Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаУрок №5 Тема: Пам'ять комп’ютера. Пристрої введення та виведення даних. Пристрої, що входять до складу мультимедійного обладнання. Технічні характеристики складових комп’ютера

Скачати 141.56 Kb.

Урок №5 Тема: Пам'ять комп’ютера. Пристрої введення та виведення даних. Пристрої, що входять до складу мультимедійного обладнання. Технічні характеристики складових комп’ютера
Скачати 141.56 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації09.04.2017
Розмір141.56 Kb.
ТипУрок
  1   2

Інформатика 8 клас

Урок № 5

Тема: Пам'ять комп’ютера. Пристрої введення та виведення даних. Пристрої, що входять до складу мультимедійного обладнання. Технічні характеристики складових комп’ютера.

Цілі:

 • навчальна: актуалізувати раніше отримані знання про будову комп'ютера, класифікацію пристроїв, та його основні характеристики, пояснити: призначення структурних компонентів персонального комп’ютера; відмінність мiж оперативними та постійними запам’ятовувальними пристроями; відмінність між зовнішніми та внутрішніми запам’ятовувальними пристроями; призначення мультимедійного обладнання; розглянути: класифікацію пристроїв введення інформації; класифікацію пристроїв виведення інформації;

 • розвивальна: розвивати логічне мислення, пам’ять та увагу, сприяти всебічному розвитку;

 • виховна: виховувати інформаційну культуру, дбайливе ставлення до комп’ютерної техніки.

Тип уроку: Комбінований.

Обладнання: підручник, ПК з підключенням до мережі Інтернет.
Пристрій виведення Пристрій виведення інформації (англ. output device) - периферійний пристрій для виведення інформації (результатів роботи обчислювальної машини) для людей і в зрозумілій для людей формі. Найчастіше пристрої виведення інформації виводять інформацію через звук і візуально.
Міркування - зіставлення думок, пов’язання їх задля відповідних висновків, логічне мислення. Можна розглядати міркування як аналіз і синтез даних, та їхню оцінку. Хоча знання фактів і є точкою відліку у вивченні суспільних наук, людина також повинна мати здатність до логічного мислення-міркування, адже саме міркування наповнює факти, проблеми і поняття змістом: міркуючи над засвоєним знанням, людина приходить до повнішого розуміння предмета. Міркування є також предметом логіки, яка вказує нам правила, закони або норми, яким повинне підкорятися наше мислення для того, щоб бути істинним.
Інтернет Інтерне́т (від англ. Internet), міжмере́жжя - всесвітня система взаємосполучених комп'ютерних мереж, що базуються на комплекті Інтернет-протоколів. Інтернет також називають мережею мереж. Інтернет складається з мільйонів локальних і глобальних приватних, публічних, академічних, ділових і урядових мереж, пов'язаних між собою з використанням різноманітних дротових, оптичних і бездротових технологій.

Хід уроку

 1. Організаційний етап

  • Привітання

  • Перевірка присутніх

  • Перевірка готовності учнів до уроку

 1. Актуалізація опорних знань

   1. Фронтальне опитування

 • Які пристрої входять до складу комп’ютера? Для чого вони призначені?

 • Який пристрій комп’ютера виконує опрацювання даних? Де, зазвичай, він розміщується?

 • Які основні характеристики має процесор?

 1. Оголошення теми та мети уроку . Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя. Раніше ми описували використання комп’ютера, не аналізуючи його внутрішню будову. Але ж комп’ютери дуже різноманітні. Настав час ознайомитися з комп’ютером зсередини та зі способами взаємодії його складових.

IV. Засвоєння нового матеріалу

 1. Пояснення вчителя з елементами презентації

Які пристрої комп’ютера розміщуються всередині системного блока?

Деякі пристрої розміщені всередині системного блока комп’ютера, а інші приєднують до нього, тому вони належать до зовнішніх.

Усередині комп’ютера розміщується системна плата, яку ще називають материнською. На ній встановлені процесор, внутрішня пам’ять комп’ютера та інші пристрої. Процесор з’єднано з іншими пристроями пам’яті та пристроями для передавання даних і службових сигналів за допомогою набору електронних ліній, які називають магістраллю (шиною).

Системний блок (англ. computer case) - корпус комп'ютера, функціональний елемент, який захищає внутрішні компоненти комп'ютера від зовнішнього впливу та механічних пошкоджень, підтримує необхідний температурний режим в середині системного блоку, екранує створені внутрішніми компонентами електромагнітні випромінення та є основою для подальшого розширення системи.
Передача даних (обмін даними, цифрова передача, цифровий зв'язок) - фізичне перенесення даних цифрового (бітового) потоку у вигляді сигналів від точки до точки або від точки до множини точок засобами електрозв'язку каналом зв'язку; як правило, для подальшої обробки засобами обчислювальної техніки.
Користувач може створювати різні конфігурації комп’ютера, приєднуючи до магістралі окремі модулі різних пристроїв введення та виведення, пам’яті тощо.

Для магістралі характерна така організація: через одну групу проводів (шину даних) передаються дані, що опрацьовуються, через іншу (шину адрес) — адреси пам’яті або зовнішніх пристроїв, до яких «звертається» процесор. Через третю частину магістралі (шину управління)

передаються управляючі сигнали (наприклад, перевірка готовності пристрою до роботи, сигнал до початку роботи пристрою тощо).

Користувач може змінювати набір пристроїв комп’ютера. Апаратне під’єднання зовнішніх пристроїв до магістралі здійснюється через контрoлери й адаптери — електронні мікросхеми, за допомогою яких узгоджують роботу зовнішніх пристроїв. Вони призначені для перетворення даних, що надходять із процесора, на відповідні сигнали, за допомогою яких здійснюється управління роботою пристрою. Їх роз’єми виведені на задній панелі системного блока й за допомогою відповідних кабелів до них приєднують зовнішні пристрої.

Горизонтальні:
 • Desktop (533×419×152 мм)

Що і як можна зберігати в пам’яті комп’ютера?

Пам’ять комп’ютера призначена для зберігання даних і програм поділяють на внутрішню та зовнішню.

Пристрої внутрішньої пам’яті виготовляють у вигляді мікросхем (мо дулів), які вставляються в спеціальні роз’єми на материнській платі.

Материнська плата Матери́нська пла́та, систе́мна пла́та, ба́зова пла́та (англ. motherboard), відома також як головна плата (mainboard) - плата, на якій містяться основні компоненти комп'ютера, що забезпечують логіку. Плата є основою не лише персонального комп'ютера, а також смартфонів, гральних консолей.

Внутрішня пам’ять комп’ютера поділяється на оперативний запам’ятовуючий пристрій (ОЗП), постійний запам’ятовуючий пристрій (ПЗП), напівпостійний програмований запам’ятовуючий пристрій (НПЗП), відеопам’ять і кеш-пам’ять.

Розглянемо пристрої внутрішньої пам’яті.

Оперативний запам’ятовуючий пристрій — ОЗП (RAM — від англ. Random Access Memory — пам’ять із довільним доступом) — швидка та енергозалежна пам’ять.

Оперативна пам’ять призначена для тимчасового зберігання вхідних даних, проміжних і кінцевих результатів обчислень, програм опрацювання даних. Це своєрідний робочий простір для комп’ютера. ОЗП може використовуватися як для читання даних, так і для записування. Дані в ОЗП зберігаються доти, докиПостійний запам’ятовуючий пристрій — ПЗП (ROM — від англ. Read Only Memory — пам’ять тільки для читання) — швидка та енергонезалежна пам’ять. Дані заносяться до неї один раз назавжди (як правило, у заводських умовах) і зберігаються постійно (при ввімкненому й вимкненому живленні). Постійна пам’ять — мікросхема, в якій містяться програми для управління роботою комп’ютера та програми тестування основних складових комп’ютера, а також набір програм для управління всіма його пристроями (BIOS — від англ. Basic Input/Output System — базова система введення- виведення). Постійна пам’ять також розміщена на материнській платі.


Мал. 3.10
Дані, що зберігаються в напівпостійному програмованому запам’ятовуючому пристрої — НПЗП (пам’ять, виконана за технологією CMOS — від англ. Complementary Metal-Oxide Semicondactor — технологія виготовлення мікросхем), можуть бути замінені у спеціальному режимі роботи комп’ютера — режимі програмування, коли користувач має спеціальні знання й може написати спеціальні програми для управління комп’ютером. До таких даних належать дані щодо зберігання і зміни конфігурації комп’ютера, календаря та годинника. НПЗП також називають пам’яттю автономного живлення, або пам’яттю «на батарейках», оскільки дані зберігаються за допомогою акумуляторної батарейки, за своїми функціями подібної до батарейок кварцевих годинників.
  1   2


Скачати 141.56 Kb.

 • Тип уроку
 • Хід уроку Організаційний етап
 • Актуалізація опорних знань
 • Оголошення теми та мети уроку . Мотивація навчальної діяльності
 • IV. Засвоєння нового матеріалу Пояснення вчителя з елементами презентації Які пристрої комп’ютера розміщуються всередині системного
 • Desktop
 • Оперативний запам’ятовуючий пристрій — ОЗП
 • Постійний запам’ятовуючий пристрій — ПЗП