Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаВиховна година «Майбутнє — без сніду» Обладнання: маркери, роздавальний матеріал: пам’ятки «Кроки до успіху»

Скачати 52.67 Kb.

Виховна година «Майбутнє — без сніду» Обладнання: маркери, роздавальний матеріал: пам’ятки «Кроки до успіху»
Скачати 52.67 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації10.03.2017
Розмір52.67 Kb.
  1   2

Виховна година «Майбутнє — без СНІДу»

Обладнання: маркери, роздавальний матеріал: пам’ятки «Кроки до успіху», «Ризик зараження ВІЛ-інфекцією», «Циферблат життя»; фрагменти відеофільму «Сповідь наркомана», фрагменти з «Богемської рапсодії».

1 грудня — Всесвітній день боротьби зі СНІДом.

I.    Вступне слово (3 хв)

Учитель. Народна мудрість говорить: «Життя прожити — не поле перейти». Яке воно — наше життя? Минуле, сучасне, майбутнє… Кожен з нас озирається на прожиті роки, замислюється над завтрашнім днем — малює картину власного життя… Отже, сьогодні наша розмова піде про майбутнє.

II.    Вправа «Циферблат життя» (5 хв)

Учитель. Пропоную помалювати. Візьмемо аркуш паперу, що є у вас на партах, і намалюємо велике коло-циферблат. Але цифри на ньому позначатимуть не час, а роки нашого життя. Спочатку ми тільки народились — цифра «0», потім ми росли, стрілка рухалась від цифри до цифри і зараз вона теж стоїть на певному місці — цифрі. Скільки років кожному? Позначте це число на колі. Малюємо далі стільки, скільки ви захочете прожити. Але ж важливо не лише скільки жити, а й як жити. Якими ви хочете стати зараз і в майбутньому? Якими ви будете через 5,10, 15 років. Напишіть і це на циферблаті. Продовжте «Я хочу бути…» (Діти пишуть. Час виконання — 5 хв.) Що у вас вийшло? Ким ви хочете стати? (Учні називають свої варіанти.)

III.    Хто вони — успішні люди?

Учитель. Усі ви хочете, бути успішними. Пригадайте вашу нещодавно успішну справу. Варто зробити собі комплімент за успіх.

Розминка «Комплімент за успіх» — діти оцінюють свої досягнення.

Учитель. Учень нашої школи під керівництвом психолога написав науково-дослідницьку роботу на тему «Формула успіху». Я пропоную вам ознайомитись із роботою.

Ознайомлення з роботою «Формула успіху».

Учитель. Запам’ятаємо прізвища успішних людей нашого міста. (На дошці записують прізвища успішних людей.)

Назвіть прізвища та імена людей, • яких можна вважати успішними — знайомі, родичі, вчителі… (Відповіді учнів.)

Про успішних людей час від-часу згадують в періодичних виданнях, вони є героями телепередач. Як же досягти успіху?

IV.    Вправа «Кроки до успіху»

Пропоную вам скласти пам’ятку «Кроки до успіху».

Протягом 2 хв. методом «мозкового штурму» діти вибирають більшістю. Таким чином висвітлюються пріоритети молоді.

Учитель.»А що є перешкодою на шляху успішності? (Відповіді учнів.) Отже, головні «кроки» на шляху до успіху — здоровий спосіб життя, працездатність, освіта, цілеспрямованість, а ВІЛЛ СНІД — є загрозою!

Преса - друковані засоби масової інформації (періодичні друковані видання), які виходять під постійною назвою, з періодичністю один і більше номерів (випусків) протягом року. Під пресою розуміють газети, журнали, альманахи, збірки, бюлетені, рідше книги, листівки, що мають визначений наклад.
Здоровий спосіб життя означає дотримання науково обґрунтованих рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я та інших медичних організацій. Його необхідність виходить із того, що багато причин пошкодження стану здоров'я можна уникнути.
$Закцентує1йь свою увагу на проблемі СНІДу-, а саме — на тій ролі, яку може відіграти ця хвороба в житті людини.

У-Вони досягли успіху, але загинули від СНІДу

«Усний журнал» — 10 хвилин — повідомлення учнів.

Звучить «Богемська рапсодія».

“1-й учень. У Берліні перед музеєм історії природознавства прокладена алея кам’яних плит із вирізьбленими на них прізвищами. І не видно їм ні кінця, ні краю. Назва алеї — «Роздолля роздумів». Майже щомісяця алея подовжується новими плитами-іменами. Людей, чиї прізвища стоять на кам’яних глибах, поєднує одне: вони досягли успіху (адже серед них музиканти, філософи, художники, танцюристи), але стали жертвами СНІДу. На плиті алеї «Роздолля роздумів» є такий напис: «Рудольф Нурієв (17.03.1938-20.11*1992)»

Л^удольф Нурієв досяг успіху. За своє творче життя він виконав ^усі провідні чоловічі партії класичного балету.

Балет (італ. ballare - танцювати) - 1.) вид сценічного мистецтва, танцювальна театральна вистава, у якій музика поряд з танцем відіграє важливу роль у розвитку сюжету і створенні відповідного настрою; 2.
Соліст театру імені С. Кірова (нині Марийського театру в Санкт-Петербурзі), зірка Лондонського королівського балету, директор балетної трупи Паризької Гранд-опери.
Трупа (нім. truppe від фр. troupe) - творчий колектив акторів одного театру або цирку, музикантів, співаків. Існують драматичні, оперні, балетні, опереточні та ін. трупи в залежності від виду вистав. В Україні термін «трупа» зазвичай означає творчий колектив певного театру або цирку.
Світ захопила хвиля «рудольфоманії»: тисячі прихильників Нурієва чекали на кумира в різних куточках Землі Він знімався у кіно, з’являвся на телебаченні, робив балетні постанови для різних компаній. Та всі творчі та життєві плани Рудольфа Нурієва перекреслив СНІД.
Рудольф Хаметович Нурєєв, відомий також як Нурієв (17 березня 1938, Іркутськ - 6 січня 1993, Париж) - радянський і британський артист балету, балетмейстер. 1961 року не повернувся до СРСР після закордонних гастролей.

1984 року великому танцівникові повідомили,”що він інфікований вірусом імунодефіциту людини. Спочатку цю звістку Нурієв сприймав спокійно, бо розраховував вилікуватись за допомогою своїх грошей. Відтоді він витрачав на лікування до 2 мільйонів доларів СІНА на рік. Сподівання виявились марними. Стан здоров’я погіршувався. Останні сто днів свого життя Нурієв провів у Парижі. «Тепер мені кінець?» — постійно запитував він лікарів. Його кінець настав. Життя перервано СНІДом’|Рудольфа Нурієва поховали на російському цвинтарі Сен-Женев’єв де Буа під Парижем поруч із могилою кінорежисера Андрія Тарковського.

Андрі́й Арсе́нійович Тарко́вський (нар.4 квітня 1932, с. Завраж'є, Івановська область, РРФСР - пом.29 грудня 1986, Париж, Франція) - радянський актор, кінорежисер і сценарист. Син поета Арсенія Тарковського, онук українського письменника Олександра Тарковського, внучатий племінник дружини драматурга Івана Карпенка-Карого (Тобілевича) актриси Надії Тарковської.

І 2 – й учень. Ще одна сумна Чгсторія. Фреді Мерк’юрі та його рок-гурт «Одіееп» швидко набули ‘”; популярності. їх пісні користувались незмінним успіхом. Новаторське відео, створення перших рок-відеокліпів, запис альбомів та музики до кінофільмів сприяли шаленому успіху групи. Фреді Мерк’юрі стає одним з найбагатших музикантів британської шоу-індустрії. Він досяг успіху, але загинув від СНІДу. Останні дні \ життя були жахливі. Він уже не міг їсти, погано говорив, бачив, дихав, нікого не впізнавав. Залишався байдужим до своєї колекції антикваріату, не помічав купи листів та листівок від прихильників, не цікавився реакцією на заяву від його імені: «Хочу підтвердити: аналіз моєї крові виявив вірус імунодефіциту людини.

ВІЛ (англ. Human Immunodeficiency Virus, HIV) - вірус імунодефіциту людини, що призводить до захворювання на ВІЛ-інфекцію/СНІД. ВІЛ схильний до стрімких мутацій. Передається через прямий контакт слизових оболонок або крові з рідиною тілесного походження, яка містить ВІЛ, як то кров, сперма, піхвові виділення, передсемінна рідина і грудне молоко.
У мене СНІД. Я тримав цю інформацію в секреті, щоб зберегти спокій рідних та близьких. Та настав час повідомити правду моїм друзям та прихильникам. Сподіваюсь, що вони об’єднаються у боротьбі з цією жахливою хворобою». Незабаром Фреді не стало… Рок Хардсон, Майлз Девіс, Курт Рааб, Жан-Поль Арон, Хоре Біпек, Віто Руссо, Мішель Гі, Мішель Фуко, Ентоні Перкінс, Кейт Херинг, Лі Бе-рейс, Арні Зап, Брюс Четвін… — вони стали жертвами СНІДу, їх та багатьох інших увіковічнили на алеї «Роздолля роздумів».
Ентоні Перкінс Ентоні Перкінс (англ. Anthony Perkins нар. 4 квітня 1932, Нью-Йорк - пом. 12 вересня 1992, Лос-Анжелес) - американський актор та режисер. Вважався одним із найбільш багатообіцяючих знаменитостей середини ХХ століття.
Ма́йлз Де́віс (англ. Miles Dewey Davis III; 26 травня 1926, Ельтон - 28 вересня 1991) - американський джазовий музикант та композитор.
Міше́ль Фуко́ (фр. Michel Foucault, *15 жовтня, 1926, Пуатьє - †25 червня, 1984) - фрацузький філософ та історик ХХ ст. Мішель Фуко найбільш відомий завдяки своїм критичним дослідженням соціальних інституцій, психіатрії, медицини, наук про людину, системи тюрем, а також завдяки своїм роботам з історії сексуальності.

1-й учень. Кожен сам робить свій вибір. Можливо, для щастя варто обрати гасло: «Здоровий спосіб життя — запорука успішного майбутнього!»

 

Вчитель. Діти, чому, на вашу думку, названо алею — «Роздолля роздумів»? Що ж таке ВІЛ/ СНІД? Чи всі володіють необхідною інформацією про цю хворобу, щоб зробити безпечним своє життя?VI. Повідомлення ланцюжком «Що таке ВІЛ/СШД?» (7хв)

3-й учень. В — вірус, І — імунодефіциту, Л — людини.

ВІЛ-інфекція — захворювання, викликане вірусом імунодефіциту людини. ВІЛ віднесений до «повільних вірусів». З огляду на це він викликає захворювання із тривалим інкубаційним періодом. Розміри цього вірусу дуже малі: на лінії завдовжки 1 см можна помістити близько 100 тисяч вірусних частинок. Для відтворення вірус використовує вражену клітину організму-господаря. Потрапляючи в організм людини, ВІЛ атакує певні клітини крові — Т-лімфоцити-хелпери (помічники). Таким чином ВІЛ знижує захисну функцію імунної системи, унаслідок чого організм утрачає можливість протистояти різноманітним захворюванням.

Людське тіло - фізична структура людини, людський організм. Тіло людини утворено клітинами різних типів, характерним чином організується в тканини, які формують органи, заповнюють простір між ними або покривають зовні.
Інкубаці́йний пері́од - проміжок часу між моментом зараження і появою перших симптомів інфекційного захворювання. Інша назва - прихований період хвороби: людина вже заражена, але хвороба себе ще не проявила.
Іму́нна систе́ма - сукупність органів, тканин, клітин, які забезпечують захист організму від чужорідних агентів; система організму, яка контролює сталість клітинного і гуморального складу організму. Знищенню імунною системою підлягає генетично чужорідне: молекули інших організмів, мікробні клітини, молекули, до яких утворюються антитіла, а також, пошкоджені клітини власного організму; крім того, імунна система може реагувати на власні клітини та тканини, що мають пошкодження або злоякісно трансформовані.

4-й учень. С — синдром, Н — набутого, І — імунного, Д — дефіциту.

Терміном СНІД позначають кінцеву стадію ВІЛ-інфекції. Дана стадія характеризується остаточним ураженням імунної системи людини, на тілі якого розвиваються супутні захворювання — запалення легенів, органів травлення, головного мозку, туберкульоз, утворення злоякісних пухлин шкіри і судин.

Пневмоні́я - це хвороба, для якої характерне запалення легень, яке відбувається перш за все у повітряних міхурцях, що мають назву альвеоли. Зазвичай причиною є інфікування бактеріями, значно рідше - вірусами та іншими мікроорганізмами, ураження деякими медичними препаратами, ураження легень при автоімунних захворюваннях тощо.
Злоя́кісна пухли́на - патологічний процес, зумовлений неконтрольованим розмноженням клітин, інвазією та, іноді, метастазуванням. В залежності від типу тканини, клітини якої перетворились на злоякісні, розрізняють рак, саркому, лімфому та інші види злоякісних пухлин.
Травлення - це сукупність механічних, хімічних і біологічних процесів, що забезпечують розщеплення складних поживних речовин, які потрапили з кормами, на відносно прості сполуки, які можуть бути асимільовані організмом.
Руйнуючи імунну систему, ВІЛ робить організм людини нездатним протистояти не лише зовнішнім інфекціям, а й умовно патогенним інфекційним агентам (бактеріям, грибкам тощо), що, як правило, існують у певній пропорції в організмі людини і не викликають захворювань.

5-й учень. Існують три основні шляхи передачі ВІЛ від однієї людини до іншої: 1. При незахищеному статевому контакті з ВІЛ-інфікованим.

 2. Через контакт із продуктами крові інфікованої людини (при порушенні цілісності шкіряного покрову — використання голки, шприца, леза, ножиць, пірсинг, манікюр, татуювання, бійка, а також при переливанні крові, що містить ВІЛ).
  Стате́вий акт (лат. coitus - стать; синоніми: коїтус, секс, злягання) - генітальний контакт двох індивідуумів для продовження роду, а також з метою отримання статевого задоволення. Являє собою тільки завершальний етап періоду, протягом якого існує статева домінанта.
  Переливання крові (гемотрансфузія) - операція, яка полягає у перенесенні певної кількості крові або компонентів крові від донора до реципієнта. Має на меті заміну втрачених компонентів та відновлення функцій крові.


 3. ВІЛ-позитивна мати може стати джерелом зараження для дитини у період вагітності, при пологах, під час годування.

►Ніщо у світі не обходиться так дорого, як хвороба і людська недалекоглядність. (3. Фрейд)

Усі зареєстровані випадки ВІЛ-інфекції у світі розподіляються за шляхом передачі таким чином: • статевий шлях — 70-80 %

  • поживання ін’єкційних наркотиків — 5-10 %

  • переливання зараженої крові — 3-5 %

Учитель. Слід відмітити, що це світові тенденції, а для кожної країни чи регіону властивий інший розподіл. Так, в Україні понад 70 % ВІЛ-інфекції пов’язані зі споживанням ін’єкційних наркотиків. Пропоную вам переглянути фрагмент фільму «Сповідь наркомана».

Перегляд фільму «Сповідь наркомана».

Нещодавно Україна належала до країн із низьким рівнем поширення ВІЛ. Але ситуація різко змінилась. Експерти ООН встановили, що 1995 року кількість ВІЛ-інфікованих в Україні зросла порівняно з 1994 у 55 разів, а 1996 року порівняно з 1994 роком у 500 разів!

На сьогодні в Україні зафіксовано 62 365 випадків ВІЛ-інфекції, з них 80 % — молоді люди у віці 15-29 років. Серед регіонів України найбільша кількість ВІЛ-інфікованих зареєстрована в Донецькій області.

Якою була історія цієї страшної для сучасних людей хвороби?

Людина (англ. human, нім. mensch) - жива, наділена інтелектом істота, суб'єкт суспільно-історичної діяльності і культури. Відмінними рисами людини, які визначають її унікальність у Всесвіті, є її свідомість, здатність мислити і здатність до здійснення вільного вибору, приймати відповідальність за власні дії; наявність моральних суджень.
Пропоную вашій увазі хронологію ВІЛ/СНІДу.

6-й учень. Переглянемо хронологію ВІЛ/СНІД.

1978 — у хворих чоловіків-гомосексуалів у СІЛА, Швеції та на Гаїті було зареєстровано схожі захворювання, які пізніше назвуть «СНІД».


 1. — уперше простежено зв’язок СНІДу з переливанням крові.

 2. — Люк Монтаньє з інституту Пастера у Франції відкрив та ідентифікував вірус імунодефіциту.

 3. — Роберт Галлр (СІЛА) незалежно від Люка Монтаньє ідентифікував вірус імунодефіциту людини.

 4. — у всіх регіонах світу відзначено, принаймні, по одному випадку захворювання ВІЛ/СНІДу. У СІЛА зареєстровано 6972 випадки смерті від СНІДу.

 5. — вперше у світі приділено увагу просвітницькій діяльності з метою профілактики СНІДу.

 6. — на сесії Генеральної асамблеї ООН Всесвітньою організацією охорони здоров’я прийнято програму боротьби зі СНІДом. В Україні зареєстровані перші шість випадків ВІЛ-інфікованих.

 7. — 1 грудня оголошено Всесвітнім днем боротьби зі СНІДом. Зареєстровано першу смерть від СНІДу в Україні.

 8. — зареєстровано першу дитину, інфіковану від матері.

 9. — в Україні створено мережу СНІД-центрів.

 10. — в Україні прийнято перший закон «Про запобігання захворюванню на СНІД та соціальний захист населення».
  Соціальне забезпечення (соціальний захист) - система суспільно-економічних заходів, спрямованих на матеріальне забезпечення населення від соціальних ризиків (хвороба, інвалідність, старість, втрата годувальника, безробіття, нещасний випадок на виробництві тощо).


 11. — в Україні прийнято першу програму профілактики ВІЛ-інфекції.

  1. — в Україні впроваджено до й післятестове консультування як обов’язкове при обстеженні на ВІЛ/СНІД.

  2. — учені розробили першу схему лікування для зниження ймовірності передачі ВІЛ від матері до дитини.

  3. — в Україні поширення ВІЛ-інфекції набуло епідемічного характеру.

1996    — засновано першу в Україні програму зниження рівня передачі ВІЛ-інфекції серед споживачів наркотиків та працівників секс-бізнесу в Одесі.

2002    — президент Леонід Кучма проголосив Рік боротьби зі СНІДом.

Ку́чма Леоні́д Дани́лович (нар. 9 серпня 1938(19380809), с. Чайкине, Новгород-Сіверський район, Чернігівська область, Українська РСР, СРСР) - український управлінець, політик і державний діяч, президент України (19 липня 1994 - 23 січня 2005), прем'єр-міністр України з 13 жовтня 1992 по 21 вересня 1993, генеральний директор ДП «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О. М.
Створено глобальнийфонд для боротьби зі СНІДом.

2003    — Україна отримала грант Глобального фонду на реалізацію програми з подолання епідемії та наслідків у розмірі $ 923 млн. (на період 2003-2007 рр.). 20-й раз проведено Міжнародний Меморіал «Свічка пам’яті жертвам СНІДу». Уперше меморіал було проведено 1983 року в Сан-Франциско. Відтоді він проводиться щорічно у третю неділю травня.

2004    — Верховною Радою України було прийнято Постанову «Про рекомендації парламентських слухань» на тему «Соціально- економічні проблеми ВІЛ\СШДу, наркоманії та алкоголізму в Україні та шляхи їх вирішення».

7-й учень. Отже, з цих коротких повідомлень постає велика проблема людства — боротьба з хворобою, що захоплює все більшу й більшу кількість людей незалежно від їх статі, віку, нації. У нашій країні створено ряд законів щодо в розв’язання цієї проблеми. У війні проти ВІЛ/СНІДу немає нас та їх; немає розвинутих та нерозвинутих країн, багатих та бідних. Є тільки спільний ворог, який не визнає кордонів та погрожує всім народам. Світ об’єднався в боротьбі з інфекцією та хворобою. Мобілізація нашої волі, ресурсів допоможе виграти цю війну в інтересах людства, в інтересах кожного з нас.

Гра «Калькулятор».

Зараз ми пояснимо, чому саме вам треба знати такі речі про СНІД.

Зараз вам 15 років. Початок статевого життя ми візьмемо 17-18 років.

Секс (лат. sexus - стать, статеві відносини) - категорія близьких людських відносин, що спрямована на задоволення статевого потягу (у вузькому сенсі коїтус), зумовлена інстинктом розмноження і є однією з основних фізіологічних потреб організму людини, яка приносить велику користь для здоров'я.
Це буде 2011-2012.

Виходить у цей рік, потенційно, ви можете бути інфікованими. Тепер давайте подумаємо, якого року будуть знайдені ліки від СНІДу? Якщо навіть їх знайдуть цього року, то за міжнародними правилами потрібен строк для апробації — 15 років. Скоротимо цей термін, з огляду на те, що інфекція смертельна. Тепер додамо час на виробництво та доставку — 2 роки, уже 2022. Враховуючи час життя ВІЛ-інфікованої людини (10 років) — ви не встигаєте!

Отож, ця проблема — моя!

Який вихід? (Учні самостійно повинні зробити висновок про ведення здорового способу життя.) Здоровий спосіб життя!

А хто відповідає за спосіб вашого життя? За ваше майбутнє? (Учні висловлюють свої міркування.) Висновки, які ви зробите особисто для себе, — це ваше майбутнє: успішне, довге, блискуче, чи коротке та непримітне…

І якщо сьогоднішня наша розмова не проникла до вашої душі чи пройшла осторонь вас, то я хотіла б розповісти історію.

Ми не повинні бути байдужими до власного життя та життя інших людей. Яким же повинно бути наше майбутнє? Чи є в ньому місце для СНІДу? (Діти роблять висновок.)

Давайте допишемо тему нашої розмови «Майбутнє — без СНІДу».

Кого зацікавив фільм «Сповідь наркомана», можна взяти для індивідуального перегляду вдома. Велике спасибі учням, які допомогли у проведенні та підготовці нашої розмови

Запитання, на які хотіли б отримати відповідь ви, а можливо, ваші батьки, кидайте в нашу класну скриньку.

Ще раз усім дякую за спілкування! До нових зустрічей.

 ► Морська зірка

Якось людина йшла вздовж морського узбережжя.

Морські́ зірки́ (Asteroidea, від грец. ἀστήρ - зірка) - клас безхребетних тварин типу голкошкірих. Налічує близько 1600 сучасних видів. У викопному стані відомі з ордовика.
Вона помітила, що за ніч на берег викинуловеличезну кількість морських черепашок і зірок. З радістю, насолоджуючись вранішнім сонцем,людина відмірювала милю за милею по піску.

Удалині вона побачила, як хтось танцює на пляжі. Здивована тим, що хтось радіє життю такимдивним чином, вона підійшла ближче. .

Коли вона наблизилась, стало очевидним, що фігурка не танцює, а дивно повторює якісь дії.

Підійшовши ближче до маленької фігурки, людина побачила, що це дитина. Маленька дівчинка старанно збирала на березі морських зірок і кидала їх у море. Від подиву людина зупинилась на мить, а потім запитала: «Навіщо ти кидаєш у море морських зірок?»

«Якщо я залишу їх на березі, — відповіла дівчинка, — сонце висушить їх, вони помруть. Я кидаю їх у море тому, що хочу, щоб вони жили».

Людина замислилась на мить, вражена словами дівчинки, але потім, згадавши, скільки миль морського узбережжя вона пройшла, сказала: «Так їх, цих зірок, тут на березі мільярди! Що ти можеш змінити?»

Дівчинка на хвилинку замислилась, а потім повільно нахилилась, підняла ще одну зірку і кинула її в бурхливе море. Потім повернулась до людини й усміхнулась: «Можливо, ви маєте рацію, — сказала вона, — але саме для цієї зірочки я змінила життя».

Декілька слів з історії

У 80-ті роки XX століття з’явилась нова підступна хвороба — синдром набутого імунодефіциту (СШД). Перед нею виявились безсилими дорослі і діти, багаті та бідні, білі та негри, люди різного віросповідання. Сьогодні ця страшна хвороба ставить рід людський під загрозу вимирання. Ось чому СШД порівнюють із “чорною смертю” – чумою, яка у 1347 – 1350 роках забрала близько половини населення, яке тоді населяло Європу. Якщо в середні віки для розповсюдження чуми по Європі знадобилося близько століття, то зараз для розповсюдження СНІДу виявилось достатньо 5 років.

Середньові́ччя - період європейської історії від 5 століття (падіння Римської імперії і Велике переселення народів) до епохи Відродження та Реформації, кінець 15 століття - початок 16 століття. За усталеною періодизацією раннє середньовіччя швидше відбулося у Західній Європі, аніж у Східній (близько 9-11 ст.).
Хвороба, що розпочалась з декількох випадків у 1981 році, уже через рік була зареєстрована у 16 країнах, а через 5 років – у 113 країнах. Уже немає ні одного населеного континенту, ні однієї країни, які були б вільні від цієї інфекції.

Як захворювання СНІД, за своїм впливом на людське суспільство, не має аналогів. Подих цієї страшної хвороби торкнувся практично всіх сторін його діяльності: економіки, національних і міждержавних відносин, демографії, міжнародного туризму, медицини, етики, моралі, прав людини, юриспруденції, культури і багато іншого.

Суспільство -це організована сукупність людей, об'єднаних характерними для них відносинами на певному етапі історичного розвитку. Суспільство - також соціальна самодостатня система, заснована на взаємовідносинах людей в процесі реалізації особистих потреб.
Права людини - це комплекс природних і непорушних свобод і юридичних можливостей, обумовлених фактом існування людини в цивілізованому суспільстві.
Тури́зм - тимчасовий виїзд особи з місця постійного проживання в оздоровчих, пізнавальних, професійно-ділових чи інших цілях без здійснення оплачуваної діяльності в місці перебування.

На кінець 2004 року у світі, за даними ЮНЕЙДС, у світі – проживало близько 39,4 млн. людей, інфікованих вірусом імунодефіциту людини та хворих на СШД, серед них: 37,2 млн. дорослого населення, 17,6 млн. з якого жінки; 2,2 млн. – діти до 15 років. За 2004 рік вперше інфікувалося 4,3 млн. осіб дорослого населення та 640 000 дітей до 15 років, а померло від СНІДу 2,6 млн. осіб дорослого населення та 510 000 дітей до 15 років.

За темпами розповсюдження ВІЛ-інфекції Україна займає сьогодні провідне місце серед країн Європи. За статистичними даними Українського Центру профілактики та боротьби зі СНІДом МОЗ України, у країні станом на 1.09.

Європа є однією з частин світу, що обіймає частину материка Євразія. Площа Європи становить понад 10,5 млн км², населення - близько 730 млн осіб.
Стати́стика - наука, що вивчає методи кількісного охоплення і дослідження масових, зокрема суспільних, явищ і процесів. А також власне кількісний облік масових явищ. Зокрема, облік у будь-якій галузі господарства, суспільного життя, що здійснюється методами цієї науки, а також дані цього обліку.
2005 року зареєстровано 83 326 ВІЛ-інфікованих, 11 360 із них захворіло на СНІД, 6 646 — померло; у тому числі інфікувалася 10 061 дитина віком до 14 років,захворіла на СШД 381 дитина, 170 – померло. Найбільша кількість ВІЛ- інфікованих перебуває на офіційному обліку в Донецькій, Дніпропетровській, Одеській областях, АР Крим та місті Києві, а серед західних областей прикре лідерство утримує Хмельницька область.
Хмельницька область Хмельни́цька о́бласть (до 4 лютого 1954 року - Кам'яне́ць-Поді́льська) - область на заході України. Утворена 22 вересня 1937 року постановою ЦВК СРСР з центром у місті Кам'янці-Подільському.
Одеська область Оде́ська о́бласть - найбільша за територією область України, розташована на південному заході країни. На півночі та сході межує (за годинниковою стрілкою) з Вінницькою, Кіровоградською та Миколаївською областями, омивається водами Чорного моря, на півдні - з Румунією, на заході - із Молдовою.
Щоденно в Україні інфікується 38 осіб та вмирає від Сніду – 8.    .

Сьогодні епідемія ВІЛ/СНІДу в Україні вийшла за межі так званих груп ризику, вона характеризується як Перехід від концентрованої (коли епідемія локалізована в окремих групах населення) до генералізованої (коли епідемія поширюється на широкі верстви населення) стадії епідемії.

Група ризику - термін, що використовується переважно в медицині і соціології. Це визначення є збірним для представників населення, найбільш уразливих до певних соціальних, медичних впливів або впливу навколишнього середовища.
За оптимістичним сценарієм розвитку епідемії, кількість ВІЛ-інфікованих загадом по Україні у 2010 році становитиме понад 500 000 осіб, а за гіршим сценарієм, кількість ВІЛ-інфікованих сягне Імлн.440 тис. осіб, при цьому від хвороби загинуть близько 90 000 осіб, а загальна чисельність населення скоротиться до 44 млн. 890 тис. осіб.

У Хмельницькій області станом на 1.10.2005 року офіційно зареєстровано 1 126 ВІЛ-інфікованих, у тому числі 68 дітей; захворіло на СШД — 51 особа, із них – 10 дітей; померло від СНІДу – 25 осіб. Найбільше ВІЛ-інфікованих зареєстровано у м. Хмельницькому, Славутському, Полонському, Ізяславському, Хмельницькому, Ярмолинецькому районах. В той же час необхідно зауважити, що реальні масштаби розповсюдження ВІЛ-інфекції невідомі, а офіційні статистичні дані здатні відобразити реальну картину лише на одну десяту реальної, тобто в дійсності ВІЛ-інфіковаyих удесятеро більше. Для того, щоб краще уявити собі масштаби епідемії СНІД, часто використовують аналогію з айсбергом. Виявлених на сьогодні хворих вважають верхівкою айсберга. Підводна його частина, найближча до поверхні, умовно означає нерозпізнану групу хворих і осіб з так званими СНІД-асоційованими захворюваннями -приблизно 5-6 на кожний розпізнаний випадок. Основна глибоководна частина айсберга — це люди, у яких немає поки що ніяких ознак хвороби, але вони вже заражені ВІЛ і в недалекому майбутньому у них потрібно чекати розвитку захворювання.


  1   2


Скачати 52.67 Kb.

 • Майлз Девіс
 • VI. Повідомлення ланцюжком «Що таке ВІЛ/СШД» (7хв)
 • Одеській областях