Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінка



Урок 6 Тема уроку: жартівливі та ліричні образи в музиці композиторів прибалтики зміст уроку: В. Лаурушас «У путь» слухання

Скачати 115.46 Kb.

Урок 6 Тема уроку: жартівливі та ліричні образи в музиці композиторів прибалтики зміст уроку: В. Лаурушас «У путь» слухання




Скачати 115.46 Kb.
Дата конвертації07.06.2017
Розмір115.46 Kb.
ТипУрок

7 клас урок 6
Тема уроку: ЖАРТІВЛИВІ ТА ЛІРИЧНІ ОБРАЗИ В МУЗИЦІ КОМПОЗИТОРІВ ПРИБАЛТИКИ

Зміст уроку: В. Лаурушас «У путь» - слухання,

Б. Дваріонас «Дерев’яний коник» - слухання,

Р. Паулс «Листя жовте» розучування.

Литовські народні інструменти (скудучай, канклеси, скрабалай)
Мета уроку: на прикладі творчості литовських композиторів В. Лаурушаса та

Б. Дваріонаса вчити виявляти прості та яскраві музичні образи, створені за допомогою виражальних і особливо зображальних інтонацій; ознайомити з литовськими народними інструментами — скудучай, канклеси, скрабалай;



формувати вміння висловлювати судження про інтонаційну та життєву природу музичних образів; розвивати вокально-хорові навички, творче уявлення та інтерес до «дитячих» образів у музичному мистецтві;
Музика Му́зика (від грец. μουσική - мистецтво муз) - мистецтво організації музичних звуків, передусім у часовій (ритмічній), звуковисотній і тембровій шкалі. Музичним може бути практично будь-який звук з певними акустичними характеристиками, які відповідають естетиці тої чи іншої епохи, та може бути відтвореним при виконанні музики.


виховувати естетичний смак та почуття гумору.

Обладнання: фортепіано, комп’ютер, роздатковий матеріал, записи на дошці,

конспект уроку, презентація до уроку.

Тип уроку: урок – екскурсія


Хід уроку:
Учні заходять до класу під музичний супровід (литовська народна музика на вибір вчителя)

1.

Музика до фільму (англ. film score), також іноді фонова музика (англ. background music[en], incidental music[en]) - ряд композицій, написаних спеціально для музичного супроводу фільму. Дані композиції є саундтреками і є частиною усієї звукової доріжки фільму.
Почуття гумору Почуття гумору - інтелектуальна здатність людини оперувати одночасно декількома поглядами на реальність, вміння суб'єкта виявляти протиріччя в навколишньому світі і оцінювати їх з комічної точки зору. Відсутність почуття гумору може виступати об'єктом іронії і уособлюється фанатизмом.
Народна музика Наро́дна му́зика, музичний фольклор (англ. traditional folk music) - вокальна, інструментальна, вокально-інструментальна і музично-танцювальна творчість народу, основний вид і підсумок художньої творчості багатьох поколінь, який ґрунтується на історичних традиціях розвитку творчості різних груп та шарів населення.
Організаційний момент. Музичне вітання.

2.Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель: Не кожен з нас має можливість подорожувати іншими країнами світу, щоб на власні очі побачити пам’ятні міста, дивовижні будівлі , скульптури, а найголовніше і, мабуть найцікавіше – познайомитись з культурою, традиціями та звичаями іншого народу.

Але ж ми можемо здійснювати уявні подорожі на уроках музичного мистецтва, знайомлячись з музикою різних композиторів. На попередніх уроках ми познайомились з музикою Німеччини, Франції, Угорщини, Росії тощо.

3. Повідомлення теми і мети уроку. (слайд 1)

(Тему семестру та уроку написано на дошці.)

Вчитель: Сьогодні ми потрапимо у прибалтійську країну, де ознайомимося з музичними враженнями композиторів країн Прибалтики, щоб поповнити свій внутрішній світ новими відчуттями і враженнями.

Тож тема нашої подорожі «Жартівливі та ліричні образи в музиці композиторів Прибалтики», а саме композиторами Литви – Балісом Дваріонасом, Вітаутасом Лаурушасом та Раймондом Паулсом.

Ра́ймонд Па́улс (латис. Ojārs Raimonds Pauls) (12 січня 1936, Рига) - латиський композитор, піаніст. Також політичний діяч.


4. Актуалізація опорних знань

Вчитель: І перш, ніж вирушити в далеку подорож до Литви проведемо ділову гру «Світська бесіда»

Ділова гра «Світська розмова» за темою «Що ти знаєш про народну музику та народні інструменти» (слайд 2)

Вчитель: Ви вже поділені на групи кожна з яких буде виконувати роль представників «Світського товариства»

Завдання гри: вразити членів товариства добре відомою вам інформацією про :

1 товариство – про народну музику;

2 товариствопро жанри українських народних пісень;

З товариство про українські народні інструменти.
Украї́нські наро́дні інструме́нти - музичні інструменти українського народу, один із проявів його культури. Музичний інструментарій України вельми багатий і різноманітний та включає широкий ряд духових, струнних та ударних інструментів.


Умова гри: розмова має починатися словами: «Вельмишановні, чи знаєте Ви, що…»

(після «світської бесіди» слово бере вчитель, завершуючи «світську бесіду»)

Вчитель: Дозвольте втрутитись у Вашу розмову і зазначити, що саме народна музика впливає на музичне творче становлення композитора до якої б країни він не належав. Саме тому у його творах можна почути особливі характерні його народові ритми.

5. Вивчення нового матеріалу. (слайд 3)



Вчитель: Деякі туристи збираючись до іншої країни заздалегідь знайомляться з іі культурою та звичаями. Ми теж ознайомимось з особливостями латвійської музики.

(На екрані монітору написані риси латвійської музики з часів неоліту до сучасності)

Ярмарок – вікторина (слайд 4)

Вчитель: Кожен турист, складаючи валізу кладе у неї тільки необхідні речі що знадобляться йому під час подорожі. Наш багаж – це необхідні знання , якими ми скористаємося під час подорожі. А придбати їх можна на ярмарку.

Незабаром новорічні та різдвяні свята.
Різдво́ Христо́ве - велике християнське свято, згідно з християнським віросповіданням це день народження Ісуса Христа, Спасителя світу і Відкупителя людей з полону гріха (Спасителя від влади гріха).
І саме у таку передсвяткову пору починають працювати різдвяні ярмарки, де можна придбати всілякі цікаві речі. У столиці Латвії – Ризі різдвяний ярмарок починає працювати з 1 грудня на знаменитій Домській площі.
Різдвя́ний я́рмарок (англ. Christmas market, нім. Weihnachtsmarkt, Christkindlesmarkt, Adventmarkt, Glühweinmarkt) - традиційний ярмарок, що влаштовується напередодні та протягом Різдвяних свят. Найбільш поширені в німецькомовних країнах, передовсім, Німеччині та Австрії, звідки вони поширилися на всю Європу та Північну Америку.


На нашій ярмарці на відміну від інших можна придбати необхідний вам знання давши відповідь на мої запитання. (за правильну відповідь учень отримує листівку із зображенням різдвяної Домської площі)

Питання у додатку № 1

6. Слухання музики.

Вчитель: Ми зібрали все необхідне, тож у подорож!

Литовська музика самобутня за своїм ладовим, мелодичним та ритмічним строєм. Її своєрідність пояснюється органічним використанням національних особливостей литовського фольклору, що збагатив різні сфери музичного мистецтва.

У творах відомих композиторів Баліса Дваріонаса (автора музики Гімну Литви)

і Вітаутаса Лаурушаса відчувається природне поєднання сучасних засобів музичної виразності й фольклорних мотивів, зокрема, сутартіне — багатоголосих народних пісень.
(слайд 5)

Баліс Дваріонас — художник багатогранного дарування, композитор, піаніст, диригент, педагог — зіграв значну роль у розвитку музичної культури Литви. Його творчість нерозривно пов’язана з литовською народною музикою. Саме вона зумовила мелодійність музичної мови Дваріонаса, заснованої на інтонаціях народних пісень; простоту і ясність форми.

«Коли слухаєш музику Дваріонаса, відчуваєш дивовижне проникнення композитора в душу свого народу, природу своєї землі, її історії, її нинішніх днів. Немов серце рідної Литви висловило все найзначніше через музику свого дуже талановитого композитора... У литовській музиці Дваріонас по праву посідає своє особливе, значне місце. Його творчість — це не лише золотий фонд мистецтва республіки. Воно прикрашає усю багатонаціональну музичну культуру.»

Інструментальна п’єса Б. Дваріонаса — це яскравий приклад органічного поєднання виражальності та зображальності в музиці.

Послухайте п’єсу Б. Дваріонаса.


  • Який образ можна уявити, коли слухаєш цей твір?

  • Яку назву йому можна дати?

*Слухання п’єси «Дерев’яний коник» Б. Дваріонаса.

Аналіз твору та робота з міні – підручником. (додаток № 2)

  • Який образ виник у вашій уяві під час слухання музичного твору?

  • Які музичні засоби сприяли цьому?

Завдання1: У міні – підручнику підкресліть ті визначення , які на вашу думку відповідають характеру твору.

  • Яку б назву твору ви дали? ( відповіді учнів)

Вчитель: Назву цієї п’єси («Дерев’яний коник») вам допомогли уявити виражальні засоби музики, особливо інструмент, якому призначено було виконувати сольну партію. У цій п’єсі змальовується жартівливий образ.
(слайд 6)

Вітаутас Лаурушас — народний артист Литви, закінчив Литовську консерваторію по класу композиції. Був директором Литовського театру опери та балету, з 1971 року — голова Спілки композиторів Литви, доцент Литовської консерваторії.
Литовська академія музики й театру (лит. Lietuvos muzikos ir teatro akademija) - вищий музичний і театральний навчальний заклад Литви.

Послухайте п’єсу В. Лаурушаса і визначтеся з музичним образом що в ньому замальовується.

- Який настрій створює композитор у творі?

- Яку б назву твору ви дали? ( відповіді учнів)

*Слухання п’єси «У путь» В. Лаурушаса

(Аналіз музичного твору можна провести продовжуючи роботу з міні – підручником)
Вчитель: Національний колорит обох п’єс відтворюється завдяки використанню литовських народних інструментів. Це дерев’яні духові, схожі на знайомі нам ріжки й дудочки («скудучай»); струнні, схожі на ліру («канклеси»); дерев’яний ударний інструмент («скра- балай»), що нагадує звучання ксилофона, але виглядає інакше (дерев’яні пластини розташовані у вигляді драбинки — одна над одною).

(слайд 7)

Скудучай — литовська багатоствольна флейта, подібна до флейти Пана, що складається з двох дерев’яних або тростинних стволів різної довжини та діаметру.

Уда́рні музи́чні інструме́нти - музичні інструменти, звук на яких видобувається ударом (руками, паличками, молоточками і т. д.) по тілу, що стає його джерелом. Найчисленніше і найстародавніше сімейство серед усіх музичних інструментів.
Фле́йта (з нім. Flöte) - загальна назва духових музичних інструментів, в яких повітряний стовп починає коливатися під дією струменю повітря, що розсікається об гострий край стінки цівки (стовбура). Флейтою зазвичай називають найпоширеніший у професійній музиці різновид флейт - поперечну флейту.
Застосовується в ансамблях у складі 3—6 осіб, де кожний виконавець грає на 1—3 інструментах.

Канклеси — литовський струнний щипковий інструмент, подібний до гуслів, канеля, кантеле.

Скрабалай — литовський музичний інструмент, що складається з дерев’яних звучних елементів.
Музи́чний інструме́нт - інструмент, призначений для виконання музики. В принципі будь-який інструмент, що здатний відтворювати звуки за певних умов і в певних музичних традиціях може бути використаним, як музичний.
Трапецієвидні дерев’яні (дубові або ясеневі) «скриньки» різних розмірів, у яких знаходяться один або два язички, розташовуються в декілька вертикальних рядів. Язичок може бути виготовлений із дерева або металу, під час гри ударяється об стінки «скриньки». На інструменті грають двома дерев’яними паличками. Висота звуку залежить від розміру «скриньки».

7. Вокально-хорова робота. (слайд 8)

У У творчості видатного латиського композитора Раймонда Паулса пісня посідає найпочесніше місце. 1975 року пісня «Листя жовте» зробила популярним композитора. Величезний успіх мав творчий союз Раймонда Паулса й Алли Пугачової: у всьому світі відомі пісні «Маэстро», «Старинные часы», «Миллион алых роз», «Без меня». Композитор працював також з іншими відомими виконавцями — Валерієм Леонтьєвим, Лаймою Вайкуле. Наприкінці 1980-х років Раймонд Паулс виступив ініціатором пісенного фестивалю молодих виконавців у Юрмалі. 1988 року композитор став головою Державного комітету Латвії з питань культури, а після того як Латвія вийшла зі складу СРСР, він посів пост міністра культури республіки. Після відставки 1993 року Паулс був радником президента Латвії з питань культури.

Валерій Я́кович Лео́нтьєв (рос. Вале́рий Я́ковлевич Лео́нтьев, *19 березня 1949, Усть-Уса, Комі АРСР, Російська РФСР, СРСР) - радянський і російський співак, актор. Народний артист Росії (1996), лауреат премії Ленінського комсомолу (1985), Кавалер ордена «За заслуги перед Вітчизною» 4-го ступеня (2005), Ордена Пошани (2009) та Ордена Дружби (2014).
Ла́йма Станісла́вівна Ва́йкуле (латис. Laima Vaikule; нар. 31 березня 1954(19540331), Цесіс) - латиська співачка, акторка.
Президент Латвійської республіки (латис. Latvijas Valsts prezidents) - вища посадова в Латвії. Термін повноважень триває 4 роки (до 1997 року 3 роки). На час відсутності президента його обов'язки виконує спікер парламенту.

Його пісні незмінно ставали хітами. Але перевагу він надає ліричним образам. «Листя жовте» — яскравий приклад цього. Саме з цією піснею Р. Паулс зробив перший крок у світ естрадної музики, і саме вона принесла композиторові перший великий успіх.

Послухайте цю пісню.



  • Який образ створено у пісні Р. Паулса «Листя жовте»?

*Слухання пісні Р. Паулса «Листя жовте»

А)Розспівування

Б)Розучування пісні

! Робота над літературним та музичним текстом пісні (визначення структури мелодії, руху кожної фрази), проспівуванням голосних та чіткою вимовою приголосних звуків.
Приголосний звук, шелестівка - звук, що твориться за допомогою голосу й шуму або тільки шуму.
)


8. Підсумок уроку.

Вчитель: Наша подорож завершується, та я впевнена, що ті враження які ви сьогодні отримали залишать добрі спогади про музичну культуру Латвії.

* Наведіть приклади жартівливих образів у творах композиторів Прибалтики.

* Назвіть відомі вам литовські народні інструменти.

* Який образ є у пісні Р. Паулса «Листя жовте»?



Учні виходять із класу під музичний супровід («Листя жовте» Р. Паулса).

Додаток 1
Приблизні питання вікторини (можуть бути змінені вчителем)
1 . Що таке оркестр?

2. Які бувають оркестри?

3. Який засіб музичної виразності «контролює» швидкість музичного твору?

4. Як у музичному творі називають головного героя?
Головни́й геро́й або протагоні́ст (від грец. πρωταγωνιστής «той, хто виконує головну роль») - персонаж, який у різних видах мистецтва грає провідну роль, зазвичай протиставляється антагоністові. Цей термін виник у Давній Греції, коли в 534 до н. е.


5. Які за характером бувають музичні твори?

6. Що музика виражає, а що зображує?

7. Чим відрізняється вокальна музика від інструментальної?

8. На які три основні групи поділяються всі інструменти?

9. Які засоби музичної виразності допомагають композитору створювати музичний образ?


Скачати 115.46 Kb.

  • Хід уроку: Учні заходять до класу під музичний супровід
  • 2.Мотивація навчальної діяльності. Вчитель
  • 3. Повідомлення теми і мети уроку. ( слайд 1 )
  • 4. Актуалізація опорних знань Вчитель
  • «Що ти знаєш про народну музику та народні інструменти» (слайд 2) Вчитель
  • Завдання гри
  • 5. Вивчення нового матеріалу. (слайд 3)
  • Ярмарок – вікторина (слайд 4)
  • Питання у додатку № 1 6. Слухання музики.
  • Баліса Дваріонаса
  • *Слухання п’єси «Дерев’яний коник» Б. Дваріонаса. Аналіз твору та робота з міні – підручником.
  • (слайд 6) Вітаутас Лаурушас
  • Литовської консерваторії
  • *Слухання п’єси «У путь» В. Лаурушаса
  • Скудучай
  • Канклеси
  • 7. Вокально-хорова робота. (слайд 8)
  • Валерієм Леонтьєвим , Лаймою Вайкуле
  • *Слухання пісні Р. Паулса «Листя жовте»
  • Учні виходять із класу під музичний супровід
  • 3. Який засіб музичної виразності «контролює» швидкість музичного твору 4. Як у музичному творі називають головного героя
  • 5. Які за характером бувають музичні твори 6. Що музика виражає, а що зображує 7. Чим відрізняється вокальна музика від інструментальної
  • 8. На які три основні групи поділяються всі інструменти 9. Які засоби музичної виразності допомагають композитору створювати музичний образ