Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаЮрія Олексійовича Гагаріна На виконання розпорядження

Скачати 118.59 Kb.

Юрія Олексійовича Гагаріна На виконання розпорядження
Скачати 118.59 Kb.
Дата конвертації25.03.2017
Розмір118.59 Kb.
ТипРозпорядженняУКРАЇНА

Полтавська обласна державна адміністрація

Головне управління освіти і науки
Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти

імені М.В.
Педаго́гіка (грец. παιδαγωγική - майстерність виховання) - наука про спеціально організовану цілеспрямовану і систематичну діяльність з формування людини - про зміст, форми і методи виховання, освіту та навчання.
Обласна державна адміністрація (ОДА) - місцева державна адміністрація, місцевий орган державної виконавчої влади, що входить до системи органів виконавчої влади України.
Остроградського
Україна, 36029, м. Полтава, тел. (05322) 7-26-08, факс 50-80-85

вул. Жовтнева, 64 e-mail: root@pei.poltava.ua


22.03.2011 403

На № від

Начальникам відділів(управлінь)

освіти райдержадміністрацій

(міськвиконкомів)

Про підготовку та відзначення 50-річчя

від дня польоту в космос першої людини –

Юрія Олексійовича Гагаріна

На виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2010 року № 1759 «Про підготовку та відзначення 50-річчя від дня польоту в космос першої людини – Юрія Олексійовича Гагаріна» ПОІППО ім.М.В.

Кабіне́т Міні́стрів Украї́ни - вищий орган у системі органів виконавчої влади України. Кабінет Міністрів України відповідальний перед Президентом України та Верховною Радою України, підконтрольний і підзвітний Верховній Раді України у межах, передбачених Конституцією України.
Остроградського рекомендує проведення 12 квітня 2011 року єдиного уроку, присвяченого відзначенню 50-річчя польоту в космос Ю.О.Гагаріна у загальноосвітніх навчальних закладах області.
Навча́льний заклад (осві́тній заклад) - організація, що на постійній і безперервній основі здійснює освітній процес з метою навчання, виховання, розвитку і самовдосконалення особистості.

З метою відзначення зазначеної історичної події рекомендуємо провести в квітні 2011 року в загальноосвітніх навчальних закладах різноманітні заходи, які спрямовані на популяризацію досягнень космонавтики, поширення астрономічних знань серед учнівської молоді, розвитку інтересу до технічної творчості, у тому числі єдиного уроку 12 квітня 2011 року.

Направляємо методичні рекомендації для практичного використання в роботі (додаток 1,2).РекторВ.В.Зелюк


Романенко А.М.,

7-46-36

Додаток 1Методичні рекомендації

щодо проведення у загальноосвітніх навчальних закладах області заходів та єдиного уроку, присвяченого відзначенню 50-річчя польоту в космос першої людини –

Юрія Олексійовича Гагаріна

12 квітня 2011 року виповнюється 50 років польоту Юрія Гагаріна на орбіту Землі, з якого почалася пілотована космонавтика. Ця подія сколихнула людство, сприяла прискоренню науково-технічного прогресу, зміцненню міжнародної співпраці в освоєні навколоземного простору.

Орбі́та Землі́ - траєкторія руху Землі навколо Сонця на середній відстані близько 150 мільйонів кілометрів (152 098 232 км у афелії, 147 098 290 км у перигелії). Орбіта є еліпсом, в одному з фокусів якого розташована материнська зоря - Сонце.
Науко́во-техні́чний прогре́с - це поступальний рух науки і техніки, еволюційний розвиток усіх елементів продуктивних сил суспільного виробництва на основі широкого пізнання і освоєння зовнішніх сил природи; це об'єктивна, постійно діюча закономірність розвитку матеріального виробництва, результатом якої є послідовне вдосконалення техніки, технології та організації виробництва, підвищення його ефективності.
Саме тому 12 квітня було оголошено Всесвітнім днем авіації та космонавтики. Згодом цей день став також святом працівників ракетно-космічної галузі України. Наші земляки внесли вагомий внесок у розвиток світової космонавтики. Золотими літерами вписані в її історію імена теоретиків космонавтики Миколи Кибальчича та Юрія Кондратюка, творців ракет і космічних кораблів Сергія Корольова, Валентина Глушка, Гліба Лозино-Лозинського, Володимира Челомея, Володимира Сергеєва, Михайла Янгеля. Багато вихідців з України освоювали космос в якості льотчиків-космонавтів. Десятки підприємств та інститутів Харкова, Дніпропетровська, Києва, Львова, інших міст України працювали у складі могутнього ракетно-космічного комплексу СРСР, що дало змогу реально впроваджувати високі космічні технології в народне господарство.
Ю́рій Васи́льович Кондратю́к (справжнє ім'я Шаргей Олександр Гнатович; нар. 9 (21) червня 1897(18970621), Полтава, Україна - місце та дата смерті достеменно невідомі, не раніше 1943) - український радянський вчений-винахідник, один із піонерів ракетної техніки й теорії космічних польотів.
Космічний апарат (КА) - технічний пристрій, що використовується для виконання різноманітних завдань у космічному просторі, а також проведення дослідницьких та іншого роду робіт на поверхні різних небесних тіл.
Я́нгель Миха́йло Кузьмови́ч (* 25 жовтня 1911, с. Зирянова, Іркутська губернія, Російська імперія (нині Нижньоілімський район, Іркутська область, РФ) - † 25 жовтня 1971, Москва, РРФСР, СРСР) - радянський вчений-механік українського походження, конструктор у галузі ракетно-космічної техніки.
Сергі́й Па́влович Корольо́в (родове прізвище Королів) (30 грудня 1906 (12 січня 1907)(19070112), Житомир - 14 січня 1966, Москва) - український та радянський вчений у галузі ракетобудування та космонавтики, конструктор.
Народнé господáрство - економічний термін, який використовується для позначення сукупності галузей і сфер виробництва, споживання та обміну.
 

Завдяки потужному науковому і виробничому потенціалу, накопиченому за десятиріччя, Україна після здобуття незалежності увійшла до когорти космічних держав. Незважаючи на економічну скруту, працівники української ракетно-космічної галузі створюють космічні кораблі й супутники, виготовляють різноманітні прилади та апарати для того, щоб мрія про освоєння позаземного простору стала реальністю.

Цей ювілей буде гідно відзначено на державному рівні, бо Україна зробила вагомий внесок в становлення та розвиток світової космонавтики

Рекомендуємо провести в квітні 2011 року в загальноосвітніх навчальних закладах різноманітні заходи, які спрямовані на популяризацію досягнень космонавтики, поширення астрономічних знань серед учнівської молоді, розвитку інтересу до технічної творчості:


п/п

Заходи

Термін виконання

1

Провести тематичні уроки, семінарські заняття, шкільні практичні конференції де розглянути біографію Юрія Гагаріна, визначальних етапів розвитку української космонавтики

12 квітня

2011р.


2

Провести шкільні конкурси реферативних робіт для учнів 9-11 класів про життєвий, шлях Ю.Гагаріна.

До 12.04.2011р.

3

Організувати шкільні конкурси декламаторів популярних поетичних творів про освоєння Всесвіту, виконання пісень на космічну тематику.

До

12.04.2011р.3

Організувати пошукові роботи учнів по життєвому шляху космонавта Ю.Гагаріна та оформити досліджені матеріали в вигляді електронних презентацій, публікацій.

Квітень 2011р.

4

Провести конкурс на кращий малюнок та кращу учнівську презентацію, присвячену Ю.Гагаріну та першого польоту в Космос, кращі роботи направити до ПОІППО.

До 15.04.2011р.

5

Звіт про проведені заходи розмістити на шкільних сайтах та в шкільних газетах.

Квітень

2011р.


6

Заохочувати учнів до занять в авіаційно-технічних гуртках.

Протягом навчального року

Додаток 2Україна – космічна держава

Україна була i лишається космiчною державою. Вона зробила свій внесок у скарбницю світової космічної науки, на Південному машинобудівному заводі сконструйовано та виготовлено понад 400 супутників Землі.

Південний машинобудівний завод, ВО ПМЗ, ВО Південмаш, Державне підприємство «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова» - провідне українське підприємство із виробництва ракетно-космічної техніки та технологій оборонного, наукового та народногосподарського призначення в місті Дніпрі.
В 1997 році у складі інтернаціонального екіпажу у пілотованому космічному польоті приймав участь перший український космонавт-дослідник Леонід Каденюк. В Україні історично склалося п’ять великих космічних центрів. У Дніпропетровську на базі ракетобудівного комплексу ВО «Південмаш» та КБ «Південне» створено потужні ракето-носії різного класу, у тому числі визнані у світі «Циклон» і «Зеніт», та біля 400 супутників серії «Космос» і «Інтеркосмос». У Харкові НВО «Хартрон» та ВАТ НДІРВ розробляють та випускають майже всі системи управління КА.
Леоні́д Костянти́нович Каденю́к (нар.28 січня 1951, Клішківці) - перший космонавт незалежної України, народний депутат України 4-го скликання, Народний Посол України, Герой України.
Система керування, також Система управління (англ. control system) - систематизований набір засобів впливу на підконтрольний об'єкт для досягнення цим об'єктом певної мети. Об'єктом системи керування можуть бути як технічні об'єкти так і люди.
Установи Національної академії наук України, міністерств та відомств, які знаходяться у Києві, спеціалізуються в галузі матеріалознавства, приладобудування, досліджень ближнього космосу тощо. На заході країни, у Львові та Ужгороді, знаходиться різноманітна інфраструктура, котра забезпечує космічні дослідження. І, нарешті, на півдні, в Євпаторії розташовано Національний центр керування і випробування космічних засобів (НЦКВКЗ), а в Одесі - інфраструктуру науково-прикладного космічного приладобудування. Визнанням міжнародним співтовариством ваги України у світовій космічній діяльності стало її прийняття у 1990 році постійним членом Комітету ООН з використання космічного простору в мирних цілях.
Ко́смос (від грец. κόσμος - «порядок») - одне з ключових понять давньогрецької історії та культури. Вживалося на позначення встановленого Богом (богами, Божеством) Всесвітнього Ладу, Порядку - на противагу Хаосу - Всесвітньому Безладу.
Успiшний запуск ракети-носiя «3енiт» у ходi реалiзації проекту «Морський старт», ракет-носiїв «Днiпро», «Циклон», космiчних апаратiв «Сiч-1», «Океан», полiт українського космонавта Леонiда Каденюка у складi мiжнародного космiчного екiпажу космiчного корабля «Колумбiя» i багато iншого - усе це результат самовiдданої працi українських ракетобудiвникiв на чолi з такими флагманами ракетно-космiчної галузi, як Державне пiдприємство виробниче об’єднання «Пiвденний машинобудiвний завод» і Державне конструкторське бюро «Пiвденне». Держава пiклується про розвиток космiчної галузi, де реалiзуються найпередовiшi в свiтi технологiї. У навчальних закладах Києва, Днiпропетровська, Донецька, Житомира, Харкова, Одеси готують учених, конструкторiв, iнженерiв, технологiв, математикiв, фiзикiв, радiофiзикiв у галузi ракетно-космiчної технiки.

У 1996 роцi у Днiпропетровську вiдбулось урочисте вiдкриття нацiонального центру аерокосмiчної освiти молодi.
3і встановленням державностi України було створено нацiональне космiчне агентство згiдно з Указом Президента України вiд 29 лютого 1992 року.

Указ( у рос. Імперії під цю назву підпадали держ. акти, дуже різноманітні за своєю природою, звичайно підписувані царем чи уповноваженими від нього особами в СРСР) - назва законодавчого акту, що видає голова уряду або його парламент . У.
Пiсля проголошення Декларацii про державний суверенiтет України та її рiшення дотримуватись статусу без’ядерної держави, зкищення ядерної зброї й компонентiв її базування, було розпочато формування нової оборонної полiтики.
Збро́я, заст. ору́жжя - сукупність технічних пристроїв та засобів, що застосовується для ураження живої сили противника, його техніки, спорудження та інших цілей під час ведення бойових дій; озброєння.
Ця стратегiя включала в себе розробку Нацiональної космiчної програми в сферi створення й використання ракет-носіїв. Програма спиралась на науково-технiчну базу и наземну iнфраструктуру Украни, Росії, Казахстану. Також програма передбачала розвиток взасмовигiдного комерцiйного спiвробiтництва з iншими краiнами, розгортання мiжнародного спiвробiтництва в ракетно-космiчнiй галузi з розвиненими країнами свiту з метою виходу на свiтовий ринок послуг, спiльну участь з ведучими фiрмами в комерцiйних мiжнародних контрактах.

У Нацiональну космiчну програму увiйшли проекти зi створення новокосмiчної технiки, рзвитку космiчних технологiй, модернiзацї та створення нових ракет-носіїв, створення наземних комплексiв космiчної інфраструктури для пiдтримки iснуючих експериментальних i промислових баз.Наприкiнцi 1999 р остаточно була сформована космiчна галузь України, збережена виробнича й наукова база пдприємств, примножений досвiд у розробцi й виробництвi сучасних ракет-носіїв, космiчних апаратiв, двигунiв, систем керування, командних радiолiнiй, телеметрiї тощо. У сферу управлiння НКАУ входить понад 40 промислових пiдприємств, науково-дослiдних iнститутiв i конструкторських бюро рiзних форм власностi.
3 1993 року Україна тiсно спiвпрацює з Росiєю у виконаннi спiлъної програми з фундаментальних космiчних дослiджень iз використанням автоматичних космічних апаратів, що передбачають дослiдження Землi з космосу, фiзичних процесiв у навколоземному просторi, дослiдження в галузi космiчної бiології та фiзiології, астрономії, дослiдження планет i малих тiл Сонячної системи, випромiнювання Сонця.
Шту́чний супу́тник - об'єкт, поміщений на орбіту Землі чи іншого небесного тіла зусиллям людини. Інколи називається просто супутник, однак в такому випадку слід відрізняти від природних супутників, таких як Місяць.
Со́нячна систе́ма - планетна система, що включає в себе центральну зорю - Сонце, і всі природні космічні об'єкти, що обертаються навколо нього.
Це проекти «Океан», «Спектр», «Інтербол», «Марс-96», «Коронас» та iн. За перiод 1991-1997 рокiв українськими ракетами-носiями було здiйснено 44 запуски космiчних апаратiв, зокрема добре вiдомими «Зенiтом» і «Циклоном». Виконано демонстрацiйний пуск ракети-носiя «Днiпро».

У 1993—1997 роках пiдприємства України виконали понад 100 мiжнародних контрактiв.

За роки незалежностi здiйснено близько 100 пускiв ракетносiiв, здопомогою яких запущено близько 190 космiчних апаратiв на замовлення 10 країн свiту. Сьогоднi основу космiчного потенцiалу України складають космiчнi ракети-носії. Україна випускає й продає ракети-носії «Зенiт», «Циклон», «Днiпро» i забезпечує своєю продукцiєю 10 % свiтового ринку пускових послуг. Ракета-носiй «Зенiт» за надiйнiстю, економiчнiстю, екологiчнiстю, маючи повнiстю автоматизовану систему пiдготовки запуску, залишається неперевершеною.

Автоматизо́вана систе́ма (АС) (англ. automated system) - сукупність керованого об'єкта й автоматичних керуючих пристроїв, у якій частину функцій керування виконує людина. АС являє собою організаційно-технічну систему, що забезпечує вироблення рішень на основі автоматизації інформаційних процесів у різних сферах діяльності (управління, проектування, виробництво тощо) або їх поєднаннях.
Ракети-носiї «Днiпро» запускають з Байконура, виводячи супутники англiйсъкої, американської, французької, iталiйської, арабської, малазiйської, германської, японської, бiлоруської, iзраiльської приписки.

Важливим залишасться спiвробiтництво з Росiєю. Спiльними зусиллями фахiвцiв розробленi новiтнi «Мiкросупутники» масою 50 кг, академiями НАН i РАН сконструйований телескоп Д1ФОС-Ф, який вперше дозволив фiксувати потужнiсть коливань яскравостi залежно вiд висоти в сонячнiй атмосферi.

Починаючи з 2000 року Україна плiдно працює в ракетнокосмiчнiй галузi. Разом iз сумiжними пiдприємствами в ДКБ «Пiвденне» створюється проект нацiоналъного телекомунiкацiйного супутника «Либiдь», ведуться роботи з проекту «Зенiт-Клiпер» спiльно з росiйським РКК «Енергiя».
Розробляється проект нових ракет-носiїв сiмейства «Маяк», якi повиннi прийти на змiну «Циклонам» i «Зенiтам», авiацiйно-космiчної системи на базi лiтакiв-носiїв «Мрiя» - «Свитязь» i «Орiль».

У 2007 роцi Україна здiйснила 5 пускiв ракетоносiїв:


Днiпро-З, Зенiт-ЗSL-1, Зенiт-2М-1 i посiдає 5 мiсце пiсля Росii, США, Китаю та Францii серед 8 космiчних держав.

Мiжнародне космiчне спiвробiтнiщтво України не обмежується Європою. Сьогоднi встановлюються дружнi стосунки з Сiрiйською, Арабською республiкою щодо взасмодiї в космiчнiй галузi, зокрема у створеннi фотоелектростанцiй iз сонячним модулем, також розробляється система ДЗЗ (дистанцiйне зондування Землi). У рамках спiвробiтництва росiйсько-української компанiї «Космотрас» продовжується запуск космiчних апаратiв з допомогою ракет «Днiпро», якi виготовляються в Днiпропетровську.


У сiчнi 2008 року в Парижi Генеральний директор Нацiонального космiчного агентства України (НКАУ) Ю. С.
Генеральний директор (ГД) - термін для деяких корпоративних службовців в бізнес операціях. Крім того може бути офіційною назвою деяких керівників підприємств, найчастіше в закладах громадського харчування.
Алексєєв i Генеральний директор Європейського космiчного агентства Ж. Ж. Дорден пiдписали угоду мiж урядом України та ЕКА про спiвробiтництво у використаннi космiчного простору в мирних цiлях.

Найбiльш важливим в угодi названi: • астрономiя та астрофiзика, дослiдження сонячної системи й сонячно-земна фiзика;

 • монiторинг навколишнього середовища, метеорологiя, астрономiя й геодезiя, вiдвернення стихiйних лих;

 • надання послуг i супутникова навiгацiя;

 • космiчна бiологiя та медицина;

 • обробка даних;

 • розробка й використання наземного сегмента;

 • ракети-носiї.

28 квiтня 2008 року розпочалась реалiзацiя проекту «Наземний старт».

З вересня 2008 року на засiданнi Верховної Ради прийнятий Закон № 3061 «Про затвердження Загальнодержавної цiльової науково-технiчної космiчної програми України на 2008—2012 роки». У новiй програмi всi науково-технiчнi проекти вiдповiдають рiвню Європейських i свiтових розробок. Основними завданнями програми є: • пiдвищення ефективностi застосування космiчних технологiй;

 • розвиток високих технологiй;

 • налагодження якiсно нового мiжнародного спiвробiтництва;

 • створення й ефективне використання космiчних засобiв для потреб вiйськових формувань i нацiональної безпеки.

Зараз Україна виходить на новий виток в освоєнні космосу.
Дослідження космосу - відкриття та розвідка космічного простору за допомогою космічних технологій. Фізичні дослідження космосу ведуться як за допомогою пілотованих космічних польотів, так й автоматичних космічних апаратів.
До 2012 року передбаченi щорiчнi п’ять запускiв конверсiйних ракет РС-20 за програмою «Днiпро» iз супутниками рiзного призначення Нiмеччини, Швецiї, Франції, Пiвденної Кореї та iнших країн.
Герої космосу:

 • Павло Романович Попович

 • Георгій Тимофійович Береговий

 • Володимир Опанасович Ляхов

 • Володимир Володимирович Васютин

 • Василь Васильович Циблієв

 • Георгій Степанович Шонін

 • Леонід Іванович Попов

 • Олександр Олександрович Волков

 • Юрій Іванович Маленченко

 • Георгій Тимофійович Добровольський

 • Леонід Денисович Кизим

 • Анатолій Семенович Левченко

 • Юрій Павлович Гідзенко

 • Віталій Михайлович Жолоблв

 • Ігор Петрович Вовк

 • Анатолій Павлович Арцебальський

 • Юрій Іванович Онуфрієнко

 • Леонід Костянтинович Каденюк


ЗАСЯДЬКО Олександр Дмитрович (1779-1837) — пер­ший «ракетний гене­рал» російської армії. Народився Олександр у с. Лютенці Полтав­ської губернії. Під час російсько-турецької війни(1828-1829)організував ракетні об­стріли фортець Браїлів (нині Вінниччина), Варни, Шуїли, Сілістрії, що дало змогу їх захо­пити. Це були перші у світі перемоги ракетної зброї.

КОНСТАНТИНОВ Костянтин Іванович (1818-1871) народив­ся в сім'ї купця родом із Чернігівської губер­нії. Костянтин Івано­вич створив бойові ракети з дальністю по­льоту 4-5 км, запро­вадив нові способи застосування ракет у військовій справі. З 1861 р. керував Ми­колаївським ракетним заводом.

КИБАЛЬЧИЧ Микола Іванович (1853-1881) народився в м. Коропі Чернігівської губернії. Він є автором першо­го в Росії проекту ре­активного літального апарата для польоту людини в космос.
Раке́тна зброя - сукупність різних ракетних комплексів, призначених для ураження наземної, повітряної і морської цілі бойової частиною ракет. Ракетний комплекс включає ракету з ядерною або звичайною бойовою частиною, пускову установку, засоби наведення на ціль, перевірочно-пускове устаткування, засоби керування польотом ракети, транспортні засоби і інші пристрої.
Військо́ва спра́ва - складний термін, який може мати такі значення: В широкому розумінні охоплює всі питання військової теорії і практики, пов'язані з військовим будівництвом, підготовкою і діями Збройних сил, у мирний і воєнний час, підготовки населення країни на випадок війни.
Чернігівська губернія - історична адміністративно-територіальна одиниця на Лівобережній Україні, 1802 року виділена з Малоросійської губернії.
Літа́к (аероплан) - літальний апарат важчий за повітря для польотів в атмосфері за допомогою двигуна та нерухомих крил (крила). Літак здатний переміщатися з високою швидкістю, використовуючи підйомну силу крила.


КОНДРАТЮК Юрій Васильович (до серпня 1921 р. ШАРГЕЙ Олександр Гнатович) (1897-1942) народився в Полтаві.

Юрій Васильович незалежно від К.Е. Ціолковського вивів основне рівняння руху ракети, накреслив схеми й дав опис чотириступінчастої ракети на киснево-водневому паливі.

Рівня́ння ру́ху - рівняння або система рівнянь, яке задає закон еволюції механічної системи з часом.
Він запропонував використовувати опір атмосфери для гальмуван­ня ракети під час спуску, для економії енергії під

час польотів до небесних тіл виводити космічні кораблі на орбіту їхнього штучного супутника, а для посадки на них людини та її повернення ви­користовувати окремий злітно-посадочний апарат. Виклав ідею космічного скафандра. Запропонував використовувати сили тяжіння небесних тіл, що

знаходяться поблизу траси польоту, для корекції швидкості й руху корабля. У1929 р. у Новосибірську опублікував теоретичне дослідження «Завоювання міжпланетних просторів», частково повторивши й доповнивши роботи К. Е. Ціолковського.


КОРОЛЬОВ Сергій Павлович (1907-1966) І народився в м. Житомирі, навчався в Києві та Одесі. Сергій Павлович був головним конструктором j ракетно-космічної техніки, основоположником практичної космонавтики.
Гравіта́ція або тяжіння - властивість тіл із масою притягуватись одне до одного. Гравітаційна взаємодія найслабша із фундаментальних взаємодій, однак її характерною особливістю є те, що тіла, які мають масу, завжди притягаються одне до одного.
Раке́та (італ. rocchetta - «маленьке веретено», нім. rakete) - літальний апарат, що рухається в просторі за рахунок дії реактивного руху, що виникає внаслідок відкидання частини власної маси (робочого тіла) апарату без використання речовини з навколишнього середовища.

ГЛУШКО Валентин Петрович (1908-1989) і народився в м. Одесі. Конструктор потужних рідинних реактивних двигунів, установлених практично на всіх радянських бойових балістичних ракетах і ракетах-носіях, які вивели в космос перші космічні кораблі з космонавтами.
Реакти́вний двигу́н - двигун-рушій, що створює реактивний рух внаслідок швидкого витікання робочого тіла із сопла, найчастіше робочим тілом є гарячі гази, що утворюються внаслідок спалювання палива у камерах згоряння.

ЧОЛОМЕЙ ВОЛОДИМИР МИКОЛАЙОВИЧ (1914-1984) народився в м. Седлеці (зараз м. Седльце на території Польщі), але ще немовлям був вивезений батьками-вчителями до Полтави й вважав це місто своєю єдиною малою батьківщиною. Під його керівництвом була створена потужна ракета-носій «Протон» (УР-500), перші орбітальні станції «Салют».
У Вікіпедії є статті про інші значення цього терміна. Докладніше - на сторінці Мир (значення).


Корисна інформація на допомогу до проведення заходів:
http://sch119.io.ua/album421014
http://io.ua/17181930

http://spu.com.ua/ukr/archive/1228/Shestaia_p/Yak_Hahari.html
http://www.dt.ua/newspaper/articles/24111#article
http://www.ednist.com/?p=2900

http://www.bukvoid.com.ua/events/bookmarket/2011/01/11/162418.html
http://sd.net.ua/2009/10/09/ponerom_kosmosu_mg_bi_buti_ukranec_ale_cogo_ne_stalosja_cherez_nternaconalnu_poltiku_part.html


Скачати 118.59 Kb.

 • Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
 • Кабінету Міністрів України
 • Методичні рекомендації щодо проведення у загальноосвітніх навчальних закладах області заходів
 • Юрія Кондратюка
 • Україна – космічна держава
 • Указом Президента України
 • ЗАСЯДЬКО Оле ксандр Дмитрович
 • КОНДРАТЮК Юрій Васильович
 • КОРОЛЬОВ Сергій Павлович
 • ГЛУШКО Валентин Петрович
 • ЧОЛОМЕЙ ВОЛОДИМИР МИКОЛАЙОВИЧ
 • Корисна інформація на допомогу до проведення заходів