Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаВплив електромагнітного випромінювання на живі організми

Вплив електромагнітного випромінювання на живі організми
Сторінка1/4
Дата конвертації31.03.2017
Розмір0.58 Mb.
  1   2   3   4


Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Управління освіти і науки Херсонської облдержадміністрації

Херсонське відділення МАН України

Відділення: фізика

Секція: експериментальна фізика

Вплив електромагнітного випромінювання на живі організми

Роботу виконав:

Єрмаков Михайло Анатолійович,

учень 10 класу Гаврилівської

загальноосвітньої школи I- III ступенів

Гаврилівської сільської ради

Нововоронцовського району

Херсонської областіТези

науково-дослідницької роботи «Вплив електромагнітного випромінювання на живі організми» Єрмакова Михайла Анатолійовича – члена Нововоронцовського районного наукового товариства МАН України, учня10класу Гаврилівської ЗОШ І-ІІІст Гаврилівської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області.

Електромагн́ітне випром́інювання (англ. electromagnetic radiation) - взаємопов'язані коливання електричного (Е) i магнітного (B) полів, що утворюють електромагнітне поле а також, процес утворення вільного електро-магнітного поля при нерівномірному русі та взаємодії електричних зарядів.
Науко́ве товари́ство - товариство, яке об'єднує фахівців з певної наукової дисципліни (гуманітарної, природничої, технічної). Діяльність товариства зазвичай поширюється на певний регіон, державу або мовний чи культурний простір.
Херсо́нська о́бласть - область у південній частині України, у межах Причорноморської низовини. На північному заході межує з Миколаївською, на півночі - з Дніпропетровською, на сході - із Запорізькою областями України, на півдні з Автономною Республікою Крим.
Учитель фізики: В.Л.БазилякУ сучасних умовах якісно новим чином вивчається проблема впливу електромагнітних полів на живі організми , оскільки із розвитком науки й техніки електромагнітні поля значно перевищують природний фон і останнім часом перетворилися на небезпечний екологічний чинник.
Електромагні́тне по́ле - це поле, яке описує електромагнітну взаємодію між фізичними тілами. Розділ фізики, який вивчає електромагнітне поле, називається електродинамікою. Постійні електричні поля вивчаються електростатикою, а галузь фізики, яка досліджує постійні магнітні поля називається магнетизмом.
Це і пояснює підвищення інтересу до даної проблеми фахівців різних країн, але і досі вона залишається відкритою для досліджень. Оскільки мобільний зв'язок - це електромагнітні хвилі високої частоти, які випромінюють передавачі то ймовірно існує негативний вплив випромінювання під час роботи мобільнихтелефонів і веж мобільного зв’язку на здоров’я людини.
Електромагні́тна хви́ля - процес розповсюдження електромагнітної взаємодії в просторі у вигляді змінних зв'язаних між собою електричного та магнітного полів. Прикладами електромагнітних хвиль є світло, радіохвилі, рентгенівські промені, гамма-промені.
Використовуючи ефект виявлений в інституті біофізики МОЗ Росії, під керівництвом професора Юрія Григор`єва, відомого вченого і голови Російського національного комітету із захисту від неіонізуючих випромінювань( 2\30), шляхом експерименту на курячих ембріонах ( 18шт) я переконався, що для організму, який розвивається, небажане навіть невелике опромінення від мобільного телефону ( 4\7). Якщо відкинути всі розважальні та інформаційні функції мобільного телефону, то він залишиться недорогим повсякденним аппаратом зв’язку. Про необхідність використання якого вирішує кожен сам для себе. Знання ж правил безпечного користування мобільним зв’язком і виконання правил мобільного етикету – це не тільки ознака вихованості та високої культури спілкування абонента, а й збереження його здоров`я.
Стільниковий телефон - автономний мобільний телефон, призначений для роботи в мережах стільникового зв'язку; використовує приймач радіодіапазону і традиційну телефонну комутацію для здійснення телефонного зв'язку на території зони покриття мережі.
Культу́ра спілкува́ння - частина культури поведінки людини - сукупність форм щоденної поведінки людини (у побуті, у спілкуванні з іншими людьми), у яких знаходять зовнішнє вираження моральні та естетичні норми такої поведінки.


Вступ'>ЗМІСТ

Вступ………………………………………………………………………………..3

Розділ 1. . Електромагнітне поле Землі …………………………...3

1.1. . Фонове випромінювання ……………………………..3

1.2. Антропогенне випромінювання……………………………..

Розділ 2. Мобільний зв'язок – джерело електромагнітного випромінювання 16

2.1. . Історія виникнення мобільного зв’язку …………..……16
2.2. Перший український мобільний телефон ………………………19

2.3. Розвиток мобільного зв’язку……………………………………….

2.4.Вплив мобільного зв’язку на здоров'я людини …….…….22

2.5. Правила безпечного користування мобільним телефоном…23

2.6. Етика користування мобільним зв’язком…………………………..

Висновок…………………………………………………….…………………….30

Список використаних джерел……………………………………………..31 Додатки ………………………………………………………………….35

Вступ

У наш час багатьом іноді здається, що мобільний телефон присутній з нами чи не з дитячого садка.

Мобільна телефонія (англ. mobile telephony) - Впровадження переносних телефонних пристроїв у сучасний побут. Дослідження вказують, що мобільна телефонія суттєво впливає на зміни у способі життя і мисленні сучасних людей.
Ми звикли бачити бабусю, яка розмовляє з подругою по мобільному телефону. Практично для всіх знайдеться свій тарифний план оператора. Не менш величезний вибір моделей самих мобільних апаратів, на будь-який смак і колір. Форму і вагу апарату задає не стільки фантазія виробників, скільки зручність використання його користувачами. Технології дозволяють зараз створювати такі апарати, що і телефоном його після цього назвати важко. Вже пройдений етап використання, в якості пристрою передаючий звук, звичайний палець людини. Цей спосіб використовувався військовими і вченими вже давно, але для інших цілей. Суть його полягає в тому, що кільце, надіте на палець, перетворює сигнал в вібрацію. Таким чином, передавачем звуку, є кістка людини. Подібна технологія є і в інших сферах, наприклад пілоти літаків і вертольотів, танкісти, що використовують шлемофон. Принцип такий самий, різниця в вихідному сигналі або звуку. [1] Не дивує нас і покриття мережі в географічному масштабі. Зараз більше дивує те, що немає покриття, ніж те, що воно присутнє. Наші батьки уже забули, що таке черги до будки телефона-апарата і дзвінки по дві копійки. А наше покоління тільки в кіно такі будки і бачило. Кажуть, що до хорошого звикають швидко, а від зручного не відмовляються практично ніколи. Так сталося і з стільниковим зв'язком.

То ж, ознайомившись з теоретичним матеріалом, я визначив

тему мого дослідження: " Вплив електромагнітного випромінювання на живі

організми".Мета мого дослідження – мобільний зв'язок і його вплив на здоров’я людини.

Проблема дослідження - недостатня інформованість про безпечне

користування мобільним зв'язком.

Гіпотеза - існування негативного впливу випромінювання під час роботи мобільнихтелефонів і веж мобільного зв’язку на здоров’я людини.

Для досягнення своєї мети я поставив перед собою такі завдання:

1. Вивчити види випромінювання;

2. Провести анкетування жителів села Гаврилівка з метою визначення рівня використання ними мобільного зв’язку протягом 2012р.

3. Дослідити вплив мобільного зв’язку на живі організми шляхом проведення експерименту.

4. Створити буклет: " Правила користування мобільним телефоном"

Передбачувані позитивні результати:

1.Розширити знання по даній темі;

2.З’ясувати умови при яких вплив мобільних телефонів на здоров’я

людини буде мінімальним.

3. Інформувати однокласників, школярів, батьків про «Основні правила мобільного етикету»

Розділ 1. Електромагнітне поле Землі

1.1. Фонове випромінювання

Оточуюче нас середовище завжди перебувало під впливом електромагнітних полів. Ці поля називаються фоновим випромінюванням і спричинені природою. Навколо Землі існує електричне поле середньої напруженості 130 В/м. Воно зменшується від середніх широт до полюсів та до екватора, а також з віддаленням від земної поверхні.
Електричне поле (англ. Electric field) - одна зі складових електромагнітного поля, що існує навколо тіл або частинок, що мають електричний заряд, а також у вільному вигляді при зміні магнітного поля (наприклад, в електромагнітних хвилях).
Географі́чна оболо́нка (англ. geography envelope; нім. geografischer Mantel, m) - верхня комплексна оболонка Землі, що утворилася внаслідок взаємопроникнення і складної взаємодії окремих геосфер - літосфери, гідросфери, атмосфери і біосфери.
Спостерігають
ся річні, добові та інші варіації цього поля. Воно постійно змінюється під впливом грозових розрядів, опадів та інших природних катаклізмів. Також навколо Землі існує магнітне поле напруженістю 47.8 А/м та 39.8 А/м на північному та південному полюсах відповідно.
Півде́нний по́люс (географічний або земний Південний полюс) - одна з двох точок перетину уявної осі обертання Землі та земної поверхні, де сходяться всі географічні меридіани. Розташовується в Південній півкулі, найпівденніша точка планети, розташована на протилежному від Північного полюса боці планети.
Це поле коливається з 80- та 11-річними циклами змін
і більш короткочасними змінами з різних причин, пов’язаних із сонячною активністю. Існує магнітне поле 19.9 А/м на магнітному екваторі. Це поле інколи змінюється під впливом магнітних бур. Земля постійно знаходиться під впливом електромагнітного поля, що випромінюється сонцем. Діапазон частот цього випромінювання приблизно дорівнює 10МГц-10ГГц. Тобто, електромагнітне поле Землі постійно змінюється через низку факторів: сонячну активність, процеси у земних надрах та інше.
Со́нячна акти́вність - термін, що характеризує поточну сонячну радіацію, її спектральний розподіл, супутні електромагнітні явища та зміни в часі характеристик Сонця. Сонячна активність визначається сукупністю фізичних змін, які відбуваються на Сонці.
Земля постійно знаходиться під впливом ЕМП, які випромінює Сонце, у діапазоні в основному 10 МГц... 10 ГГц. Спектр сонячного; .випромінювання досягає і більш короткохвильової області, яка включає в себе інфрачервоне (ІЧ), видиме, ультрафіолетове (УФ), рентгенівське та гамма-випромінювання. Інтенсивність випромінювання змінюється періодично, а також швидко та різко збільшується під час атмосферних спалахів. Ці поля впливають на біологічні об’єкти протягом всього часу їх життя. Тому у процесі еволюції людина пристосувалася до їх впливу і виробила здатність захищатися від можливих ушкоджень за рахунок природних чинників. Проте науковцями спостерігається зв’язок між спалахами сонячної активності і змінами електромагнітного поля, що спричиняється цим процесом та деякими групами захворювань людей.
Со́нце (лат. Sol) - зоря, що є центром Сонячної системи.
Також, вивчаючи це явище, вченні помітили зміну умовно-рефлекторної діяльності тварин у рамках цього процесу.


1.2. Антропогенне випромінювання

Із розвитком науки й техніки фонове випромінювання значно підсилилося. Тому електромагнітні поля, які можна віднести до антропогенних, значно перевищують природний фон і останнім часом перетворилися на небезпечний екологічний чинник. Антропогенні випромінювання фактично охоплюють усі діапазони. Можливості прямого опромінення радіохвилями визначаються умовами їх розповсюдження, які залежать від довжини хвилі. На довгих хвилях (10—1 км) ЕМП створюється хвилею, яка огинає земну поверхню та перешкоди, які на ній знаходяться (будинки, рослинність, нерівності місцевості), і йде між земною поверхнею та нижньою межею іонізаційного шару атмосфери. Вони майже не поглинаються грунтом. Сигнали потужних радіомовних станцій в цьому діапазоні фактично у будь-який час доби вільно розповсюджуються на далекі відстані.
До́вгі хви́лі - діапазон радіохвиль з частотою від 30 кГц (довжина хвилі 10 км) до 300 кГц (довжина хвилі 1 км).
Довжина́ хви́лі - характеристика періодичної хвилі, що позначає найменшу відстань між точками простору, в яких хвиля має однакову фазу. Крива на представленому малюнку може розглядатися, наприклад, як миттєвий знімок збурень в струні, коли відхилення точок струни від положнення рівноваги задається виразом
Радіоста́нція - один або кілька радіопередавачів або радіоприймачів, або комбінація радіопередавачів і радіоприймачів, включаючи допоміжне обладнання, необхідні в певному місці для організації служби радіозв'язку.
Середні хвилі (1000—100 м) також достатньо добре огинають земну поверхню, хоча при цьому відхиляються перешкодами, які мають розмір, більший від довжини хвилі, та значно поглинаються грунтом. В зв'язку з цим віддаль розповсюдження середніх хвиль становить близько 500 км, а для обслуговування великих територій встановлюється мережа ретрансляційних станцій.
Середні хвилі - діапазон радіохвиль з частотою від 300 кГц (довжина хвилі 1000 м) до 3 МГц (довжина хвилі 100 м).
В цьому діапазоні працюють радіостанції на суднах та аеродромна радіослужба. У діапазоні коротких хвиль (100—10 м) радіохвилі дуже сильно поглинаються грунтом, але для розповсюдження на велику відстань використовується віддзеркаленням від земної поверхні та від іоносфери. В цьому діапазоні працюють радіомовні станції та станції зв'язку. На ультракоротких хвилях (10—1 м), які дуже поглинаються грунтом та майже не віддзеркалюються іоносферою, розповсюдження сигналів відбувається практично лише в межах прямої видимості.
Ультракороткі хвилі (УКХ) - радіохвилі, з діапазонів метрових, дециметрових, сантиметрових, міліметрових і дециміліметрові хвиль. Таким чином діапазон частот УКХ знаходиться в межах від 30 МГц (довжина хвилі 1000 см) до 3 Тгц (довжина хвилі 0,1 мм).
Для збільшення цієї зони використовують високо розміщені антени та ретранслятори, причому ЕМП утворюється внаслідок інтерференції прямого та віддзеркаленого променів. В цьому діапазоні працюють зв'язкові, радіомовні та телевізійні станції, розташовані, як правило, у місцях великої концентрації населення. Активність впливу ЕМП різних діапазонів частот різна: вона значно зростає з ростом частоти та дуже серйозно впливає у НВЧ діапазоні. У даний діапазон входять дециметрові (100—10 см), синтиметрові (10—1 см) та міліметрові (10—1 мм) хвилі. Ці діапазони об'єднуються терміном „мікрохвильові". Як і УВЧ, НВЧ випромінювання дуже поглинається грунтом та віддзеркалюється іоносферою. Тому розповсюдження НВЧ відбувається в межах прямої видимості. На дециметрових хвилях працюють рядіомовні та телевізійні станції, які забезпечують в зв'язку із зниженням рівня перешкод вищу якість передачі інформації, ніж в УВЧ діапазоні.
Комуніка́ція (від лат. communicatio - єдність, передача, з'єднання, повідомлення, пов'язаного з дієсловом лат. communico - роблю спільним, повідомляю, з'єдную, похідним від лат. communis - спільний) - це процес обміну інформацією (фактами, ідеями, поглядами, емоціями тощо) між двома або більше особами, спілкування за допомогою вербальних і невербальних засобів із метою передавання та одержання інформації.
Дециметро́ві хви́лі (ДМХ, англ. Ultra high frequency, UHF) - частотний діапазон електромагнітного випромінювання, радіохвилі з довжиною хвилі від 1 м до 10 см, що відповідає частоті від 300 МГц до 3 ГГц (ультрависокі частоти, УВЧ).
Усі ділянки НВЧ діапазону використовуються для радіозв'язку в тому числі радіорелейного та супутникового. В цьому діапазон працюють усі радіолокатори [2] . Образно кажучи, ми купаємося в електромагнітних хвилях. Діапазон цих хвиль невпинно розширюється. Якщо раніше людина контактувала з низькочастотними полями (50-60 Гц) (у побуті і на виробництві) та з радіочастотними полями, що випромінюються радіо- і телекомунікативними передавачами, то зараз інтенсивно розвивається стільниковий зв’язок, який додає нові частоти до спектру, що повсюдно використовується. У масовій свідомості ЕМП звичайно асоціюється з високовольтними лініями електропередач (ЛЕП) і електростанціями.
Лінія електропередачі (лінія електропересилання, лінія електропередавання, ЛЕП) - один з компонентів електричної мережі призначена для передачі електричної енергії.
Проте ЕМП впливають на людину і при звичайному користуванні побутовими електроприладами. А магнітне поле, що його генерують декілька побутових електроприладів одночасно, може бути порівняне за впливом з електромагнітним полем, що генерується ЛЕП. І електромагнітне поле в діапазоні 50Гц у житлових приміщеннях становить певний інтерес, оскільки це найменш контрольоване опромінення.
Житло́, осе́ля, домі́вка, поме́шкання - квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, кімнати в квартирах чи одноквартирних будинках, а також інші приміщення, призначені для постійного або тимчасового проживання людей, що завершені будівництвом та віднесені у встановленому порядку до житлового фонду.
Електричне поле у житлових будинках визначається в межах 1-10 в/м. Але зустрічаються місця підвищеного рівня, наприклад біля незаземленого монітора комп’ютера на відстані 0,5 м. поле може сягати 150-170 в/м. Щодо магнітної складової ЕМП, то пильну увагу дослідників привертають рівні магнітної індукції величиною 0,2 мк Тл і вище.
Магні́тна інду́кція - векторна фізична величина, основна характеристика величини і напрямку магнітного поля. Вектор магнітної індукції зазвичай позначають латинською літерою B } .
Така величина магнітної індукції реєструється на відстані 1,1 м від екрану телевізора, 0,25 м від ручки електропраски, 0,1 м — від мотора холодильника[3]. Одначе сьогодні ми ще не можемо однозначно назвати ЕМП канцерогенним чинником довкілля. Проте оцінка впливу ЕМП на людину постійно досліджується в рамках багатьох міжнародних програм. Так, міжнародний проект у рамках Програми наукової кооперації ЕЄС передбачає проведення дослідницьких робіт з вивчення впливу стільникового зв’язку та ЕМП радіочастотного діапазону на людину. Додаток А

Розділ 2. Мобільний зв'язок – джерело електромагнітного випромінювання

2.1. Історія виникнення мобільного зв’язку
В 1888р. німецькому ученому Генріху Герцу вдалося за допомогою установок довести факт існування електромагнітних хвиль і знайти можливість їх виявлення. Опираючись на результати досліджень Г. Герца, російський фізик А.С. Попов створив пристрій для засвідчення електричних коливань –приймач [4].

У 1897р. Г. Марконі отримує патент на пристрій, схожий на пристрій А.С.

Попова. У 1901р. Він встановив радіо на борт парового автомобіля, і

таким чином, створюючи перший наземний мобільний зв’язок.

Ідея створення мобільного бездротового пристрою почала турбувати уми вчених відразу після появи стаціонарних телефонних апаратів. Чималу роль у цьому процесі зіграв і інтерес військових до цього питання. Перші радіотелефонні апарати були використані у військових цілях - в поїздах Берлін-Гамбург, в 1926 році.
Телефо́н - вид електрозв'язку, що дає змогу передавати і приймати мовлення на відстань за допомогою електричних сигналів (що передаються дротами) або радіосигналів.
Війна́ - складне суспільно-політичне явище, пов'язане з розв'язанням суперечностей між державами, народами, національними й соціальними групами з переходом до вжитку засобів збройної боротьби, що відбувається у формі бойових дій між їхніми збройними силами.
Потім більш просунуті моделі використовувалися німецькими танкістами, під час другої світової війни
[5].
Дру́га світова́ війна́ - наймасштабніша світова війна в історії людства. Почалася 1 вересня 1939 і тривала 2 194 дні до 2 вересня 1945, коли на борту лінкора «Міссурі» підписано капітуляцію Японської імперії перед союзними державами.
Але радіохвилі навчилися все частіше
перехоплювати і глушити. Необхідно було щось більш надійне. 17-го червня 1946р. у Сент-Луїзі, США, служба мобільної телефонії представили перші радіотелефонні послуги приватним клієнтам.

Радіотелефони, які були використані в цій системі, працювали на фіксованих

каналах. Якщо канал зв’язку був зайнятий, то абонент вручну

переключався на другий - вільний. Функція автоматичного вибору вільного

каналу з’явилася пізніше.

1 березня 1948р. перша повністю автоматична служба радіотелефонії почала

діяти у Річмонді. У Європі в цей час лідерами були "Еріксон" і"Марконі". Новий етап у розвитку стільникової системи комунікацій зв’язаний з компанією "Моторола".

В лабораторії компанії Bell Labs, два інженера, Дуглас Х.
Новий Етап - селище в Україні, в Чаплинському районі Херсонської області. Населення становить 72 осіб.
Лабораторія Белла (англ. Bell Laboratories, скорочено Bell Labs, колишні назви AT&T Bell Laboratories, Bell Telephone Laboratories) - в минулому американська корпорація, створена 1925 р. шляхом злиття та централізації науково-дослідних відділів компаній AT&T і Western Electric.
Ринг і Рей Янг, запропонували концепцію
гексагональної мережі. Але це ще не було мережею. Пізніше, інженер цієї ж компанії, Філіп Т. Портер запропонував вишки приймально-передавачів в кутах гексагональної соти. Але ідея залишалася на папері ще довгих тринадцять років і тільки в 1960 році Річард Х. Френкіль і Джел С. Енгель, з тієї ж знайомої вже нам компанії Bell Labs, створили обладнання, здатне задовольнити забаганки даної ідеї. І ось, в 1967 році з'явилася перша, що діє поза лабораторією, модель переносного мобільного апарата[1]. Додаток Б

Спочатку, практично всі мобільні пристрої, представляли собою апарат вагою більше 5-7 кг і досить габаритні розміри.
Смартфо́ни (з англ. smart - розумний, і англ. phone - телефон) - окрема категорія телефонів, які - на відміну від простих стільникових телефонів - мають більше оперативної пам'яті і власний потужний, як для кишенькових пристроїв процесор, працюють під операційною системою Symbian 6.
Тому встановлювали їх в автомобілі. Відразу новинка припала до смаку владі, і в першу чергу мобільними пристроями були обладнані автомобілі поліції і таксі. Заряд для такого апарату був енергоємним і здійснювався безпосередньо від електроносія самого автомобіля. Пізніше з'явилися менш ненажерливі пристрої та заряджати можна було вже від прикурювача.


Завдяки цьому, телефонну трубку можна було відносити на деяку відстань від автомобіля. Результат був передбачуваний. Зручність даного способу зв'язку негайно прискорив прогрес до створення все більш оптимальних параметрів і розмірів самого апарата. Якість зв'язку стала більш стабільною, а апарати, в свою чергу, більш мініатюрними[7]

Першим телефонам необхідно було перебувати в межах однієї соти під час виконання дзвінка. При переході з соти на соту зв'язок втрачався. Цю проблему вирішив в 1970 році Амос Едвард Джоел, він розробив автоматичну систему передачі дзвінка між стільниками, що в свою чергу дозволило пересуватися із зони дії однієї соти в іншу, при цьому не перериваючи розмову. 3 квітня 1973 року винахідник і співробітник Моtоrоlа Мартін Купер зателефонував конкуренту з АТ&Т Джоелю Енгелю і повідомив про створення першого прототипу портативного стільникового телефону, тобто про його народження. Додаток В

Важив він тоді близько 1 кг 150 г та мав розміри 22,5 х 12,5 х 3,75 см, тобто розміри і вагу, співрозмірні зі звичайною цеглиною. На його передній панелі було розміщено 12 клавіш, з них 10 цифрових та дві — для виклику та закінчення розмови. У DупаТАС-а (саме таким було його перше ім'я) не було дисплея та жодних додаткових функцій. У режимі очікування він міг працювати до 8 год, у режимі розмови — близько 35 хв, підзарядка тривала понад10год. Було відведено частотний стандарт під використання мобільним зв'язком Advanced Mobile Phone Service (AMPS) в межах 824-894 МГц. 1982 рік можна назвати «роком вливання в широкі маси мобільних комунікацій». Через 10 років 13 червня 1983 року на ринку США з'явився перший серійний мобільний телефон. Його вага була вже 800 г, ціна становила майже 4000 $. І відтоді їх кількість постійно зростає, географія розширюється, будова вдосконалюється, маса зменшується, збільшується кількість функцій, які виконує мобільний телефон. [7] AMPS спочатку був аналоговим стандартом, але в 1990 році його перевели на цифровий. Серед назв, які найбільше використовуються в сучасному лексиконі —ТелефонМобільний. Використання мобільних телефонів на просторах СНД можна образно зв'язати з появою «нових росіян». Приблизно початок незабутніх веселих 90-х років. Це були громіздкі дипломати, не дуже пристосовані для перенесення на довгі відстані, які в основному залишалися в автомобілі. Але, як відомо, попит породжує пропозицію. І в 21 столітті залишилося місце лише для спогадів про такі монстри мобільного зв'язку.


  1   2   3   4 • Вплив електромагнітного випромінювання
 • ЗМІСТ Вступ
 • Вступ
 • Розділ
 • 1.2. Антропогенне випромінювання
 • У діапазоні коротких хвиль
 • На ультракоротких хвилях
 • „мікрохвильові".
 • Додаток А
 • Новий етап
 • гексагональної мережі
 • Додаток В