Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаВиявляється, деякі психологічні проблеми, що виникли в дитинстві, в дорослому віці можуть стати запорукою життєвого успіху

Скачати 64.84 Kb.

Виявляється, деякі психологічні проблеми, що виникли в дитинстві, в дорослому віці можуть стати запорукою життєвого успіху
Скачати 64.84 Kb.
Дата конвертації25.04.2017
Розмір64.84 Kb.

ПРАКТИЧНА КОМПЛЕКСОЛОГІЯ

КОМПЛЕКСИ, ЯКІ ТОРУЮТЬ ШЛЯХ

Виявляється, деякі психологічні проблеми, що виникли в дитинстві, в дорослому віці можуть стати... запорукою життєвого успіху.

Ми розповімо про конструктивні комплекси. Тобто ті, які спонукають не просто дрейфувати течією, а докладати певних зусиль, щоб кудись-таки виплисти.http://kuncevo.ucoz.ru/psiholog/komplexi1.jpg

Ще раз нагадаємо: це не означає повний і беззаперечний позитив. Із загальнолюдської точки зору берег, до якого штовхають дитину такі комплекси, може бути геть неприглядним.

Гара́нтія - порука в чомусь, забезпечення чого-небудь; умови, що забезпечують успіх чого-небудь.

Дити́нство - життєвий відрізок між народженням і підлітковим віком, який починається з настанням статевого дозрівання (пубертатний період).

Психологія Психоло́гія (від грецького ψυχή (psyché) - душа, дух; λόγος (logos) - вчення, наука) - наука, що вивчає психічні явища (мислення, почуття, волю) та поведінку людини, пояснення яких знаходимо в цих явищах.

Аспект (лат. aspectus - вигляд, погляд) - поняття філософії (онтології, теорії пізнання). У філософії аспект розглядається

Але в будь-якому разі це означає розвиток, динаміку, рух у напрямку виживання, щоб знайти собі місце під сонцем. Або в тіні.


Скнара

Комплекс, сформований у ранньому дитинстві завдяки уважним батькам. Які ніяк не можуть второпати, що коли дитина в пісочниці не віддає комусь свій совочок і пасочку — це нормально. Бо це — його перша власність.

Вла́сність - результат привласнення[Джерело?], тобто ставлення людей до певних речей, як до своїх.

Найдорожче, що є в житті. А від нього в півтора-два роки вимагають, щоб він з кимось цим багатством поділився. Бо треба бути добрим і щедрим. «Ти не повинен бути жадібним, ти маєш бути хорошим, треба ділитися», — говорять розумні батьки маленькій дитині, яка ще не розуміє цих політичних ігор. Закінчується виховна година в пісочниці тим, що малюк, скриплячи зубами, віддає ті злощасні совочок, пасочку чи цукерку іншій дитині, страшенно її ненавидячи. Але вже знає: щоб бути хорошим, треба щось комусь дати, чимось поділитися, словом, бути добрим і щедрим. Правда, знає і те, що інші теж мають так само поводитись — щоб по справедливості.

Багáтство (від - Бог) - походить від поняття «бог», має значення достатку, розкошів та надлишку цінностей, великої кількості чогось (багатоманітність); щось дуже значне, важливе і цінне. Використовується і замість терміну «скарб» (майнó), щодо матеріальної власності й фінансових ресурсів, вартості матеріальних і фінансових засобів (усі активи мінус пасиви), якими володіє нація, особа чи фірма у певний проміжок часу. Протилежне поняттю «бідність» (від - «біда»).

Справедливість - мораль та чеснота, вразливість як на суспільне добро, так і на суспільне зло. За Платоном, справедливість - це найвища чеснота, що утримує мужність, поміркованість та мудрість в повній рівновазі й гармонії («кожному своє»).

Тобто, віддавши цукерку Марійці, він ретельно стежитиме за тим, скільки вона поверне. І якщо Марійка під час наступної прогулянки в пісочниці дозволить собі чимось не поділитися, ґвалт підніметься страшенний. Так формується комплекс скнари — на перший погляд, він нібито щось віддає, але потім у будь-який спосіб відшкодовує собі цю нестачу. Подорослівши, дитина постійно стежить, щоб нічого від неї не пішло безповоротно, щоб усе чимось компенсувалося.


Буває, що комплекс скнари формується по-іншому. Коли батьки, особливо в бідних, малозабезпечених сім’ях, даючи дитині цукерку або пряник із собою в садочок, говорять: не давай нікому, з’їж сам. Але в дитячих колективах цього дуже не люблять. І задля того, щоб уникнути осуду, дитина придушує в собі цю жадібність і починає ділитися. Тому ЩО для неї дуже важлива позитивна увага інших. Але пригнічувати в собі щось — справа невдячна. Жадібність постійно нагадує про себе і потребує компенсації за завдані збитки. Причому це можуть бути не лише цукерки (пізніше — гроші) або якісь інші матеріальні цінності.

Колекти́в - cукупність людей, об'єднаних спільною діяльністю, спільними інтересами, метою, проектом. Група людей, зв'язаних спільною працею в одній організації, установі, на підприємстві тощо. За видом діяльності розрізняють трудові, навчальні, військові, спортивні, художньої самодіяльності та інші колективи.

Матеріальні цінності - речі, що мають певну цінність у вигляді майна, предметів, товарів.

Це може бути що завгодно: увага, любов, добре ставлення, допомога, — і все це скнара намагається підгребти під себе — щоб не втратити на чомусь. Наприклад, даючи списувати сусіду по парті домашнє завдання, він робить це не через доброту душевну, а тому, що чітко знає: ця послуга йому окупиться. Морозивом, іграшкою, захистом від хуліганів.

Хулігани - збірник творів Юрія Покальчука - повістей «Хуліган Зайчик» та «Мама Рома і пацани», написаний 2006 року і який був виданий харківським видавництвом «Фоліо» цього ж року.

Моро́зиво (зах. також льоди́) - заморожений солодкий десертний продукт. Морозиво виготовляється звичайно з молока, вершків, масла, цукру з додаванням смакових та ароматичних речовин.Вирісши, така людина може навіть поділитися останньою сорочкою. Бо знає, що ця сорочка йому повернеться у якійсь іншій, не менш цінній реінкарнації. А якщо такої впевненості немає, він може потішити своє скупердяйство, і, не те, що відмовить у допомозі (бо треба не втратити імідж щедрої людини), а постарається взагалі уникнути цієї ситуації (скажімо, триматиметься подалі від неплатоспроможних людей).

Іншими словами, скнара ніколи не зможе бути спонсором, лише — інвестором.

Неплатоспромо́жність - нездатність виконувати фінансові зобов'язання у призначений термін за умов звичайної діяльності компанії.

Спо́нсорство - діяльність як фізичних, так і юридичних осіб, з метою отримання якої-небудь матеріальної вигоди або прибутку для себе, або в обмін на рекламу.

Переселення душ, реінкарнація, перевтілення (грец. ρε- «знову» + грец. ενσάρκωση «втілення»), метемпсихоз (дав.-гр. μετεμψύχωσις «переселення душ») - релігійно-філософська доктрина, згідно з якою безсмертна сутність живої істоти (у деяких варіаціях - тільки людей) перевтілюється знову і знову з одного тіла в інше.

Інвестор - людина чи комерційна установа, яка вкладає гроші та/або інші активи з метою їхнього збереження та примноження. На відміну від споживання чи витрати, інвестування має на меті передусім віддачу.

Бо вкладення повинні повертатися. Якщо, припустімо, чоловіка-жмикрута спитати: «А що ти мені подаруєш на Новий рік?», він неодмінно відповість: «А ТИ мені що подаруєш?». Щоб не дай Бог не залишитися без компенсації. Він не розуміє таких явищ, як волонтерство чи меценатство. Стосунки з людьми він будує на принципах незримої ділової угоди.

Вкладення у математиці - це спеціального вигляду відображення одного екземпляру деякої математичної структури у інший екземпляр того ж типу. А саме, вкладення деякого об'єкту X у Y визначається ін'єктивним відображенням, яке зберігає деяку структуру.

Меценатство - добровільна безкорислива діяльність фізичних осіб у матеріальній, фінансовій та іншій підтримці набувачів благодійної допомоги. Назва походить від прізвища римлянина Мецената (Мекенат), який був покровителем мистецтв за імператора Августа і другом Горація та інших поетів.

Волонте́рство, або волонте́рська дія́льність (від фр. volontaire (доброволець) → лат. voluntarius → лат. voluntas (вільне волевиявлення) → лат. volō (бажання, намір)) - добровільна безкорисна суспільно корисна діяльність.

Принцип (лат. principium - начало, основа) - це твердження, яке сприймається як головне, важливе, суттєве, неодмінне або, принаймні, бажане. У повсякденному житті принципами називають внутрішні переконання людини, ті практичні, моральні та теоретичні засади, якими вона керується в житті, в різних сферах діяльності.

Я — тобі, ти — мені. Якщо ж бачить, що ця угода не може виконатися з об’єктивних причин, він просто уникає таких стосунків.


Треба сказати, що напрацювавши таку лінію поведінки і налаштувавши своє оточення на такий лад, скнара непогано бере від життя. Люди, які не сприймають таку модель стосунків, поступово відходитимуть від нього, залишаться лише ті, кого стосунки-утоди влаштовують. Про що можна сказати впевнено — це про те, що скнара ніколи не збанкрутує...

Наполеон

Комплекс Наполеона — компенсація низького зросту. З’являється він тоді, коли дитина починає розуміти, що не має тієї загальноприйнятої соціальної привабливості (зріст, постава), з якою легше чогось досягти в житті. А зрозумівши і прийнявши цю данність, починає боротися за себе, вкладаючи в цю справу всю свою волю, душевні сили і бажання бути значущим і видним в очах інших. Щоб помітили і не наступили. Щоб досягти того, що його високим одноліткам дається набагато легше — вже тільки за фактом їх привабливості. Як цей комплекс рухає дитиною і як може впливати на формування її характеру?

Характер (термін «характер» - грецького походження, він означає «риса», «ознака», «відбиток»)- це сукупність відносно стійких індивідуально-своєрідних якостей особистості, що виявляються у поведінці, діяльності та ставленні до людей, колективу, до себе, речей, роботи і тощо.«Наполеон» постійно ризикує, лізе в бійку, відстоює себе, і це активне самовиявлення загартовує його як сталь. Він падає, підводиться і знову йде вперед, активно просуваючи себе в цьому світі. Але комплекс Наполеона не сформується, якщо в дитини маленького зросту не буде достатньої кількості амбіцій і загартованої внутрішньої енергії на виживання. Є безліч коротунів, які не мають цього комплексу і зовсім непогано живуть «у тіні». Наполеону тінь не потрібна. Йому потрібна увага. А отже — самореалізація.

Люди з цим комплексом часто досягають успіхів. (Згадайте Сталіна, Гітлера, Леніна, Хрущова. А також — Володимира Путіна і Дмитра Медведєва).

Самоактуалізація (від лат. actualis - дійсний, справжній), самореалізація - прагнення людини до якомога повнішого виявлення і розвитку своїх особистісних можливостей. У деяких напрямках сучасної західної психології самоактуалізація висувається на роль головного мотиваційного фактора, на противагу біхевіоризму і фрейдизму, за якими поведінкою особистості рухають біологічні сили.

Наполео́н I Бонапа́рт (фр. Napoléon I Bonaparte; 15 серпня 1769, Аяччо, Корсика - 5 травня 1821, Лонгвуд, острів Святої Єлени, Британська імперія) - французький імператор у 1804-1814 роках і у 1815 році.

Вн́утрішня ене́ргія тіла (позначається як E або U) - повна енергія термодинамічної системи за винятком її кінетичної енергії як цілого і потенціальної енергії тіла в полі зовнішніх сил.

Володи́мир Володи́мирович Пу́тін (рос. Владимир Владимирович Путин; нар. 7 жовтня 1952, Ленінград) - російський державний і політичний діяч, другий (2000–2008) та четвертий (від 7 травня 2012 року) президент Російської Федерації.

Дмитро́ Анато́лійович Медве́дєв (рос. Дми́трий Анато́льевич Медве́дев; нар. 14 вересня 1965, Ленінград, РРФСР, СРСР) - російський державний і політичний діяч, з 8 травня 2012 - Голова Уряду Російської Федерації.

Бо ліктями прокладають собі дорогу, завойовуючи місце під сонцем. Є прислів’я: «Під лежачий камінь вода не тече». Якщо людина має привабливу зовнішність, то ще велике питання, чи скористається вона цим. А цей — маленький — поставлений життям у такі умови, що змушений трудитися. Він «створює себе» так, щоб привернути увагу.


Тобто комплекс Наполеона стимулює до руху. А варіації цього комплексу можуть бути різні. Один може стати лідером, прекрасним керівником і творчою людиною, інший — тираном і деспотом, який щоразу з болем виміщає на інших за те, що, як йому здається, недоотримав від життя.

Керівни́к, також мéнеджер - найманий робітник, зайнятий професійною організаторською діяльністю в органах керування підприємства, фірми, установи, наділений суб'єктом власності визначеними повноваженнями.

Як ми вже наголошували раніше, компенсаторний механізм є непередбачуваним.


Активіст-організатор

ЗАЛЕЖНО ВІД НАЯВНОСТІ АБО ВІДСУТНОСТІ ПОТЕНЦІАЛУ, ІЗ ШКІЛЬНИХ АКТИВІСТІВ ВИРОСТАЮТЬ АБО НАЧАЛЬНИКИ, АБО КЛАСИЧНІ «ШУРОЧКИ ІЗ БУХГАЛТЕРІЇ»

Цей комплекс соціального виживання формується вже у школі — в дітей, яким хочеться подобатися вчителям. Припустімо, на дитину поклали якусь відповідальність. У неї є адміністративні здібності, схильність щось організовувати, і вона використовує це, щоб отримати схвалення.

Здібності - індивідуально стійкі психічні властивості людини, що визначають її успіхи в різних видах діяльності. Задатки - це потенційні можливості, що виявляються в діяльності, яка не може існувати без них.

Адміністрáція - це: «державна адміністрація» у значенні певних органів державного управління. Розрізняють - А. центральну (Президент, Кабінет Міністрів, інші центральні відомства) та місцеву (решта органів державного управління); із запровадженням інституту президентства створено апарат при Президентові України, який має назву «Адміністрація Президента України».

Якщо активність стає надлишковою — можемо говорити про комплекс активіста-організатора. До речі, він може виникнути і на рівному місці, тобто без будь-яких організаторських талантів. Просто вчитель одного разу щось доручив і похвалив за виконану роботу.

Активність - поняття, яке визначає темп руху і інтенсивність дій речовин, явищ і живих організмів. Активність визначається в порівнянні

Пра́ця - цілеспрямована діяльність людей зі створення матеріальних і духовних благ, необхідних для задоволення потреб кожного індивіда і суспільства в цілому.

І дитина зрозуміла: аби отримати позитивний відгук і долучитися до категорії дітей, яких люблять учителі, треба і надалі розвивати бурхливу діяльність. Вона збирає гроші, починає шикувати клас, пропонує провести якийсь захід, до кожного підходить, кожного записує в зошит. І в такий спосіб, не через навчання, а через ось таку активність (вчасно щось організувати, в тему підтакнути вчи¬телю) — виходить, що дитина на хорошому рахунку в класі. Тобто комплекс активіста-організатора — це теж певною мірою комплекс розвитку, бо дитина, використовуючи власний досвід, зметикувала, як треба поводитися, аби мати в учителів добру репутацію.


Цей комплекс залишається зазвичай на все життя. Якщо окрім організаторських здібностей — вроджених чи набутих, людина має ще й інший потенціал — вона може швидко піти вгору і вибитися навіть у начальники. А якщо ж окрім комплексу активіста за душею нема нічого — в результаті можемо спостерігати класичну «Шурочку з бухгалтерії» — галасливу, але недалеку істоту, відповідальну за все.

Репута́ція (лат. reputatio - обдумую, споглядаю) або реноме́ (фр. renommée) є громадською думкою про когось чи щось, соціальною оцінкою чи усталеними уявленнями про особу чи об'єкт, що впливає на ставлення суспільства до цієї особи чи об'єкта.

Результат, пі́дсумок, (заст. ску́ток, вислід) - кінцевий наслідок послідовності дій. Можливі результати містять перевагу, незручність, вигоду, збитки, цінність і перемогу. Результат є етапом діяльності, коли визначено наявність переходу якості в кількість і кількості в якість.Нишпорка

На відміну від активіста, котрий риє землю, щоб сподобатися вчителю, нишпорка хоче йому догодити. І в поті чола працює задля цього. Наприклад, збирає інформацію про однокласників: хто з ким дружить, хто курить на перервах, хто збирається завтра зірвати урок хімії. Найспритніші нишпорки, аби нічого не пропустити, навіть занотовують всю винайдену інформацію у своєрідній базі даних Ці діти достатньо чутливі до вчительських потреб. Якщо, приміром, вчителю важливо знати, хто і як його називає позаочі і що про нього говорять на перервах, нишпорка найбільше працюватиме в цьому напрямі Якщо класного керівника цікавлять сімейні обставини учнів дослідження триватимуть саме и цій сфері.

Обста́вина - другорядний член речення, який пояснює слово зі значенням ознаки, виражає якісно-означальну характеристику дії, стану чи позначає, за яких обставин відбувається дія, вказує на спосіб, міру або ступінь вияву дії або ознаки.

Тобто нишпорки «грають» на тому, що вчителю цікаво було б знати, і підлесливо надають їм ексклюзивні відомості. Тим самим стаючи для вчителя незамінним — людиною, на яку можна покластися, ледь не правою рукою. Звісно, самооцінка від такого успіху підвищується, з’являється відчуття, що він розумніший за всіх, бо зміг так себе поставити.


У такий спосіб теж відбувається виживання. Але тут є елемент ризику, це дуже сильне проти ставлення себе класу і намагання укритися в тіні авторитета вчителя. Таких дітей не люблять. Скоріше за все, він цього десь навчився, у когось перейняв, підгледів або підслухав. Цей стиль поведінки — від когось із близьких. Сама по собі така поведінка не виникає, нізвідки така думка не прийде.

Авторите́т (нім. Autorität, від лат. auctoritas - влада, вплив) - загальновизнана довіра, пошана.

Поведінка Поведі́нка - родовий термін, який охоплює різні реакції живого організму чи групи організмів.

Можливо, підслухав удома розмову про взаємини на роботі у певній емоційній тональності, яка запам’яталася і вже через дитину, в її інтерпретації, почала працювати.

Інтерпретатор мови програмування (interpreter) - програма чи технічні засоби, необхідні для виконання інших програм, вид транслятора, який здійснює пооператорну (покомандну, построкову) обробку, перетворення у машинні коди та виконання програми або запиту (на відміну від компілятора, який транслює у машинні коди всю програму без її виконання).

Емоція Емо́ції (від фр. emotion - «хвилювання», «збудження») - складний стан організму, що припускає тілесні зміни поширеного характеру - в диханні, пульсі, залозо-виділеннях тощо - і на ментальному рівні, стан збудження чи хвилювання, що позначається сильними почуттями, і зазвичай імпульсом щодо певної форми поведінки.Чи можна назвати це комплексом? Вірогідніше, це прагнення до виживання і пошук ліпших для себе умов.

Бажання - прагнення, потяг до здійснення чого-небудь, хотіння. Помірний ступінь прояви волі, між звичайним хотінням, та виваженим рішенням чи вибором. Висловлювана ким-небудь думка про бажаність здійснення чого-небудь, побажання.

Попри все, у тому числі і негативне ставлення однокласників чи однокурсників. Адже золота медаль чи червоний диплом потрібен. Так дорога в життя і пробивається.


...І пробивається, варто додати, доволі успішно. Нишпорки завжди затребувані. До речі, подейкують, що в одного із молодих, але відомих українських політиків у шкільні роки були власноруч складені досьє на всіх однокласників...

Політик - особа, яка професійно займається політичною діяльністю, обіймає чи прагне до певної громадської посади. Як правило, нині політиків обирає електорат; на відміну від політиків, чиновників призначають.Скачати 64.84 Kb.

  • Морозивом
  • Активіст-організатор