Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаВикористання системних утиліт

Скачати 130.37 Kb.

Використання системних утиліт
Скачати 130.37 Kb.
Дата конвертації13.06.2017
Розмір130.37 Kb.

Використання системних утиліт

План:


 1. Системні утиліти.
  Утилі́та (англ. Utility program, utility) - сервісна програма, що допомагає керувати файлами, отримувати інформацію про комп'ютер, діагностувати й усувати проблеми, забезпечувати ефективну роботу системи.
  Очищення диску.

 2. Дефрагментація диску.

 3. Відновлення даних.

Утиліти — це спеціалізовані програми, що підтримують роботоздатність комп'ютера та підвищують його продуктивність. Команди виклику утиліт, які входять до складу ОС Windows XP, розміщено в підменю Усі програми ► Стандартні ► Службові головного меню Windows XP. У цьому розділі йтиметься про утиліти, що контролюють стан жорсткого диска та його файлової системи, встановлюють і видаляють програми, а також відновлюють стан операційної системи після перебоїв.

Станда́рт - нормативний документ, заснований на консенсусі, прийнятий визнаним органом, що встановлює для загального і неодноразового використання правила, настанови або характеристики щодо діяльності чи її результатів, та спрямований на досягнення оптимального ступеня впорядкованості в певній сфері.
Тверди́й диск або Тверди́й магні́тний диск, або Накопичувач на магнітних дисках (англ. Hard (magnetic) disk drive, англ. HDD), у комп'ютерному сленгу - «вінчестер» (від англ. winchester), - магнітний диск, основа якого виконана з твердого матеріалу.
Фа́йлова систе́ма - спосіб організації даних, який використовується операційною системою для збереження інформації у вигляді файлів на носіях інформації. Також цим поняттям позначають сукупність файлів та директорій, які розміщуються на логічному або фізичному пристрої.
Операці́йна систе́ма, скорочено ОС (англ. operating system, OS) - це базовий комплекс програм, що виконує управління апаратною складовою комп'ютера або віртуальної машини; забезпечує керування обчислювальним процесом і організовує взаємодію з користувачем.


Утиліти для роботи з дисками

Жорсткий диск — один з найуразливіших компонентів комп'ютера. Вихід його з ладу часто призводить до втрати даних. Що більше ви працюєте за комп'ютером, то більше жорсткий диск захаращується файлами. Крім того, на поверхні будь-якого жорсткого диска можуть виникати дефекти внаслідок випадкового ударяння, стрибків струму в електричній мережі або просто вичерпування ресурсу надійної роботи пристрою.

При́стрій (англ. device, appliance, нім. Vorrichtung f, Einrichtung f) - обладнання, конструктивно завершена технічна система, що має певне функціональне призначення і за допомогою якої виконується яка-небудь робота або спрощується, полегшується певний процес.
Еле́ктрика (від грец. ήλεκτρον - бурштин; раніше також громови́на ) - розділ фізики, що вивчає електричні явища: взаємодію між зарядженими тілами, явища поляризації та проходження електричного струму.
Компонент (англ. component, нім. Komponente f) - різновид, складова частина чогось.
Електрична мережа (мережа живлення, електромережа) - взаємозв'язана мережа, призначена для постачання та розподілу електричної енергії від постачальників до кінцевих споживачів. Вона складається з генеруючих станцій, високовольтних ліній електропередач та розподільчих ліній, які доставляють енергію до розподільчих пристроїв підстанцій, ввідних пристроїв, ввідно-розподільчих пристроїв, та головних розподільчих щитів.
Отже, жорсткий диск потребує догляду, який здійснюють за допомогою спеціальних утиліт.


Очищення диска

Якщо комп'ютер інтенсивно використовують, на його жорстких дисках поступово накопичується багато файлів, які влсе непотрібні для роботи: тимчасові файли операційної системи та браузера, файли, видалені у Кошик, тощо. Згодом їх стає так багато, що вони заважають нормальному функціонуванню системи. Щоб дізнатися, скільки на поточний момент залишилося вільного місця на жорсткому диску, слід відкрити вікно Мій комп'ютер, клацнути правою кнопкою миші значок диска й вибрати з контекстного меню команду Властивості. У вікні властивостей диска відобразиться кругова діаграма, де синім кольором буде позначено простір, зайнятий на диску даними, а бузковим — вільний простір (рис. 1).Рис. 1 Вікно властивостей диска


Відкрийте вікно Мій комп'ютер, клацніть правою кнопкою миші значок диска, а потім виберіть із контекстного меню команду Властивості.

У цьому вікні шість вкладок, на яких розміщено різну інформацію про диск та кнопки запуску дискових утиліт. Зокрема, з інформації, поданої на вкладці Загальні, можна дізнатися, яку файлову систему встановлено на диску (FAT чи NTFS), а також тип диска (локальний, мережний, оптичний дисковод тощо).

Оптичний привод або Оптичний накопичувач - електричний пристрій для зчитування і (залежно від конструкції) запису інформації з оптичних носіїв (наприклад, CD-ROM або DVD-ROM).

Утиліту очищення диска використовують для автоматичного видалення з нього непотрібних файлів. Її запускають кнопкою Очищення диска на вкладці Загальні. В однойменному вікні, що відкриється після цього, відображується перебіг підготовки до операції (рис. 2).

Рис. 2 Запуск програми очищення диску

Згодом буде виведено діалогове вікно Очищення диска, де на однойменній вкладці у списку Видалити такі файли слід установити прапорці біля папок, звідки потрібно видаляти файли.

Автома́тика (грец. αύτόματος - самодіючий) - галузь науки і техніки, яка розробляє технічні засоби і методи для здійснення технологічних процесів без безпосередньої участі людини.
Діало́гове вікно́ - особливий тип вікна, яке задає запитання і дозволяє вибрати варіанти виконання дії, або ж інформує користувача. Діалогові вікна зазвичай відображаються тоді, коли програмі або операційній системі для подальшої роботи потрібна відповідь.
Вміст деяких папок можна переглянути, виділивши потрібний рядок і клацнувши кнопку Переглянути файли (рис. 3, а). Вибравши об'єкти для видалення, слід клацнути кнопку OK та підтвердити операцію. Якщо звільненого місця на диску все одно недостатньо, можна також скористатися кнопками вкладки Додатково діалогового вікна Очищення диска (рис. 3, б). Вони призначені для видалення зайвих компонентів Windows XP, невикористовуваних програм і контрольних точок відновлення системи.

Рис. 3. Вікно очищення диску (а - перегляд файлів, б – додатково)


Перевірка диска

Під час роботи жорсткого диска можуть виникати різні помилки та несправності. Наприклад, інколи залишаються ярлики, що вказують на видалений файл, або фізично пошкоджуються деякі сектори на диску.

Фі́зика (від грец. φυσικός природний, φύσις природа) - природнича наука, яка досліджує загальні властивості матерії та явищ у ній, а також виявляє загальні закони, які керують цими явищами. Це наука про закономірності Природи в широкому сенсі цього слова.
Більшу частину подібних помилок можна усунути за допомогою програми перевірки диска. Ця утиліта видаляє ярлики, що не вказують на жоден об'єкт, а також позначає пошкоджені сектори як такі, що їх не можна використовувати, та намагається скопіювати дані з них у цілі сектори.

Програму запускають кнопкою Виконати перевірку на вкладці Сервіс вікна властивостей диска. Після запуску буде відкрито вікно Перевірка диска (рис. 4), у якому слід задати параметри перевірки за допомогою таких прапорців:


 • Автоматично виправляти помилки файлової системи — якщо прапорець установлено, утиліта автоматично виправляє всі виявлені помилки файлової системи, а якщо знято, лише повідомляє про них, але не виправляє;

 • Перевіряти й намагатися відновити пошкоджені сектори — якщо прапорець встановлено, утиліта ретельно перевіряє весь диск, знаходить ушкоджені сектори та намагається відновити ще не повністю втрачену інформацію, автоматично виправляючи помилки файлової системи.


Рис. 4 Запуск утиліти перевірки диска


Відкрийте вікно Мій комп'ютер, клацніть правою кнопкою миші значок диска і виберіть із контекстного меню команду Властивості. У вікні властивостей диска перейдіть на вкладку Сервіс і клацніть кнопку Виконати перевірку.

Установивши прапорці, потрібно клацнути кнопку Запуск, щоб розпочати процес перевірки диска. Після виконання операції буде виведено звіт про отримані результати (якщо помилки знайдено) або лише повідомлення про завершення перевірки.Дефрагментація дисків

Після видалення файлів на диску з'являються вільні зони, причому в різних місцях. Якщо знадобиться записати файл великого обсягу і він цілком не уміститься в найближчій вільній зоні, то його буде записано фрагментами в різних зонах.

Файл, частини якого записано в різних місцях диска, називається фрагментованим.

Виконання операцій із фрагментованим файлом потребує набагато більше часу, ніж із суцільним, адже для доступу до кожного фрагмента пластина жорсткого диска має обернутись, а головка — переміститися до потрібного сектора. Отже, наявність великої кількості фрагментованих файлів сповільнює роботу диска й комп'ютера загалом.

Фрагмент (лат. fragmentum - уламок, шматок, скалка) - яка-небудь частина цілого.
Пра́ця - цілеспрямована діяльність людей зі створення матеріальних і духовних благ, необхідних для задоволення потреб кожного індивіда і суспільства в цілому.
Для запобігання цьому утиліта дефрагментації диска перезаписує всі фрагментовані файли в суцільні області й розміщує їх оптимальним чином, а всі невеликі вільні зони об'єднує в одну, також суцільну.
Дефрагментація - процес оновлення та оптимізації логічної структури розділу фізичного диску з метою забезпечити зберігання файлів у неперервній послідовності кластерів. Зазвичай використовується у файлових системах FAT та NTFS.
Оптимальність - властивість, при якій забезпечується найбільша відповідність даному завданню, умовам тощо.Дефрагментація — процес перезапису фрагментованих файлів у суміжні області диска.

Програму дефрагментації диска запускають подібно до утиліти очищення, а саме на вкладці Сервіс вікна властивостей диска клацають кнопку Виконати дефрагментацію.

Відкрийте вікно Мій комп'ютер, клацніть правою кнопкою миші значок диска й виберіть у контекстному меню команду Властивості.

У вікні властивостей диска перейдіть на вкладку Сервіс і клацніть кнопку Виконати дефрагментацію. Відкриється діалогове вікно Дефрагментація диска (рис. 5).Рис. 5. Вікно Дефрагментація диска-С


Процес дефрагментації може тривати доволі довго, тому не варто його запускати для малофрагментованого диска. Щоб визначити, чи потребує диск цієї операції, потрібно вибрати його у списку та проаналізувати, клацнувши кнопку Аналіз. Програма у графічному вигляді відобразить інформацію про заповнення диска й в окремому діалоговому вікні (рис. 6) дасть пропозицію щодо того, чи потрібно його дефрагментувати.
Гра́фіка (нім. Graphik, грец. graphikos «написаний») - вид образотворчого мистецтва, для якого характерна перевага ліній і штрихів, використання контрастів білого і чорного та менше, ніж у живописі, використання кольору.
По́пит і пропози́ція (правильно українською: попит і пропонування) - економічна модель, що описує процес ціноутворення на ринку. Ця модель вводить поняття попиту та пропозиції як універсальні характеристики ринку та доводить, що, за умовами певних припущень, ці характеристики урівноважуються та приводять до встановлення певної ціни на даний товар.
Якщо користувач вирішить виконати операцію, він має клацнути кнопку Дефрагментація в цьому чи попередньому вікні.Рис. 6. Аналіз ступеня фрагментації диска
Відновлення стану системних файлів

Як уже було зазначено, у разі некоректного видалення програми система може відображувати вікно з повідомленням про помилку, яке не зникне після перезавантаження комп'ютера. Помилки можуть виникати й унаслідок інсталяції драйверів, несумісних із пристроєм або версією операційної системи, встановлення нових програм, які конфліктують з уже наявним програмним забезпеченням, та в багатьох інших ситуаціях.

Заванта́ження операці́йної систе́ми (англ. booting) - це багатокроковий процес запуску комп'ютера. Заванта́жувач операційної системи (англ. bootloader) - це програма, що виконує завантаження операційної системи.
Програ́мне забезпе́чення (програ́мні за́соби) (ПЗ; англ. software) - сукупність програм системи обробки інформації і програмних документів, необхідних для експлуатації цих програм.
Окрім помилок негативними наслідками некоректних дій користувачів і програм бувають зниження продуктивності роботи комп'ютера чи перебої у функціонуванні окремих зовнішніх пристроїв.

Для вирішення подібних проблем в ОС Windows XP запропоновано універсальний підхід: відновлення всіх системних файлів до того стану, в якому вони перебували, коли проблеми ще не виникли. Щоб таке відновлення стало можливим, мають існувати контрольні точки відновлення.

Контрольна точка відновлення — це дані про стан усіх системних файлів на певний момент часу.

Момент часу - точка на часовій осі. Про події, що відповідають одному моменту часу, говорять як про одночасні.

Відновлення виконує спеціальна утиліта, яка постійно спостерігає за всіма змінами в системі та періодично створює точки відновлення.

Пері́од (грец. περίοδος - кружний шлях, обертання, чергування) може означати: Проміжок часу, протягом якого повторюється якийсь циклічний процес: Період коливання Період обертання Горизонтальний ряд хімічних елементів, розміщених у порядку зростання їх атомних мас, що розпочинається лужним металічним елементом, та закінчується інертним газом.
Крім того, такі точки створюються в разі змінення системних файлів (установлення програм, нового обладнання, драйверів та ін.). Їх може створювати й користувач. Усі точки відновлення прив'язуються до дати й точного часу їх створення.Для допитливих. Загалом є вісім різновидів точок відновлення, серед яких найчастіше використовуються такі.

 • Системні точки створюються автоматично кожні 24 години, навіть коли жодних змін у системі не відбувається. Якщо для їх збереження на диску не вистачає місця, цей інтервал збільшується.

 • Точки встановлення програм - створюються перед інсталяцією програм і використовуються для відновлення стану комп'ютера, у якому він перебував до інсталяції.

 • Точки користувача варто створювати перед внесенням змін, що можуть вплинути на роботу комп'ютера.

 • Точки програми відновлення створюються перед кожним відновленням і використовуються для його скасування.

Програма відновлення системи запускається командою Пуск ► Усі програми ► Стандартні ► Службові ► Відновлення системи. У головному вікні програми (рис. 7) є перемикачі, що дають змогу вибрати одне з трьох завдань, які програма має виконати:

 • розпочати процес відновлення системи (Відновлення попереднього стану комп'ютера);
  Перемика́ч або вимикач, іноді ту́мблер (англ. tumbler від to tumble - «гойдатися», «хитатися») - електронний компонент, електромеханічний пристрій для розмикання електричного кола або перемикання електричного струму з одного провідника на інший.


 • створити точку відновлення (Створити точку відновлення);

 • скасувати останню операцію відновлення, якщо вона виконувалася недавно (Скасувати останнє відновлення).

Рис. 7 Головне вікно відновлення системи


Розглянемо два перші завдання детальніше. Вони виконуються за допомогою майстрів — послідовностей діалогових вікон, у які потрібно вводити різну інформацію.

Запустіть програму відновлення, виконавши команду Пуск ► Усі програми ► Стандартні ► Службові ► Відновлення системи.


Створення контрольної точки відновлення

Щоб створити контрольну точку відновлення, виберіть у головному вікні програми завдання Створити точку відновлення, клацніть кнопку Далі, введіть опис точки відновлення, наприклад «Перед встановленням гри», і клацніть кнопку Створити. Відобразиться вікно з повідомленням про успішне створення точки. Клацніть у ньому кнопку Закрити.


Відновлення системи

Перед відновленням слід закрити всі програми, зберігши документи, з якими ви працювали, оскільки під час виконання цієї операції комп'ютер буде перезавантажень

У головному вікні програми відновлення виберіть завдання Відновлення попереднього стану комп'ютера та клацніть кнопку Далі.

Докуме́нт - базова теоретична конструкція, яка відноситься до всього, що може бути збережене або представлене, щоб служити як доказ для певної мети.
На екрані буде відображено вікно Вибір контрольної точки відновлення (рис. 8), у якому необхідно виконати дві дії.

 1. Виберіть у календарі дату, коли було створено потрібну точку. Дні, у які було створено точки відновлення, позначено напівжирним шрифтом. Для переходу до інших місяців користуйтеся кнопками < та >.

 2. У списку праворуч календаря виберіть точку відновлення і клацніть кнопку Далі.


Рис. 8 Вибір точки для відновлення системи

У наступному вікні майстра відновлення також клацніть кнопку Далі, підтвердивши свій намір оновити стан системи. Після цього всі програми буде закрито, системні файли оновлено, а комп'ютер перезавантажень

Якщо відновлення не усунуло проблеми, можна спробувати відновити стан системи до іншої точки, створеної ще раніше. Коли й це не допоможе, слід скасувати відновлення та пошукати інші способи виправлення ситуації, наприклад використати відновлювальні утиліти, що не входять до складу операційної системи.

Зазначимо, що відновлення не впливає на дані, які зберігаються у файлах документів, а отже, не бійтеся втратити важливу інформацію.Висновки

 • Утиліта очищення дисків шукає й видаляє непотрібні та застарілі дані на диску. Це дає змогу вивільнити дисковий простір.

 • Утиліта перевірки диска призначена для виправлення помилок у файловій системі, відновлення інформації з пошкоджених секторів диска та їх ізоляції.
  Відно́влення да́них (англ. Data recovery) - процес порятунку або відновлення доступу до даних, що зберігаються на будь-якому носії пристрою запам'ятовування, коли вони не можуть бути доступні в звичайному режимі.


 • Файл, частини якого записано в різних місцях диска, називається фрагментованим.

 • Дефрагментація — це процес перезапису фрагментованих файлів у суміжні області диска.

 • Інсталяція — це процес установлення програмного забезпечення на комп'ютер за допомогою спеціальної програми-інсталятора.

 • Для видалення програм потрібно обов'язково застосовувати засіб заміни та видалення. Неприпустимо просто видаляти файли програми з папки, де її встановлено.

 • Контрольна точка відновлення — це дані про стан усіх системних файлів на певний момент часу.

 • Утиліта відновлення системи призначена для відновлення операційної системи, у роботі якої виникають збої, до стану, що передував їх появі.


Контрольні запитання та завдання

 1. Як дізнатися, скільки вільного місця залишилося на диску?
  Питання - форма думки, виражена в мові пропозицією, яку виголошують або пишуть, коли хочуть що-небудь запитати, тобто отримати інформацію, що цікавить. В українській мові, якщо питання виголошують, то використовують питальну інтонацію, а якщо пишуть, то в кінці ставлять знак питання і використовують питальні частки: чи, не… чи, що, як, чи що, то хіба, невже, що якщо, а, так, правда, чи не так, так, але ж, чи не так, вірно; питальні займенникові слова: хто, що, який, який, чий, який, скільки, як, де, куди, звідки, коли, чому, навіщо, наскільки. За допомогою цих засобів будь-яка непитальна пропозиція може стати питанням або перезапитом. Задаючи питання зазвичай чекаємо відповіді. Виняток становить лише риторичне питання, на яке відповідь не потрібна.


 2. Які дії виконує програма перевірки диска в разі виявлення фізичного пошкодження його поверхні?

 3. Що означає термін «фрагментований файл»? Чому файл може бути фрагментованим?

 4. Який принцип дії програми дефрагментації дисків?

 5. Чому програми необхідно видаляти лише за допомогою спеціального засобу для їх заміни та видалення?

 6. Для чого призначені контрольні точки відновлення? Які є різновиди контрольних точок?


Питання для роздумів

1. Чи можуть бути фрагментованими оптичний диск і картка флеш-пам'яті? Відповідь аргументуйте.

2.* Як програма перевірки диска може виявити на ньому пошкоджений сектор?
Завдання для досліджень


 1. За яким критерієм програма дефрагментації визначає, чи доцільно дефрагментувати диск?
  Крите́рій (від лат. critērium, яке зводиться до грец. χριτήριον - здатність розрізнення; засіб судження, мірило, пов'язаного з грец. χρινω - розділяю, розрізняю) - мірило, вимоги, випробування для визначення або оцінки людини, предмета, явища; ознака, взята за основу класифікації.
  Дослі́дження, до́сліди - (широко розуміючи) пошук нових знань або систематичне розслідування з метою встановлення фактів; (вузько розуміючи) науковий метод (процес) вивчення чого-небудь.
  У який спосіб вимірюють ступінь фрагментованості диска?

 2. На вкладці Сервіс вікна властивостей диска є кнопки для запуску програм перевірки диска, дефрагментації та архівації даних. З'ясуйте, для чого призначена програма архівації. Як нею користуватися?

3.* У дискових утилітах диски зазвичай називаються томами. Звідки походить такий термін і як його слід тлумачити?

Рис. 1 Вікно властивостей Рис. 2 Запуск програми очищення

диска диску

Рис. 3. Вікно очищення диску (а - перегляд файлів, б – додатково)Рис. 4 Запуск утиліти перевірки диска


Рис. 5. Вікно Дефрагментація диска-С


Рис. 6. Аналіз ступеня фрагментації диска

Скачати 130.37 Kb.