Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаУроку з географії в 10 класі «Італійська республіка»

Скачати 64.31 Kb.

Уроку з географії в 10 класі «Італійська республіка»
Скачати 64.31 Kb.
Дата конвертації08.05.2017
Розмір64.31 Kb.
ТипУрок

РОЗРОБКА відкритого уроку з географії в 10 класі

«Італійська республіка».

Тема. Італійська республіка.

Італія Іта́лія (італ. Repubblica Italiana) - держава на півдні Європи, в Середземномор'ї. Займає Апеннінський півострів, Паданську рівнину, південні схили Альп, острови Сицилія, Сардинія тощо. На суходолі Італія межує з Францією на північному заході, зі Швейцарією й Австрією на півночі та Словенією на північному сході.

Мета . Сформувати в учнів систему знань про особливості ЕГП та геополітичного положення, населення, культуру та господарство Італії; запроваджувати самостійне засвоєння знань та формування умінь під керівництвом учителя, показати глибокий взаємозв’язок природи, населення; розвивати практичні уміння працювати з матеріалами підручника, картами атласу, комп’ютером, удосконалювати вміння оформлювати отримані знання у вигляді презентації , виховувати повагу до товаришів, вміння висловлювати свої думки.

Тип . Вивчення нового матеріалу.

Обладнання . Карта Італії фізична, економічна, атласи, підручники.

Хід уроку.

І.Організація класу до роботи.

ІІ. Етап орієнтації.

Шановні учні, сьогодні хочу запропонувати вашій увазі ознайомлення з ще однією європейською республікою.

Хто з вас знає щось про цю країну?

Або з чим асоціюється уявлення про цю країну?

Прийом «Вільний мікрофон».

Італія –це країна , яка входить у «Велику сімку», Євросоюз, НАТО.

У мене з Італією асоціюється Спартак, Цезар, Леонардо да Вінчі.

Колізей і футбол.

Знамениті скрипкові майстри Аматі, Страдіварі, Гварнері.

Рафаель і Мікеланжело.

Міста Рим, Неаполь, Мілан, Флоренція, Венеція.

Ватикан – Папа Римський.

Па́па Ри́мський (від лат. papa - Папа, батько; з грец. παπάς - патріарх, священик від грец. πατήρ - батько). - або Понтифік - глава Католицької Церкви, єпископ Риму і голова держави Ватикан. З 13 березня 2013 року ним є Франциск.

Феррарі, Фіат.

Рим – Вічне місто.

Приємно що у вас є певні уявлення про Італію.

РОБОТА З УЧНЯМИ ПРО ПЛАН ВИВЧЕННЯ ФГП,ЕГП,ПГП.

РОБОТА ПО КАРТІ .

Італія - півострівна держава, що розташована в центральній частині середземномор’я. Територія охоплює Апенінський півострів, невелику частину пд.передгір’їв і схилів Альп, великі острови Сардинію та Сицилію.

Близько 80%протяжності кордонів – морські. На зх..її береги омиваються Лігурійським і Тірренським морями, на пд.. – Іонічним, на сх. –Адріатичним. На суші на півночі сухопутні кордони – з Францією, Швейцарією, Австрією, Словенією.

В межах Італії дві країни – карлики – Ватикан (штабквартира католицької церкви) і Сан – Маріно.

Таке центральне положення сприяє розвиткові зовнішньоекономічних зв’язків з країнами Європи, Азії , Африки.

Італія – переважно гірська територія – 80% - Апеннінські гори, г.

Європа є однією з частин світу, що обіймає частину материка Євразія. Площа Європи становить понад 10,5 млн км², населення - близько 730 млн осіб.
Католици́зм (лат. catholicismus) - найпоширеніший із напрямів християнства (близько 1 мільярда 196 мільйонів вірних у 2012 р.), який отримав свою назву від одного з атрибутів світової спільноти тих, хто вірить у Христа, - її «кафолічність» (універсальність, соборність).
Апенні́ни (італ. Appennini, лат. Apenninus, Apennini montes) - гірська система в Італії, становить кістяк Апеннінського півострова. На північному заході сполучається з Альпами, на південному сході - з Калабрійськими горами.
Монблан 4807м (на кордоні з Францією).

Найбільшою рівнинною територією є Паданська низовина (на пн..).

Взагалі територія Італії перебуває в зоні активної вулканічної діяльності.

Вулкані́зм (рос. вулканизм, англ. vulcanism; нім. Vulkanismus) - сукупність явищ, пов'язаних з утворенням та переміщенням магм у глибинах Землі та їх виверженням з надр на поверхню суші або дно морів і океанів у вигляді лав, пірокластичного матеріалу і вулканічних газів.

Діючі вулкани: Етна (о.Сицилія), Везувій (біля Неаполя), Стромболі і Вулькано (Ліпарські о – ви)

Які річки? Знайти по карті – р.По, Тібр, Арно.

Озера – Комо, Гарда.

Клімат – середземноморський,сухе жарке літо ( 22*С, 28*С ), тепла волога зима(0*С,12*С).НАСЕЛЕННЯ.

Чисельність – 58,1 млн.ч. Державною мовою є італійська. Заслуга у створенні літературної італійської мови належить великим письменникам 14ст. – Данте Аліг’єрі, Франческо Петрарці й ДжованніБокаччо, які виступали за перетворення її в загальнонаціональну мову.


Склад – однорідний, 98% італійці, а також сардинці, словенці, французи, греки). Демографічна ситуація досить складна. Природний приріст постійно знижується – тому спостерігається процес старіння нації; середня тривалість життя 82 роки.
Старіння населення - зсув розподілу населення за віком у бік старшого віку. Цей процес є результатом демографічних змін в характері народжуваності, смертності і частково міграції. За даними комісії ООН з питань розвитку суспільства станом на 2005 рік, старіння населення спостерігалося у всіх країнах світу крім 18.
Природний приріст Природний приріст - це перевищення народжуваності над смертністю (обчислюється на 1000 жителів на рік). Він може бути додатним у разі перевищення народжуваності над смертністю і від'ємним, коли смертність більша від народжуваності, або нульовим, коли ці показники мають однакове значення.
Сере́дня трива́лість життя́ - середня (середнє арифметичне) тривалість життя представників певної групи організмів, зазвичай визначена від народження до смерті.
Механічний рух високий, всього за останні 10 років виїхало 22 млн.ч. Для Італії характерним явищем є постійна еміграція – країну щорічно залишають десятки тисяч чоловік, незадоволених умовами праці, низькою зарплатою, безробіттям. Нині чисельність італійської діаспори у світі перевищує 50 млн.чол.


Історичне минуле позначилось на розбіжностях традицій, звичаїв, культурних особливостей. Але не зважаючи на це італійцям властиві – товаристськість , гостинність, оптимізм, запальний темперамент, віра в Бога.

З -поміж віруючого населення – 98% католики. Італія належить до густозаселених країн -

Середня густота населення Італії – 191,6 осіб 1км.

Охорóна прáці (рос. охрана труда; англ. labour protection; нім. Arbeitsschutz m) - це: система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини в процесі трудової діяльності; діюча на підставі відповідних законодавчих та інших нормативних актів система соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, що забезпечують збереження здоров'я і працездатності людини в процесі праці. дозвіл на початок робіт підвищеної небезпеки, який необхідний організації чи підприємству, хто працює в будівництві.
Густота́ насе́лення - рівень заселеності певної території; кількість постійного населення, що проживає на одиниці площі (як правило, в розрахунку на один квадратний кілометр). При обчисленні щільності населення інколи виключається незаселена територія, а також великі внутрішні водні простори.
**

Найбільшою мірою заселена Паданська низовина та західне узбережжя – 500-1000 ч.км**На розміщення населення впливає процес урбанізації

Більшість людей проживають в міських агломераціях – 70%, серед яких найбільші –Міланська – 7млн.ч.; Римська – 5млн.ч.; Неапольська -3млн.ч..

Багато міст Італії існують понад 2000тис. років і мають славну історію, що дає можливість для міжнародного туризму.

Італія подарувала світові видатних художників, поетів, вчених: Леонардо да Вінчі, Рафаель, Мікеланджело, Данте, Петрарка, Бокаччо, Джордано Бруно, Галілео Галілей, Торічеллі.

Галіле́о ді Вінче́нцо Бонаю́ті де Галіле́й (італ. Galileo di Vincenzo Bonaiuti de 'Galilei; 15 лютого 1564 - 8 січня 1642) - італійський мислитель епохи Відродження, засновник класичної механіки, фізик, астроном, математик, поет і літературний критик, один із засновників сучасного експериментально-теоретичного природознавства.
Тури́зм - тимчасовий виїзд особи з місця постійного проживання в оздоровчих, пізнавальних, професійно-ділових чи інших цілях без здійснення оплачуваної діяльності в місці перебування.
Міська́ агломера́ція (від лат. agglomeratio - приєднання) - форма розселення, територіальне скупчення населених пунктів (переважно міст), які об'єктивно об'єднані в єдине ціле (складну багатокомпонентну динамічну систему) інтенсивними, функціональними, у тому числі економічними, трудовими та соціальними, культурно-побутовими, рекреаційними та іншими зв'язками, а також екологічними інтересами.
Джорда́но Бру́но, O.P. (справжнє ім'я: Філіппо, італ. Giordano Bruno, прізвисько - Бруно Ноланець,1548, Нола поблизу Неаполя - †17 лютого 1600, Рим) - італійський філософ епохи Відродження, поет, представник пантеїзму.ГОСПОДАРСТВО.

Італія –високорозвинута індустріально – аграрна країна, Що має могутній економічний потенціал.

Це одна з найбільш економічно розвинутих країн світу, що входить до складу «Великої сімки».

Економічний потенціал - це сукупність наявних та придатних до мобілізації основних джерел, засобів країни, елементів потенціалу цілісної економічної системи, що використовуються і можуть бути використані для економічного зростання й соціально-економічного прогресу.
Краї́на - це територія з визначеними кордонами й населенням, що являє собою єдине ціле з погляду історії, культури, нації та в політико-географічному відношенні може бути незалежною або залежною. Країна не завжди є державою, наприклад Україна в 1900 р.

З мінеральних ресурсів Італія багата запасами ртуті, природного газу, мармуру, граніту. Розробляються також родовища поліметалічних руд, залізних руд ,вугілля,нафти, калійної та кам’яної солі.

Структура італійської економіки цілком відповідає західноєвропейським стандартам: промисловість і будівництво створює 35,5 %ВНП,с/г – 3,9%, соціальна сфера -60,5%.

Італійська економіка відрізняється :перевагою державного сектора над приватними монополіями; значно меншою часткою наукоємних виробництв; існуючою диспропорцією економічного розвитку своїх регіонів (індустріально розвинута північ, економічно відсталий південь, збалансований центр).

Найрозвинутішими галузями промисловості є м/б(особливо автомобілебудування),харчова, хімічна, легка, металургійна.

Найбільші комбінати чорної металургії розміщені в Генуї , Неаполі, Таранто.

Економічний розвиток - поняття економічної науки, що позначає перехід від одного етапу економіки до іншого, при якому в новому періоді не тільки збільшується виробництво тих самих товарів і послуг, що вже вироблялися раніше, а має місце й виробництво нових товарів і послуг з використанням нових технологій порівняно з попереднім періодом.
Чо́рна металургі́я - одна з найважливіших галузей важкої промисловості, яка охоплює виробництво чорних металів та спорідненої сировини і напівфабрикатів.
Характерною рисою м/б є значна частка у виробництві й експорті транспортного м/б, в якому домінує приватний концерн ФІАТ, що випускає , крім автомобілів, вагони, двигуни до літаків і суден, трактори.

Світове значення має виробництво побутової електротехніки. Кожний дванадцятий холодильник світц й кожна восьма пральна машина виготовлені в Італії.

Із новітніх галузей представлені авіаційне м/б (Турин, Неаполь); електронна пром..

Хімічна пром.-ІІекспортна галузь після м/б.ЇЇ спеціалізація – нафтохімія і хімія органічного синтезу – в- во автомобільних шин, фармацевтичних препаратів.

Ліка́рські за́соби (лікувальні препарати, ліки, медикаменти) - речовини або суміші речовин, що вживають для профілактики, діагностики, лікування захворювань, запобігання вагітності, усунення болю; отримані з крові, плазми крові, органів і тканин людини або тварин, рослин, мінералів, хімічного синтезу (фармацевтичні засоби, ліки або медикаменти) або із застосуванням біотехнологій (вакцини).
Пра́льна маши́на (розм. пралка, пралька) - електропобутова машина для прання.
Органі́чний си́нтез - галузь хімічного синтезу, що займається отриманням органічних сполук за допомогою органічних реакцій. Часто органічні молекули мають вищий рівень складності, у порівнянні з неорганічними, тому органічний синтез розвинувся в одну з найголовніших галузей органічної хімії.

Італія має одну з найпотужніших у світі нафтопереробку( заводи цієї галузі можуть переробляти понад 200 млн.т нафти в рік, але ніколи не були завантажені повністю. Домінує в галузі один із найбільших хімічних концернів світу «Монтедісон».«Візитною карткою» італійської легкої промисловості є імена всесвітньо відомих кутюр’є: Версаче, Труссарді, Валентино, Армані, Гуччі. За експортом швейної продукції Італія посідає друге місце в світі, а взуття – перше. Підприємства працюють в Ломбардії та П’ємонті.

СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО.

Власні потреби в продуктах харчування задовольняються всього на 70%.
Ї́жа - все, що споживає людина й інші живі істоти для підтримки життя; харчі. Речовини, що їх організм отримує з навколишнього середовища, є для нього будівельним матеріалом і джерелом енергії.
В структурі с/г переважає рослинництво.58%. Провідними є зернове господарство (пшениця, рис). ,овочівництво(томати).


Чималу роль відіграють садівництво та виноградарство – перше місце у світі по вирощуванню.

Вирощування цитрусових (четверте місце в світі щодо врожаїв апельсинів).

В садах Італії ростуть також мигдаль, горіхи, яблука.

Тваринництво спеціалізується на розведенні великої рогатої худоби молочно – мясного напряму, свиней, овець, кіз.
Велика рогата худоба Велика рогата худоба - узагальнена назва всіх порід сільськогосподарських тварин виду Bos taurus (бик свійський) з родини бикових (Bovidae), найважливіші свійські тварини, що постачають молоко, м'ясо, шкіру, органічні добрива, а також робочу тяглову силу (перев. воли)


Італія має великий риболовецький флот – займається виловом тунця, сардин у Середземному морі.

Транспорт.

Оскільки країна розташована на півостровах і островах провідна роль у зовнішніх перевезеннях належить морському транспорту.

Найбільші порти – Трієст, Генуя.

Побудовані першокласні автомагістралі.

За кількістю автошляхів Італія поступається лише Німеччині.

Більшість автомагістралей розташована вздовж залізниць, найпотужнішою є «Автострада Сонця»(Турин- Мілан –Флоренція-Рим–Неаполь).

Нафтопроводи з Алжиру і Тунісу пролягають по дну Середземного моря, далі через Сицилію за межі Італії.
У СПИСКУ ЮНЕСКО -19 обєктів Італії, які вважаються історичними памятками людства. Серед них: історичні центри Риму, Помпеї, Венеції.

Флоренції,

Пізи,

Церква Санта – Марія –делле–Граціє в Мілані із знаменитою «Тайною вечерею» Леонардо да Вінчі, Римський Колізей, Пізанська вежа, золоте місто –каналів Венеція,--неповторні перлини світової історії і культури.
Всесві́тня істо́рія - розділ історичної науки, який займається вивченням історії людського світу.
Піза́нська вежа - частина ансамблю міського собору Санта-Марія Маджоре в Пізі. Вежа є дзвіницею собору і примикає до його північно-східного кута. Знаменитий соборний ансамбль в Пізі - шедевр середньовічної італійської архітектури.
Колізе́й (лат. Colosseum) (раніше Амфітеатр Флавіїв (лат. Amphitheatrum Flavium)) - найбільший амфітеатр Стародавнього Риму, символ імператорської могутності.

А чи не забули ми про їжу .

Їжа в Італії – це святе. Нація дуже відкрита і присадити людину за стіл є проявом відомої італійської гостинності.Говорячи про Італію не можна не згадати про чудові макарони. Історики стверджують, що макарони привіз із собою з Китаю Марко Поло як сувенір. Це були тонкі трубочки з тіста ,китайці робили їх з рисового борошна.
Бо́рошно (прасл. *borxьno < *borsьno - «розмелене зерно», «їжа»), розм. мука́ (прасл. mǫka) - продукт молоття зерна, який використовується для виготовлення хліба, макаронів, кондитерських та ін. виробів.
Назву макаронам дав кардинал, який побвчивши їх уперше на своєму столі, вигукнув: «О, макароні» -що означає:»О, як мило!».


В Італії виробляють близько 400 сортів сиру, найпопулярніші – моцарелла, горгонцола, пармезан.

Моцареллу– мякий волокнистий сир з молока буйволиць – подають на сніданок англійській королеві.

Не можна не згадати про морозиво , що винайшов у 15 ст.флорентійський архітектор БернардоБуонталенті – від фруктового щербету до часникового морозива чи морозива зі смаком сиру пармезан.

Приготування їжі – дуже точна наука. Італійці , намагаючись досягнути ідеалу, створили Університет піци. Він існує в Неаполі вже кілька років, і і студенти всього світу вчаться тут готувати справжню італійську піцу.

Піца була їжею простолюдинів. Але 6 червня 1889 року в день народження Маргарити Савойської, дружини італійського короляУмберто І, була приготована піца із всього , що було під рукою. У неї входили помідори, сир моцарела та базилік. Королеві настільки сподобалася ця страва, що вона веліла назвати її своїм іменем піца Маргарита. Саме піца Маргарита є символом Італії: вона має кольори національного прапору – зелений(базилік), білий(сир), червоний(помідори).

НІЩО ТАК НЕ ЗБЛИЖУЄ ЛЮДЕЙ, ЯК СПІЛЬНА ТРАПЕЗА.

Найбільша цінність будь – якої держави – це народ, який цінує і береже свої традиції.Підсумковий етап. Тести на комп’ютері.


Скачати 64.31 Kb.

 • Склад – однорідний, 98% італійці, а також сардинці, словенці, французи, греки). Демографічна ситуація досить складна. Природний приріст
 • Найбільшою мірою заселена Паданська низовина та західне узбережжя – 500-1000 ч.км**На розміщення населення впливає процес урбанізації
 • ГОСПОДАРСТВО
 • СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО. Власні потреби в продуктах харчування
 • Чималу роль відіграють садівництво та виноградарство – перше місце у світі по вирощуванню. Вирощування цитрусових (четверте місце в світі щодо врожаїв апельсинів).
 • В садах Італії ростуть також мигдаль, горіхи, яблука. Тваринництво спеціалізується на розведенні великої рогатої худоби
 • Італія має великий риболовецький флот – займається виловом тунця, сардин у Середземному морі. Транспорт.
 • Побудовані першокласні автомагістралі. За кількістю автошляхів Італія поступається лише Німеччині.
 • Нафтопроводи з Алжиру і Тунісу пролягають по дну Середземного моря, далі через Сицилію за межі Італії. У СПИСКУ ЮНЕСКО -19 об ’ єктів Італії, які вважаються історичними пам
 • ’ ятками людства. Серед них: історичні центри Риму, Помпеї, Венеції. Флоренції, Пізи
 • А чи не забули ми про їжу .
 • В Італії виробляють близько 400 сортів сиру, найпопулярніші – моцарелла, горгонцола, пармезан. Моцареллу– м ’
 • Не можна не згадати про морозиво , що винайшов у 15 ст.флорентійський архітектор БернардоБуонталенті – від фруктового щербету до часникового морозива чи морозива зі смаком сиру пармезан.
 • НІЩО ТАК НЕ ЗБЛИЖУЄ ЛЮДЕЙ, ЯК СПІЛЬНА ТРАПЕЗА. Найбільша цінність будь – якої держави – це народ, який цінує і береже свої традиції.