Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаВ. В. Куклюк фізика позакласна робота

В. В. Куклюк фізика позакласна робота
Сторінка1/8
Дата конвертації25.03.2017
Розмір1.2 Mb.
ТипСценарій
  1   2   3   4   5   6   7   8

Поповецький

навчально-виховний комплекс

«Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад»

Старокостянтинівської райдержадміністрації

Хмельницької області

В.В. Куклюк

ФІЗИКА
ПОЗАКЛАСНА

РОБОТА

2013р.


Автор: Куклюк В.В., вчитель фізики

Поповецького навчально-виховного комплексу Старокостянтинівської

райдержадміністрації

Хмельницької області


Рецензент: Дехтяр В.В., вчитель фізики

Миролюбненської загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів,

вчитель–методист.

Друкується згідно рішення методичної ради РМК управління освіти, молоді та спорту Старокостянтинівської райдержадміністрації

(протокол № 1 від 31.01.13р.)

Куклюк В.В.

Фізика. Позакласна робота – Старокостянтинів, 2013. - 237с.

Посібник рекомендований вчителям при підготовці до позакласної роботи з фізики з учнями 7 – 11 класів.
Понеділок


Відкриття тижня фізики. Лінійка. Виставка кросвордів, чайнвордів, малюнків на фізичну тематику Інтелектуальна гра Найрозумніший” “Зустріч любителів фізики” 9 – 10 класи Скарбничка цікавих фактів КВК – ФІЗИКІВ 8 клас

Вівторок


Незнайомі історії знайомих речей Всеукраїнський фізичний конкурс “Левеня” Фізичний вечір “Таємниці чорного ящика”
Середа

Позакласний захід “Таємниці фізики” Гра “Колесо фізики” Розвиток космонавтики в Україні
Четвер

Фізичний КВК Фізичний брейн – ринг “Знавці фізики” для 8 класу Вечір цікавої фізики
П’ятниця

Щасливий випадок. Інтегрований урок-гра фізики та хімії для учнів 9 класу Вечір для старшокласників “МІФ” Підсумки тижня фізики.

Сценарій інтелектуальної гри «Найрозумніший»

Мета:

дидактична: повторити, узагальнити та поглибити знання учнів з шкільного курсу фізики,;


розвивальна: формувати вміння роботи з різними формами тестових завдань ЗНО з фізики, вміння самостійно поновлювати й поглиблювати знання, розвивати логічне мислення, комунікативні здібності учнів, активізувати пізнавальні інтереси, розширювати політехнічний кругозір учнів;

Міркування - зіставлення думок, пов’язання їх задля відповідних висновків, логічне мислення. Можна розглядати міркування як аналіз і синтез даних, та їхню оцінку. Хоча знання фактів і є точкою відліку у вивченні суспільних наук, людина також повинна мати здатність до логічного мислення-міркування, адже саме міркування наповнює факти, проблеми і поняття змістом: міркуючи над засвоєним знанням, людина приходить до повнішого розуміння предмета. Міркування є також предметом логіки, яка вказує нам правила, закони або норми, яким повинне підкорятися наше мислення для того, щоб бути істинним.виховна: виховувати інтерес до вивчення фізики та відповідальне ставлення до дорученої справи, прищеплювати почуття любові і гордості до України, повагу й пошану до видатних фізиків – наших земляків.

Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор, завдання гри та відповіді до них, бланки для запису відповідей, секундомір, бейджики з номерами від 1 до 6, бейджики червоного, жовтого та синього кольорів, дипломи, призи, письмові ручки.

Методичні рекомендації: гра проходить за правилами телевізійної гри «Найрозумніший». Попередньо з одного класу, визначається дванадцять учасників гри. Вони визначають свої «спеціальні теми» до гри, намагаються взнати до них якомога більше інформації. Інших учнів класу вчитель залучає до комп’ютерного набору, підготовки презентації, виготовлення призів та дипломів учасникам гри.

Правила гри

В першому раунді 12-м гравцям задаються питання з чотирма варіантами відповідей, з яких один правильний. Завдання учасника – дати найбільшу кількість правильних відповідей. Всього ставиться 18 основних питань. За результатами першого раунду визначається шість півфіналістів.

Якщо неможливо виявити шість кращих гравців, задаються додаткові питання. На них уже не відповідають ті гравці, які пройшли в другий тур за основними питаннями. Після кожного додаткового питання, перевіряється, чи визначилися лідери. Всього може бути задано до 6 додаткових питань. Якщо шестеро гравців не визначено після додаткових питань, проводиться додатковий конкурс «Відповідність» між гравцями, які є в турнірній таблиці найближче до виходу в наступний тур (так звана група переслідування).

До кожного завдання конкурсу «Відповідність» подано інформацію, позначену цифрами 1, 2, 3, 4 (ліворуч) і буквами А, Б, В, Г, Д (праворуч). Щоб виконати завдання, необхідно встановити відповідність інформації, позначеної цифрами та буквами (утворити логічні пари).

Наприклад, встановіть відповідність між назвами приладів та фізичними величинами, які можна вимірювати з їх допомогою:1. вольтметр

А) електричний опір

2. амперметр

Б) електрична ємність

3. омметр

В) електричний заряд

4. електрометр

Г) сила струму
Д) напруга

Відповідь:
А

Б

В

Г

Д

1
2
3
4
Хто швидше впорається з завданням, той і дістане путівку в наступний тур.

Другий раунд – півфінал. У другий раунд проходить 6 гравців з найбільшою кількістю балів, отриманих в 1 турі. Попередньо проводиться конкурс «Відповідність». Чим швидше гравець упорався із завданням, тим раніше він буде відповідати на запитання і тим краща його ситуація при виборі категорії для гри. Безпосередньо другий раунд проходить у два кола. В одному колі кожен з шістьох гравців повинен вибрати тему, на яку він буде відповідати. Всього таких тем 12 (шість тем на два кола). Якщо тема відкрита, інші гравці вибрати її більше не можуть. Гравець повинен дати максимально можливу кількість відповідей. За правильну відповідь гравець отримує 1 бал. В кожній категорії є 12 питань, і відповідно гравець може за два кола набрати 40 балів. На цьому етапі важлива швидкість реакції при відповіді на питання. Вибір тем гравцями йде по колу, відповідно до результатів конкурсу «Відповідність». У фінал проходить три гравці, які набрали найбільше балів. Якщо неможливо визначити трійку лідерів, наприклад, декілька гравців ділять одне місце, що виводить у фінал, між цими гравцями проводиться додатковий конкурс «Відповідність», як у першому раунді.

Третій раунд – фінал. Троє гравців визначили свої «спеціальні теми» до гри, намагалися взнати до них якомога більше інформації. Конкурс «Відповідність» визначає порядок проходження гравців у третьому турі. Питання спеціальних тем і з теми «загальні питання» в хаотичному порядку розташовуються на поле з 36 клітинок (6х6). На декілька секунд гравцям відкривається все поле, щоб гравці запам’ятали свої та чужі комірки, потім поле знову закривається. Клітинки відкриваються гравцями почергово. При відповіді на питання з «загальної» теми гравець отримує 1 бал, при відповіді з своєї спеціальної теми – 2 бали, при відповіді з теми суперника – 3 бали.

Першим відповідає гравець, який за результати конкурсу «Відповідність» був першим, – його клітинки на табло червоного кольору, в другого – жовтого, в третього – синього. Комірки загальних питань мають світло сірий колір.

Черво́ний - колір з мінімальною частотою, що сприймається людським оком. Діапазон червоних кольорів в спектрі з довжиною хвилі 630–760 нанометрів, межа сприйняття залежить від віку. Один з трьох «основних» кольорів в системі RGB, додатковий колір до нього - синьо-зелений.

Сірий колір - це ахроматичний колір, точніше - множина всіх кольорів, отримуваних шляхом поєднання трьох основних кольорів - червоного, зеленого і синього - в рівних концентраціях. Залежно від яскравості відтінок сірого міняється від чорного (яскравість 0%) до білого (яскравість 100%).

Всього задається по 9 питань кожному гравцеві. Гравець з максимальною кількістю балів виграє. Гра може бути закінчена достроково, якщо догнати лідера навіть теоретично ніхто не має шансів. Якщо після 9-ти кіл питань один лідер на визначився, продовжують задавати питання. Після кожного кругу питань перевіряється, чи не визначився лідер. Гра закінчується, якщо визначається лідер. Максимальна кількість «кіл» питань – 12, тобто завершується, коли відкрито всі 36 комірок. Якщо переможець не визначається при повністю відкритому табло, проводиться додатковий конкурс «Відповідність».

Завдання першого раунду1. Частинка, яка має мінімальний негативний заряд

А) електрон

Б) протон

В) атом

Г) фотон

2. Одиниця вимірювання електричного опору

А) вольт

Б) ньютон

В) ампер

Г) Ом

3.

Одини́ця вимі́рювання (англ. measuring unit, unit of measure) - певний умовний розмір фізичної величини, прийнятий для кількісного відображення однорідних з нею величин.

Носії електричного заряду в електролітах

А електрони

Б) протони

В) іони

Г) дірки

4. При русі по колу миттєва швидкість напрямлена …

А) до центра кола

Б) по хорді

В) по дотичній до кола

Г) від центра кола

5. Електричне поле створюють заряди, які в обраній системі відліку…

А) рухаються по колу

Б) коливаються

В) нерухомі

Г) рухаються рівноприскорено

6.

Електри́чний заря́д - фізична величина, яка є кількісною мірою властивості фізичних тіл або частинок речовини, що вступають в електромагнітну взаємодію. Електричний заряд звичайно позначають латинськими літерами q або великою буквою Q .

Електричне поле (англ. Electric field) - одна зі складових електромагнітного поля, що існує навколо тіл або частинок, що мають електричний заряд, а також у вільному вигляді при зміні магнітного поля (наприклад, в електромагнітних хвилях).

Блискавка являє приклад…

А) тліючого розряду

Б) коронного розряду

В) іскрового розряду

Г) дугового розряду

7. Яка фізична величина визначає висоту звуку?

Висота́ зву́ку - суб'єктивна оцінка якості звуку. Залежить, головним чином, від частоти звукових коливань. Чим більше частота коливань, тим вище звук. Для звуків з неперіодичними коливаннями (шумів) визначення висоти звуку утруднено.А) амплітуда коливань

Б) фаза коливань

В) швидкість хвилі

Г) частота коливань

8. До складу коливального контуру входять…

А) конденсатор і резистор

Б) конденсатор і котушка

В) котушка і резистор

Г) трансформатор і резистор

9.

Колива́льний ко́нтур або коливний контур - електричне коло, складене з резистора, конденсатора та котушки індуктивності, в якому можливі коливання напруги й струму. Коливальні контури широко застосовуються в радіотехніці та електроніці, зокрема в генераторах електричних коливань, в частотних фільтрах.

В ядрі атома аргону 18 протонів і 22 нейтрони. Яка кількість електронів в цьому атомі?

А) чотири

Б) вісімнадцять

В) двадцять два

Г) сорок

10. Які частинки можуть утворитися в результаті зіткнення двох фотонів?

А) протон і нейтрон

Б) протон і електрон

В) нейтрон і електрон

Г) електрон і позитрон

11. Газ не виконує роботу при …

А) адіабатному процесі

Б) ізотермічному процесі

В) ізохорному процесі

Г) ізобарному процесі

12. Який вчений сформулював принцип відносності в механіці?

Принцип відносності - це фундаментальний фізичний принцип, що включає в себе такі постулати: Існують інерційні системи відліку (СВ) - такі СВ в яких вільний рух (при якому на тіло не діє ніяка сила) відбувається рівномірно і прямолінійно Всі закони природи однакові в інерційних СВ.А) Галілео Галілей

Б) Ісаак Ньютон

В) Генрі Кавендіш

Г) Йоганн Кеплер

13. Розділ механіки, який вивчає рух тіл, залежність від часу величин, що характеризують рух і взаємозв’язок між ними

А) динаміка

Б) кінематика

В) статика

Г) оптика

14. Прилад для вимірювання кутової швидкості

А) спідометр

Б) акселератор

В) тахометр

Г) динамометр

15. Яке з математичних співвідношень є визначенням сили струму?

Кутова́ шви́дкість - відношення зміни кута при обертанні до відрізку часу, за який ця зміна відбулася.

Електри́чний струм (англ. electric current) - упорядкований, спрямований рух електрично заряджених частинок у просторі.А)

Б)

В)

Г)

16. При випаровуванні рідини без підведення тепла спостерігається…

А) нагрівання рідини

Б) збільшення її об’єму

В) охолодження рідини

Г) збереження сталої температури рідини

17. Речовини здатні посилювати магнітне поле. Визначте, які з них посилюють його найбільше?

А) діамагнетики

Б) парамагнетики

В) феромагнетики

Г) напівпровідники

18. На рисунку наведена вольт-амперна характеристика. Визначте, проходженню струму в якому пристрої вона відповідає

А) електролітична ванна

Б) газова трубка

В) вакуумний діод

Г) напівпровідниковий

Діод

19. Виберіть особливість земної атмосфери, яка надає можливість використовувати короткі хвилі для зв’язку між контингентами

А) наявність іоносфери

Б) наявність стратосфери

В) наявність тропосфери

Г) наявність хмар

20.

Коро́ткі хви́лі - діапазон радіохвиль з частотою від 3 МГц (довжина хвилі 100 м) до 30 МГц (довжина хвилі 10 м). Друга назва: «декаметровий діапазон хвиль».

Атмосфе́ра Землі́ (від грец. άτμός - пара і σφαῖρα - куля) - атмосфера планети Земля, одна з геосфер, суміш газів, що оточують Землю, та утримуються завдяки силі тяжіння. Атмосфера в основному складається з азоту (N2, 78,08 % об.)

За якою формулою можна обчислити період коливань математичного маятника?

Математи́чний ма́ятник - теоретична модель маятника, в якій матеріальна точка масою m підвішена на невагомій нерозтяжній і продовгуватій нитці при цьому здійснюючи рух в вертикальній площині під впливом сил тяжіння з прискоренням вільного падіння g.

Перíод колива́нь - проміжок часу між двома послідовними максимальними відхиленнями фізичної системи від положення рівноваги.А)

Б)

В)

Г)

21. Яке з перерахованих випромінювань має найбільшу частоту?

А) інфрачервоне

Б) видиме світло

В) рентгенівське

Г) ультрафіолетове

22. Який порядок відповідає розмірам атомних ядер?

Ядро́ - центральна частина атома, в якій зосереджена основна частина маси атома (понад 99,9 %). Ядро має позитивний заряд, і саме від величини заряду ядра залежить, який хімічний елемент представлений атомом.А) 10-25 м

Б) 10-20 м

В) 10-15 м

Г) 10-10 м

23. Якщо тіло кинути під кутом до горизонту, то траєкторією руху буде…

А) пряма лінія

Б) спіраль

В) гіпербола

Г) парабола

24. Який з наведених графіків правильно описує залежність тиску газу від середньої швидкості його молекул?

А)


Б)

В)


Г)
  1   2   3   4   5   6   7   8  • Понеділок
  • Вівторок
  • Четвер
  • Сценарій інтелектуальної гри «Найрозумніший»