Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінка



Урок дослідження: «Вишивка в інтер’єрі. Розробка композиції декоративної серветки»

Скачати 89.46 Kb.

Урок дослідження: «Вишивка в інтер’єрі. Розробка композиції декоративної серветки»




Скачати 89.46 Kb.
Дата конвертації02.05.2017
Розмір89.46 Kb.
ТипУрок

Комунальний заклад середня загальноосвітня школа №20 ім.О.
Сере́дня загальноосві́тня шко́ла - загальноосвітня школа, в якій учні здобувають середню освіту.
Стовби


М. Дніпродзержинська

Урок – дослідження:

«Вишивка в інтер’єрі.

Розробка композиції декоративної серветки».

6 клас


Підготувала:

Болотіна О.А.,

Вчитель трудого навчання,

спеціаліст вищої категорії, старший вчитель.

Розробка: Болотіна



Урок з трудового навчання (обслуговуючі види праці) 6 клас

Тема: «Вишивка в інтер’єрі.
Старший учитель - педагогічне звання, яке може присвоюватись педагогічним працівникам, які мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» або «спеціаліст I категорії», а за наявності освіти в обсязі вищого навчального закладу I-II рівня акредитації та іншого навчального закладу еквівалентного рівня - стаж безпосередньої педагогічної роботи не менше 8 років та найвищий відповідний посадовий оклад (ставку заробітної плати).
Трудове́ навча́ння - предмет технічного та профільного напряму у середніх загальноосвітніх школах. Трудове навчання - загальноосвітній предмет, який становить основу предметного наповнення освітньої галузі «Технологія».
Розробка композиції декоративної серветки».

Практична робота:

«Розробка композиції декоративної серветки, оздобленої вишивкою».
Мета уроку:


  • забеспечити засвоєння учнями понять «композиція», «стиль» у вишивці; знань про види орнаментів та характерні ознаки композиційної побудови вишитих виробів; розширити знання учнів про призначення вишивки; формувати вміння складати композицію вишитих виробів на основі набутих знань про ритм, рапорт, пропорційність та колорит;

  • розвивати творчу уяву, художні та естетичні здібності учнів;

  • сприяти вихованню наполегливості, цілеспрямованості;  формувати національну свідомість, виховувати повагу до культурної спадщини українського народу.
    Національна свідомість - сукупність соціальних, економічних, політичних, моральних, етичних, філософських, релігійних поглядів, норм поведінки, звичаїв і традицій, ціннісних орієнтацій та ідеалів, в яких виявляються особливості життєдіяльності націй та етносів.
    Культу́рна спа́дщина - сукупність успадкованих людством від попередніх поколінь об'єктів культурної спадщини, результат духовної і матеріальної діяльності. 1963 року створена загальноєвропейська федерація Europa Nostra з метою популяризації і захисту культурної спадщини та природного середовища Європи.
    Украї́нці - східнослов'янський етнос, основне і корінне населення України. Як етнос сформувався на землях сучасної України та частині земель сучасних: Польщі, Білорусі, Молдови, Румунії, Угорщини, Словаччини і Росії.



Обладнання, матеріали та наочність:

ілюстрації вишитих виробів, малюнки-схеми, таблиці із зображенням різних видів орнаментів, інтер’єру традиційної української оселі, сучасного інтер’єру, кольорових сполучень у вишивці; готові вишиті вироби, додаткова література, картки-завдання, експертні картки, тематичні папки «Оздоблення виробів вишивкою», планшет «Етапи уроку», інструкційні карти, кольорові олівці, папір.



Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво, історія, народознавство.

Ключові поняття: вишивка, інтер’єр, орнамент, композиція, композиційний центр, рапорт, пропорційність, ритм, колорит.

Тип уроку: комбінований.

Форма проведення уроку: урок-дослідження.

Форма роботи: групова, ігрова, розповідь.
Хід заняття

I. Організаційний момент.

  • привітання;

  • перевірка наявності учнів, готовності їх до уроку, наявності робочого одягу;

  • створення емоційного настрою:

Девіз уроку: Ми-художники, митці

Власних задумів творці!
Настанова: під час уроку бути*активним,*енергійним,*уважним,*старанним
II. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.

(техніка «Асоціативний ряд»).

Учні записують асоціації, які викликає у них слово «вишивка» на різнокольорових пелюстках стилізованих квітів.


III. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Епіграф до уроку:



«Людина з натури своєї художник, вона так чи інакше

прагне внести красу в своє життя».

(М.Горький)

Учитель. Завдяки стрімкому розвитку технологій та сучасного виробництва, торгівельна мережа пропонує сьогодні безліч різноманітних виробів для оздоблення житла. Проте кожен прагне створити особливу атмосферу комфорту та затишку, надати своїй домівці індивідуальності, неповторності.

Цієї неповторності можна досягти, створивши вироби, які будуть особливо дорогі для нас та наших близьких тим, що їх зроблено власноруч. Це дуже захоплююча та радісна робота, яка звичайно, робиться поступово та наполегливо, не за один день. Нема нічого приємнішого, ніж втілювати свої задуми в життя, ніщо так не об’єднує людей, як спільна творча робота.

Сподіваюсь, що сьогодні ви в цьому переконаєтесь.



ІV. Повідомлення теми, мети уроку, визначення завдань для учнів.

(ігровий момент «Дешифратор»)

Урок сьогодні особливий: урок-дослідження. А тому давайте почнемо з інтриги.( Кожна група учнів отримує завдання у вигляді головоломки).



  • Дізнайтесь, будь ласка, яка інформація зашифрована в секретних листівках?


Вишивка

Інтер’єр

Композиція


Вітаю! Тепер вам відомі ключові слова теми нашого уроку.
Ключове́ сло́во - слово, або сталий вислів природної мови, яке використовують для вираження деякого аспекту змісту документа (або запиту); слово, яке має істотне смислове навантаження. Воно може служити ключем під час пошуку інформації в інтернеті чи на сторінці сайту.

Оголошення теми та мети уроку. Визначення завдань.

Учні повинні:

знати поняття вміти

- інтер’єр; - розпізнавати види орнаментів;

- композиція; - читати вишивку;

- композиційний центр ; - складати композицію

- орнамент; вишитого виробу;

- рапорт; - виділяти композиційний центр узору

- колорит вишивки;

V. Надання необхідної інформації. «Стежками досліджень»


Кожна група отримує тематичні папки «Оздоблення виробів вишивкою» з необхідною інформацією,які допомагатимуть учням в дослідженнях.



Перегорнемо СТОРІНКИ ДОСЛІДЖЕНЬ

  • «Народна скарбничка».

Виступ дівчат-дослідників з кожної групи з історичними фактами по темі.

  • «Літературно-музична вітальня».

Оформлений куточок – виставка літературних творів, журналів, книжок про вишивку.
Літерату́ра (від лат. litterae - буква, літера), іноді книжництво, письменство - сукупність писаних і друкованих творів певного народу, епохи, людства. Література відображає та зберігає знання й культуру народу та певного історичного періоду.

Ведучі зачитують вірші Т.Г. Шевченка про вишивку, уривки з народних творів, виконують пісню «Про рушник».



  • «Творча лабораторія».

Перегляд творчих робіт учнів школи, представлених в експозиції:

«З роду в рід кладе життя мости.

Без коріння саду не цвісти».




  • Поняття «композиції» у вишивці.

(робота в зошитах – тлумачний словник.
Тлумачний словник - словник, що подає лексико-фразеологічний склад мови з поясненням значення, граматичних та стилістичних особливостей уживання реєстрових одиниць.
)

- Що ж впливає на композицію? Від чого залежить композиційна побудова вишитого виробу?(призначення виробу, форма виробу, вид матеріалу)

- Що означає розробити композицію? (робота із стилізованою схемою «Композиція вишитих виробів»)

  • «Прекрасне поряд». Орнамент у вишивці.

Презентація стінівок. Дослідження тем:

* Види орнаменту української народної вишивки.

Вишивка - один із видів народного декоративного мистецтва українців; орнаментальне або сюжетне зображення на тканині, шкірі, виконане різними ручними або машинними швами; один із найпоширеніших видів ручної праці українських жінок і, зокрема, дівчат.
(перша група)

* Символіка української народної вишивки.(друга група)

Інтерактивна вправа «Рапорт орнаменту».

Учні отримують картки – завдання з малюнками, на яких зображено орнамент, в якому не дістає одного фрагмента, він знаходиться нижче, серед 6 поданих варіантів фігур.

Необхідно самостійно:



  • Визначити рапорт орнаменту.

  • Вказати літеру фрагмента, якого не дістає в орнаменті.

Результати кожний учень заносить в листок – відповідь. Якщо всі виконали завдання правильно, утворюється слово ЛОГІКА.

«Фізкультхвилинка»

  • «Веселкова країна».Колір у вишивці.

- Презентація стінгазети.

Дослідження теми:

* Кольорові сполучення у вишивці.

(третя група)

- Рольова гра «Візит Веселки».

Завдання – тренінг «від Веселки»:

«Граючись перевіряєм, що умієм і що знаєм.»


Кожна група отримує конверт, в якому містяться 8 квадратів різного кольору та індивідуальне завдання.



І група: Визначити теплі та холодні кольори.

ІІ група: Допомогти знайти кольору свої відтінки.

ІІІ група: Знайти контрастне поєднання кольорів.


  • «Закони композиції».

Робота з тематичними папками.

Поняття:

- пропорційності

- симетрії(асиметрії)

- рівноваги

- ритму

- композиційного центру
Дидактична гра «Кіт у мішку».
Учням пропонується витягти картку певного кольору і отримати відповідно нього завдання.

І група: Визначити вироби з кутовим розташуванням композиційного центру.

ІІ група: Визначити вироби з бордюрним розташуванням композиційного центру.

ІІІ група: Визначити вироби з паралельним розташуванням композиційного центру.

Правильність виконання завдання учні перевіряють за допомогою шифру (відповідно до кольору картки).






VІ. Осмислення учнями вивченого матеріалу.

- Робота з тематичними папками

- Самостійне заповнення «Експертної картки учня»

VІІ. Формування вмінь. Практична робота.

1. Інструктування:

- оголошення завдання та мети практичної роботи;

- правила виконання та оформлення роботи;

- послідовність дій(вибрати орнамент, правильно розташувати узор, створити композицію виробу – ескізно;

- вказати час, який відводиться на виконання практичної роботи.

2. Самостійне виконання завдань практичної роботи за інструкційними картами (тематичні папки).

3. Поточний інструктаж (індивідуальний, груповий)

4. Підбиття підсумків практичної роботи:

- демонстрування кращих робіт;

- аналіз недоліків у результатах роботи та шляхи їх усунення;

- оцінювання результатів практичної роботи.


VІІІ. Рефлексія.

  • Що нового дізнались на уроці?

  • Чому навчились?

  • Яку роботу виконували?

  • Які думки та почуття вона у вас викликала?

  • Що найбільше сподобалось на уроці?

  • Доповніть асоціативний ряд на слово «вишивка».

  • Чи справдились ваші очікування?

ІХ. Підсумки уроку.

1.Висновки уроку (на планшеті). Коментарі учнів:

- знаємо...

- уміємо...



Нехай завжди з вами будуть  слова Івана Огієнка:

Бережімо все своє рідне. Бережи, щоб не винародитися, щоб не забути народу з якого ти вийшов. Бережіть свою віру, звичаї, свою мову. І тим збережете національну  історію свою. 

2. Мотивація оцінок за урок, виставлення їх у журнал, щоденники.
Х. Завдання додому.

- підготувати необхідні інструменти та матеріали для оздоблення декоративної серветки вишивкою.



Використана література

  1. Богданова С.І. Трудове навчання(для груп дівчат), 6 клас: Розробка уроків.-Х.: Веста: «Ранок», 2008.

  2. Денисенко Л. І. Азбука домашнього господарювання.- К.: «А. С. К.», 1999.

  3. Кара-Васильэва Т., Чорноморець А. Українська вишивка.-К.: « Либідь», 2005.

  4. Кобернік О. М., Бербец В.В. Трудове навчання в школі: проектно-технологічна діяльність.-Х.: ТОВ «Основа», 2010.

  5. Мамус Г.М., Севастьянова О.С. Завдання з обслуговуючої праці.5-6класи.-Т.: «Астон»,2004.

  6. Островська Т. Знаки 150 українських вишивок.-К.: «Соняшник», 1992.

  7. Чемшит В.Г. Усі уроки трудового навчання(дівчата). 5-6 класи. Інваріантний модуль.-Х.:ТОВ «Основа», 2011.


Скачати 89.46 Kb.