Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаВнесок стародавнього китаю у культурно-цивілізаційний розвиток людства

Скачати 131.8 Kb.

Внесок стародавнього китаю у культурно-цивілізаційний розвиток людства
Скачати 131.8 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації09.04.2017
Розмір131.8 Kb.
  1   2

Я.О. Ковальська

Київський національний лінгвістичний

університет
ВНЕСОК СТАРОДАВНЬОГО КИТАЮ

У КУЛЬТУРНО-ЦИВІЛІЗАЦІЙНИЙ РОЗВИТОК ЛЮДСТВА
Історії людства відомі чотири великі стародавні цивілізації: єгипетська, вавілонська, індійська й китайська.
Китай - одна з найстаріших цивілізацій у світі, безперервна історична традиція якої налічує майже 5000 років.
Перша припинила своє існування ще в VI ст. до н.е., а загалом її історія налічує близько 3500 років. Нині про існування колись великої цивілізації нагадують лише піраміди, оповиті історичними таємницями та загадками. Вавилонська цивілізація була зруйнована хетами приблизно 1595 р. до н.е., а царство хетів, у свою чергу, було знищено завойовниками, які прийшли з моря1. Могутня давньоіндійська держава Гупотів припинила своє існування на початку VI ст., і з неї утворилось декілька дрібних князівств.

Після всіх лих і випробувань, що її спіткали, продовжила свій розвиток лише китайська цивілізація. Багато віків тому наука і техніка Китаю вже досягли досить високого рівня розвитку, а китайські вчені зробили значний внесок у розвиток світової науки і техніки. Нині всесвітньовідомими є такі пам’ятки давньокитайської архітектури, як Велика Китайська стіна, Палац Гугун, храм Неба.

Вели́кий кита́йський мур́ (长城 cháng-chéng) - низка кам'яних та земляних укріплень в північній частині Китаю, збудованих з метою захисту північних кордонів Китайської імперії від вторгнень різних кочових племен.
Поміж них Велика стіна за своїми масштабами і величчю не має рівних в історії світової архітектури. Найінтенсивніше вона будувалася в ІІІ ст. до н.е., в епоху династії Цинь. Минали десятки і сотні років, і весь цей час люди продовжували будувати стіну. У Центральній Азії Александр Македонський завойовував Персію, Фінікію, Іудею, Єгипет, Вавилон; Арістотель і Сократ дали світу свої філософські системи. Світ навколо змінювався, а китайці й далі незмінно продовжували зводити захисну стіну. Її будували і в часи величі Риму, і в дні його занепаду, а також за доби середньовіччя.
Дина́стія Ці́нь (кит.: 秦朝; піньїнь: Qíncháo) - династія і держава в Китаї, що існувала у 221 до н. е. - 206 до н. е.. Заснована першим китайським імператором Ші Хуан-ді, який відновив єдину централізовану державу внаслідок анексії існуючих шести держав: Хань, Вей, Чжао, Чу, Янь і Ці, поклавши край так званому періоду «Семи царств», що тривав майже 800 років.
Алекса́ндр III Македо́нський (грец. Αλέξανδρος Γ' ο Μακεδών) або Александр Великий (грец. Μέγας Ἀλέξανδρος) (кінець липня 356 до н. е., Пелла - 10 червня 323 до н. е.) - дев'ятнадцятий цар Македонії, син царя Філіпа ІІ Македонського та Олімпіади, царівни Епіру.
Середньовіччя Середньові́ччя - період європейської історії від 5 століття (падіння Римської імперії і Велике переселення народів) до епохи Відродження та Реформації, кінець 15 століття - початок 16 століття. За усталеною періодизацією раннє середньовіччя швидше відбулося у Західній Європі, аніж у Східній (близько 9-11 ст.).
Останній фрагмент стіни, довжиною в 480 км, було закінчено за часів правління імператорів династії Мін у 1574 р.

Ще один витвір мистецького та інженерного генія китайців – Палац Гугун (у перекладі означає Стародавній, або Зимовий, палац китайських імператорів), був споруджений у 1417-1420 рр. в епоху Мінської династії. На відміну від інших палаців Гугун побудований в основному з дерева і являє собою дивовижний ансамбль палацових будівель, з’єднаних між собою обширними площами-дворами. Величні будівлі червоного кольору виблискують на сонці золотистою черепицею загнутих доверху дахів.

Червоний колір Черво́ний - колір з мінімальною частотою, що сприймається людським оком. Діапазон червоних кольорів в спектрі з довжиною хвилі 630–760 нанометрів, межа сприйняття залежить від віку. Один з трьох «основних» кольорів в системі RGB, додатковий колір до нього - синьо-зелений.
Червоний колір – символ щастя і радості у китайців, жовтий, який був привілеєм імператорів, – засвідчував могутність правителів, багатство і володарювання2.

Та все ж особливе місце серед досягнень китайської культури займають чотири великі відкриття, які справили величезний влив на світову цивілізацію – винайдення паперу, друкарства, компаса та пороху. Винахід паперу і друкарства пришвидшив розповсюдження культурної і наукової інформації, що сприяло прискоренню науково-технічного прогресу. Використання компаса дало поштовх для розвитку мореплавства, що, у свою чергу, сприяло торговельному, економічному і культурному обміну між Сходом і Заходом. Що ж до винайдення пороху, то цілком очевидна його важлива роль у військовій справі та будівництві.

Науково-технічний прогрес Науко́во-техні́чний прогре́с - це поступальний рух науки і техніки, еволюційний розвиток усіх елементів продуктивних сил суспільного виробництва на основі широкого пізнання і освоєння зовнішніх сил природи; це об'єктивна, постійно діюча закономірність розвитку матеріального виробництва, результатом якої є послідовне вдосконалення техніки, технології та організації виробництва, підвищення його ефективності.
Військо́ва спра́ва - складний термін, який може мати такі значення: В широкому розумінні охоплює всі питання військової теорії і практики, пов'язані з військовим будівництвом, підготовкою і діями Збройних сил, у мирний і воєнний час, підготовки населення країни на випадок війни.
Вказуючи на велику роль цих чотирьох відкриттів у історії людства, відомий англійський філософ XVII ст. Ф.Бекон зазначив: «Вони змінили вигляд і стан речей у світі, викликавши численні зміни»3.Винайдення паперу. Папір – необхідний і дуже важливий атрибут повсякденного життя. З появою паперу людство отримало зручний засіб реєстрації, зберігання й широкого розповсюдження знань і різноманітної інформації, що сприяло подальшому розвитку науки і культури.

За висновками деяких дослідників

  1   2


Скачати 131.8 Kb.

  • Велика Китайська стіна