Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаУроків з курсу за вибором «Маленькі українці подорожують країнами Євросоюзу»

Уроків з курсу за вибором «Маленькі українці подорожують країнами Євросоюзу»
Сторінка1/6
Дата конвертації25.04.2017
Розмір1.27 Mb.
ТипУрок
  1   2   3   4   5   6

Бурська Ольга Василівна,

учитель початкових класів Смілянського навчально-виховного комплексу

«Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3 – колегіуму»

Смілянської міської ради Черкаської області

Навчально-дидактичні матеріали до уроків з курсу за вибором «Маленькі українці подорожують країнами Євросоюзу» (4 клас)
УРОК №1

Європейський Союз — країни взаємоповаги і рівноправності
Адміністративний устрій: 28 національних держав.

Черка́ська о́бласть - адміністративно-територіальна одиниця України, розташована у центральній лісостеповій частині країни по обидва берега середньої течії Дніпра та Південного Бугу.

Націона́льна держа́ва (англ. Nation state, нім. Nationalstaat, фр. État-nation, яп. 国民国家) - тип держави, яка є формою самоорганізації, самовизначення і самовираження певної нації на певній суверенній території.Адміністративний центр: Брюссель (від лютого 1992 р)

Кількість населення: понад 505 млн.

Територія: 4 324 782 кв.км

Офіційні мови: 23 мови (англійська, болгарська, голландська, грецька, датська, естонська, ірландська, іспанська, італійська, латвійська, литовська, мальтійська, німецька, польська, португальська, румунська, словацька, словенська, горська, фінська, французька, чеська, шведська).

Грошова одиниця: євро (у п'ятнадцяти з двадцяти восьми держав-членів ЄС: Австрії, Бельгії, Греції, Іспанії, Ірландії, Італії, Люксембургу, Нідерландах, Німеччині, Португалії, Словенії, Фінляндії, Франції,а також на Кіпрі та Мальті).

ДИДАКТИЧНИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ №4ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ ТА ІНТЕРАКТИВНІ ВПРАВИ

1. Виступи науковців
Професор історії

Прапор Європи — яскраво-синє полотнище із зображенням у центрі круга із дванадцяти золотих зірок. Число зірок не пов'язано з кількістю країн-членів організації. У різних традиціях «12» є символічним числом, що означає абсолютну досконалість. Це також і кількість місяців у році, і кількість цифр на циферблаті годинника, тоді як коло є ще й символом єдності.

День Європи— свято, що відзначається в країнах Європейського Союзу 9 травня.

2. Групова робота. Гра «Хто швидше»

Розташувати в алфавітному порядку назви країн – членів Євросоюзу.
Назва країни

пп

Назва країни

пп

Бельгія
Швеція     
Німеччина
Латвія
Італія
Литва
Люксембург
Естонія
Нідерланди
Мальта
Франція
Польща
Великобританія
Словаччина
Данія
Словенія
Ірландія
Чехія
Греція
Угорщина
Португалія
Кіпр 
Іспанія
Болгарія
Австрія
Румунія 
Фінляндія
Хорватія 

3. Групова робота. Вправа «Мозковий штурм»

Довести, що Україна має ряд переваг, які допоможуть їй вступити до ЄС.

1 група: вигідне географічне розташування

2 група: історичні зв’язки

3 група: природні ресурси

4 група: сприятливість клімату, ґрунти


Інформація для вчителя
Європе́йський Сою́з, ЄС  — економічний та політичний союз держав які об'єдналися для досягнення стабільності, миру та процвітання. Сьогодні в об'єднання входять 28 європейських держав з населенням понад 505 млн людей.

Євро́па (іноді Евро́па) - частина світу в Північній півкулі.

різних національностей, вірувань та традицій. За 50 років існування ЄС перетворився на потужну і впливову силу, яка відіграє провідну роль у світовій політиці, економіці, культурі.

Головними досягненнями ЄС на сучасному етапі його розвитку є побудова спільного ринку, створення економічного і валютного союзу на основі єдиної грошової одиниці — євро, створення Шенгенського простору і введення єдиної візи для іноземців на підставі Шенгенських угодЄвропейська інтеграція забезпечила стабільність, мир і економічне процвітання впродовж останніх п'ятдесяти років.

Вал́ютний со́юз - група країн, які запровадили у своїх національних економіках спільну грошову одиницю і, отже, проводять спільну монетарну політику.

Валю́та (італ. valuta - «цінність», «вартість» від лат. valere - «мати силу, коштувати») - грошова одиниця, що використовується як засіб розрахунку в торгових операціях. Валютою, зазвичай, є монети та банкноти певної держави, які є фізичним аспектом національної грошової маси.

Вона допомогла підняти рівень життя, створити внутрішній ринок, ввести єдину загальноєвропейську валюту - євро - і укріпити роль Союзу в світі.

Європейський Союз (ЄС) не є федерацією, як Сполучені Штати. Європейський Союз - це родина, в якій кожна країна є особливою, індивідуальною, і, водночас, виступає частиною єдиного європейського цілого.

Країни, що входять до складу ЄС (його країни-члени), лишаються незалежними суверенними державами.

Рі́вень життя́ - характеристика економічного добробуту населення, що вимірюється як реальний дохід на душу населення та кількість населення за межею бідності. Часто також приймаються до уваги доступ до системи охорони здоров'я, економічна нерівність, рівень освіти, доступ до певних товарів, очікувана тривалість життя при народженні.

Суверенна держава - держава, яка має чітко визначену територію, на якій вона здійснює внутрішній і зовнішній суверенітет, має постійне населення, уряд, не залежить від інших держав, має повноваження і здатність вступати в міжнародні відносини з іншими суверенними державами.


Історія створення ЄС

Ідеї щодо створення єдиного союзу європейських держав царювали в свідомості правителів та народів цих держав протягом довгого часу. Ці ідеї почали реалізовуватись після Другої світової війни (1939-1945), коли всі держави Європипостали перед пробле­мою - що робити, щоб назавжди уникнути таких кровопролитних воєн, які ведуться через території i владу над ними;

Дру́га світова́ війна́ - наймасштабніша світова війна в історії людства. Почалася 1 вересня 1939 і тривала 2 194 дні до 2 вересня 1945, коли на борту лінкора «Міссурі» підписано капітуляцію Японської імперії перед союзними державами.

що робити, щоб європейці жили в мирі й добробуті.Ці думки були підкріплені перемогою над нацизмом та фашизмом, яка була досягнута завдяки єдності держав Європи і їх спільними зусиллям. Усі розуміли те, що вони не можуть існувати відокремлено один від одного, що спільними зусиллями вони зможуть досягти значних висот.

Першочерговим завданням утворення, заснованого після Другої світової війни, було зближення держав і народів Європи.

Світова́ війна́ - глобальне протиборство коаліцій держав із застосуванням засобів збройного насильства, що охоплює велику частину країн світу.

Усвідомлення того факту, що в єдності, за столом переговорів, а не через збройні сутички, легше вирішувати спори й долати спільні проблеми, заклало основи об'єднання, що згодом отримало назву Європейський Союз.

   Спершу Європейський Союз був заснований шістьма країнами (Франція, Італія, Німеччина, Бельгія, Нідерланди, Люксембург).Життя мешканців Франції, Німеччини, Італії, Бельгії, Люксембургу й Нідерландів покращувалося. Жити краще і працювати разом над процвітанням забажали сусідні европейські країни. Це було можливим через виконання певних умов, що поставили країни-учасниці ЄEC перед бажаючими вступити до нього. Головна умова - приєднання до європейської спільноти не повинно перешкоджати стабільному зростанню самого об'єднання.

Європейська Спільнота (англ. European Community) - утворена у 1992 році на місці Європейської економічної спільноти. Після ратифікації у 2009 році Лісабонської угоди поглинена Європейським Союзом.

Тому країни-кандидати наполегливо працювали над тим, щоб відповідати критеріям і вимогам європейського об'єд­нання.

Після цього відбулось сім етапів послідовного розширення ЄС, що наразі нараховує 28 членів. 

    Хронологія вступу країн до ЄС
    1957 рік Бельгія, Німеччина, Італія, Люксембург, Нідерланди, Франція 
    1973 рік Великобританія, Данія, Ірландія 
    1981 рік Греція 
    1986 рік Португалія, Іспанія 
    1995 рік Австрія, Фінляндія, Швеція 
    2004 рік Латвія, Литва, Естонія, Мальта, Польща, Словаччина, Словенія,

Чехія, Угорщина, Кіпр 
    2007 рік Болгарія, Румунія 
    2013 рік Хорватія 

Організаційна структура ЄС побудована за принципом поділу законодавчої, виконавчої та судової функцій. До основних органів ЄС належать:

- Європейський парламент 


- Європейська Рада 
- Рада Міністрів 
- Європейська Комісія 
- Європейський Суд 
- Палата аудиторів

Європейський парламент – законодавчий орган ЄС.

Парла́мент (досл. «говорильня», «балаканина» від фр. говорити) - найвищий виборний (повністю або частково) орган державної законодавчої влади, в якому здійснюється представництво основних політично активних груп населення країни.

Представляє інтереси громадян ЄС і обирається безпосередньо ними. Вирішує законодавчі питання та питання бюджету, а також контролює Європейську Комісію.

Європе́йська комі́сія (або скорочено Єврокомі́сія) - вищий орган виконавчої влади Європейського Союзу, який приблизно відповідає ролі і функціям уряду у системах національних держав. На відміну від національних урядів, Єврокомісія може також користуватися функцією законодавчої ініціативи, але тільки у рамках ЄС та відповідно до Законодавства Європейського Союзу.

У парламенті за кожною державою-членом закріплюється фіксована кількість депутатських місць, відповідно до чисельності населення країни.

Європейська Рада законодавчий орган ЄС.

Вирішує законодавчі та бюджетні питання, заключає міжнародні договори.
Європейська Комісія  - виконавчий орган ЄС.

Вона складається з 17 членів, незалежних від урядів своїх країн, хоча й призначених ними. До складу Комісії також входять по два представники від великих держав: Франції, Німеччини, Італії, Іспанії та Великобританії.

Міжнаро́дний до́говір - це письмова угода, що регулюється міжнародним правом, укладена між двома або декількома суб'єктами міжнародного права незалежно від того, міститься вона в одному документі, у двох або кількох пов'язаних між собою документах, а також незалежно від її конкретної назви (договір, угода, конвенція, пакт, протокол тощо).

Законода́вча вла́да - одна з гілок державної влади, головним призначенням якої є здійснення державної влади шляхом законотворення. Структурно є сукупністю повноважень щодо прийняття законів та інших нормативно-правових актів, а також сукупністю організаційних форм реалізації цих повноважень.

Вели́ка держа́ва - неофіційна назва держави, яка завдяки своєму військово-політичному потенціалу справляє великий вплив на систему міжнародних та міжнародно-правових відносин.

Інші країни мають по одному представнику.

Спостерігає за виконанням європейських законів та бюджетів.

Європейський суд розглядає та регулює розбіжності між державами-

Членами ЄС.Критерії, яким мають відповідати країни-кандидати на вступ до Європейського Союзу (Копенгагенські критерії):

І) стабільність інститутів, що гарантують демократію, верховенство права, повагу до прав людини, повагу і захист національних меншин (політичні критерії);

Націонáльні менш́ини - групи громадян певної держави, які не є представниками титульного етносу, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.

Права людини - це комплекс природних і непорушних свобод і юридичних можливостей, обумовлених фактом існування людини в цивілізованому суспільстві.

Верхове́нство пра́ва - це фундаментальний правовий принцип і правова доктрина, яка передбачає, що жодна людина не є вище закону, що ніхто не може бути покараним державою, крім як за порушення закону, і що ніхто не може бути засудженим за порушення закону іншим чином, ніж у порядку, встановленому законом.

Прапор Європи (англ. Flag of Europe) - символ Європейського Союзу та Ради Європи - синє полотнище з 12 жовтими зірками, які утворюють коло посередині.


ІІ) наявність дієвої ринкової економіки і здатність витримувати конкурентний тиск і дію ринкових сил у межах ЄС (економічні критерії);

Ринкова економіка - економічна система, заснована на принципах вільного підприємництва, у якій роль основного регулятора економічних відносин відіграє ринок.


ІІІ) здатність узяти на себе зобов’язання, що випливають з членства в ЄС, включаючи суворе дотримання цілей політичного, економічного, валютного союзу (інші критерії).
УРОК №2

Румунія – країна римлян

Повна назва – Румунія

Місцезнаходження – південно-східна Європа.

Півде́нно-Схі́дна Євро́па (ПСЄ) - поняття політично-географічного регіону на Європейському континенті. Поняття Південно-Східної Європи почало вживатися з середини 19 століття, коли австрійський винахідник Йоханн Георг фон Хан (1811–1869) вперше застосував цей термін, посилаючись на країни Балканського півострову Кордони цього геополітичного регіону Європи варіюються в залежності від політичних, економічних, історичних, культурних, антропологічних, географічних та інших поглядів та концепцій визначення регіону.

Сусіди: Угорщина, Україна, Молдова, Болгарія, Сербія.

Площа – 240 тис. кв. км.

Населення - 20,2 млн. чоловік.

Столиця – Бухарест.

Найвища гора – Молдовяну (Південні Карпати) - 2544 м.Державна мова – румунська.

Грошова одиниця - лея.

Вступ до Євросоюзу – 2007 рік.

Найбільші міста: Яси, Галац, Констанца

ДИДАКТИЧНИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ №2ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ ТА ІНТЕРАКТИВНІ ВПРАВИ

1. Розшифруйте назву країни Євросоюзу.

21 24 17 24 18 12 33

2.Виступи науковців
Професор географії (працює біля карти)
Якщо ви подивитесь на карту Румунії, то побачите два кольори: темно-брунатний і темно-зелений. Темно-брунатний - це Східні і Південні Карпати. А темно-зелений позначає низовину у нижній течії Дунаю.

Південні Карпати схожі на Альпи. Ви­сокі зубчасті вершини взимку вкриті снігом і льо­довиками, а влітку їхні схили встеляє висо­ка пахуча трава та барвистий духмяний ки­лим з квітів. Справжні альпійські луки!

Альпійські луки - природна зона висотної поясності, гірські біоми вкриті трав'янистою рослинністю, розташовані над лінією лісу. Висота, на якій починаються альпійські луки, залежить від клімату регіону та географічної широти місцевості (чим далі від полюсів, тим вище починаються альпійські луки).

У Південних Карпатах майже немає доріг. Тут часто бувають землетруси.Через головний хребет Карпат прорив грандіозний каньйон Дунай, велика європейська річка, що з'єднує пів-Європи.

Гори займають дві третини території країни. В самому центрі країни знаходить­ся Трансільванське плато - вкрита висо­кими пагорбами місцевість, незручна для землеробства. Зате тут густі ліси й чудові пасовиська - луки з високою і соковитою травою.

У надрах Трансільванії залягають ве­ликі поклади природного газу - метану, того самого, що горить у горілках наших кухон­них плит. Це родовище - одне з найбіль­ших у зарубіжній Європі.

Карпати подарували Румунії усі свої ба­гатства: густі, просторі ліси, бистрі повноводі ріки, великі запаси нафти, поклади кам'яного та бурого вугілля, марганцевих, алюмінієвих та мідних руд, ку­хонної солі, золота та срібла.

Трансільва́нське плато́ (рум. Podişul Transilvaniei) - плато в центральній Румунії (історична область Трансільванія), майже повністю оточене горами: Внутрішні Східні Карпати, Південні Карпати, Західні Румунські Карпати.

Вугі́лля, Викопне вугілля (рос. уголь ископаемый, англ. fossil coal (mineral), нім. fossile Kohle f) - тверда осадова порода, горюча копалина, утворена шляхом вуглефікації рослинних залишків.

Всі ці поклади знаходяться у західній частині країни.
Професор історії:

Хто ж були предки румунського народу?

Руму́ни (рум. români) - народ, основне населення Румунії. До румун також залічуються молдовани й волохи. Молдовани як нація склалися в інших умовах і мають власну державу Молдова. Назва молдавани вживається в країнах, що були частиною Російської імперії.

Його прабатьки - племена гетто-даків, які зазнали в I столітті н.е. захоплення римлян і тому вимушені прийняти в якості основної мови розмовну латинь. Римляни панували в Дакії приблизно півтори сотні років і за цей час племена даків почали величати себе румунами, як би перекручена назва від «римляни».Існує легенда, що назва країни походить від імені старшого брата Ромула з легенди про вовчицю, що вигодувала двох братів.

Після того, як римляни звідси пішли, на цих землях осіли племена готів, аварів, скіфів, а пізніше тут поселилися слов'янські племена. У 15-16 ст. земля Румунії потрапила у залежність до Османської імперії, тому у су­часних румунів є й турецька кров.

Осма́нська імпе́рія - ісламська монархічна держава турецької династії Османів. Існувала у 1299–1923 роках. Заснована султаном Османом І на території Малої Азії. У ранньому новому часі була наддержавою в Європі та Середземномор'ї.

Тривалі іноземні навали призвели до то­го, що Румунія стала багатонаціональною країною. Крім румунів тут живуть угорці, німці, цигани, росіяни, українці, поляки, серби, євреї, тур­ки, татари, болгари, словаки, чехи, греки.

Походження румунів вплинуло і на їх­ню мову. Вона належить до гілки романсь­ких мов, її основа - латина, що її залиши­ли румунам давні римляни, але багато ру­мунських слів походить із слов'янських мов.

Старода́вній Рим (лат. Roma antiqua, також Древній Рим, старожитній, античний Рим) - одна з цивілізацій Давнього світу та античності, отримала свою назву від головного міста - Риму (лат. Roma), яке в свою чергу назване на честь легендарного засновника - Ромула.


  1   2   3   4   5   6 • Черкаської області Навчально-дидактичні матеріали до уроків з курсу за вибором «Маленькі українці подорожують країнами Євросоюзу» (4 клас) УРОК №1
 • Європейський Союз — країни взаємоповаги і рівноправності А дміністративний устрій
 • ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ ТА ІНТЕРАКТИВНІ ВПРАВИ 1. Виступи науковців
 • 2 . Групова робота. Гра «Хто швидше»
 • Назва країни № пп Назва країни
 • 3 . Групова робота. Вправа «Мозковий штурм»
 • Інформація для вчителя Європе́йський Сою́з
 • Історія створення ЄС
 • Європейського Союзу
 • УРОК №2 Румунія – країна римлян
 • ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ ТА ІНТЕРАКТИВНІ ВПРАВИ 1. Розшифруйте назву країни Євросоюзу. 21 24 17 24 18 12 33 2.Виступи науковців
 • Професор історії