайте площу Північної Америки.

- Яке місце за площею Північна Америка займає серед інших материків?
Перше завдання зараз виконали. Переходимо до 2-го.
- Пригадайте план характеристики фізико-географічного положення материка.

1. Положення материка відносно екватора, тропіків, полярних кіл, нульового меридіану.

2. Координати крайніх точок материка, протяжність материка з півночі на південь, заходу на схід у кілометрах та градусах.

3. Кліматичні пояси, у яких розташований материк.

Клімати́чні пояси́ - великі смуги земної поверхні, які виділяють за кліматичними умовами і які мають характер широтних поясів (виділяють за особливостями режиму температури і опадів).

4. Моря та океани, які омивають материк.

5. Положення материка відносно інших материків.


2. Прийом «Географічна лабораторія». У ході роботи у парах з картами атласу, текстом підручника. Учні наносять названі об’єкти на контурні карти.

Кожна пара отримує завдання, показує об’єкти на карті, записує розрахунки на дошці (якщо учнів більш 28, то завдання повторюється для декількох пар). Завдання для економії часу заздалегідь роздаються на парти (можна увесь список і назвати номери завдань або розрізати по 1 завданню на парту (пару учнів) (додаток В). 1. Положення материка відносно екватора, тропіків, полярних кіл, нульового меридіану.

 2. Координати крайньої північної точки.

 3. Координати крайньої південної точки.

 4. Координати крайньої західної точки.

 5. Координати крайньої східної точки.

 6. Протяжність материка з півночі на південь у градусах.

 7. Протяжність материка з півночі на південь у кілометрах.

 8. Протяжність материка з заходу на схід у градусах.

 9. Протяжність материка з заходу на схід у кілометрах.

 10. Кліматичні пояси, у яких розташований материк.

 11. Моря та океани, які омивають материк.

 12. Затоки, протоки, які омивають материк.

 13. Течії, які омивають материк.

 14. Положення материка відносно інших материків.


Отже, зараз виконали 2-ге завдання. Переходимо до 3-го.
3. Прийом «Проблемне питання». У ході бесіди за питаннями.

- Як впливає на природу Північної Америки той факт, що її перетинає як Північний тропік, так і Північне полярне коло?

Тро́пік Ра́ка, або півні́чний тропік (також зворотник Рака) - одна з п’яти важливих паралелей, які позначаються на мапах Світу. Позначає найбільш північну широту, на якій Сонце може з’являтися точно в зеніті (у полудень).
Півні́чне поля́рне ко́ло - одна з п'яти важливих паралелей, які позначаються на мапах Світу. Ця паралель проходить на широті 66° 33′ 39″ (або 66,56083°) на північ від Екватора. Північніше цієї широти знаходиться Арктика, а південніше - північний помірний пояс.Це у великій мірі визначає різноманітність її природних умов: материк лежить у всіх теплових поясах північної півкулі, в усіх кліматичних поясах (крім екваторіального).
Півні́чна півку́ля - частина Землі, розташована на північ від екватору. У Північній півкулі розташовуються Північна Америка, Євразія та частини Південної Америки, Африки та Океанії.
Більшу частину материка займають помірні широти.
Помірний кліматичний пояс - кліматичний пояс помірних широт Землі, приблизно між 40° і 65° північної широти і між 42° і 58° південної. Помірні кліматичні пояси займають приблизно 25 % усієї площі земної поверхні.

- Як на природу материка вплинула його протяжність з півночі на південь, заходу на схід?

- Як на природу узбереж впливають теплі та холодні течії?

На природу західних узбереж материка впливають тепла Аляскинська та холодна Каліфорнійська течії (поясніть, як саме).

Каліфорнійська течія (англ. California Current, ісп. Corriente de California) - холодна поверхнева течія в північній частині Тихого океану.
Біля східних берегів Північної Америки формується найпотужніша тепла течія світу – Гольфстрім, яку називають «трубою теплового опалення Європи». Їй на зустріч рухається холодна Лабрадорська течія, що викликає часті тумани на сході материка.
Завдання 3 виконано. Треба попрацювати з картою, щоб більш детально ознайомитися з береговою лінією материка.
4. У ході роботи у групах з картами атласу, додатковою друкованою інформацією (додаток Г).

Учитель:


На відміну від материків тропічних широт, Північна Америка має значно розчленовану берегову лінію.
Лабрадо́рська те́чія (англ. Labrador Current) - холодна морська течія у північній частині Атлантичного океану.
Тропіки або зворо́тники (від дав.-гр. τροπικός(κύκλος) - поворотний круг) - паралелі, які відстоять на 23°27' на північ і південь від екватора (між тропіком Рака і тропіком Козорога). В день літнього сонцестояння (22 червня) Сонце опівдні в зеніті на північному тропіку, а в день зимового сонцестояння (22 грудня) - на південному.
Узбере́жжя - смуга землі, місцевість уздовж берега моря, озера, великої річки; розташована по обидва боки берегової лінії. Пролягає між сушею та водоймою, і характеризується їхнім безпосереднім взаємним впливом.
Тут багато островів, півостровів, заток і проток. Тому завдання по групам: знайти, підписати на контурній карті та показати на стінній карті: І група – півострова; ІІ група – острова; ІІІ група – затоки, течії.
Яке завдання виконали? (4-те).
5. У ході роботи з підручником, додатковою друкованою інформацією.

Учитель:


Як ви побачили, імена деяких мандрівників потрапили на карту Північної Америки. Зараз час пригадати історію відкриття материка, більш детально ознайомимося з освоєнням Північної Америки.

Учні опрацьовують стор. 190-191 підручника для 7 кл. загальноосвітніх навчальних закладів/ С.Г. Кобернік, Р.Р. Коваленко. – К.: Навчальна книга, 2007.


V. Закріплення вивченого матеріалу.

6. Гра «Знайди помилку». У ході роботи над текстом (додаток Д).

У 1498 році з італійського міста Палос на пошуки західного шляху в Індію відправилась експедиція генуезця за походженням Христофора Колумба. На своєму шляху флотилія зустріла мало островів та багато «трави» – так було відкрито Саргасове море. 12 жовтня матрос «Пінти» побачив землю, це був власне материк Північна Америка. Проте Колумба не зовсім можна назвати першовідкривачем, бо до нього у Північній Америці побували вікінги.

У той час, як Колумб, збирався у свою третю подорож, італійський мореплавець на службі у англійського короля Джон Кабот відкрив у друге (після вікінгів) острів Гренландію.

Сарга́сове мо́ре - район антициклонічного кругообігу вод в центрі Північного Атлантичного океану, обмежений течіями: на заході - Гольфстрімом, на півночі - Північноатлантичною, на сході - Канарською, на півдні - Північною пасатною.
Джон Ка́бот (англ. John Cabot; канадська вимова: Джон Ке́бот; з народження Джова́нні Кабо́то італ. Giovanni Caboto, близько 1450–1499) - генуезький мореплавець і купець на англійській службі, вперше дослідив узбережжя Канади.
Христофо́р Колу́мб (італ. Cristoforo Colombo, ісп. Cristóbal Colón, лат. Christophorus Columbus, порт. Cristóvão Colombo або Christovam Colom; між 26 серпня і 31 жовтня 1451, за іншою версією - 1446, ймовірно Генуя, Генуезька республіка - 20 травня 1506, Вальядолід, Королівство Кастилія і Леон) - іспанський мореплавець, першовідкривач Америки (Багамських та Антильських островів, узбережжя Центральної та Південної Америки). Його вважають національним героєм Іспанії попри численні протести жителів країн Південної та Центральної Америки.
А́нглія (англ. England) - країна в Західній Європі, що входить до Сполученого королівства Великої Британії та Північної Ірландії. Найбільша за площею і населенням з чотирьох країн Сполученого королівства та трьох частин Великої Британії.

Після плавання Колумба північна частина материка була захоплена іспанцями. У 1519 році військова експедиція Ернанда Кортеса завоювала державу майя, а у 1520 році вийшла до узбережжя Тихого океану. Тому друга назва Каліфорнійської затоки – море Кортеса.

Каліфорні́йська зато́ка (ісп. Golfo de California; Mar Bermejo) - затока, що відділяє півострів Каліфорнію від мексиканського узбережжя Тихого океану. Відома також як Море Кортеса (ісп. Mar de Cortes).

Англійська колонізація Північної Америки почалась у 1585 році з півострова Лабрадор. А у 1620 році на материк прибули праотці пуритани, які заснували сучасний штат Массачусетс.

Перші російські поселення в Америці заснував Григорій Шеліхов у 17 столітті. Російська Америка простягалась від Аляски до форту Рос.

Массачусетс (Massachusetts) - штат у США на Атлантичному узбережжі (інші назви: штат біля Затоки, штат Старої Колонії). Площа 21,5 тис. км², населення 6 016 400 мешканців (1990); головні міста: Бостон (адміністративний центр, порт), Спрингфілд, Вустер, Нью-Бедфорд, Кембридж; низовинно-височинний, на заході Аппалачі;
Російська Америка - сукупність володінь Російської імперії в Північній Америці, що включала Аляску, Алеутські острови, Олександрівський архіпелаг і поселення на тихоокеанському узбережжі сучасних США (Форт Росс).
Назву Аляска вперше використали російські мандрівники і означає вона «рибне місце». Проте у 1867 році Російська імперія продала Аляску за 14 млн. доларів.


Правильні відповіді:

У 1492 році з іспанського міста Палос на пошуки західного шляху в Індію відправилась експедиція генуезця за походженням Христофора Колумба. На своєму шляху флотилія зустріла мало островів та багато «трави» – так було відкрито Саргасове море. 12 жовтня матрос «Пінти» побачив землю, це були Багамські або Антильські острови.

Анти́льські острови́ - архіпелаг в центральній Америці (12-23° пн. ш.); розділені на Великі Антильські острови (Куба, Гаїті, Ямайка, Пуерто-Рико) і Малі Антильські острови (Віргінські, Навітряні і Підвітряні, Тринідад, Тобаго і Барбадос); площа 220 тис.
Проте Колумба не зовсім можна назвати першовідкривачем, бо до нього у Північній Америці побували вікінги.

У той час, як Колумб, збирався у свою третю подорож, італійський мореплавець на службі у англійського короля Джон Кабот відкрив у друге (після вікінгів) острів Ньюфаундленд.

Після плавання Колумба південна частина материка була захоплена іспанцями. У 1519 році військова експедиція Ернанда Кортеса завоювала державу ацтеків, а у 1520 році вийшла до узбережжя Тихого океану. Тому друга назва Каліфорнійської затоки – море Кортеса.

Англійська колонізація Північної Америки почалась у 1585 році з острова Роанок. А у 1620 році на материк прибули праотці пуритани, які заснували сучасний штат Массачусетс.

Перші російські поселення в Америці заснував Григорій Шеліхов у 18 столітті. Російська Америка простягалась від Аляски до форту Рос. Назву Аляска вперше використали російські мандрівники і означає вона «китове місце». Проте у 1867 році Російська імперія продала Аляску за 7,2 млн. доларів.


Яке завдання виконали? (6-те).

2. У ході роботи над діаграмою Вена.

Порівняти особливості фізико-географічного положення Північної та Південної Америки.
VІ. Підсумки уроку

Учитель оцінює роботу класу в цілому та окремих учнів. Учні визначають які питання виконані, а над якими треба працювати


VІІ. Домашнє завдання.

П. 34 читати.

Доробити контурну карту.

Доповідь за бажанням (з ілюстраціями), презентація з теми «Рельєф Північної Америки» або інформація про окремі географічні об’єкти, наприклад, каньйон Колорадо, Флінт-Мамонтову печеру, Кордильєри, Аппалачі, землетруси, вулкани, найбільші родовища корисних копалин.

Родо́вище корисних копалин (англ. mineral deposit, occurrence, field; нім. Lagerstätte f nutzbarer Mineralien n pl) - це накопичення мінеральної речовини на певній площі в земній корі, що утворилось під впливом геологічних процесів, яке в якісному та кількісному відношенні задовольняє вимогам промисловості при даному стані техніки і в даних економіко-географічних умовах.

Додаток А

Рослини з Африки

прямоугольник 6

Фінікова пальмаУзамбарська фіалка
Алое


Драцена

Сансив’єра

прямоугольник 13

Кава

autoshape 15

Додаток БРослини з Австралії, Південної та Північної Америки

Кордиліна
Колеус


ККордиліна


Колеус

ЗигокактусДиффенбахія
ТрадесканціяЮка

Додаток ВЗавдання для «Географічної лабораторії»

 1. Положення материка відносно екватора, тропіків, полярних кіл, нульового меридіану.

 2. Координати крайньої північної точки.

 3. Координати крайньої південної точки.

 4. Координати крайньої західної точки.

 5. Координати крайньої східної точки.

 6. Протяжність материка з півночі на південь у градусах.

 7. Протяжність материка з півночі на південь у кілометрах.

 8. Протяжність материка з заходу на схід у градусах.

 9. Протяжність материка з заходу на схід у кілометрах.

 10. Кліматичні пояси, у яких розташований материк.

 11. Моря та океани, які омивають материк.

 12. Затоки, протоки, які омивають материк.

 13. Течії, які омивають материк.

 14. Положення материка відносно інших материків.

Додаток ГПівострови, острови, затоки, течії

(для роботи по групам з картами атласу)І група

Назва півострова

Опис

Лабрадор

Від португальського lavrador — землероб

Флорида

Іспанською назва означає «квітучий»

Юкатан

Тут розташована колишня столиця майя Чичен-Іца, а назва півострова за однією з версій означає «ми вас не розуміємо»

Каліфорнія

Назва, можливо, пішла від ранніх іспанських дослідників, які прийшли на цю землю через гарячі південні області — і називали її «гарячою як духовка» (cali - гаряче, fornia -духовка).

Аляска

Вперше слово було використане російськими мандрівниками, назва ішла від алеутського слова «аласках» - «велика земля» або «китове місце»

ІІ група

Назва острова

Опис

Гренландія

Вікінги назвали його «зелена земля»

Ньюфаундленд

У 1497 році Джон Кабот назвав цей острів Terra Prima Vista (італійською – «перша побачена земля»). Генріх VII у своєму листі-відповіді до мореплавця назвав острів «нова найдена земля»

Великі та Малі Антильські острови

У середньовіччі в Європі виникла легенда про острови, які лежать навпроти Португалії. Їх назвали Антілли, тобто «острови навпроти». Коли Колумб відкрив ці острови, то міфічні уявлення європейців переплутались з дійсністю, назва міфічного острова перемістилася на карту

Баффінова Земля

Острів названий на честь полярного мореплавця та дослідника. Площа острова становить 478 тис. км2 , що лише в 1,3 рази менше, ніж площа України

Вікторія

Острів відкритий англійським полярним дослідником Томасом Сімпсоном у 1838 році та названий на честь англійської королеви

ІІІ група

Назва острова

Опис

Гудзонова затока

Затока названа на честь англійського мореплавця, який відкрив її у 1610 році. Шість-сім місяців на рік затока вкрита кригою, бо у нею входить холодна течія

Мексиканська затока

Затока нагадує хижу акулячу пащу, готову проковтнути пливучу до неї необережну рибку — острів Куба. Два могутніх ікла — півострова, які прикрашають цю гігантську шелепу. А ще затоку називають «розпечена сковорода»

Каліфорнійська затока

Її називають море Кортеса. Затока є об’єктом світової спадщини. Тут водиться 891 вид риб, з яких 90 — ендеміки. Тут мешкають і 39 % всіх видів морських ссавців у світі та 33 % видів морських ракоподібних. Затока утворилася близько 5,3 млн. років тому, коли річка Колорадо, внаслідок тектонічних рухів одержала вихід до океану.

Затока Аляска

Назва походить від алеутського «китове місце», «китове багатство»

Гольфстрим

Течія простягається на 10 тис. км Течія була відкрита у 1513 році іспанською експедицією Понсе де Леона. У 1768 році Бенджамін Франклін зацікавився тим фактом, що поштові кораблі з Англії йдуть до Америки північним шляхом на кілька тижнів довше ніж південним напрямком. Складена ним карта була видана у 1770 році в Англії, у 1778 році у Франції, у 1786 році в Сполучених Штатах Америки. Саме він дав течії назву — «течія із затоки»

*Таблиці розрізаються вчителем (рядки треба зробити однаковими по висоті, щоб уникнути вгадування), потім учні співставляють назви та описи географічних об’єктів

Додаток ДІсторія відкриття та освоєння Америки

(для гри «Знайди помилку»)

У 1498 році з італійського міста Палос на пошуки західного шляху в Індію відправилась експедиція генуезця за походженням Христофора Колумба. На своєму шляху флотилія зустріла мало островів та багато «трави» – так було відкрито Саргасове море. 12 жовтня матрос «Пінти» побачив землю, це був власне материк Північна Америка. Проте Колумба не зовсім можна назвати першовідкривачем, бо до нього у Північній Америці побували вікінги.

У той час, як Колумб, збирався у свою третю подорож, італійський мореплавець на службі у англійського короля Джон Кабот відкрив у друге (після вікінгів) острів Гренландію.

Після плавання Колумба північна частина материка була захоплена іспанцями. У 1519 році військова експедиція Ернанда Кортеса завоювала державу майя, а у 1520 році вийшла до узбережжя Тихого океану. Тому друга назва Каліфорнійської затоки – море Кортеса.

Англійська колонізація Північної Америки почалась у 1585 році з півостров а Лабрадор. А у 1620 році на материк прибули праотці пуритани, які заснували сучасний штат Массачусетс.

Перші російські поселення в Америці заснував Григорій Шеліхов у 17 столітті. Російська Америка простягалась від Аляски до форту Рос. Назву Аляска вперше використали російські мандрівники і означає вона «рибне місце». Проте у 1867 році Російська імперія продала Аляску за 14 млн. доларів.

Додаток ЕЕРНАН КОРТЕС

Ерна́н Корте́с (ісп. Hernán Cortés; *1485 — †2 грудня 1547) — іспанський конкістадор, який у 1519-1521 роках завоював Імперію ацтеків. У 1519 році Кортес вирушив до Табаско, де здобув перемогу в битві з індіанцями. Від переможених він отримав 20 дівчат, серед яких була Малінче, жінка, що відіграла значну роль у завоюванні Мексики. Малінче знала не тільки мову майя, але й мову ацтеків науатль, і завдяки цьому стала перекладачкою й радником. Від Малінче Кортес довідався про багату імперію ацтеків.

У середині серпня 1519 Кортес вирушив на Теночтітлан. Дорогою на столицю імперії ацтеків Кортес залучив до свого походу чимало індіанських племен, зокрема тлашкаланців, мешканців сучасного мексиканського штату Тлашкала, затятих ворогів ацтеків.

Індіа́нці(індуси) - загальна назва корінного населення Америки (за винятком ескімосів і алеутів), назву яким дав мореплавець Христофор Колумб, оскільки вважав, що відкритий ним континент - Індія.

Іспанці прибули в Теночтітлан із великою армією.

Велика армія (або Велична армія фр. Grande Armée) - назва дієвої армії I-ї Французької імперії Наполеона Бонапарта котра брала участь у кампаніях з 1805 по 1815-й роки.
8 листопада 1519 їх мирно, за приписами традицій і дипломатичним кодексом, прийняв правитель ацтеків Монтесума II. Монтесума свідомо дозволив Кортесу увійти в серце своєї держави, сподіваючись довідатися про слабкості супротивника, щоб потім розчавити його. Він подарував іспанцям багато золота, що розпалило їхні апетити.

У 1521 році Теночтітлан було зруйновано. У війні проти іспанців загинуло понад 300 000 ацтеків. Нині в центрі Мехіко (Теночтітлану) стоїть пам'ятник останньому тлатоані Куаутемоку. 13 серпня національний день трауру у Мексиці. Врешті-решт, після захоплення 13 серпня 1521 в полон Куаутемока, правителя Теночтітлану, держава ацтеків зникла, й Корес оголосив місто іспанською власністю, перейменувавши його в Мехіко. З 1521 по 1524 Кортес був одноосібним правителем у завойованому місті.

РОСІЙСЬКА АМЕРИКА
Першими росіянами, які з боку Сибіру відкрили Аляску (Америку), була експедиція Семена Дежньова у 1648 році.

Семен Іванович Дежньов, у словниках також зафіксована форма Дежнєв (нар. близько 1605, Великий Устюг - пом. початок 1673, Москва) - російський мореплавець, відкривач нових земель, мандрівник, дослідник Північного та Східного Сибіру, козачий отаман, а також торговець пушниною, перший з відомих европейських мореплавців в 1648 році, на 80 років раніше за Вітуса Беринга, пройшов Берингову протоку, що відділяє Аляску від Чукотки.

У 1732 році Михайло Гвоздьов на боті «Святий Гавриїл» здійснив плавання до берегів «Великої землі» (північно-західної Америки), першим з європейців досяг узбережжя Аляски в районі мису Принца Уельського. Гвоздьов визначив координати і наніс на карту близько 300 км узбережжя півострова Сьюард, описав береги протоки і острова, що лежать у ньому.1741 року експедиція Берінга на двох пакетботах «Святий Петро» (Берінг) і «Святий Павло» (Чиріков) досліджувала Алеутські острови і береги Аляски.

Планомірне освоєння Америки розпочав іркутський купець Григорій Шеліхов у 1788 році, з 1799 року почала діяти Російсько-Американська компанія.
Алеу́тські острови́ - велика група островів (110 великих і багато малих) вулканічного походження, витягнутих дугою впродовж 1 740 км у напрямі від Аляски до Камчатки, розташованих уздовж Алеутського жолобу.
Російсько-американська компанія (Россійско-Американська компанія (рос. дорев.)) - напівдержавна колоніальна торгова компанія, заснована Григорієм Шеліховим і Миколою Резановим і затверджена імператором Павлом I 8 (19) липня 1799 р.
У 1805 році російські поселення були зруйновані індіанцями, а у 1798 році не стало й Г. Шеліхова. Після руйнування поселення були відбудовані. Проте у 1867 році російські володіння в Америці були продані США за 7,2 млн. доларів.


Скачати 200.25 Kb.