Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінка



Урок 3 Тема (5 клас): дані. Пристрої, що використовують для роботи з даними мета

Скачати 46.14 Kb.

Урок 3 Тема (5 клас): дані. Пристрої, що використовують для роботи з даними мета




Скачати 46.14 Kb.
Дата конвертації07.06.2017
Розмір46.14 Kb.
ТипУрок

Урок 3 Тема (5 клас): ДАНІ. ПРИСТРОЇ, ЩО ВИКОРИСТОВУЮТЬ ДЛЯ РОБОТИ З ДАНИМИ

Мета:


навчальна: ознайомити з призначенням різних пристроїв, використовуваних людиною для роботи з даними; продовжити формувати поняття про основні інформаційні процеси та пристрої для їх реалізації;
Інформаці́йні проце́си- послідовна зміна стану та (або) уявлення про інформацію в результаті дій, які з нею можна виконувати. Такими діями є - створення, збирання, зберігання, обробка, відображення, передавання, розповсюдження, використання, захист, знищення інформації.

розвивальна: активізувати пізнавальну активність учнів; сприяти розвитку логічного мислення учнів;
виховна: виховувати зосередженість, увагу та спостережливість, старанність.

Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: пристрої для роботи з даними або зображення пристроїв.

ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Фронтальне опитування
1. Що таке інформація?
2. Що таке повідомлення?
3. Що таке дані?

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Ми живемо в інформаційному суспільстві. Навколо нас існує багато електронних пристроїв.
Електроніка Електро́ніка (від грец. Ηλεκτρόνιο - електрон) - наука про взаємодію електронів з електромагнітними полями і про методи створення електронних приладів і пристроїв, в яких ця взаємодія використовується для перетворення електромагнітної енергії, в основному для передачі, обробки і зберігання інформації.

На сьогоднішньому уроці ми маємо ознайомитися з призначенням різних пристроїв, які використовує людина для роботи з даними.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя або самостійна робота учнів з джерелом інформації
Нагадаємо, що дані — це інформація, яка може передаватися і оброблятися. Ця інформація може бути подана в найрізно манітніших формах — зображення на папері, запис на флешкарті, електричні сигнали тощо.
Існують різні пристрої для роботи з даними — телефон, диктофон, факс, плеєр, калькулятор, фотокамера, кінокамера, ігрові приставки, навігатор та ін. А особливе місце, звичайно, посідає комп’ютер.
— Які з цих приладів вам знайомі? (Відповіді учнів.)
— Якими приладами ви вмієте користуватись? (Відповіді учнів.)
Розглянемо пристрої та їх призначення, а також з’ясуємо, з якими даними вони можуть працювати.
(Учням демонструють пристрої або зображення пристроїв відповідно до розповіді. Можна роздрукувати зображення пристроїв на папері і прикріпити на дошці).

Телефон — це пристрій для передавання звуку на великі відстані за допомогою електричних сигналів.
Сигна́л - зміна фізичної величини (наприклад, температури, тиску повітря, світлового потоку, сили струму тощо), що використовується для пересилання даних. Саме завдяки цій зміні сигнал може нести в собі якусь інформацію.

— Які бувають види телефонів? Телефони поділяють на стаціонарні (дротові) телефони та мобільні (бездротові).
Даними є голос, звук, який в одному телефоні перетворюється на електричні сигнали та передається до другого телефону. Там електричні сигнали знову перетворюються на звук (голос), і його
чує співрозмовник.

Диктофон — це портативний прилад для запису й подальшого відтворення усного мовлення.
Диктофони можуть бути касетними (використовуються дуже рідко) чи цифровими. Диктофони часто вбудовані в мобільні телефони, плеєри та іншу електронну техніку порівняно невеликих
розмірів.
Дані, з якими працює диктофон, — це голос чи інші звуки, що записуються в аналоговому (на касету) чи цифровому форматі (на карту пам’яті).

Факс, або факсимільний апарат — пристрій, що передає зображення різноманітних документів через телефонні лінії.
Стільниковий телефон - автономний мобільний телефон, призначений для роботи в мережах стільникового зв'язку; використовує приймач радіодіапазону і традиційну телефонну комутацію для здійснення телефонного зв'язку на території зони покриття мережі.
Факс - документ, що пересилається телефонними лініями. Факсимільну машину теж скорочено називають факсом. В різних формах машини існували ще з кінця 19 століття, однак сучасні машини стали поширеними починаючи з 1970 років внаслідок збільшення попиту та здешевлення апаратів.

Документ, що пересилають, теж часто називають факсом. Факс чимось подібний до телефону, але передає зображення, а не голос. Факс, як і телефон, залишаються звичними (якщо не обов’язковими) атрибутами підприємств та державних організацій.

Плеєр (програвач) — це пристрій з автономним живленням, що відтворює звук чи відео. Сучасні плеєри — цифрові, тому їх ще називають mp3-плеєр чи mp4-плеєр. Обладнані навушниками. Окрім вбудованої пам’яті можуть мати місце для вставляння флеш-карт пам’яті. Дані, з якими працюють плеєри — це пісні, ролики чи фільми в цифровому форматі.
Цифровий формат Цифровий формат (англ. Digital data) - тип сигналів і форматів даних в електроніці, що використовують дискретні стани (на відміну від аналогового сигналу, який використовує безперервні зміни сигналу).
Записуються вони найчастіше за допомогою комп’ютера. Також плеєри можуть містити вбудовані ігри.

Слід зауважити, що з бурхливим розвитком електронної техніки термін плеєр використовують дедалі частіше та в більш широкому розумінні. Наприклад, DVD-програвач теж часто називають DVD-плеєром. Дані для такого плеєра записують на DVD-диск чи СD-диск.



Калькулятор — невеликий електронний пристрій для виконання математичних обчислень, роботи з формулами.
Електро́нний при́стрій (англ. electronic device) (також ра́діоелектронний при́стрій) - пристрій, виготовленний з використанням електронних компонентів, принцип дії якого забезпечує переважно електрика.
Незмінний помічник у здійсненні обчислень. Часто калькулятори поділяють на прості та калькулятори інженерного типу. Дані для роботи калькулятора вводять за допомогою клавіш,
результати обчислень виводяться на екран.

Фотокамера (фотоапарат) — прилад для фіксування зображення на спеціальному носії (фотоплівці або на електронній
карті пам’яті).

Кінокамера — це пристрій, призначений для запису рухомого зображення на кіноплівку. На сучасному етапі розвитку техніки частіше використовують цифрові відеокамери, що записують дані на електронні носії.

Ігрова приставка — це пристрій, розроблений і створений для того, щоб грати у відеоігри. Приставки зазвичай під’єднуються до телевізорів чи моніторів. Сучасні ігрові приставки як носії інформації використовують DVD та Blu-ray диски.
Ігрова консо́ль (або Ігрова приста́вка) - це спеціалізований електронний пристрій, розроблений і створений для того, щоб грати у відеоігри. Найчастіше пристроєм виводу є телевізор або, рідше, комп'ютерний монітор.
Можливі також варіанти гри через інтернет.

Навігатор
Головне завдання навігатора — визначення місця знаходження приймача, для чого використовуються дані, що отримуються із супутника. Крім того, завдяки навігаційним пристроям власник автомобіля може отримати дані про пройдену відстань або, наприклад, про швидкість, а також розрахувати оптимальний
маршрут з однієї точки в іншу… Такі навігатори часто вбудовані в смартфони або кишенькові
ПК — це дозволяє їм мати деякі додаткові функції, але робить менш захищеними від впливу зовнішнього середовища і зазвичай час їх автономної роботи поступається іншим навігаторам.

Комп’ютер — електронний пристрій, який приймає дані, обробляє їх, відображає результати у вигляді інформаційних повідомлень і за потреби зберігає дані для їх подальшого використання.
Звичайний комп’ютер має один недолік — його не можна взяти з собою через великі габарити та необхідність під’єднання до мережі. Існують переносні комп’ютери (ноутбуки).

Проведення комплексу вправ для зняття м’язового напруження


(Варіант 3)

V. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ
Гра «Снігова куля»
Учитель пропонує учням по черзі називати пристрої, використовувані для роботи з даними, повторюючи всі пристрої, названі попередніми учнями. Наприклад, перший учень називає факс; другий —
факс, телефон; третій — факс, телефон, плеєр тощо.
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
Робота за підручником Автор підручника Морзе Н. В., Барна О. В., Вембер В. П., Кузьмінська О. Г., Саражинська Н. А. Ривкінд Й. Я., Лисенко Т. І., Чернікова Л. А.,Шакотько В. В.Параграф 3 4 1.3Номер завдання 4 2 1–4

Виконання комплексу вправ для зняття зорової втоми (Варіант 1)



VII. КОНТРОЛЬНО-КОРИГУВАЛЬНИЙ ЕТАП
Взаємоперевірка складених таблиць (учитель допомагає за потреби). Або правильні відповіді вивішують на дошці (презентують на екрані ПК).

VIII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Рефлексія
Закінчіть речення: «Сьогодні я дізнався про…», «Мені хотілося в майбутньому дізнатись про…, навчитись…», «Найцікавішим було…».

IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати відповідний параграф підручника, власний конспект уроку.
2. Додаткове завдання
Скласти кросворд (ребус) з вивчених термінів.


Скачати 46.14 Kb.

  • Тип уроку
  • ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
  • IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
  • Телефон
  • Калькулятор
  • Фотокамера
  • Ігрова приставка
  • (Варіант 3) V. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ
  • VI. ЗАКРІПЛЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
  • VII. КОНТРОЛЬНО-КОРИГУВАЛЬНИЙ ЕТАП
  • VIII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ