Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаВладислав Барановський студент І курсу електротехнічного факультету

Скачати 48.94 Kb.

Владислав Барановський студент І курсу електротехнічного факультету
Скачати 48.94 Kb.
Дата конвертації11.05.2017
Розмір48.94 Kb.

Владислав Барановський

студент І курсу

електротехнічного

факультету

(викладач Дояр Л.В.)
І КАМІНЬ РОЗМОВЛЯЄ З НАСТУПНИМИ ПОКОЛІННЯМИ…

(Пам’ятники Другої світової у Кривому Розі)
Моє рідне місто Кривий Ріг є самим найдовшим містом Європи.
Дру́га світова́ війна́ - наймасштабніша світова війна в історії людства. Почалася 1 вересня 1939 і тривала 2 194 дні до 2 вересня 1945, коли на борту лінкора «Міссурі» підписано капітуляцію Японської імперії перед союзними державами.
Коли їдеш вулицями та площами Кривого Рогу бачиш пам’ятники, які присвячені героям Великої Вітчизняної війни.

Мене завжди цікавила історія виникнення цих пам’ятників, кому вони присвячені, які події відображають. Звичайно, камінь не може говорити, однак, коли він є частиною монументу – він розповість багато і не тільки сучасним, але і наступним поколінням.

Загалом, у нашому місті встановлено 43 пам’ятники, присвячені героям минулої війни. На сьогоднішній день відомими є 6768 імен людей, що загинули у боях за Кривий Ріг. Вони лежать у 22-х братських могилах. Серед похованих – військові, учасники радянського партизанського руху, міські підпільники, звичайні мешканці міста, що не встигли евакуюватися і випробували на собі гітлерівський окупаційний режим…

На згадку про радянських воїнів, партизанів і підпільників, що воювали за визволення Кривого Рогу від німецько-фашистських загарбників, в адміністративному центрі нашого міста (Дзержинський район) було споруджено монумент «Перемога».

Бра́тська моги́ла - місце поховання двох або більше людей, групове поховання загиблих під час бойових дій, масових репресій або померлих в один час від епідемій, голоду, хвороб, природних, соціальних, техногенних катастроф в загальну могилу із загальним надгробком.
Адміністрат́ивний цéнтр - поселення яке має законодавчо встановленні функції центру адміністративного управління щодо інших поселень, розміщених на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (країни, області, району , району в місті , міста , селища , села - абзац 1-й ст.133 Конституції України )
Радянські партизани - спеціальні озброєні оперативні загони, підпорядковані НКВС СРСР або спеціальному «Центральному Штабу партизанського руху» в Москві, які діяли методами диверсій та терору на окупованих Вермахтом теренах України, Білорусі та РРФСР у 1941-1944 - як проти окупаційних військ Третього Рейху так і проти місцевого населення та національно-визвольного руху.
Скульптурна композиція являє собою 14-метровий чотиригранний пілон, облицьований полірованими гранітними плитами.
Скульпту́ра (лат. sculptura, від лат. sculpo - вирізаю, висікаю) - ліпка, пластика, вид образотворчого мистецтва, твори якого мають об'ємну, тривимірну форму і виконуються із твердих чи пластичних матеріалів.
На його вершині встановлена 7-метрова чавунна скульптура воїна з автоматом. На майданчику монументу розміщено стелу з барельєфним зображенням воїнів, партизанів і підпільників, перераховано з'єднання і частини, яким було присвоєно звання криворізьких. На стелі викарбувана історично достовірна теза: «Слава радянському народу - народу-переможцю!». У підніжжя пілону завжди горить Вічний вогонь. Даний монумент був урочисто відкритий 9 травня 1968 року. Авторами пам’ятника є скульптори М. Красотін, Є. Горбань та архітектор І. Ланько.
На вулиці Пушкіна, біля будівлі Криворізького національного університету, встановлений пам’ятник викладачам і студентам гірничорудного інституту, які у далекому 1941-му році відправилися на фронт захищати рідну Батьківщину.
Криворізький національний університет (ДВНЗ КНУ, відкритий як технікум) - державний вищий навчальний заклад України, розташований у місті Кривому Розі.
Автором пам’ятника став відомий криворізький скульптор А.І. Ярошенко. Пам’ятник був споруджений до 40-річчя Перемоги на кошти, зібрані студентами, викладачами і співробітниками Криворізького гірничорудного інституту. Кожного дня пам’ятник нагадує студентам нашого університету про велику трагедію людства – війну.


У Комсомольському парку Кривого Рогу є пам’ятник, споруджений на честь героїв комсомольського підпілля з групи Миколи Решетняка. У перші місяці окупації шістнадцятилітній комсомолець створив підпільну комсомольську організацію.
Всесоюзний Ленінський комуністичний союз молоді (ВЛКСМ), або Комсомол - комуністичний молодіжний рух в СРСР, скорочення від «комуністичний союз молоді». Аналогічні рухи існували й досі існують у соціалістичних країнах світу[джерело не вказане 2073 дні].
Її активними учасниками були Анатолій Жовтуха, Микола Ходич, Груня Романова. Пам’ятник встановлений на місці, де були розстріляні молоді підпільники. Груня Романова була тяжко поранена, гітлерівські кати зарили її у землю разом з товаришами, коли вона ще була живою.


Криворіжці добре знають пам’ятну стелу, що знаходиться на вулиці Іллічівській. На ній зображений солдат з автоматом у руках. Там покоїться прах 272-х воїнів. Більшість з них були бійцями 92-ої гвардійської стрілецької дивізії. Стелу було урочисто відкрито 9 травня 1981 року. Факел Вічного Вогню запалив фронтовий розвідник, повний кавалер орденів Слави Федір Іванович Малихов.
Стріле́цька диві́зія (сд) - основне загальновійськове тактичне (оперативно-тактичне) з'єднання сухопутних військ постійного складу в збройних силах, основу якого становили піхотні (стрілецькі) частини та підрозділи, а також підрозділи інших родів військ та спеціальних військ, органів управління та забезпечення.
О́рден Сла́ви - радянський військовий орден. Встановлений Указом Президії Верховної Ради СРСР від 8 листопада 1943 року. У подальшому Статут ордену був частково змінений Указами Президії Верховної Ради від 26 лютого і 16 грудня 1947 року та від 8 серпня 1957 року.
Фе́дір або Теодо́р (також Феодо́р та Тодо́р) (грец. Θεόδωρος) - чоловіче ім'я, що походить від грецького Θεόδωρος, що перекладається як «подарований Богом», «Божий дар». Церковна форма імені - Фео́дор

На вулиці 23 лютого, біля шахти «Гвардійська» встановлена стела «На лінії вогню». Це братська могила радянських воїнів, які загинули під час визволення міста Кривого Рогу у лютому 1944 року. На стелі зображено радянського солдата, який приготувався кинути гранату. На монументі викарбовано важливі для нас і наших нащадків заповідальні слова: «Пам’ятайте люди! Тут у жорстоких боях у 1943 році герої-співвітчизники відстояли Кривбас». В знак пам’яті про подвиг бійців п’яти радянських дивізій над прахом похованих скорботно схилилися кам’яні фігури двох жінок, що принесли своїм визволителям польові квіти. Меморіал був відкритий у 1967 році. У 2012 році на це святе для кожного криворіжця місце було перенесено «Меморіальне кладовище», зруйноване внаслідок аварії на шахті ім. Орджонікідзе ПАТ ЦГЗК у червні 2010 року. Тут знайшли своє друге поховання два Герої Радянського Союзу: Дишинський В.А.

Геро́й Радя́нського Сою́зу - державна нагорода часів Радянського союзу (1934-1991). Встановлена постановою Центрального Виконавчого Комітету СРСР від 16 квітня 1934 року як відзнака за особисті або колективні заслуги перед радянською державою, пов'язані зі здійсненням «героїчного подвигу».
і Симбірцев В.М.; у братські могили були перепоховані останки 262-х загиблих воїнів радянської армії та мирних жителів – жертв нацистської окупації.
Неподалік від Криворізького Жовтневого ліцею, де я навчався, у парку Богдана Хмельницького, є меморіальний комплекс - пам’ятник. Там горить Вічний вогонь. Над ним схилилася жінка з лавровим вінком у руках – символом перемоги. Поряд у вічній жалобі навічно постав Солдат із Прапором. Перед скульптурою – численні надгробки з прізвищами похованих героїв.

28 жовтня 2010 року у Саксаганському районі на площі 30-річчя Перемоги відбулося урочисте відкриття меморіалу «Годинник пам'яті», присвяченого 66-ій річниці визволення України від фашистських загарбників.

Саксага́нський райо́н - адміністративний район міста Кривий Ріг на північ від центра міста. Здебільшого розташований на лівому березі річки Саксагань. На півночі межує з Покровським районом; на сході - з Довгинцівським; на півдні - з Металургiйним; на заході - з Центрально-Міським.
Пам’ятник уміщує викарбувані золотими літерами імена усіх героїв-криворіжців. Пам'ятник встановлено біля Спасо-Преображенського собору. Меморіал «Годинник Пам'яті» - це символ глибокої подяки сучасних поколінь героїчному воєнному поколінню, що врятувало людство від жахів нацизму.
22 червня 2011 року у Кривому Розі зусиллями міської організації ветеранів Великої Вітчизняної війни було відкрито пам'ятник воїнам штрафного 6-ого штурмового батальйону. Цей окремий штурмовий стрілецький батальйон звільняв наше місто у лютому 1944-го року.
Піхо́тний батальйон - основний загальновійськовий тактичний підрозділ в піхоті збройних сил держав, який був призначений для виконання тактичних завдань у складі загальновійськового формування (піхотний полк, піхотна бригада, піхотна дивізія) Сухопутних військ в різних умовах.
Він складався зі 150-ти колишніх військовополонених. У битві за Кривий Ріг усі 150 бійців загинули смертю хоробрих. На відкритті пам'ятника були присутні онуки загиблих воїнів-штрафників. Пам'ятний знак заввишки шість метрів виготовлений з граніту. Він являє собою постамент з елементами п'ятикутної зірки та трьох колон, на яких прикріплені металеві фігури лелек у польоті. На постаменті викарбовано імена 150-ти загиблих воїнів батальйону. Пам'ятник було встановлено на благодійні кошти.


Отже, Кривий Ріг зберігає пам’ять про Велику Вітчизняну війну.
Вели́ка Вітчизня́на війна́ (рос. Великая Отечественная война, англ. Great Patriotic War) - термін, яким історіографія Радянського Союзу та низки країн СНД окреслюють радянсько-німецький збройний конфлікт 1941–1945 років у рамках Другої світової війни.

Ми повинні шанувати власну історію. Наступні покоління мусять знати своїх справжніх визволителів – воїнів радянської армії. На нашій совісті буде лежати сором історичної фальсифікації, яка вже охопила сучасний світ і, зокрема, Європу: задоволені життям європейці стверджують, що гітлерівську Німеччину розгромили американці; японці, що постраждали від атомних бомбардувань американських літаків, переконані, що бомби на них скинув Радянський Союз! У власному суспільстві ми повинні викорінювати цинічне ставлення до історичної пам’яті: на Вічному Вогні смажити яєчню можуть лише люди з порожніми душами – мерзотники, що, по суті своїй, втратили ознаки людини.Не проходьте повз меморіалів… Зупиніться… Вшануйте пам'ять загиблих…


Скачати 48.94 Kb.

  • Криворізького національного університету