Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаУрок-екскурсія з використанням проектної технології " Без минулого нема майбутнього

Скачати 92.29 Kb.

Урок-екскурсія з використанням проектної технології " Без минулого нема майбутнього
Скачати 92.29 Kb.
Дата конвертації28.04.2017
Розмір92.29 Kb.
ТипУрок


Відділ освіти Збаразької районної державної адміністрації

Урок-екскурсія з використанням проектної технології
Без минулого нема майбутнього

(до 800-річчя Збаража)”
Підготувала

вчитель історії і правознавства, старший вчитель

ЗОШ І-ІІІ ст. №2 м. Збаража

Багрій М. Т.


Збараж - 2011

Тема проекту: Без минулого нема майбутнього

(до 800-річчя Збаража).Мета:

  • привернути увагу учнів до історії рідного краю;

  • ознайомити з історичним минулим та визначними пам’ятками матеріальної і духовної культури Збаража;
    Старший учитель - педагогічне звання, яке може присвоюватись педагогічним працівникам, які мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» або «спеціаліст I категорії», а за наявності освіти в обсязі вищого навчального закладу I-II рівня акредитації та іншого навчального закладу еквівалентного рівня - стаж безпосередньої педагогічної роботи не менше 8 років та найвищий відповідний посадовий оклад (ставку заробітної плати).
    Духо́вна культу́ра - складова культури, що охоплює мистецтво та філософію.


  • залучити учнів до пошукової та дослідницької роботи;

  • навчити робити презентації;

  • виховати в дітей повагу до історії і тарадицій рідного міста, бережне ставлення до пам’яток історії і культури.

Тип: інформаційний.

Форма реалізаціі: урок – віртуальна екскурсія.
Віртуа́льна екску́рсія - організована підбірка фото та відео зображень про видатні місця, іноді з текстовим або аудіо супроводом та засобами навігації; також - перегляд такої підбірки.


Тип уроку: засвоєння нового навчального матеріалу.

Учасники проекту: учні 7-А класу ЗОШ І-ІІІ ст.№ 2 м.Збараж.

Обладнання: комп’ютер, фотовернісаж, виставка літератури.

Основні етапи:

1. Підготовчий етап (роз’яснення суті проекту);

2. Підбір та систематизація матеріалу учнями;

3. Консультації з учителем;

4. Оформлення матеріалів;

5. Демонстрація проектів;

6. Підбиття підсумків та оголошення результатів.

Епіграф

Медоборами сповитий

В замку-шоломі стоїть

Сивочолий Збараж-витязь,

Що пройшов крізь вир століть.

(В. Кравчук)Хід уроку
І. Організація та мотивація навчальноі діяльності

Вивчаючи в курсі Історії України тему “Наш край”, ми не могли оминути таку важливу дату,як 800-річчя нашого рідного Збаража.

Історія України - процес формування держави Україна. Появі державності передував тривалий процес етногенезу українців. Після появи держави виникла українська нація як сукупність громадян.
Місто чекає на приїзд багатьох гостей і туристів.І ми повинні не тільки самі добре знати його історію.але й навчитися розповідати і преставляти її для друзів.


ІІ. Оголошення, представлення теми та очікуваних результатів
Ключове питання: Чому Збараж – державний історико-культурний заповідник?

Тематичні питання:

1. Про що говорять археологічні розкопки та руїни Старозбаразької фортеці?

Старозба́разька форте́ця - оборонна споруда, пам'ятка архітектури національного значення. Діяла у XIII–XVI ст. як перший замок м. Збаража; руїни - на Замковій (або Княжій) горі поблизу села Старий Збараж.
Археоло́гія (грец. αρχαιος - стародавній, λογος - слово) - наука, що висвітлює історію людського суспільства на основі вивчення пам'яток кам'яної, мідної (бронзової), залізної доби і пізніших часів. До цих пам'яток, що називаються археологічними, належать: стоянки, поселення, поховання, різні типи знарядь праці, зброї, посуду, прикрас, предмети побуту, мистецтво тощо.

2. Які пам’ятки архітектури є окрасою нашого міста?

3. З якими відомими людьми пов’язана історія Збаража?

4. Як зберегти надбання минулого для майбутнього? Що ми можемо зробити для нашого міста?
На уроці учні виступають у ролі юних екскурсоводів. Їх завдання познайомитии гостей з найцікавішими сторінками історії та пам’ятками архітектури Збаража. Допомогою у цьому є проекти. підготовленні заздалегідь у супроводі презентаційної програми.

Очікувані результати: учні мають навчитися розповідати про своє місто, працювати з додатковою літературо, підготувати презентацію та фотовернісаж.
Перший екскурсовод.

Ми починаємо нашу екскурсію із Замкової гори. Від давнього замку залишилися одні руїни. на яких встановлено. пам’ятний знак з написом “Тут в XIII – XVI ст. була Старозбаразька фортеця – свідок слави, героїзму і печалі українського народу”. Саме звідси починає свою історію Збараж. Про це є перша згадка в Іпатському списку Галицько-Волинського літопису. “Вь 1211 Лесько не можеше прияти Галича: подеш воева около Теребовля і около Молекова и Збиража”.

Та археологічні розкопки свідчать, що перші люди заселили наш край ще в період палеоліту. Залишили тут свій слід і племена трипільської та черняхівської культури, знайдено залишки городищ, могильників, срібний скарб часів Київської Русі.

Русь - назва історичного регіону в Східній Європі з центром у середньому Подніпров'ї. У XI - XIII століттях позначала так звану Руську землю довкола Києва, Чернігова і Переяслава, що була осердям середньовічної держави Київська Русь.
Археологі́чні дослі́дження - дослідження історичного минулого людства за речовими джерелами матеріальної культури.
Га́лицько-Воли́нський літо́пис - літопис XIII століття, присвячений історії Галичини і Волині. Зберігся в Іпатіївському літописному зведенні. Охоплює події 1201-1292 років. Вважається головним джерелом з історії Галицько-Волинського князівства.
Черняхі́вська культу́ра - археологічна культура у 100–500 роках. Поширена на території лісостепового Подніпров'я між Дінцем і Дністром та Прутом і вздовж Бугу, а також на південному сході Польщі, Чехії, Словаччини, Угорщини, Румунії, Болгарії.
Тут здавна збирали свої дружини руські князі, ідучи на рать. І від слова “збір” пішла назва – Збираж – Збараж.

“Тебе зродили наші предки

Ген там в гущавині століть...

Вшивали ниточку до нитки – Памятний знак

І місто так прийшло на світ”. на місці літописного Збаража


Другий екскурсовод.

Недалеко від Замкової гори є Чернеча гора і ми помандруємо до неї, бо стоїть там найстаріший наш храм – Спасо- Преображенська церква.

Тара́сова гора́ або Черне́ча гора́ - гора в місті Канів, складова частина Шевченківського національного заповідника «Тарасова гора», місце поховання українського поета Тараса Шевченка.
Напис над входом свідчить, що вона була побудована у 1600 р. на місці зруйнованого татарами Свято- Онуфрієвського монастиря. На південній зовнішній стороні церкви є сонячний годинник. Церква тридільна,мурована з каменю.Вона була і оборонною, на що вказує пять бійниць, мури товщиною два метри та вузькі вікна.що могли служити за бійнниці.


Спасо-Преображенська церква 1600 р.

Третій екскурсовод.

Літописний Збараж був зруйнований моноголо-татарами у 1241 р. І наступна згадка про місто появляється в XIV ст., коли новгород-сіверський князь Дмитро Корибут отримав від князя Вітовта нашу землю і в 1393 р. збудував на місці давньої фортеці новий замок.

Корибут-Дмитро Ольгердович (бл.1358/1359 - після 1404) - князь Новгород-Сіверський (1386-1392), князь Чернігівський. Син Великого князя Литовського Ольгерда і Уляни Тверської, рідний брат Владислава II Ягайла.
Зба́разький за́мок - фортифікаційна оборонна споруда в місті Збараж Тернопільської області.

В 1434 р. внаслідок литовсько-польських сутичок Збаражем заволодів князь Федір Несвіцький. В 1463 р. власником міста і навколишніх сіл став Василь Несвіцький. Він першим почав величати себе кназем Збаразьким. Останніми князями цього славного роду були брати Христофор і Юрій Збаразькі. Вони і стали фундаторами головної пам’ятки нашого міста- Збаразького замку.


Про герб Збаража

Гербом міста з XV ст.

Герб Зба́ража - один з офіційних символів міста Збараж, районного центру Тернопільської області. Затверджений 23 березня 1995 року рішенням виконкому міської ради № 178 (автор проекту - А. Гречило).
був герб

князів Збаразьких – св. Юрій

на коні, що перемагає змія.

Цей герб було затверджено

привілеєм на магдебургію

Франца ІІ 13 листопада 1797 р.Четвертий екскурсовод.

Коли у 1589 р. Старозбаразька фортеця і місто були вщент зруйновані татарами, князі Збаразькі вирішили перенести його неподалік, на нове місце. Так почалася забудова сучасної території Збаража. Окрасою і могутньою твердинею міста став замок і палац, побудовані в 1626 – 1631 рр. європейськими архітекторами і фортифікаторами Скамоцці, Аквою, Ван Пееном на замовлення князів Христофора і Юрія Збаразьких. Мури фортеці досягають 12 м. У центрі розміщена в‘їзна брама,яка являє собою двоповерховий будинок. В оточенні валів-дитинець і двохповерховий палац, побудований в ренесансному стилі,Вздовж дитинця під терасою є каземати. С.

Відро́дження, або Ренеса́нс (фр. Renaissance - «Відродження») - культурно-філософський рух кінця Середньовіччя - початку Нового часу, що ґрунтувався на ідеалах гуманізму та орієнтувався на спадщину античності.
Твардовський описує ‘Є в Збаражі замок, має тверді вал і мури зі скелі ковані,які пильнують чотири белюарди.’

Перше випробування на міць та неприступність Збаразький замок пройшов під час визвольної війни під проводом Б. Хмельницького, коли у 1649 р. була облога фортеці козаками.


“Тут бились козаченьки

Гетьмана Богдана,

Щоби наша Україна

Незалежна стала”.


“Лишивсь ти нашим не легенько,

Палав ти в битвах як чавун...

За тебе згинув Морозенко,

За тебе кров пролив Богун”.

У 1707 р. у Збаразькому замку побували гетьман Іван Мазепа та цар Петро І.
Іва́н Мазе́па-Калединський (20 березня 1639, хутір Мазепинці - 21 вересня 1709, Варниця) - український військовий, політичний і державний діяч. Гетьман Війська Запорозького, голова козацької держави на Лівобережній (1687–1704) і всій Наддніпрянській Україні (1704-1709).
Вони дали високу оцінку його оборонним спорудам.

Нове дихання старовинна фортеця отримала в роки незалежної України, коли в 1994 р. Збараж отримав статус Державного історико-архітектурного заповідника.П’ятий екскурсовод.

Синагога- одна з найстаріших будов міста,збудована у 1537р..Це не тільки молитовний будинок євреїв,але й місце дискусій і судових засідань. У центрі синагоги є підвищення, а біля східної стіни-Ковчег.Вона двічі горіла,алебула відбудована.

Єврейський кагал-орган управління єврейської громади.
Єврéї (також жиди , ізраїльтяни; самоназва - єгу́дим «יְהוּדִים» івритом; їдн «ייִדן» їдишем) - давній народ семітського походження, висхідний до населення стародавнього Ізраїльського та Юдейського царств[Джерело?].
В цьому будинку була каса взаємодопомоги, клуб, бібліотека та інші установи єврейської громади міста.
Єврéї (також жиди, ізраїльтяни; самоназва - єгу́дим «יְהוּדִים» івритом; їдн «ייִדן» їдишем) - давній народ семітського походження, висхідний до населення стародавнього Ізраїльського та Юдейського царств[Джерело?].
Каса взаємодопомоги - це громадська кредитна установа, яка створюється на добровільних засадах і акумулює кошти громадян для надання їм матеріальної допомоги. Каси створюються при профспілкових організаціях працівників і службовців - для членів профспілки, у відділах соціального забезпечення - для пенсіонерів.

Шостий екскурсовод.

Милуючись панорамою міста, ми спускаємося із Замкової гори і, проходячи через Чорний міст, наближаємося до римокатолицького монастиря і костелу св. Антонія (ордену бернардинів).

Князь Юрій Збаразький, маючи у своєму війську священників бенардинів,побудував для них у 1637 р. костел і монастир. У 1675 р. комплекс будівель знищили турки. Заново костел був відбудований в 1746 – 1755 рр. Станіславом Потоцьким, власником Збаража після князів Вишнивецьких. Костел мурований з каменю в стилі барокко. В інтер’єрі костелу частково збереглися фрески художника XVIІІ ст. Сливінського.
Успенська церква

1755 р.Костел св. Антонія Воскресенська церква

1755 р. 1764 р.


Сьомий екскурсовод.

Окрасою центра міста є дві церкви ХVІІІст.-Успенська,споруджена в 1755р. та Воскресенська-1764р.Обидві церкви побудовані у стилі барокко . В роки радянської влади були закриті і перетворені на склади.Лише у 1989р. святині були повернуті віруючим.Вчитель наголошує,що із Збаражем пов’язані долі багатьох відомих людей. Найвідоміші з них увіковічнені в камені і бронзі

.

Екскурсоводи розповідають про пам’ятники:- Б.Хмель­ницькому (1954; скульптор Я. Чайка, архітектор В. Скочеляс);

- I.Франку (1992; скульптор В. Одрехівський);
- Д.Клячківському (Климу Савуру, 1994; скульптор В. Мельник, архітектор

В. Скочеляс);- меморіальна плита полковнику Морозенку.


МАТЕРІАЛИ ПРЕЗЕНТАЦІЇ ПРОЕКТІВ
1. Збараж – районний центр. Місто розкинулося на Подільській височині за 17 км.
Поді́льська височина́ - височина на південному заході України, у Львівській, Тернопільській, Хмельницькій, Івано-Франківській, Вінницькій та частково Чернівецькій і Одеській областях. Подільська височина входить до складу Східноєвропейської рівнини.
від Тернополя, на обох берегах річки Гнізни, притоки Серету.

2. 50 тис. р. т. (палеоліт) – археологічні пам’ятки первісного заселення Збаражчини.

3.VVІІ ст. – територію краю заселяли племена дулібів.

4.VІІ – IX ст. – городища на Веселій та Бабиній горі.

5. 1211 р. – перша згадка про Збараж у Галицько-Волинському літописі.

6. 1241 р. – захоплення і зруйнування Старозбаразької фортеці монголо-татарами.

7. 1392 р.Збараж у складі Великого Литовського князівства, перейшов до володінь новгород-сіверського князя Дмитра Корибута, який спорудив новий оборонний замок.
Вели́ке кня́зівство Лито́вське, Руське і Жемайтійське (лат. Magnus Ducatus Lituaniae) - монархічна держава у Східній Європі середньовіччя і нового часу. Існувала в 1236–1795. У час найбільшого розширення території знаходилось на теренах сучасної Литви, Білорусі, більшої частини України, крайньої західної частини Росії, Придністров'ї Молдови, невеликої частини східної Польщі та невеликої частини східної Латвії.


8. 1434 р. – початок князювання родоначальника князів Збаразьких та Вишневецьких – Федора Несвіцького.

9. 1470 р. – Василь Несвіцький першим іменує себе князем Збаразьким.

10. 1589 р. – татари вщент зруйнували Старозбаразьку фортецю і князі Збаразькі перенесли місто на нове місце.

11. 1583 р. – перша згадка про новий Збараж.

12. 1626 – 1631 рр. – будівництво Збаразького замку князями Христофором і Юрієм Збаразькими..

13 1648 – 1649 рр. – події визвольної війни під проводом Б. Хмельницького. 1649 р.облога Збаража, 5 липня – загибель Морозенка.
Обло́га Зба́ража - бої козацького війська під командуванням гетьмана Богдана Хмельницького і його союзників-татар на чолі з ханом Іслам-Ґіреєм III із оточеним під Збаражем польським військом 10 липня - 22 серпня (30 червня - 12 серпня за старим стилем) 1649.


14. 1797 р. – австрійський цісар Франц ІІ надав Збаражу герб.

15. 1867 р. – Збараж стає повітовим містом.
Пові́т - адміністративно-територіальна одиниця в Великому Князівстві Литовському, Польському королівстві, Речі Посполитій, Королівстві Галичини та Володимирії, Західно-Українській Народній Республіці, Російській імперії, а також ранньому СРСР.


16. 1874 р. – у місті заснована читальня “Просвіти”.

17. 1994 р. – місто отримало статус Державного історико-архітектурого заповідника.
Архітектурно-історична спадщина

- Руїни Старозбаразької фортеці, XIII – XVI ст. (Чернеча гора);

- Синагога, 1537 р.;

- Спасо-Преображенська церква, 1600 р.;

- Водяний млин, XVII ст.;

- Збаразький замок, 1626 – 1631 рр.;

- Церква Успіння Пресвятої Богородиці, 1775 р.

Ді́ва Марі́я, Богоро́диця, Ма́тір Бо́жа, Марія (дав-євр. מרים Miryam) - мати Ісуса Христа (Лк. 1:26-56, Лк. 2:1-7, Мт. 1:16-25). Із Нового Заповіту відомо, що жила в Назареті (Мр. 1:9) у Галілеї із своїм чоловіком Йосипом.
;

- монастир філіціянок, XVIII ст.;

- костел і монастир св. Антонія (ордену бернардинів), 1775 р.;

- Воскресенська церква, 1764 р,;

- будинок колишнього староства повітового, XIX ст.;

- будинок колишнього міського суду, ХІХ ст.;

- колишній ресторан “Брістоль”, поч. ХХ ст.
Пам’ятники

- Б.Хмель­ницькому (1954; скульптор Я. Чайка, архітектор В. Скочеляс);

- I.Франку (1992; скульптор В. Одрехівський)

- Д.Клячківському (Климу Савуру, 1994; скульптор В. Мельник, архітектор

В. Скочеляс).

- меморіальна дошка полковнику Морозенку.


Видатні постаті пов’язані із Збаражем

Б. Хмельницький, М. Кривоніс, Морозенко, І. Богун, П. Дорошенко, І. Мазепа, Петро І, Полковник Верлан, І. Франко, С. Петлюра, Д. Клячківський, А. Малишко, П. Тичина, М. Рильський, О. Гончар.


ІІІ. Повторення вивченого,узагальнення та систематизація знань,умінь і навичок.
Завдання для повторення

1Складіть хронологічний ланцюжок подій історії Збаража.

2Назвіть імена відомих людей звязаних з нашим містом.

3Конкурс фото-загадка.


IV. Підбиття підсумків,оцінювання результатів.
- Чому Збараж має статус Державного історико-архітектурного заповідника?

- Що ми можемо зробити для свого міста.щоб зберегти його надбання для майбутніх поколінь? Метод”мікрофон”.Вчитель оцінює працю учнів,за кращі презентації учні отримують посвідчення- “Юний екскурсовод”.Скачати 92.29 Kb.