Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаЯк ти розумієш, що таке цивільна оборона?

Скачати 122.45 Kb.

Як ти розумієш, що таке цивільна оборона?
Скачати 122.45 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації07.04.2017
Розмір122.45 Kb.
  1   2

Вікторина з питань ЦО для початкових класів

 1. Як ти розумієш, що таке цивільна оборона?
  Циві́льна оборо́на Украї́ни - державна система органів управління, сил і засобів, що створюється для організації і забезпечення захисту населення від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, екологічного, природного та воєнного характеру.


Цивільна оборона – це державна система органів управління, сил і засобів, що створюються для організації і забезпечення захисту населення від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, екологічного, природного і воєнного характеру.

 1. Що позначають звуки гудків і сирен? Що треба робити?

Звуки гудків і сирен позначають сигнал ЦО “Увага, всім!”. Почувши їх, необхідно включити радіо чи телевізор, уважно прослухати повідомлення управління з питань НС і діяти відповідно до отриманих указівок

 1. Що таке стихійне лихо?
  Катастро́фа - велика за масштабами аварія чи інша подія, що призводить до тяжких (або неповоротних) наслідків. В давній Греції слово катастрофа означало головну подію, що передує розв'язці або зумовлює її, у класичних драматичних творах.
  Систе́ма о́рганів - сукупність органів одного походження, які мають спільні риси будови, пов'язані анатомічно і топографічно, а також виконують однакову функцію.
  Стихíйне ли́хо - це надзвичайне природне явище, що діє з великою руйнівною силою, завдає значної шкоди району, в якому відбувається, порушує нормальну життєдіяльність населення, знищує матеріальні цінності.
  Які стихійні лиха ви знаєте?


Стихійні лиха – це катастрофічні природні явища чи процеси, що викликали чи можуть викликати численні людські жертви, значний матеріальний збиток і інші важкі наслідки.

До стихійних лих відносяться: землетруси, повені, селеві потоки, зсуви, сніжні замети, виверження вулканів, обвали, засуха, бурі і урагани. 1. Що таке надзвичайна ситуація?
  Майнова́ шко́да - зменшення майнової сфери особи (учасника правовідносин, потерпілого) внаслідок пошкодження чи знищення її майна або внаслідок порушень її особистих немайнових прав.
  Ви́верження вулка́на (ерупція - від англ. Vulcanian eruption) - активна діяльність вулкана, небезпечна для будь-яких форм життя.
  Природне явище - сукупність процесів матеріально-інформаційного перетворення у природі, обумовлених загальними причинами.
  Надзвичайна ситуація (НС) - порушення нормальних умов життя і діяльності людей на об'єктах або територіях, спричинене аварією, катастрофою,епідемією, стихійним лихом , епізоотією, епіфітотією, великою пожежею, застосуванням засобів ураження, що призвели або можуть призвести до людських і матеріальних втрат.


НС – порушення умов життя і діяльності людей на об'єкті або території через аварію, катастрофи, стихійні лиха, епідемії, великої пожежі, застосування засобів враження, що привели або можуть привести до людських чи матеріальних втрат.

 1. Як діяти при землетрусі?

У випадку оповіщення про загрозу землетрусу або появи його ознак необхідно діяти швидко, але спокійно, упевнено, без паніки. При своєчасному оповіщенні про загрозу землетрусу, перед усім залишити квартиру (будинок), необхідно виключити нагрівальні прилади, газ, воду, потім потрібно одягтися, узяти необхідні речі, невеликий запас продуктів харчування, медикаменти, документи і вийти на вулицю.
Збиток, збитки (англ. Losses) - суми втрачених активів, наприклад, через шкоду втрати, крадіжки або зобов'язання, які виникли, наприклад, у результаті правопорушення.
Ї́жа - все, що споживає людина й інші живі істоти для підтримки життя; харчі. Речовини, що їх організм отримує з навколишнього середовища, є для нього будівельним матеріалом і джерелом енергії.
На вулиці необхідно якнайшвидше відійти від будинків у напрямку широких вулиць, суворо дотримуватись встановленого суспільного порядку.

Якщо землетрус почався зненацька, коли зібратися і вийти з квартири (будинку) не представляється можливим, необхідно зайняти місце у дверному чи віконному прорізі; як тільки стихнуть перші поштовхи землетрусу, варто швидко вийти на вулицю. 1. Як діяти якщо знайшли вибухонебезпечні предмети?

Якщо знайшли вибухонебезпечні предмети ні в якому разі не можна їх торкатися, розбирати. Негайно повідомити про знахідку дорослим чи в місцеві органи влади, тобто міліцію, штаби ЦО. Силами дорослих організується охорона цього місця шляхом спостереження з боку , сторонні не допускаються до небезпечного предмета, поки не приїдуть фахівці.

 1. Чим захищати органи дихання від отруйних речовин?

Для захисту органів дихання людини від впливу отруйних речовин використовуються засоби індивідуального захисту - протигази, що по своїй захисній дії підрозділяються на фільтруючі й ізолюючі.
Ди́хальна систе́ма - відкрита система організму, яка забезпечує газообмін, формування гомеостазу в трахеобронхіальних шляхах, очищення повітря, яке вдихається, від чужорідних часток і мікроорганізмів, а також аналіз пахучих речовин в атмосферному середовищі.
Отру́ти - речовини, здатні при дії на живий організм викликати різке порушення нормальної його життєдіяльності: отруєння або смерть. Віднесення тих або інших речовин до отрут є умовним, оскільки токсичність багатьох з них визначається обставинами або способом введення в організм.
Засоби індивідуального захисту Засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) - засоби, використовувані працівником для відвертання або зменшення дії шкідливих і небезпечних виробничих чинників, а також для захисту від забруднення. Застосовуються в тих випадках, коли безпека робіт не може бути забезпечена конструкцією устаткування, організацією виробничих процесів, архітектурно-планувальними рішеннями і засобами колективного захисту.
У крайньому випадку, можна використовувати ватно-марлеву пов'язку, носову хустку, змочену водою.

 1. Які засоби захисту шкіри ви знаєте?

Засоби захисту шкіри призначаються для запобігання відкритих ділянок шкіри, одягу, від попадання на них отруйних чи будь-яких шкідливих речовин.

Засоби захисту шкіри: загальновійськовий захисний комплект, легкий захисний костюм “Л-1”, що захищає і фільтрує одяг, захисний комбінезон, захисний костюм.

Загальновійськовий захисний комплект Загальновійськовий захисний комплект (ЗЗК) - рос. общевойсковой защитный комплект (ОЗК) - найбільш розповсюджений в радянській та українській армії комплект для індивідуального захисту шкіри тіла людини від бойових отруйних речовин та радіоактивного пилу. 1. Правила пожежної безпеки

При виході з квартири перевір:чи виключено світло;
Поже́жна безпе́ка - стан об'єкта, при якому з регламентованою ймовірністю відкидається можливість виникнення та розвиток пожежі, і впливу на людей її небезпечних факторів, а також забезпечується захист матеріальних цінностей.
чи виключені електроприлади (плитка, телевізор, настільна лампа, магнітофон та ін.).

Дитина повинна пам'ятати, що не можна грати із сірниками, усовувати металеві предмети в розетку, торкатися легкозаймистих речовин, розпалювати вогонь. 1. Правила поведінки під час пожежі

необхідно повідомити про виникнення пожежі сусідам, або комусь з дорослих;

не можна ховатися в приміщеннях;

якщо виникла пожежа на маленькій ділянці, необхідно залити вогонь водою, засипати піском;

збити маленьке полум'я за допомогою покривала або щільної тканини;

якщо немає рядом дорослих, варто подзвонити по номеру 01, назвати свою адресу, прізвище і повідомити про пожежу.


 1. Хто регулює рух на пішохідному переході?

Рух на дорозі регулює світлофор або регулювальник (співробітник ДАІ).

 1. Коли і де можна переходити вулицю?

Вулиці можна переходити тільки по пішохідних переходах, що позначаються на асфальті широкими білими лініями (“зебра”), або по підземних переходах.
Підзе́мний пішохі́дний перехі́д - тунель для безпечного перетинання пішоходами транспортних магістралей (під проїзною частиною або залізничними коліями).
Пішохі́дний перехі́д - ділянка проїзної частини або інженерна споруда, призначена для руху пішоходів через дорогу. Пішохідні переходи позначаються дорожніми знаками 5.35.1 - 5.35.2, дорожньою розміткою 1.14.
На перехрестях вулицю можна переходити тільки при зеленому світлу світлофора. Якщо світлофор відсутній, то перехід можна починати тільки тоді, коли переконаєтеся, що ні ліворуч, ні праворуч у безпосередній близькості немає машин, що рухаються.

 1. Правила користування респіратором

Надягати респіратор треба так, щоб підборіддя і ніс добре розмістилися усередині маски, потім пригорнути кінці затиску до носа. При користуванні респіратором варто періодично перевіряти щільність прилягания напівмаски до обличчя. Для видалення вологи з-під масочного простору через видихальний клапан потрібно нагнути голову, а при рясному виділенні вологи (у залежності від обстановки) на 1-2 хв. зняти респіратор, видалити вологу з внутрішньої порожнини напівмаски і протерти.

Респіратор зберігається в поліетиленовому пакеті, але перед тим, як зібрати, його очищають від пилу, внутрішню поверхню протирають сухою ганчіркою, просушують і тільки після цього укладають у пакет і закривають кільцем.

Пластиковий мішок, пакет, або торбинка - це один із типів контейнерів, які виготовляються із поліетиленової плівки, або пластикового текстилю, тонкого та гнучкого матеріалу, який не пропускає повітря і воду.
Він переноситься в сумці для протигаза. 1. Правила виготовлення ватно-марлевої пов'язки.

Ватно-марлеву пов'язку роблять зі шматка марлі розміром 80х40 см. По центру рівномірно укладають шар вати розміром 20х15 см., товщиною 1-2 см. Уздовж шматка марлю по обидва боки загинають і накладають на вату. Кінці розрізають з кожної сторони на 25-30 см. для зав'язок. Якщо немає вати, можна виготовити марлеву пов'язку, для цього замість вати на середину шматка укладають 5-6 шарів марлі. Надягнута пов'язка повинна закривати підборіддя, рот і ніс до очей. Кінці її зав'язують так, щоб нижні були на тімені, а верхні - на потилиці, за вухами.

 1. Що таке протипильова тканинна маска?

Протипильова тканинна маска очищає повітря, що проходить через усю її поверхню. Маска складається з 2-х частин: корпуса і кріплення. У корпусі маються оглядові отвори, у які вставляють скло із пластини з прозорого матеріалу.

 1. Правила користування протипильовою тканинною маскою

Щоб надягти ПТМ, треба взяти її обома руками за нижні краї кріплення (при цьому великі пальці повинні бути повернуті у середину), прикласти нижню частину маски до підборіддя і, заводячи на голову, натягнути маску на обличчя. При цьому гумка кріплення повинна бути трохи нижче центра потилиці. Пригорнувши маску до обличчя розправити кріплення на голові, натягнути поперечну гумку кінці тасьм зав'язати на потилиці.

 1. Які бувають захисні споруди?

Захисні споруди - це інженерні споруди спеціального призначення для захисту населення від вражаючих факторів ядерного, хімічного, біологічного (бактеріологічного) озброєння, а також від можливих вторинних вражаючих факторів при застосуванні ядерних або звичайних засобів поразки.
Спору́да - нерухома штучна структура (конструкція, також будівля) порівняно великого розміру.
Захисні споруди підрозділяються на сховища, протирадіаційні укриття, а також найпростіші укриття

 1. Як вести себе в сховищі (укритті)?

Заповнення сховища повинне проводитися організовано, без паніки. Тим, хто знаходиться в сховищі не дозволяється ходити без потреби по сховищу, курити, запалювати гасові лампи і свічки, вносити в сховище громіздкі речі, легкозаймисті і смердючі речовини та тварин.
Га́сова лампа (біл. газавая лямпа, рос. керосиновая лампа, пол. lampa naftowa, англ. kerosene lamp, нім. Petroleumlampe) - світильник, у якому світло утворюється внаслідок згоряння гасу. Гасова лампа була винайдена 1853 року у Бориславі, що на Львівщині місцевими аптекарями Яном Зегом та Ігнатієм Лукасевичем.


 1. Що таке стихійне лихо?

Це катастрофічне природне явище (процес) яке може викликати численні людські втрати, значний матеріальний збиток та ін. важкі наслідки.

 1. Які бувають стихійні лиха?

Бувають: ураган, циклон, буря, смерч, повінь, землетрус, сніжна лавина, сель, зсув, обвал, зледеніння, ожеледь та ін.

 1. Що таке пожежа?

Це неконтрольований процес горіння, що супроводжується знищенням матеріальних цінностей і створює небезпеку для життя людей, тварин і рослин

 1. Ваші дії якщо пожежа в квартирі і ви в ній

Якщо пожежа застала вас у квартирі, то просуватися до виходу необхідно нагнувшись або повзиком.
Матеріальні цінності - речі, що мають певну цінність у вигляді майна, предметів, товарів.
Накрити голову мокрим покривалом або щільною тканиною. Якщо до виходу пройти неможливо, необхідно вийти на балкон або лоджію. Маленькі діти від страху ховаються під ліжко, в шафу, тому потрібно уважно перевіряти приміщення.
  1   2


Скачати 122.45 Kb.

 • Що позначають звуки гудків і сирен Що треба робити
 • Що таке стихійне лихо
 • Як діяти якщо знайшли вибухонебезпечні предмети
 • Чим захищати органи дихання від отруйних речовин
 • Які засоби захисту шкіри ви знаєте
 • Правила пожежної безпеки
 • Правила поведінки під час пожежі
 • Хто регулює рух на пішохідному переході
 • Правила користування респіратором
 • Правила виготовлення ватно-марлевої повязки.
 • Що таке протипильова тканинна маска
 • Правила користування протипильовою тканинною маскою
 • Які бувають захисні споруди Захисні споруди - це інженерні споруди
 • Як вести себе в сховищі (укритті)
 • Які бувають стихійні лиха
 • Що таке пожежа Це неконтрольований процес горіння, що супроводжується знищенням матеріальних цінностей
 • Ваші дії якщо пожежа в квартирі і ви в ній