Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінка



Урок засвоєння нових знань Скопенко Ольга Іванівна учитель І категорії географії та економіки Баницького нвк

Скачати 87.92 Kb.

Урок засвоєння нових знань Скопенко Ольга Іванівна учитель І категорії географії та економіки Баницького нвк




Скачати 87.92 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації11.05.2017
Розмір87.92 Kb.
ТипУрок
  1   2

Міністерство освіти і науки України

Відділ освіти

Глухівської районної державної адміністрації

Баницький навчально-виховний комплекс:

загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, дошкільний

навчальний заклад «Барвінок»

Загальна географія 6 клас

Льодовики – багаторічні природні скупчення льоду.

Особливості утворення і поширення льодовиків
Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Скопенко Ольга Іванівна

учитель І категорії

географії та економіки

Баницького НВК:

загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів,

дошкільного навчального закладу «Барвінок»

2015р.

Навча́льний заклад (осві́тній заклад) - організація, що на постійній і безперервній основі здійснює освітній процес з метою навчання, виховання, розвитку і самовдосконалення особистості.



Дата.

Тема. Льодовики – багаторічні природні скупчення льоду. Особливості утворення і поширення льодовиків.

Мета: навчальна – формувати у учнів знання про природу утворення льодовиків, їх види, визначити процеси утворення: льодовиків, айсбергів,

з’ясувати значення льодовиків у житті людини та у формуванні клімату планети, ознайомити з поняттями «гірські льодовики», «покривні льодовики», «снігова лінія», «айсберг», визначити причину зміни висоти снігової лінії у широтному напрямку.



Розвиваюча - розвивати допитливість, аналітичне та логічне мислення, навички роботи з картою, уміння аналізувати схематичне зображення, характеризувати риси подібностей і відмінностей льодовиків та їх причини виникнення, поширення, розвивати екологічну свідомість учнів.

Міркування - зіставлення думок, пов’язання їх задля відповідних висновків, логічне мислення. Можна розглядати міркування як аналіз і синтез даних, та їхню оцінку. Хоча знання фактів і є точкою відліку у вивченні суспільних наук, людина також повинна мати здатність до логічного мислення-міркування, адже саме міркування наповнює факти, проблеми і поняття змістом: міркуючи над засвоєним знанням, людина приходить до повнішого розуміння предмета. Міркування є також предметом логіки, яка вказує нам правила, закони або норми, яким повинне підкорятися наше мислення для того, щоб бути істинним.



Виховна - виховувати почуття прекрасного, бережне ставлення до водних ресурсів, інтерес до географії та прагнення пізнавати світ.

Во́дні ресу́рси (англ. water resources, water supply; нім. Wasserreserven f pl) - всі води гідросфери, тобто води рік, озер, каналів, водосховищ, морів й океанів, підземні води, ґрунтова волога, вода (льоди) гірських і полярних льодовиків, водяна пара атмосфери.


Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Очікувані результати. Учні зможуть:

  • називати суттєві ознаки поняття «льодовик»;

  • виділяти відмінності між гірськими і покривними льодовиками;

  • показувати на карті місця поширення льодовиків;

  • визначати рівень снігової лінії від екватора до полюсів;

  • аналізувати причини та наслідки руху льодовиків;

  • висловлювати судження про необхідність збереження льодовиків;

  • пояснювати вплив льодовиків на клімат;

  • оцінювати значення льодовиків в житті та господарській діяльності людини;


Обладнання: карта світу, карта України, атласи, презентація в Power Point, роздатковий матеріал (картки із завданнями, «німа карта», щоденники досліджень, таблички).

Microsoft PowerPoint (повна назва - Microsoft Office PowerPoint) - це застосунок для створення та відтворення презентацій, що є частиною Microsoft Office, і доступний в редакціях для операційних систем Microsoft Windows і Mac OS.



Хід уроку:
І. Організація початку уроку.
II. Перевірка домашнього завдання.

Перш ніж ми відправимось у подорож ми повинні перевірити свою повну готовність.

Це є дуже важливо, тому виконаємо такі завдання.


  1. Робота з картками. (закінчити речення)

Картка 1

1. Головна річка з усіма своїми притоками — _____________________

2. Тривале підняття рівня води в річках у певний період — __________

3. Озера, розташовані в кратерах вулканів, за походженням є __________________________

4. Озеро-море Каспійське — найбільше _______________ у світі, ____________ походження.

5. Канали створюють з метою _________________________________

6. Озеро Вікторія знаходиться в _________________________________
Картка 2

1. Територія, з якої річка збирає воду — _________________________

2. Короткочасне підвищення рівня води в річках після сильних дощів, відлиг тощо — __________________.

3. Озера, що утворилися після обвалу, який перегородив річкові долини, за походженням є _________________________.

Вікто́рія Вікторія-Ньянза, Укереве (Victoria, Victoria Nyanza) - озеро в Східній Африці, розташоване в тектонічному прогині Східно-Африканської платформи, - найбільше в Африці озеро, на кордоні Кенії, Уґанди й Танзанії; багата фауна; судноплавство і рибальство.

Доли́на - від'ємна, лінійно витягнута форма рельєфу з одноманітним падінням.

4. Озеро Байкал — найбільше за ________________________ у світі.

Байка́л - озеро в Росії, знаходиться у горах південної частини Східного Сибіру. Це найглибше прісноводне озеро на Землі, розташоване на висоті 456 м над рівнем моря; найглибша ділянка озера розташована поблизу острова Ольхон і становить 1642 м.

5. Водосховища відповідають природним _______________________.

6. Озеро Ейр знаходиться на материку ______________________.


  1. Робота з «німою картою».

(позначити річки, озера світу)
III. Актуалізація опорних знань та умінь учнів.

Бесіда за запитаннями

Ми завершуємо вивчати велику тему Гідросферу, ключовим словом якої є вода.



  1. У яких агрегатних станах перебуває вода у природі?

    Агрегатний стан Агрегáтний стан - термодинамічний стан речовини, сильно відмінний за своїми фізичними властивостями від інших станів цієї ж речовини. Переходи між агрегатними станами однієї і тої ж речовини супроводжуються стрибкоподібними змінами вільної енергії, ентропії, густини і інших фізичних властивостей.



  2. За якої умови вода переходить з рідкого стану у твердий?

  3. Які властивості має лід?

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.

Чи знаєте ви де знаходяться основні запаси прісних вод на Землі?

Не в річках, не в озерах, а в льодовиках, які на сьогодні займають 11% площі суходолу.

Кілька сотень тисяч років тому льодовики покривали північ Північної Америки та Євразії, (у тому числі значну частину України, на Сумщині льодовик зупинився приблизно біля території міста Білопілля).

Рідина́ - один з основних агрегатних станів речовини нарівні з газом та твердим тілом. Від газу рідина відрізняється тим, що зберігає свій об'єм, а від твердого тіла тим, що не зберігає форми.

Років тому - шкала часу, що широко використовується в археології, геології та інших науках для датування подій в минулому. Оскільки час відрахунку змінюється, стандартна практика пропонує використання 1950 року як еталонної точки «сучасності».

То була льодовикова епоха. Подібних наступів льодовика на материки було кілька. Льодовикові епохи змінювались міжльодовиковими. Ми живемо у післяльодовикову епоху.

У наш час у льодовиках тримається 69% світових запасів резервної прісної води.

Отже, записуємо у зошити тему сьогоднішнього уроку (запис на дошці) та вирушаємо у мандрівку на розкриття великої загадки льодовиків та знайдемо цікаві факти про давні палеонтологічні знахідки льодовикового періоду у нашому регіону.

Прісні води (англ. fresh (sweet) water; нім. Süsswasser n) - природні води з мінералізацією до 1 ‰ (проміле), вода з вмістом солі, меншим за 1‰ (1 г/дм³ або 1000 мг/дм³). Крижані масиви в полярних регіонах і льодовики містять в собі найбільшу частину прісної води землі.

Льодовикова ера - період довгострокового зниження температури Землі на поверхні й в атмосфері, що призводить до утворення або розширення континентальних льодовикових щитів, полярних шапок та альпійських льодовиків.



IV. Вивчення нового матеріалу.

Робота з підручником

  • Що таке льодовик?

(з підручника учнями зачитується визначення, записується у зошити).
Метод «Мозкова атака».

  • Які умови необхідні для утворення льодовика?


(Запис на дошці. Приймаються всі відповіді на поставлене запитання, Швидкий темп роботи. Аналіз запропонованих відповідей та визначення правильних тверджень.)
Метод «Діалог»

- У яких районах земної кулі є такі умови для утворення льоду?

(Це вершини гір та місця суходолу за Полярним колом).

Поля́рні ко́ла - паралелі 66°33'38" в північній і південній півкулях, де спостерігаються полярні день і ніч по 24 години. Широта полярного кола визначається кутом нахилу осі обертання Землі до площини екліптики.


Метод «Акцент».

Визначити спільні і відмінні риси між поняттями «льодовик» та «льодостав». Чи можна термін «льодостав» поправу віднести до нашої теми?


(Льодостав – лід на річці, а льодовик – лід на суходолі).
Види льодовиків (гірські та покривні).

Розповідь учителя (випереджальні завдання).

Гірські та покривні льодовики

Гірські льодовики.

  • Мають довгі льодові язики.

  • З льодовика беруть початок річки.

  • Найдовшим є льодовик Беринга на Алясці – 220км.




Покривні льодовики

  • Покривні льодовики утворюються там, де поверхня знаходиться вище снігової лінії.

  • Мають велику товщу льоду – 2500-2800 м.

  • Покривні льодовики рухаються з швидкістю 25-130 м /рік.

  • Становлять 98,5% всіх льодовиків.

Найбільші покривні льодовики

АНТАРКТИДА

ГРЕНЛАНДІЯ

ШЕЛЬФОВІ ЛЬОДОВИКИ



ШЕЛЬФОВІ ЛЬОДОВИКИ - є продовженням покривного льодовика у морі, виходячи далеко в море, їх нижня частина спирається на материковий шельф. Ці льодовики утворюють єдине ціле з льодовиковим щитом материка.

Континента́льний шельф (рос. континентальный шельф, англ. continental shelf, нім. Kontinentalschelf m, n) - частина континенту, занурена нижче рівня моря.

Льодовиковий щит - маса льодовикової криги, яка має площу більш ніж 50 000 км². Наразі льодовикові щити існують в Антарктиці та Гренландії. Льодовикові щити займають площу більшу ніж шельфові льодовики або гірські льодовики.

Найбільший шельфовий льодовик у світі - льодовик Росса.

Ше́льфові льодови́ки - маса льоду, продовження льодовикового щита або льодовика, що прямує до узбережжя або до поверхні океану.

Його ширина близько 800 км, довжина - понад 1 100 км.


Айсберги та умови їх утворення.

АЙСБЕРГИ


(нім. Eisberg– “льодяна гора”) - величезні брили льоду, що відкололися від покривних льодовиків.

(випереджальне завдання, розповідь учня)

Вони є досить небезпечними, адже 10% його над водою, 90% - під водою.Це дуже небезпечно для судноплавства, прикладом є одна з найбільших катастроф 20 ст., коли найбільше судно «Титаник» під час першого рейсу затонуло, зіткнувшись із айсбергом.

Айсберги рухаються від Полярних кіл аж до 30-х широт і поволі тануть. Тому над ними завжди утворюються тумани, які суттєво погіршують умови навігації.

З іншого боку айсберги люди тільки починають використовувати, їх спеціально постачають у місця де не вистачає прісної води.
Метод «Творча лабораторія».

Молодці, я дуже задоволена вашою роботою. Бачу, що наша сильна команда готова вирушити у велику подорож до підкорення засніжених вершин.



  • А як називається вид спорту, коли відбувається сходження на вершину гори?

(випереджальне завдання, розповідь учня)

Альпінізм – вид спорту, коли відбувається сходження на гірські вершини. Види сходжень можуть бути учбові, спортивні, туристичні. Вони є частиною активного відпочинку.

Альпінізм зародився у Центральній Європі, коли вперше було проведене сходження на вершину Альп – гору Монблан.

Активний відпочинок (англ. Active leisure) - спосіб проведення вільного часу, різновид хобі, в процесі якого відпочиваючий займається активними видами діяльності, що потребують активної фізичної роботи організму, роботи м'язів, всього тіла.

Гора, гірська споруда - форма рельєфу, різке локальне ізольоване піднесення земної поверхні над сусідніми відносно вирівняними ділянками, що характеризується чіткою лінією підошви (границею переходу від рівнини до власне гори), різкими коливаннями відносних висот.

Центральна Європа Центра́льна Євро́па - політичний та історико-географічний регіон, у який включають колишні соціалістичні країни Європи.

Ця подія поклала початок світовому альпінізму. Людей, які займаються таким видом спорту називають альпіністами.

  1   2


Скачати 87.92 Kb.

  • Дата. Тема.
  • Тип уроку
  • Обладнання
  • Хід уроку: І. Організація початку уроку. II. Перевірка домашнього завдання.
  • Озеро Вікторія
  • III. Актуалізація опорних знань та умінь учнів. Бесіда за запитаннями
  • IV. Вивчення нового матеріалу. Робота з підручником
  • Метод «Діалог»
  • Види льодовиків (гірські та покривні).
  • Гірські льодовики.
  • Найдовшим є льодовик Беринга на Алясці – 220км. Покривні льодовики
  • Айсберги та умови їх утворення.
  • Метод «Творча лабораторія».
  • А як називається вид спорту, коли відбувається сходження на вершину гори