Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінка



Урок позакласного читання в 2 класі Тема Буду я природі другом Мета. Розширити читацькі інтереси школярів, ознайомлюючи з творами про

Скачати 69.57 Kb.

Урок позакласного читання в 2 класі Тема Буду я природі другом Мета. Розширити читацькі інтереси школярів, ознайомлюючи з творами про




Скачати 69.57 Kb.
Дата конвертації21.04.2017
Розмір69.57 Kb.
ТипУрок

Урок позакласного читання в 2 класі

Тема Буду я природі другом

Мета. Розширити читацькі інтереси школярів, ознайомлюючи з творами про

природу, розвивати уміння уважно слухати – розуміти читання вчителя та навички правильного свідомого читання; збагачувати словниковий запас учнів,виховувати любов і бережливе ставлення до природи, чуйність і доброту.

Читання - один з найважливіших видів мовної діяльності, тісно пов'язаний як з вимовою, так і з розумінням мови. Також «читання» - це здатність сприймати, розуміти інформацію, яка записана (передана) тим або іншим способом або відтворена технічними пристроями.
Словниковий запас - це набір слів, яким володіє людина у знайомій їй мові. Словниковий запас, як правило, росте та розвивається з віком, і слугує як практичний і фундаментальний інструмент для спілкування та здобування знань.



Обладнання : виставка книжок за темою; дитячі малюнки за темою до творів;

Хід уроку



І. Організація класу.

- З давніх пір і по нині кажуть всі в Україні:

«Здоровенькі були!» Привітайтесь і ви.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

Наш дивний світ –такий, як казка.

Тож бережи його, будь ласка.

- Прочитайте записану на дошці тему уроку. Перед вами павутинка зі складів. Поєднуючи їх, прочитайте слова, що стануть темою нашого уроку.

Бу я ро дру

ду при ді гом

( Буду я природі другом )

-Як ви розумієте ці слова?

Шановні друзі! Сьогоднішня наша зустріч носить пізнавальний характер. Ми будемо читати твори про природу. І, сподіваюсь, ще більше переконаємось, що ми природі не сусіди, ми – часточка природи, і від знань про неї і бережливого ставлення залежить і наше щасливе життя.

ЗОМОГ «Наше щасливе життя» - обласна молодіжна організація, яка сприяє культурному, естетичному, моральному розвитку дітей та молоді з вадами слуху, а також звичайних школярів та студентства.


Етап проектування

- Діти, що кожен з вас очікує від сьогоднішнього уроку?



ІІІ. Актуалізація читацького досвіду школярів.
Актуалізація (лат. actualis - діяльний, діяльнісний, фактичний) - переведення в дію, стан активності того, що існувало лише потенційно чи латентно.

1. Робота з виставкою книжок

- Чи відповідають темі представлені на виставці книжки?

- Книжки яких авторів представлені на виставці?

- Твори яких авторів ви вже читали?

- Які назви мають книжки? ( За завданням учителя учні вчаться самостійно визначати зовнішні показники змісту кожної книжки ( заголовок, автор, ілюстрації), вибирати потрібну книжку за окресленими показниками, співвідносити їх і на основі цього робити загальний висновок про тематику, зміст, характер, кількість уміщених у книжці творів.

Задача - проблемна ситуація з чітко визначеною метою, яку необхідно досягти; в більш вузькому сенсі задачею називають також цю саму мету, що дана в рамках проблемної ситуації, тобто те, що необхідно виконати.
Кількість - в Арістотелівській логіці друга з 10 категорій (класів, розрядів, які спрощують процес розумового визначення будь-якої речі), побічна обставина матеріальних речей , за допомогою якої вони поширюються в просторі, вимірюються якоюсь математичною нормою і здатні бути поділеними на окремі частини.
Така діяльність сприяє швидшому входженню дитини в текст, який вона буде читати самостійно).

2. Розгляд та короткий аналіз дитячих ілюстрацій до теми

3. Розчитування ( чистомовка)

Ло – ло – ло – я люблю своє село.

Ка - ка - ка – це Капітанівка.

Іс – іс – іс – є в нас Чорний ліс.

Бі- бі- бі – є і ставки голубі.

Ки –ки –ки – ми маленькі діточки.

емо – емо – емо – ми природу збережемо.



ІV. Активізація читацького мислення

Читання та обговорення творів по темі.

1. Вірш Петра Сотниченка «Вмійте природу любити».

- До чого нас закликає автор?

- Що кожен з вас може зробити для збереження природи?

2. Розповідь вчителя про Лідію Компанієць та читання її поезій.

Народилася Лідія Компанієць у селі Новогригорівці Запорізької області.

Компані́йські полки́ (охотницькі) - вільнонаймані полки Гетьманщини, створені в 60-70-х роках XVII століття. Поділялися на охочекомонні та охочепіхотні, іноді під час кампаній використовуючи коней лиш для пересування та ведучі бойові дії пішими, на зразок драгунів.
Оповіда́ння - невеликий за обсягом прозовий твір, у якому зображується подія з життя одного сформованого персонажа.
Запорізька область Запорі́зька о́бласть - адміністративна одиниця на півдні України. Утворена 10 січня 1939 року. Розташована на південному сході України, займає головним чином лівобережну частину басейну нижньої течії Дніпра.
Її батьки працювали позмінно на залізниці, тому не могли приділяти дітям належної уваги. І Ліду та двох її братиків відвезли на виховання до бабусі в село Астраханку на Мелітопольщині.
Пра́ця - цілеспрямована діяльність людей зі створення матеріальних і духовних благ, необхідних для задоволення потреб кожного індивіда і суспільства в цілому.
Виховання Вихова́ння - процес та практика засвоєння дитиною загальноприйнятих у суспільстві норм поведінки.
Мала Лідія дуже любила бабусину хату з вишиваними рушниками, з долівкою, встеленою запашними травами. Там дівчинка росла, там і пішла в школу. У десять років пробувала складати вірші і записувала їх у потаємний зошит. Старші брати Лідочки видавали домашній рукописний журнал.
Рушни́к в українській культурі (український традиційний рушник) - це прямокутний шмат лляного чи конопляного полотна, що має на кінцях, а часто і на всьому полі різноманітні вишиті або виткані композиції, які відображають світогляд та звичаї предків, несуть інформацію про добро, достаток, здоров'я.
Руко́пис, або манускри́пт (лат. manuscriptum, від manus - рука і scribo - пишу) - писемний документ, написаний від руки, звідки й назва.
Вони з радістю вміщували туди сестриччині поезії. Вже тоді дівчинка мріяла працювати в газеті. Мрія Лідії Олександрівни здійснилась. Вона працювала в редакції різних газет. Писала вірші, оповідання, статті і навіть сценарії. За її сценаріями на Київський кіностудії імені О.Довженка поставлені фільми «Доля Марини», «Коли співають солов’ї », «Літа дівочі». Л. Компанієць належить також сценарій мультфільму «Чому втекло кошеня».
Кіносценарій (грец. kineo - рухаю, італ. scenario, від лат. scaena - сцена) - літературний драматичний твір, за яким створюється кінофільм. Сучасний кінофільм є твором колективним, так як у створенні його беруть участь представники різних творчих професій.
Аніма́ція (з лат. anima - душа і похідного фр. animation - оживлення), мультипліка́ція (з лат. multiplicatio - розмноження, збільшення, зростання) - вид кіномистецтва, твори якого створюються шляхом зйомки послідовних фаз руху намальованих (графічна анімація) або об'ємних (об'ємна анімація) об'єктів.



Вірш «Бідолаха»

- Чому вірш має таку назву?

- Прочитайте, як дівчинка звертається до маленької пташки. З якою інтонацією ми будемо читати ці слова?

- Доведіть, що герой вірша любить і береже природу.

- Давайте разом спробуємо відгадати анаграми

РОВОНА ЦЯНИСИ ГОБЕЦЬРО РОКАСО ТЕЛДЯ ТІЛАСВКА

Ворона синиця горобець сорока дятел ластівка

- Яка пташка зайва в цьому рядочку? Чому?

- Молодці, а як ми з вами можемо допомогти цим пташкам взимку?

3.Гра «Склади прислів’я ».

На картках написані слова, з яких, розставивши у певному порядку, діти повинні скласти прислів’я і прочитати його.

багато Де там немає пташок, комашок.

Де багато пташок – там немає комашок



4. Гра «Хто більше?»

Учитель називає птаха, а діти повинні за його назвою пригадати лічилку, скоромовку, казку, пісеньку, народну прикмету тощо.

Качка – Українська народна казка «Кривенька качечка».

Украї́нські наро́дні ка́зки - популярний фольклорний жанр (фольклор - «народна мудрість»). В народних казках передається з покоління в покоління мудрість народу, усе, що є вартим уваги нащадків, життєвий досвід, мрії народу, його почуття.

Сорока - Хитру сороку спіймати морока,

А на сорок сорок – сорок морок.

Журавель – Краще синиця в руці, ніж журавель в небі.

Українська народна казка «Лисиця та Журавель»

Гуси – Дикі гуси відлітають – кінець бабиного літа.

Гусеві (Anserinae) - підродина водоплавних птахів родини качкових (Anseridae).



Вірш «У красу небачену, у казку»

Словесне малювання картин, які викликав цей вірш.

Робота над виразністю читання.

5. Читання віршів учнями.

6.Завдання на уважність.

- З яких віршів рядки? З’єднай.

Ми човном верталися в село

У ясну, безвітряну погоду… « Вмійте природу любити»

Цвіту не вирви задаром,

Гілки не втни для забави. «Бідолаха»

Я взяла його до рук,

В нього серце – тук – тук – тук! «У красу небачену, у казку…»

Фізкультхвилинка.

Руки вгору! Погойдали –

Це – дерева в лісі.

Опустили і стріпнули –

Збив росичку вітер.

Руки в сторони, змахнули –

Летимо, мов птахи,

Приземлились, відпочили –

Руки – крила склали.

Секрети читача.

Сьогодні на уроці ви вже чули нове для вас слово «сценарій» Ознайомлення дітей з поняттям «сценарій» - це літературний твір, за яким знімають фільми ( кіносценарій). А є ще сценарії, за якими ставлять спектаклі, проводять святкові заходи. ( Слово «сценарій» заздалегідь подається на дошці, діти кілька разів читають і промовляють його для кращого запам’ятовування).



7. Читання п’єси – казки «Лісовий народець» Анатолія Давидова.

а) Словникова робота.

Хащі – густий, непрохідний ліс.

Сопілочка – український народний духовий музичний інструмент з дерева або очерету, що має форму порожнистої трубочки з отворами.

Виста́ва - твір театрального мистецтва, обмежений часовим терміном з використанням режисерського задуму, акторської гри, драматургічного твору (літературного джерела), музики, театральних декорацій та механізмів тощо.
Література Літерату́ра (від лат. litterae - буква, літера), іноді книжництво, письменство - сукупність писаних і друкованих творів певного народу, епохи, людства. Література відображає та зберігає знання й культуру народу та певного історичного періоду.
Духові́ музи́чні інструме́нти - музичні інструменти, що являють собою різні за розмірами та матеріалом трубки, в яких внаслідок коливання стовпа повітря, що міститься в них усередині, утворюється звук.

Юннати – юні дослідники природи.

Дослі́дник - людина, яка веде дослідження, займається науковими дослідженнями, вивченням, спостереженням, аналізом чого-небудь, сприяє отриманню нових знань.

Розпач – почуття безнадії, відчай.

б)Роздуми над прочитаним

- Хто з персонажів вам сподобався? Чому?

- Як звали казкового хлопчика – лісовичка?

- Хто його помічники?

- Знайдіть опис лісових помічників.

- За допомогою чого він збирає своїх помічників?

- Хто прийшов у гості до лісовичка?

- Яку обіцянку дали юннати Озивайку?

- Що цікавого зі світу природи розповів автор?

- Чого навчає нас ця казка?



8. Читання п’єси – казки в особах

Визначення головної думки.

- Чого вчить нас казка?

- Чому потрібно берегти природу?



9. Гра « Встанови порядок подій.»

а) Петько Чебрець привів юннатів.

б) Будемо дбайливо охороняти ліс.

в) Давненько не збирав я своїх помічників.



10. Хорове читання вірша ( записаного на дошці )

Я зірвав квітку – І вона загинула.

Я спіймав метелика - І він умер у мене на долоньці,

І тоді я зрозумів, що торкнутися цієї краси

Можна тільки серцем.

- Що зрозумів хлопчик?

- Прочитати рядки вірша, де про це сказано.

На дошці вивішується «сонечко» з промінцями і хмарки навколо.

V. Узагальнення вивченого матеріалу.

Матеріа́л - речовина, або суміш речовин, первинний предмет праці, який використовують для виготовлення виробу (основний матеріал), або які сприяють якимось діям. У останньому випадку уточнюють, що це допоміжний, чи витратний матеріал.
Узага́льнення - основний елемент логіки та міркувань людини. Узагальнення бере за основу існування множини елементів та однієї або декількох властивостей, спільних для цих елементів. Це є основою дедуктивних міркувань.

1.Мозкова атака

- А зараз перевіримо свої знання. На уроці ми познайомились з творами різного жанру, якими саме? Давайте пригадаємо авторів віршів і п’єси – казки.

- До вашої уваги вікторина за прочитаним. Щоб розігнати «хмарки» від сонечка вам потрібно дати відповіді на питання, які записані на них. Ваші правильні відповіді стануть ще й розв’язком кросворду ( Діти знімають хмарки, читають питання і записують відповіді).

Віктори́на - вид гри, що полягає у відповідях на усні чи письмові запитання з різних галузей знань.
Кросворд (англ. Crossword - перетин слів) - Гра-задача, яка полягає у вписуванні літер у перехресні рядки клітинок накресленої фігури так, щоб за горизонталлю та вертикаллю вийшли загадані слова.






2

1

п



















р













3










и







4

















р













5

о






















6

д













7










а










1. Хто потрапив у біду в вірші Лідії Компанієць «Бідолаха»? ( Птах)

2. Яке слово в темі нашого уроку закрила хмарка? ( Другом )

3. Які птахи згадуються у вірші Лідії Компанієць «У красу небачену, у казку..» ( Гуси)

4. Як називається літературний твір за яким знімають фільм? ( Сценарій )

5. Як звали хлопчика – лісовичка з п’єси - казки Анатолія Давидова «Лісовий народець»? ( Озивайко)

6. Листя якого дерева вінчає голову казкового хлопчика – лісовичка ? (Дуба)

7. Хто прийшов у гості до Озивайка? ( Юннати )

- Діти, давайте перерахуємо ті якості, якими наділена людина, яка любить і бережно ставиться до природи. Вчитель або діти записують ці якості на промінчиках: любов, доброта, ніжність, увага, співчуття, повага.

Співчуття́ - 1. Чуйне ставлення до чийого-небудь горя, до чиїхсь переживань. // Почуття жалю, викликане чиїм-небудь нещастям, горем. // Жаль, висловлений усно або письмово з приводу нещастя, горя, що спіткали кого-небудь. 2.

-Які позитивні якості виховуються у вас під дією променів цього сонечка?

Ось і ми з вами зробили сьогодні відкриття, що в природі багато цікавого – поруч з нами. Треба тільки його побачити, почути, зрозуміти і берегти.



VІ. Підсумкова бесіда.

- Які твори про природу, про красу і дбайливе ставлення до природи вам найбільше сподобалися? Хто їх автори?

- Яка головна думка об’єднує ці твори?

Любов до природи виявляється не тільки в красивих словах, а і в красивих вчинках.



  • Чи думали ви над цим раніше?

Вчитель. Пам’ятайте, любі діти,щоб сади у нас цвіли.

Щоб літали в чистім небі і лелеки, й журавлі,



Щоб пташки у нас співали,і дерева підростали,

Щоб земля була у квітах, - Бережіть природу, діти!


Скачати 69.57 Kb.

  • Розповідь
  • Українська народна казка
  • Узагальнення