Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаУрок з географії у 10 класі, учитель географії Литвиненко Валентина Олексіївна 2013

Скачати 140.33 Kb.

Урок з географії у 10 класі, учитель географії Литвиненко Валентина Олексіївна 2013
Скачати 140.33 Kb.
Дата конвертації 08.05.2017
Розмір 140.33 Kb.
Тип Урок

ВІДДІЛ ОСВІТИ МЕЖІВСЬКОЇ РАЙДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
УКРАЇНСЬКА СЕРЕДНЯ ЗАГАЛЬНОООСВТНЯ ШКОЛА


І-ІІІ ступенів

Італія – високорозвинена індустріально-аграрна держава

Урок з географії у 10 класі,

учитель географії

Литвиненко Валентина Олексіївна

2013

Тема. Італія – високорозвинена індустріально-аграрна держава.
Мета: сформувати в учнів систему знань про природно-ресурсний потенціал Італії; систематизувати уявлення про міжнародну спеціалі­зацію регіону; вдосконалювати вміння і навички самостійно працю­вати з електронними джерелами географічної інформації; розвивати навички роботи в групах, формувати науковий світогляд; виховувати любов і повагу до звичаїв інших народів і держав.
Обладнання: політична карта світу, комп'ютер, атласи, опорні сигнали країн світу, електронний посібник, підручник «Економічна і соціальна географія світу.
Приро́дно-ресу́рсний потенціа́л (ПРП) - сукупність природних ресурсів, що використовуються (фактично або потенційно) в господарстві. Сума потенціалів окремих видів ресурсів.
Науко́ва карти́на сві́ту (одне з основоположних понять в природознавстві) - особлива форма систематизації знань, якісне узагальнення і світоглядний синтез різних наукових теорій. Будучи цілісною системою уявлень про загальні властивості і закономірності об'єктивного світу, наукова картина світу існує як складна структура, що включає в себе як складові частини загальнонаукову картину світу і картини світу окремих наук (фізична картина світу, біологічна картина світу, геологічна картина світу). Картини світу окремих наук, у свою чергу, включають в себе відповідні численні концепції - певні способи розуміння і трактування будь-яких предметів, явищ і процесів об'єктивного світу, що існують у кожній окремій науці.
Соціа́льна геогра́фія - суспільна географічна наука, що вивчає закономірності територіальної організації соціальної інфраструктури у зв'язку із способом виробництва та особливостями географічного середовища (побутове, культосвітнє, медичне обслуговування населення, народна освіта тощо).
Краї́на - це територія з визначеними кордонами й населенням, що являє собою єдине ціле з погляду історії, культури, нації та в політико-географічному відношенні може бути незалежною або залежною. Країна не завжди є державою, наприклад Україна в 1900 р.
10 клас», бейджики для учнів — «історики», «географи» тощо, презентація Італія.ppt, відео фрагмент Италия за 15 минут.flv
Тип уроку: засвоєння нових знань з використанням інтерактивних методів навчання.
Навча́ння - це організована, двостороння діяльність, спрямована на максимальне засвоєння та усвідомлення навчального матеріалу і подальшого застосування отриманих знань, умінь та навичок на практиці. Цілеспрямований процес передачі і засвоєння знань, умінь, навичок і способів пізнавальної діяльності людини.

Урок презентація


ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності учнів

1-й ведучий

Земля у Всесвіті — краплина.

На ній вода й материки.

І неповторні всі її частини,

Що розвиваються епохи і віки.

2-й ведучий

Єднає нас, людей, планета,

Яка у Всесвіті одна,

І той, хто близько чи далеко ,

Тобі мов брат або сестра.

1-й ведучий

Куточків різних на Землі багато.

Європа серед них найкраща нам усім,

Бо саме тут нас народила мати.

1-й і 2-й ведучі (разом). Європа — нам великий спіль­ний дім!
На мультимедійній дошці висвічується політична карта Європи.
Іскряться хвилі з трьох боків.

Тут По та Тібр течуть,

Альпи білий сніг покрив,

Ліси в горах ростуть,

1 ти цей субтропічний край,

Як зможеш, відгадай.

(Італія)
Учитель (на фоні музики). Море, хвилі, прекрасний корабель... Безкраї простори моря... Аж раптом на горизонті з'явився півострів, на якому розташована одна з наймогутніших країн світу. Це — Італія, якій присвячено багато віршованих рядків, хоча жоден із них не здатний пере­дати всієї краси й неповторності цієї країни. Серенади, скрипалі, гондоли, неймовірно мелодійна і барвиста італійська мова — все це робить надзви­чайно строкатим і яскравим портрет Італії.

Італійська мова (італ. italiano прослухатиопис файлу) - мова романської групи індоєвропейської сім'ї. Офіційна мова Італії, Ватикану (нарівні з латиною), Сан-Марино, Швейцарії (нарівні з німецькою, французькою і швейцарською ретороманською).
І, мабуть, кожен з нас хотів би побувати в Італії, помилуватись її незвичайністю. Сьогодні це можливо. Ми помандруємо до Італії на борту корабля, назва якого — комп'ютер /показ слайдів/.
Мозковий штурм

Учні:


1 Італія — це країна, яка входить до «Великої сімки», ЄС, НАТО.

2 Це — дивовижна країна, відома своїми видатними людьми, та­кими, як Спартак, Цезар.

3 Знамениті скрипкові майстри: Страдиварі.

4 Колізей.

5. Країна, де щорічно відбуваються грандіозні карнавали та свята.

6. Великі художники: Леонардо да Вінчі, Рафаель, Мікеланджело.

7. Загальновідомі маслини і національні страви спагеті й піцца.

8. Два відомих вулкани: Везувій та Етна.

9. Відомі міста: Рим, Неаполь, Мілан.

10. Ватикан — колиска та адміністративний центр католицької церкви.

11. Відомі марки автомобілів: «Фіат», «Феррарі».

12. Держава сили, могутності і величі, столицею якої є Рим — єдине з міст світу, що заслужило звання Вічного міста.

Католици́зм (лат. catholicismus) - найпоширеніший із напрямів християнства (близько 1 мільярда 196 мільйонів вірних у 2012 р.), який отримав свою назву від одного з атрибутів світової спільноти тих, хто вірить у Христа, - її «кафолічність» (універсальність, соборність).
Рим (італ. Roma, лат. Rōma) - столиця Італії, адміністративний центр провінції Рим та області Лаціо. Населення становить понад 2,76 млн осіб, це найбільша за територією і кількістю жителів комуна країни.


План проекту


Виконавець

* Опрацьовані питання

Результат

«Географи»

1. Візитка держави, символи Італії. 2. Економіко-географічне положення Італії. 3. Оцінка місця Італії на політичній кар­ті світу. 4. Оцінка сухопутних . і морських кордонів Італії

Реферат, повідом­лення, малюнок, кар­тосхема

«Історики»

Історія утворення Італійської республіки. Адміністративний поділ Італії. Природні ресурси та природні умови

Повідомлення, карто­схема, відповідь до теми

«Демографи»

Характерні риси населення. Українська діаспора

Сторінка з міні-підручника

«Економісти»

Промисловість. Сільське гос­подарство. Своєрідні галузі спеціалізації. Відмінності в роз­витку Півночі та Півдня Італії

Повідомлення у формі таблиці. Повідом­лення, таблиця-схема

«Менеджери»

Експорт та імпорт

Таблиця з опорними сигналами

«Кореспон­денти»

Традиції, звичаї, культура, ви­значні місця

Фотографії визначних місць Італії

Кожна група отримала конкретне завдання і буде його презенту­ватиДоповідь географів:Державний прапор — прямокутне полотнище з трьох рівномірних вертикальних смуг зеленого, білого та червоного кольору.
Черво́ний - колір з мінімальною частотою, що сприймається людським оком. Діапазон червоних кольорів в спектрі з довжиною хвилі 630-760 нанометрів, межа сприйняття залежить від віку. Один з трьох «основних» кольорів в системі RGB, додатковий колір до нього - синьо-зелений.
На сьогоднішній день не існує однозначної відповіді на запитання про значення кольорів італійського прапора. Найбільш вірогідною вважається версія, за якою кольори прапора відповідають кольорам уніформи міланської поліції.

Герб. Італія не має національного герба, однак існує зображення, яке є національним символом Італії. Цей символ був затверджений у 1946 році. В центрі — обриси п'ятикутної червоної зірки, яка є основою великого зубчастого колеса (символ праці), обрамленого гілками оливкового дерева і дуба, що символізують мир і силу.
Зу́бчасте ко́лесо (три́б, шестірня́, коліща́) - основна деталь зубчастої передачі у вигляді диска з зубами на циліндричній або конічній поверхні, що входять в зачеплення із зубами іншого зубчастого елемента і призначена для передавання руху до цього зубчастого елемента або отримання руху від нього.
Маслина європейська (Olea europaea) - невелике вічнозелене субтропічне дерево родини маслинових (Oleaceae). Інші назви - оливне дерево, олива звичайна. Походить з прибережних районів Середземномор'я, зокрема Лівану і Сирії, Малої Азії та північного Ірану.
Крім того, гілка оливи — південь Італії, дуба — північ. Знизу гілки перехрещуються і обвиті білою стрічкою з написом італійською мовою «Італійська Республіка» (Repubblica Italiana).Італія — це країна, що розташована на півдні Європи, оточена морями басейну Середземного моря і займає:

 • весь Апеннінський півострів;

 • великі острови Сицилія, Сардинія;

 • 7 населених островів Тосканського архіпелагу, найбільшим з яких є острів Ельба;
  Тосканський архіпелаг - група островів між Лігурійским морем і Тірренським морем, на захід від італійських провінцій Ліворно та Гроссето регіону Тоскана.


 • Понціанські острови;

 • острови Іск'я, Капрі, Прочіда;

 • острови Еолійського (Ліпарського) архіпелагу;

 • острів Устіка;

 • Еґадські острови;

 • архіпелаг Маддалена, острови Таволара, Молара, л'Асінара, Сант-Антіоко і Сан-П'єтро поблизу Сардинії;

 • острів Пантеллерія й Пелаґійські острови в Сицилійському морі;

 • острови Треміті в затоці Ґарґано.КАРТА ІТАЛІЇ
Географічне положення. Італія розташована в південній частині Європи на Апеннінському півострові та островах Сицилія і Сардинія. її територію омивають води Середземного моря, що сприяє розвитку торговельно-економічних відно­син з країнами Південної Європи, Близького Сходу та Північної Африки.
А́фрика - другий за площею і населенням материк у світі, після Євразії. З площею понад 30 300 000 км², враховуючи прилеглі острови - він займає 5,9 % площі земної поверхні і 20,3 % площі суходолу. А його населення - понад 1,1 млрд (на 2017), становить понад 12 % населення світу.
Євро́па (іноді Евро́па) - частина світу в Північній півкулі.
Ту­ніська протока завширшки 148 км відокремлює Італію від півні Африки.Доповідь істориків:

Історія Італії починається близько 500 р. до н. е., коли були закладені основи Римської Імперії. У 1861 р. король Сардинії Віктор Еммануїле ІІ проголосив державотворення . До 1870 р. Італія знаходилася вже практично в сучасних кордонах, а в липні 1871 р. Рим став столицею Об'єднаної Італії. У червні 1946 р. Італія була проголошена — Республікою
Італія – це унітарна держава, яка поділяється на 20 адміністративних областей.


Природні умови та ресурси. Майже 80% території країни на півночі — Альпи, уздовж усього півострова — Апеннінські гори. На Сицилії височить вулкан Етна — один із найактивніших вулканів світу. На півночі Італії значну пло­щу займає Паданська рівнина. На більшій ча­стині території країни переважає м'який клімат, але в горах бувають суворі й досить снігові зими. Для півдня Італії характерний субтропічний середземноморський клімат.
Уніта́рна держа́ва - це єдина цілісна держава, територія якої поділяється на адміністративно-територіальні одиниці, що не мають статусу державних утворень і не володіють суверенними правами.
Середземномо́рський клі́мат - вид субтропічного клімату з сухим спекотним літом і дощовою прохолодною зимою. Поширений на територіях, прилеглих до Середземного моря, а також цей тип клімату переважає в більшій частині Каліфорнії, в деяких районах Західної і Південної Австралії, в південно-західній частині Південної Африки, у центральній частині Чилі.
Італійська Рив'єра славиться відомими на весь світ курортами.

Лісові ресурси зосереджені в гірській місцевості (29% площі), 8% з них перебува­ють під охороною держави.

Гора, гірська споруда - форма рельєфу, різке локальне ізольоване піднесення земної поверхні над сусідніми відносно вирівняними ділянками, що характеризується чіткою лінією підошви (границею переходу від рівнини до власне гори), різкими коливаннями відносних висот.
У країні створено 5 національних парків. Водні ресурси забезпечують річки По, Тибр, Арно та озера, найбільші з яких — альпійські. Родючі грунти Паданської рівнини на узбережжі Адріатичного моря та на сході інтенсивно використовуються в сільському господарстві.
Національний природний парк - категорія природно-заповідного фонду в Україні та світі, територія, звичайно визначена у законі та у державній власності, що охороняється від більшості типів людської діяльності та забруднення.
Во́дні ресу́рси (англ. water resources, water supply; нім. Wasserreserven f pl) - всі води гідросфери, тобто води рік, озер, каналів, водосховищ, морів й океанів, підземні води, ґрунтова волога, вода (льоди) гірських і полярних льодовиків, водяна пара атмосфери.
Сільське́ господа́рство (с.-г.) - галузь народного господарства, направлена на забезпечення населення продовольством і отримання сировини для цілого ряду галузей промисловості. Галузь є однією з найважливіших, представлена практично у всіх країнах.
Паданська (Падано-Венеціанська) рівнина (від лат. Padanus - назва річки По у древніх римлян; італ. Pianura Padana або італ. Val Padana, еміл.-ром. Pianûra Padâna) - рівнина на півночі Італії, між Альпами, Апеннінами і Адріатичним морем, переважно в басейні річки По.

Країна небагата на корисні копалини. Запаси палива є незначними: кам'яне (о. Сардинія), буре (центральна частина Апеннін, Паданська рівнина) вугілля, нафта і газ (о. Сицилія, узбережжя Адріатичного моря). Невеликими є і запаси залізних руд і руд, що містять кольорові метали: бокситів, свинцево-цинкових, молібденових, ртутних.

Кольоро́ві мета́ли - це промислова назва всіх металів, крім заліза та елементів його групи. Зазвичай ознакою кольорового металу був його специфічний колір, відмінний від темно-сірого, наприклад, білий (алюміній, срібло), жовтий (золото), червоний (мідь) тощо.
Є досить значні запаси самородної сірки, калійної та кам'яної солей.
Су́льфур (S) - хімічний елемент групи 16 періодичної системи елементів з атомним номером 16, проста речовина якого сірка - неметал, жовта кристалічна речовина. Зустрічається в природі у самородному стані та у вигляді сульфідів важких металів (піриту та інших).
В Італії добувають всесвітньо відомий білий та рожевий мармур. У промисловому вироб­ництві Італії використовують здебільшого імпортну сировину.
Доповідь демографів
Чимало українців виїжджають на роботу в Італію. Якщо поди­витись на рейтинг країн, де бажають працювати українці, то Італія посідає перше місце (95 тис. українців працюють щорічно в Італії). Цілі покоління дітей зростають, не бачачи своїх батьків, які поїхали працювати за кордон. Але є батьки, які забирають своїх дітей до Італії. Діти швидко адаптуються в іншій країні, легко вчать італійську мову. Трапляються випадки, коли, поїхавши до Італії, люди пропадають без­вісти. Покинуті діти часто стають мішенню для кримінальних структур.

За статистичними даними, українці їдуть, щоб заробити гроші:
МОВА

Офіційною мовою країни є італійська. Англійську і французьку розуміють майже скрізь у готелях, ресторанах, у туристичних бюро.

Майже скрізь - математичний термін, що застосовується для опису властивостей математичних об'єктів на певній множині. Говорять, що властивість справедлива майже скрізь, якщо підмножина, на якій вона несправедлива є множиною міри нуль. Німецьку — у першу чергу в курортних зонах на півночі. Літературна італійська мова існує тільки з часів об'єднання Італії в 1860 р. Італійці повільно приймали літературну мову, говорячи переважно регіональними діалектами. Остаточна прийняття італійської мови завдячує в основному приходу телебачення, що з'явилося майже в кожному домі. Еміграція XIX—XX століть також зіграла вагому роль поширенню літературної мови: багато місцевих діалектів не мали письмової форми, зобов’язуючи італійців вчити італійську мову, щоб мати можливість написати своїм родичам.


Досить значні мовні меншини розмовляють фріуланською, ладинською, сардською та німецькою мовами. Крім того, є компактні осередки поширення таких мов, як франко-провансальська, грецька, албанська й каталонська

Доповідь економістів.

Галузева і територіальна структура господарства. Економіка і соціальна сфера Італії є сучасними і розвинутими. У сільському господарстві, лісництві та рибальстві зайнято 10% робочої сили. Ці галузі створюють 4% ВНП. У промисловості й будівництві зайнято 29% робочої сили, яка забезпечує 28% ВНП країни, в обслуговуючих галузях (особливе значення має туризм) — співвідношення цих показників відповідно 61 і 67%.

Основними рисами господарства країни є: значна державна власність (друге місце в Європі після Австрії); висока моно­полізація промислового комплексу;

Держа́вна вла́сність - привласнення державою (як суб'єктом власності) засобів виробництва, робочої сили, частки національного доходу та інших об'єктів власності у різних сферах суспільного відтворення.
Промисло́вість - технічно найдосконаліша галузь матеріального виробництва, основа індустріалізації економіки, яка має вирішальний вплив на розвиток продуктивних сил; сукупність підприємств з виробництва електроенергії, знарядь праці для галузей економіки, видобутку сировини, палива, заготівлі лісу, переробки продукції, випущеної промисловістю або виробленої сільським господарством, видобуток і переробка сировини, виробництво товарів і послуг.
значно менша, порівняно з іншими західноєвропейськими країнами, частка наукоємних галузей; недостатньо ефективне за стандартами ЄС сільське гос­подарство; залежність енергетики та обробної промисловості від імпортної сировини.

Важливою галуззю господарства Італії є туризм. За кількістю іноземних туристів (50 млн. щороку) країна посідає одне з перших місць у світі. Туристів приваблюють чудові архітектурні ансамблі стародавніх міст, окремі пам'ятники, картинні галереї.

Художня галерея, також Картинна галерея, або Пінакотека - приміщення з декількома залами, де зберігають і демонструють твори образотворчого мистецтва.
Архітектурний ансамбль (від фр. ensemble - цілісність, зв'язність, єдність) - "гармонійна єдність просторової композиції будівель, інженерних споруд, творів монументального живопису, скульптури і садово-паркового мистецтва ".

За особливостями соціально-економічного розвитку в Італії виділяють 3 економічних райони: Північ, Центр, Південь.Італія — індустріально-аграрна держава Європи. Рівень життя населення високий. ВНП на душу населення становить 20,510 доларів США на рік, за рівнем доходу на душу населення держава посідає третє місце у світі.

В Італії розвивається машинобудування, де провідна роль нале­жить автомобілебудуванню. Концерн ФІАТ — виробник італійських автомобілів у Туріні, є багатогалузевим, йому належить одне з пер­ших місць в Європі не лише зі складання легкових автомобілів, але й тракторів і різних двигунів.

Рі́вень життя́ - характеристика економічного добробуту населення, що вимірюється як реальний дохід на душу населення та кількість населення за межею бідності. Часто також приймаються до уваги доступ до системи охорони здоров'я, економічна нерівність, рівень освіти, доступ до певних товарів, очікувана тривалість життя при народженні.
Автомобі́ль, авто́ (від грец. αὐτός - сам і лат. mobilis - той, що рухається) - самохідна колісна машина, яка приводиться в рух встановленим на ній двигуном і призначена для перевезення людей, вантажу, буксирування транспортних засобів, виконання спеціальних робіт та перевезення спеціального устаткування безрейковими дорогами.

В Італії виробляють «Феррарі» — один з найдорожчих автомобі­лів у світі. Ціна «червоного коня» — 400 тисяч доларів. «Коня», бо емблемою цієї італійської фірми є пришпорений кінь. Знаменитий гонщик Михаель Шумахер —п'ятиразовий чемпіон світу, тривалий час виступав за команду «Феррарі».

Електротехнічне устаткування: холодильники, пральні маши­ни, персональні комп'ютери випускає фірма «Оліветті» (Турін, Мілан).
Лідером хімічної промисловості є фірма «Монте-дисон», що контр­олює більшість підприємств. Розміщені ці підприємства в морських портах, оскільки використовують імпортну сировину. В морських портах виникла потужна нафтопереробна промисловість.

Хімічна промисло́вість - це галузь важкої промисловості, до якої належить продукція мінеральних добрив, пластмас і хім. композитів, штучного і синтетичного волокна й текстилю, органічних і неорганічних хімікатів, гербіцидів, хімікатів для презервування продуктів харчової промисловості, фото- і кіноплівки та реактивів для упакування, штучної гуми, засобів для миття та дезинфектантів, отрутохімікатів воєнного призначення, а також деяких експозитів.
Порт (від лат. portus - сховище, притулок, гавань, гирло) - ділянка берега моря, річки або озера з прилеглою акваторією, захищена від негоди захисними гідротехнічними спорудами, на якій розміщується комплекс будівель та пристроїв для завантаження і розвантаження суден та їх обслуговування.
Нафтова промисловість - галузь важкої індустрії, що включає розвідку нафтових і нафтогазових родовищ, буріння свердловин, видобуток нафти і попутного газу, трубопровідний транспорт нафти.

Провідне місце в електроенергетиці належить ТЕС, більшість яких розміщені на півночі.

У сільському господарстві ос­новною галуззю є рослинництво. Із зерно­вих на півдні країни вирощують тверді сор­ти пшениці, кукурудзу, ячмінь, просо, гречку. З технічних культур найбільші площі займають цукрові буряки і тютюн. Чималу роль відіграють садівництво та ви­ноградарство. З вирощування оливок та апельсинів країна посідає 1-ше місце у світі. Італійські лимони становлять 80 % річного європейського врожаю, їх експор­тують майже в усі країни Європи. У садах Італії ростуть мигдаль, горіхи, яблука. З виробництва вина Італія посідає одне з перших місць у світі.

Тваринництво спеціалізується на розведенні великої рогатої худоби молоч­но-м'ясного напряму, свиней, овець та кіз.

Техні́чні росли́ни (технічні культури) - сільськогосподарські рослини, що їх використовують в основному як сировину для різних галузей промисловості (харчової, текстильної, миловарної, лакофарбової, фармацевтичної та інші.).
Європа є однією з частин світу, що обіймає частину материка Євразія. Площа Європи становить понад 10,5 млн км², населення - близько 730 млн осіб.
Цукро́вий буря́к (Beta vulgaris saccharifera) - найважливіша в Україні технічна рослина, сировинна база цукрової промисловості; різновид буряка звичайного.
Велика рогата худоба - узагальнена назва всіх порід сільськогосподарських тварин виду Bos taurus (бик свійський) з родини бикових (Bovidae), найважливіші свійські тварини, що постачають молоко, м'ясо, шкіру, органічні добрива, а також робочу тяглову силу (перев. воли)
Італія має великий риболовецький флот, який займається здебільшого виловом тунця, сардин у Середземному морі. Транспорт є добре розвинутим. Основне навантаженняМенеджер зі зв'язків України з Італією

Минуло вже чимало часу з дня встановлення дипломатичних відносин.

Дипломатичні відносини - основна форма підтримки офіційних відносин між державами відповідно до норм міжнародного права і практики міжнародного спілкування. Дипломатичні відносини покликані сприяти розвитку дружніх відносин між державами, підтримці міжнародного миру і безпеки.
Розширюється та поглиблюється співпраця в політичній, економічній та науково-технічній сферах. Частка в зовнішньому торговому обігу України — 22 96.

У політичній сфері відносини забезпечуються Договором про дружбу і співпрацю та Декларацією про особливе партнерство.

В економічній сфері відчутна зацікавленість з боку італійських ділових кіл до інвестування проектів в Україні, переважно в таких важливих галузях, як машинобудування, хімічна, харчова і легка промисловість.

Науково-технічне співробітництво має для України пріоритетне значення. Насамперед це проблеми подолання наслідків катастрофи на ЧАЕС. Важливе також значення соціально-гуманітарних, культур­них, освітніх, спортивних зв'язків між Україною та Італією. Цьому великою мірою сприяє наявність української діаспори в Італії.

Отже, ми бачимо, що співпраця між Україною та Італією, парт­нерство може допомогти нашій державі стати більш розвиненою та стабільною, запозичити економічний досвід та здобутки в інших сферах.

Наша держава — Україна, мало поступається країнам Європи: Великої Британії, Німеччині, Італії та Франції за потенціалом ви­робництва багатьох видів промислової продукції, зокрема сталі, за­лізної руди, мінеральних добрив.

Добрива - органічні й неорганічні речовини, які застосовують для поліпшення умов живлення культурних рослин з метою підвищення врожаю й поліпшення його якості.
Вона випереджає Італію, наприклад, у виробництві електроенергії. Потужна Україна і за виробництвом сталі — головного «хліба» машинобудування. За виготовленням цього металу вона посідає п'яте місце у світі й перше місце в Європі.

Перегляд відеограмента «Італія» Италия за 15 минут.flvІІІ Закріплення вивченого матеріалу.
Тестовий контроль
Висновки

Учні читають з карточок висновки і наклеюють їх на дошці.

1. Вигідність географічного положення визначається наявністю широкого виходу до морів, близькістю економічних центрів.

Географі́чне поло́ження - геопросторове відношення певного об'єкта до зовнішнього середовища, елементи якого мають або можуть мати на нього істотний вплив.

2. Сьогодні приріст населення відбувається за рахунок механічного руху населення. Держава проводить політику, спрямовану на під­вищення народжуваності.

3. У країні поширена надомна праця, значна частина населення працює на незареєстрованих підприємствах, обслуговує туристів. Тут розвинений туризм, який дає дохід 6 млрд. доларів

4. Вартість промислової продукції у сім разів перевищує вартість сільського господарства.

5. Валовий національний продукт на душу населення становить 20510 доларів США на рік;

Механічний рух - зміна взаємного розташування тіл або їх частин у просторі з плином часу. Розділ фізики, що вивчає закономірності механічного руху, називається механікою. В більшості випадків під механікою розуміють класичну механіку, в якій вивчають рух макроскопічних тіл, що рухаються зі швидкостями, які в багато раз менші за швидкість світла у вакуумі.
Насе́лення - сукупність людей, що постійно живуть у межах якоїсь конкретно вказаної території (районі, місті, області, частини країни, країні, континенту чи всієї земної кулі тощо). Наука, яка вивчає розмір, структури, динаміку руху і розвиток населення, зветься демографією.
Валовий національний продукт (ВНП) - сукупність усіх вироблених у країні товарів та наданих послуг за рік незалежно від розташування національних підприємств. Цей показник стали використовувати в колишньому СРСР, у тому числі в Україні, з 1987 року.
за рівнем на душу населення посідає третє місце у світі.

6. Характерна висока монополізація економіки.

7. Провідна роль у розвитку промисловості належить автомобілебу­дуванню.

8. Налагоджено випуск устаткування для текстильної, швейної, взуттєвої галузей.

9. Існує електротехнічне устаткування.

10.Італія — лідер хімічної промисловості.

11.Розвинена чорна і кольорова металургія на імпортованій сировині.

Кольоро́ва металу́ргія (рос. цветная металлургия, англ. non-ferrous metallurgy; нім. NE-Metallurgie f, Buntmetallurgie f, Metallhüttenwesen n, Nichteisenhüttenwesen n, Nichteisenmetallurgie f) - галузь важкої промисловості, підприємства якої видобувають і збагачують руди, виробляють та обробляють кольорові метали, рідкісні й дорогоцінні метали та їх сплави, видобувають природні алмази та іншу мінеральну сировину. До кольорової металургії належать також заготівля й переробка вторинних кольорових металів. Основні види продукції кольорової металургії - руди, концентрати, метали і сплави кольорових металів, порошки, хім. сполуки кольорових металів, вироби з кольорових металів і сплавів тощо; попутна продукція - мінеральні добрива, будівельні матеріали та інш.

12.Провідне місце в електроенергетиці належить ТЕС.

13.Італія — центр світової моди. Фірма «Бенеттон» є лідером з ви­робництва готового одягу.

14.Сільське господарство забезпечує населення продовольством на, 75 %. Італії належить перше місце в Європі з вирощування рису,

винограду, виробництва вин; друге місце — з вирощування маслин; четверте місце — яблук, груш, цитрусових, квітів, тютюну, пшениці твердих сортів. Поширене молочне і м'ясне тваринництво.

15.Між північчю, півднем і центральною Італією панують внутрішні відмінності в розвитку господарства.

16.Розвинені всі види транспорту.

17.Зайнятість населення свідчить про те, що напрямок розвитку національного господарства відповідає європейському стандартові. Отже, Італія - високорозвинена індустріально-аграрна держава

зі своєрідними галузями спеціалізації господарства.Підсумок уроку

Учитель. Сьогодні ми познайомилися із такою далекою і не­звичайною країною Італія. Сподіваюся, що вона для вас стала набагато ближчою. Ви гарно попрацювали, закріпили навички роботи з електронними джерелами інформації. Спільними зусиллями ми створили проект-презентацію.

Усі отримають оцінки за свою працю. Подякуємо нашим елек­тронним «конструкторам» і консультантам за ефективну і плідну співпрацю під час створення презентації.


Домашнє завдання

Вивчити § 19, скласти конспект.


Скачати 140.33 Kb.

2021