Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінка



Урок узагальнення та систематизації знань учнів за темою «Українські землі в 60-х 80-ті рр. XVIІ ст.»

Скачати 113.74 Kb.

Урок узагальнення та систематизації знань учнів за темою «Українські землі в 60-х 80-ті рр. XVIІ ст.»




Скачати 113.74 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації19.04.2017
Розмір113.74 Kb.
ТипУрок
  1   2

Пономарьова Наталія Вячеславівна,

вчитель історії та суспільствознавчих дисциплін

КЗ «Загальноосвітній навчальний заклад І ступеня -

гімназія № 39» Кам’янської міської ради


Розробка уроку на заявлену тему, мета якого - узагальнити та систематизувати знання учнів з теми «Українські землі в 60-80-ті рр.
Ко́ле́дж або коле́ж (англ. college, фр. collège) - вищий (в Англії та США) або середній (у Франції, Бельгії, Швейцарії та Канаді) навчальний заклад. У XIX столітті слово перекладалося з англійської як Колегія або Колегіум і у цьому широкому змісті може означати групу людей, які живуть за своїми внутрішніми правилами.
XVIІ ст.»; формувати та використовувати набуті знання про період Руїни, перевірити рівень знань учнів з даної теми; у формі історичної гри запропонувати цікаві питання й завдання, що сприяють формуванню історичних компетентностей учнів, вимагають самостійної роботи, нестандартного мислення, спонукають учнів висловлювати власні думки з певних питань.

Урок узагальнення та систематизації знань учнів за темою

«Українські землі в 60-х – 80-ті рр. XVIІ ст.»
Мета:

  • узагальнити та систематизувати знання учнів з теми «Українські землі в 60-80- ті рр. XVIІ ст. »; формувати і використовувати набуті знання про період Руїни, перевірити рівень знань учнів з даної теми;

  • формувати групи історичних компетентностей учнів:

  • хронологічну компетентність (вміння учнями визначати хронологічну послідовність подій періоду Руїни, розглядати суспільні явища в розвитку та в конкретно-історичних умовах певного періоду);

  • просторову компетентність (показувати на карті ключові місця з вивченої теми: території, підвладні гетьманам Лівобережної та Правобережної України, а також території, що перебували під контролем Московії, Туреччини, Польщі, напрямки найважливіших походів, місця найголовніших битв, столиці Лівобережної та Правобережної Гетьманщини);

  • мовленнєву компетентність (уміння правильно застосовувати та вживати поняття та терміни з вивченої теми, будувати усні висловлювання щодо історичних фактів, давати характеристику історичним діячам доби Руїни, аргументувати власну позицію);
    Правобере́жна Украї́на (Правобережжя, Правобічна Україна) - історико-географічна назва частини території України на правому березі Дніпра. Займала територію сучасних Вінницької, Житомирської, Кіровоградської, Київської та частково Черкаської областей.
    Історія Істо́рія (від дав.-гр. ἱστορία - оповідь, переказ про відоме, досліджене минуле) або діє́пис - наука, яка вивчає минуле людства, покладаючись при цьому на письмові та матеріальні свідчення минулих подій.
     

  • інформаційну компетентність (уміння учнів  користуватися довідковою літературою, Інтернетом, історичними джерелами);

  • аксіологічну компетентність (давати оцінку діяльності гетьманів, спираючись на набуті знання, розвивати вміння оцінювати різні версії й думки про минулі історичні події).

  • Стимулювати учнів до самостійного здобуття знань, виховувати самостійність учнів, вдосконалювати вміння працювати в колективі та розвивати культуру спілкування, формувати стійкий інтерес до вивчення історії, виховувати почуття патріотизму, повагу до борців за незалежність, спонукати учнів до подальшого поглиблення знань.

Обладнання: роздатковий матеріал, презентація, прапорці з номерами і назвами команд, плакати, історична карта, атласи.

Тип уроку: узагальнення, систематизація та корекція знань, умінь і навичок учнів.

Форма уроку: урок – гра.

Хід уроку



  1. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Презентація теми, мети уроку.



Учитель: Дорогі учні! Сьогодні у нас буде дуже важливий і цікавий урок. На уроці ми з’ясуємо, чи добре ви засвоїли вивчений матеріал з історії України доби Руїни. Під час уроку ми маємо приділити увагу найважливішим питанням з даної теми: становищу українських земель у другій половині XVII ст., як відбувався поділ Української держави на Правобережну і Лівобережну Гетьманщини, які були спроби об’єднання українських земель та відновлення незалежності.
Перша засвідчена у писемних джерелах назва історичної території України - Руська земля. У Х-XIII ст. цю назву вживали у двох значеннях: конкретному - на окреслення ядра політичної спільноти - Середнього Подніпров'я, і розширеному, що охоплювало усі території, які спершу підпорядковувались Києву, а згодом тяжіли до нього.
Уд (араб. عود‎, вірм. Ուդ, ассір. ܥܘܕ - ūd, тур. ud або ut, грец. ούτι, азерб. ud, івр. עוד‎ - ud) або Барбет (перс. بربط‎ - barbat) - струнний щипковий інструмент. Широко розповсюджений в країнах Закавказзя, Середньої Азії та Ближнього Сходу з VI століття.
Також важливо закріпити поняття і терміни, вміти співвідносити історичні дати до історичних подій, удосконалити вміння роботи з картою. Наш урок проходитиме у формі гри. У ній візьмуть участь 3 команди класу, які попередньо об’єдналися і підготувалися.

(Завдання вчителя на підготовчому етапі – залучити всіх учнів, перевірити знання кожного, оцінити їхню діяльність на уроці та при підготовці до нього. Адже мета гри – розвивати потребу в дітей готуватися разом з товаришами, самостійно, допомагати всім членам команди. Для емоційного настрою має значення й обстановка. У класі переставляються столи, під час гри використовується музика, слайди, клас оформлюється плакатами, гаслами).



Привітання на козацьку тематику команди готують заздалегідь. Воно у великій мірі сприяє створенню дружньої атмосфери. У привітанні мають бути відображені назва, емблема і гасло команди, звернення до команд-суперниць).

Вчитель : Хочу нагадати, що всі учасники повинні дотримуватися правил гри.



Правила гри
1. Гра складається із 6 раундів. За кожну правильну відповідь у 1-5 раундах команда отримує 1 бал, лише за 6 раунд максимальна кількість балів – 5.

2. За кожне доповнення можна отримати додатковий бал.

3. Протягом уроку учні будуть працювати тільки в команді, змагаючись між собою.

4. За кожне порушення правил гри з команди знімається один бал.


5. Перемагає команда, яка набирає протягом уроку найбільшу кількість балів.

6. Капітани команд у кінці уроку виставляють оцінки за активність членам своєї команди , які потім узгоджуються з учителем.



III. Узагальнення та систематизація знань учнів.

1 раунд. Бліц – турнір  (Темп, в якому пройде бліц-турнір, визначить темп всієї гри.)

Питання командам (за кожні правильну відповідь команда отримує 1 бал)



І команда

  1. Хто з гетьманів запровадив козацькі наймані піхотні полки сердюків? (Петро Дорошенко)

  2. Поблизу якого міста у 1659 р. гетьман Іван Виговський розгромив російське військо? (під Конотопом)

  3. Хто з гетьманів уклав у 1659 р. Переяславські статті? ( Юрій Хмельницький)

  4. Скільки полків сформувалося на території Слобідської України ( 5 полків)

  5. Назвіть рік смерті Богдана Хмельницького (1657 р.
    Піхо́тний полк (пп) - військова частина, основна тактична та адміністративно-господарська одиниця в сухопутних військах у складі Збройних сил деяких країн, яка призначена для ведення бойових дій на сухопутному театрі воєнних дій (ТВД) у складі дивізії або бригади.
    Іван Виговський Іва́н Виго́вський (бл.1608 - 27 березня 1664) - український військовий, політичний і державний діяч. Гетьман Війська Запорозького, голова козацької держави у Наддніпрянській Україні (1657-1659), Великий князь Руський (1658–1659).
    Ю́рій Хмельни́цький (також Юрій-Гедеон Венжик Хмельницький, Ю́рій Хмельниче́нко (бл. 1641, м. Чигирин, нині Черкаська область, Україна - 1685 (?)) - військовий, політичний і державний діяч. Гетьман Війська Запорозького, очільник Гетьманщини (1659-1663).
    Слобідська Україна або Слобожанщина (рідше - Слобідщина) - історико-географічний край у східній частині України та прикордонних областях РФ, територія якого перекривається приблизно з територією п'яти Слобідських козацьких полків 17 - 18 століть, автономних формацій у межах Московського царства, а згодом Російської імперії.
    )

  6. Як звали гетьмана, який у 1672 році підписав «Конотопські статті»? (Іван Самойлович)

  7. Як називалася Запорозька Січ, яка існувала в Гетьманщині в др. пол.ХVІІ ст.? (Чортомлицька)

  8. У якому місті відбулася славнозвісна Чорна рада, на якій гетьманом було обрано Івана Брюховецького? (Ніжин)

ІІ команда

  1. Як називаються символи влади військової старшини? (Клейноди)

  2. Скільки разів Юрко Хмельницький приходив до влади? (3 рази)

  3. Назвіть резиденцію гетьмана Павла Тетері.
    Іва́н Брюхове́цький (*1623 - †17 червня 1668) - український військовий, політичний і державний діяч. Гетьман Війська Запорозького, голова козацької держави на Лівобережній Україні (1663–1668). Представник шляхетського роду Брюховецьких.
    Павло́ Тете́ря, у народній творчості Тетеренко гербу Радван або Сліповрон (1620/1622 - початок квітня 1670) - український дипломат, військовий, політичний і державний діяч. Гетьман Війська Запорозького, голова козацької держави Правобережної України (1663–1665).
    (Чигирин)

  4. У якій частині гетьманував Іван Брюховецький? (Лівобережна Гетьманщина)

  5. Кому підпорядкувалася Запорозька Січ за Андрусівською угодою? (Московській державі, Речі Посполитій)

  6. У якій частині українських земель у др.
    Андрусівське сепаратне перемир'я 1667 (Андрусівський сепаратний договір, Андрусівський мир) - угода між Московським царством і Річчю Посполитою про припинення війни, підписана 30 січня 1667 року в селі Андрусове під Смоленськом терміном на 13,5 років.
    Річ Посполита (лат. Res Publica, пол. Rzeczpospolita, рус. Рѣч Посполита) - східноєвропейська федеративна держава, що існувала протягом 1569–1795 років на теренах сучасних Польщі, України, Білорусі, Литви, Латвії, південної Естонії та західної Росії.
    пол. ХVІІ ст. не існувало вищої виборної козацької старшини?
    Козаки́ - члени самоврядних чоловічих військових громад, що з 15 століття існували на теренах українського «Дикого поля», в районі середніх течій Дніпра та Дону, на межі християнського і мусульманського світів.
    (Слобідській Україні)

  7. Яким гетьманом був підписаний Слободищенський трактат? (Юрієм Хмельницьким)

  8. Із якою державою Іван Виговський підписав Гадяцький договір?
    Слободищенський (або Чуднівський) трактат - договір, укладений гетьманом Юрієм Хмельницьким з Річчю Посполитою в Слободищі, коло міста Чуднова 17 жовтня 1660.
    Га́дяцький до́говір (застаріле іменування «Гадяцькі статті»; пол. ugoda hadziacka) - угода, укладена 16 вересня 1658 року під містом Гадяч з ініціативи гетьмана Івана Виговського між Річчю Посполитою і Гетьманщиною, що передбачала входження останньої до складу Речі Посполитої під назвою «Великого Князівства Руського» як третього рівноправного члена двосторонньої унії Польщі і Литви.
    ( із Річчю Посполитою)

ІІІ команда

  1. Хто очолив антигетьманське повстання проти Івана Виговського, підтримане Московією у 1658 р.( Мартин Пушкар і Яків Барабаш)

  2. Кому підпорядковувалася Запорозька Січ за «Вічним миром»?
    Антигетьманське повстання - повстання у грудні 1918 р., в результаті якого в Україні на зміну владі гетьмана Павла Скоропадського прийшла Директорія Української Народної Республіки.
    Я́ків Бараба́ш (? - 1658) - український політичний і військовий діяч. Кошовий отаман Запорозької Січі (1657–1658). Один з організаторів і лідерів антиурядового бунту проти гетьмана Івана Виговського (1657–1658), що спричинило громадянську війну в Гетьманщині.
    Марти́н Іванович Пушка́р (1598 -- пом.1 червня 1658) - видатний полководець часів Хмельниччини, полковник полтавський, один з меценатів заснування Хрестоздвиженського монастиря, лідер повстання 1657-58, спрямованого проти влади Івана Виговського.
    (Московії)

  3. Які держави підписали Віленське перемир’я? (Московія і Річ Посполита)

  4. Кому підпорядковувалися слобідські полковники? (Бєлгородському воєводі)

  5. На скільки полків поділялася Лівобережна Гетьманщина? ( 10 полків)

  6. У якій частині гетьманував Павло Тетеря? (Правобережній Гетьманщині)

  7. Скільки відбувалося Чигиринських походів? (Два)

  8. Як називалися землі Гетьманщини, які входили разом із Польщею та Великим князівством Литовським до Речі Посполитої за Гадяцьким договором?
    Чигиринські походи (1674–1678) - воєнні дії за участю Османської імперії, Московії, та українського козацтва право і лівобережного Гетьманатів. Одним з головних завдань цих походів було оволодіння стратегічно важливим на той час містом Чигирином.
    Велике Князівство Литовське Вели́ке кня́зівство Лито́вське, Руське і Жемайтійське (лат. Magnus Ducatus Lituaniae) - монархічна держава у Східній Європі середньовіччя і нового часу. Існувала в 1236–1795. У час найбільшого розширення території знаходилось на теренах сучасної Литви, Білорусі, більшої частини України, крайньої західної частини Росії, Придністров'ї Молдови, невеликої частини східної Польщі та невеликої частини східної Латвії.
    (Велике князівство Руське)
  1   2


Скачати 113.74 Kb.

  • Урок узагальнення та систематизації знань учнів за темою «Українські землі в 60-х – 80-ті рр. XVI І ст.»
  • Учитель
  • III . Узагальнення та систематизація знань учнів. 1 раунд. Бліц – турнір
  • І команда Хто з гетьманів запровадив козацькі наймані піхотні полки
  • Івана Брюховецького
  • Андрусівською угодою
  • Слободищенський трактат
  • ІІІ команда Хто очолив антигетьманське повстання
  • Чигиринських походів