Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаЗасоби комп'ютерних інформаційних систем

Засоби комп'ютерних інформаційних систем
Дата конвертації12.04.2017
Розмір2.44 Mb.

План уроку

майстра виробничого навчання

на ________________20__р.
Тема: Засоби комп'ютерних інформаційних систем

Підтема: Типи пам'яті. Оперативна пам'ять. Установлення оперативної пам'яті.

Мета уроку:

Сформувати в учнів знання про пам’ять комп’ютера та її види, навчити учнів встановлювати оперативну пам’ять.

Матеріально – технічне оснащення уроку: операційна система Microsoft Windows ХР;

Windows - узагальнююча назва операційних систем для ЕОМ, розроблених корпорацією Microsoft. Перші версії були не повноцінними операційними системами, а лише оболонками до ОС MS-DOS. На 2014 рік, за даними сайтів NetApplications та GoStats, Microsoft Windows встановлена більш як на 90% персональних комп'ютерів світу.

Операці́йна систе́ма, скорочено ОС (англ. operating system, OS) - це базовий комплекс програм, що виконує управління апаратною складовою комп'ютера або віртуальної машини; забезпечує керування обчислювальним процесом і організовує взаємодію з користувачем.

картки - консультанти, електронні тести

І.Вступний інструктаж.

а) Перевірка знань учнів пройденого матеріалу.

Перевірка проходить у два етапи.

Перший етап – бесіда з учнями

 1. Назвіть види пам'яті комп'ютера.

 2. Як використовується оперативна пам'ять комп'ютера?

 3. Скільки байтів міститься в кілобайті і мегабайті?

 4. Що таке жорсткий диск і для чого він призначений?

  Тверди́й диск або Тверди́й магні́тний диск, або Накопичувач на магнітних дисках (англ. Hard (magnetic) disk drive, англ. HDD), у комп'ютерному сленгу - «вінчестер» (від англ. winchester), - магнітний диск, основа якого виконана з твердого матеріалу. 5. Які види дисків використовуються у персональних комп'ютерах?

 6. Що таке пам’ять? Комп’ютерна пам’ять?

 7. Як ви думаєте, що відноситься до пристроїв введення інформації в ПК?

 8. Як ви думаєте, що відноситься до пристроїв виведення інформації в ПК?

  Пристрій виведення інформації (англ. output device) - периферійний пристрій для виведення інформації (результатів роботи обчислювальної машини) для людей і в зрозумілій для людей формі. Найчастіше пристрої виведення інформації виводять інформацію через звук і візуально. 9. Що ви знаєте про клавіатуру?

 10. Що ви знаєте про монітори?

 11. Що ви знаєте про принтери та сканери?

 12. Як комп’ютери об’єднуються між собою і для чого?

Другий етап – тести «Переплутанка»

з\п

Назва

з\п

Означення

з\п

Графічне зображення

1

Системний блок

1

функціональна частина ЕОМ, що призначена для інтерпретації команд

12

блок живлення

2

енергонезалежна пам'ять, що зберігає абсолютно всю інформацію на комп'ютері

23

батарейка bios

3

функціональний елемент,що захищає нутрішні компоненти комп'ютера від зовнішнього впливу і механічних пошкоджень

34

Звукова плата

4

містяться основні компоненти комп'ютера, що забезпечують логіку.

45

Комп’ютерна шина

5

набір мікросхем, що керують його центральним процесоромоперативною пам'яттю і постійним запам'ятовуючим пристроємкеш-пам'яттю

56

Центральний процесор

6

призначений для забезпечення вузлів комп'ютера електричною енергією постійного струму

67

Тверди́й магні́тний диск

7

для передачі даних між окремими функціональними блоками комп'ютера

78

Материнська плата

8

щілинний роз'єм, з'єднаний з системною шиною і призначений для установки додаткових модулів

89

Оперативна пам’ять

9

Підтримання дієздатності CMOS – пам’яті комп’ютера

910

Чипсет

10

пристрій, який встановлюється всередину системного блоку і служить для підключення кабелю локальної мережі із виходом у Інтернет до комп'ютера

1011

Слоти

11

призначена для зберіганнякоду та даних програм під час їх виконання

1112

Мережева карта

12

електротехнічний пристрій, що дозволяє працювати зі звуком на комп'ютері

12


1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

3

6

9

12

7

1

2

4

11

5

8

10

8

12

1

5

10

4

11

9

2

7

3

6


б) Пояснення нового матеріалу. Показ трудових прийомів.

Пам’ять поділяють також на енергозалежну (всі види внутрішньої пам’яті, крім постійної) і енергонезалежну (всі виді зовнішньої пам’яті та постійна пам’ять).  Дані з енергозалежної пам’яті зникають при вимкненні живлення комп’ютера.Основними властивостями пам’яті є:

 • ємність – максимальна довжина двійкового коду, який можна розмістити в пам’яті, наприклад 320 Гбайт;

 • швидкість зчитування і запису даних – довжина двійкового коду, яку можна зчитати (записати) за одиницю часу, наприклад 120 Кбайт за секунду.Внутрішня память – це швидкодіюча електронна пам'ять, розміщена на материнській платі.

Матери́нська пла́та, систе́мна пла́та, ба́зова пла́та (англ. motherboard), відома також як головна плата (mainboard) - плата, на якій містяться основні компоненти комп'ютера, що забезпечують логіку. Плата є основою не лише персонального комп'ютера, а також смартфонів, гральних консолей.Постійна пам'ять (ПЗП або ROM – англ. Read Only Memory — пам’ять тільки для читання) — швидкодіюча енергонезалежна пам'ять, призначена для зберігання інформації, що не змінюється під час виконання програм.

Зберігання інформації - 1. Забезпечення належного стану інформації та її матеріальних носіїв. 2. Комплекс заходів, спрямований на забезпечення збереження повноти і цілісності сформованих даних про певну інформацію, створення і підтримання належних умов для їх використання, а також запобігання несанкціонованому доступу, поширенню і використанню.

Ця пам’ять невелика за ємністю (кілька сотень кілобайтів) і містить програму тестування пристроїв комп’ютера при ввімкненні – POST (англ. Power-On Self Test — самоперевірка при ввімкненні енергії) та базову систему введення-виведення – BIOS (англ. Basic Input/Output System).

Особливістю постійної пам’яті є те, що дані, які в ній містяться, не зникають при вимкненні живлення комп’ютера. Постійна пам’ять виготовляється у вигляді спеціальної мікросхеми, яку розміщують на системній платі.Дані в постійну пам’ять заносяться у процесі її виготовлення. Розрізняють мікросхеми постійної пам’яті без можливості перепрограмування і з можливістю багаторазового перепрограмування. За потреби користувач може замінити мікросхему постійної пам’яті або виконати її перепрограмування.

Оперативна пам'ять (ОЗП – оперативний запам'ятовуючий пристрій, або RAM – Random Access Memory — пам'ять із довільним доступом) – швидкодіюча пам'ять, призначена для запису, зберігання та читання інформації у процесі її обробки.

Операти́вна па́м'ять (англ. Random Access Memory, дослівно - пам'ять з довільним доступом, первинна пам'ять) - пам'ять ЕОМ, призначена для зберігання коду та даних програм під час їхнього виконання. У сучасних комп'ютерах оперативна пам'ять переважно представлена динамічною пам'яттю з довільним доступом DRAM.

Вона розміщена на системній платі і розділена на окремі комірки, кожна з яких має унікальне ім’я (адресу). Процесор у будь-який момент часу може звернутися до будь-якої комірки оперативної пам’яті для зчитування або запису даних.

Момент часу - точка на часовій осі. Про події, що відповідають одному моменту часу, говорять як про одночасні.

Ємність оперативної пам’яті становить від кількох сотень мегабайтів до кількох гігабайтів. Для сучасної оперативної пам’яті швидкість обміну даними між нею і процесором – понад 10 гігабітів за секунду.Для підвищення швидкості обміну даними між процесором і оперативною пам’яттю використовують кеш-пам’ять (англ. cache memory – пам’ять про запас). У ній робиться своєрідний запас даних, до яких може звернутися процесор під час подальшої роботи.

Вона має значно більшу швидкість обміну даними з процесором порівняно з оперативною пам’яттю.Розрізняють кеш-пам’ять першого рівня (ємність 32 кілобайти), другого рівня (ємність 6 мегабайтів і більше) і третього рівня (ємність більше 8 мегабайтів). Кеш-пам’ять першого і другого рівня розміщують у складі мікросхеми процесора, третього рівня, як правило, – на системній платі.

ЯК ВСТАНОВИТИ ОПЕРАТИВНУ ПАМ’ЯТЬ


Будьте обережні! Всі роботи необхідно проводити при повністю відключеному від мережі живлення комп’ютері.

Електрична мережа (мережа живлення, електромережа) - взаємозв'язана мережа, призначена для постачання та розподілу електричної енергії від постачальників до кінцевих споживачів. Вона складається з генеруючих станцій, високовольтних ліній електропередач та розподільчих ліній, які доставляють енергію до розподільчих пристроїв підстанцій, ввідних пристроїв, ввідно-розподільчих пристроїв, та головних розподільчих щитів.

Не застосовуйте зайвих зусиль – модулі пам’яті дуже тендітні! Системний блок розташовуйте на міцному і стійкому столі!

Системний блок (англ. computer case) - корпус комп'ютера, функціональний елемент, який захищає внутрішні компоненти комп'ютера від зовнішнього впливу та механічних пошкоджень, підтримує необхідний температурний режим в середині системного блоку, екранує створені внутрішніми компонентами електромагнітні випромінення та є основою для подальшого розширення системи.Відкрийте бічну кришку системного блоку (у стандартного вертикального корпусу – це ліва кришка, якщо дивитися на системник спереду).

Горизонтальні:

 • Desktop (533×419×152 мм)

Знайдіть всередині блоку материнську плату – найбільша плата, розташована прямо перед вами. На цій платі ви побачите блок роз’ємом для установки модулів оперативної пам’яті.

Їх кількість зазвичай становить 2-6 роз’ємів для більшості материнських плат які застосовуються в домашніх комп’ютерах. Перед встановленням зверніть увагу на відеокарту – вона може заважати встановленню оперативної пам’яті. Якщо вона заважає, то тимчасово демонтуйте її.

Усередині кожного роз’єму є невеликі ключі-перемички, а на контактній частини модулів пам’яті відповідні їм вирізи. Їхнє взаємне поєднання виключає неправильну установку пам’яті або установку модулів іншого типу. У кожного типу пам’яті різне розташування і кількість прорізів, а, отже, і ключів на роз’ємах материнської плати. Щоб зрозуміти про, що йде мова, нижче наведено порівняння типів модулів оперативної пам’яті, найбільш вживаних сьогодні в настільних ПК.Поєднайте проріз на пам’яті з ключем у слоті материнської плати.Якщо ви не можете поєднати ключі на планці пам’яті і на роз’ємі материнки, то найімовірніше, ви купили не той вид пам’яті. Перевірте всі ще раз, краще повернути покупку в магазин і обміняти на потрібний тип пам’яті. Неправильна установка плат може призвести до поломки як материнської плати, так і самих модулів пам’яті.Обережно натискайте доти, поки модуль повністю не встановитися в роз’єм, і фіксуючі засувки по краях роз’єму не встануть на місце.Переконайтеся, що утримують фіксатори встали на місце і закрилися повністю.Все, пам’ять встановлена ​​правильно! Встановіть на місце кришку корпусу системного блоку і підключіть комп’ютер до електромережі.

FootPrint (406×406×152 мм)

Після встановлення нової оперативної пам’яті обов’язково протестуйте її спеціальними утилітами для виявлення помилок.


РЕЖИМИ РОБОТИ ОПЕРАТИВНОЇ ПАМ'ЯТІ І ПРАВИЛА ЇЇ УСТАНОВКИ


Швидкість роботи персонального комп'ютера безпосередньо залежить від правильної збірки та встановлення всіх його компонентів. Правильний підбір і установка модулів пам'яті RAM - найважливіша запорука успішної роботи вашого ПК.У цьому блоці ми розглянемо питання підбору оперативної пам'яті і грамотної її компонування в роз'ємах материнської плати.

Основні рекомендації , застосовні для всіх типів і видів пам'яті :

- Встановлювати найкраще модулі DIMM з однаковим об'ємом пам'яті;

- Модулі повинні збігатися за частотою роботи , якщо ви встановите модулі з різними частотами роботи , то в підсумку всі вони будуть працювати на частоті самої повільної пам'яті ;

- У встановлюваних плат оперативної пам'яті бажано поєднувати таймінги, затримки пам'яті;

- Підбирати модулі краще від одного виробника і однієї моделі.

Якщо модулі пам'яті відрізняються один від одного за виробником , обсягом і частоті роботи - це абсолютно не означає , що вони не будуть працювати. У цьому випадку немає особливих секретів компонування пам'яті - досить просто їх встановити . Але в сучасних комп'ютерах , материнські плати підтримують спеціальні режими роботи оперативної пам'яті. Саме в цих режимах швидкість роботи RAM пам'яті буде найефективнішою. Тому для досягнення найкращого швидкодії слід враховувати режими роботи модулів DIMM і їх правильну установку. Давайте розглянемо найбільш поширені на сьогоднішній день режими роботи оперативної пам'яті.

Режими роботи оперативної пам'яті

SINGLE CHANELL MODE

Single Mode ( одноканальний або асиметричний режим) - цей режим реалізується , коли в системі встановлений тільки один модуль пам'яті або всі модулі DIMM відрізняються один від одного за обсягом пам'яті , частоті роботи або виробнику . Тут не важливо, в які роз'єми і яку пам'ять встановлювати. Вся пам'ять буде працювати зі швидкістю самої повільної з встановленої пам'яті.
Такий режим - це більше необхідність , коли в наявність вже є оперативка , і на першому місці стоїть збільшення обсягу пам'яті і економія грошей , а не досягнення найкращої продуктивності ПК. Якщо ви тільки купуєте комп'ютер , звичайно ж , краще уникати таку установку пам'яті.

DUAL CHANELL MODE

Dual Mode ( двоканальний або симетричний режим) - в кожному каналі DIMM встановлюється однаковий обсяг оперативної пам'яті. Модулі підбираються за частотою роботи . На материнських платах роз'єми DIMM для кожного каналу відрізняються кольором. Поруч з ними пишеться назва роз'єму , і іноді номер каналу. Призначення роз'ємів і їх розташування по каналах обов'язково вказується в керівництві материнської плати . Загальний обсяг пам'яті дорівнює сумарному обсягу всіх встановлених модулів. Кожен канал обслуговується своїм контролером пам'яті . Продуктивність системи збільшується на 5-10 %.Подвійний режим може бути реалізований з використанням двох , трьох або чотирьох модулів DIMM.

Якщо використовуються два однакових модуля пам'яті RAM , то їх слід підключити в однойменні роз'єми (одним кольором) з різних каналів . Наприклад , один модуль встановити в роз'єм 0 каналу А, а другий - в роз'єм 0 каналу B :

Тобто , для включення режиму Двоканальний режим ( режим з чергуванням ) слід виконати необхідні умови :

- На кожному каналі пам'яті встановлюється однакова конфігурація модулів DIMM ;

- Пам'ять вставляється в симетричні роз'єми каналів ( Slot 0 або Slot 1).

TRIPLE CHANELL MODE

Тримісний режим ( трьохканальний режим) - у кожному з трьох каналів DIMM встановлюється однаковий обсяг оперативної пам'яті. Модулі підбираються за швидкістю та обсягом . На материнських платах , що підтримують трьохканальний режим роботи пам'яті , зазвичай встановлюється 6 роз'ємів пам'яті ( по два на кожен канал). Іноді зустрічаються материнські плати з чотирма роз'ємами - два роз'єми складають один канал , два інших підключені до другого і третього каналу відповідно.

Flex Mode

Режим Flex (гнучкий режим) - дозволяє збільшити продуктивність оперативної пам'яті , при встановленні двох модулів різного об'єму , але однакових за частотою роботи . Як і в двоканальному режимі плати пам'яті встановлюються в однойменні роз'єми різних каналів.

Ось в принципі і всі рекомендації по комбінуванню оперативної пам'яті. Звичайно ж , варіантів компонування може бути і більше , все залежить від обсягів оперативної пам'яті , моделі материнської плати і від ваших фінансових можливостей. Також у продажу з'явилися материнські плати з підтримкою чотириканального режиму роботи пам'яті - це дасть вам максимальну продуктивність комп'ютера!


в) закріплення матеріалу вступного інструктажу. Перевірка знань учнями правил охорони праці.

Охорóна прáці (рос. охрана труда; англ. labour protection; нім. Arbeitsschutz m) - це: система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини в процесі трудової діяльності; діюча на підставі відповідних законодавчих та інших нормативних актів система соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, що забезпечують збереження здоров'я і працездатності людини в процесі праці. дозвіл на початок робіт підвищеної небезпеки, який необхідний організації чи підприємству, хто працює в будівництві.

Заповніть таблицю, вписавши в її стовпчики назви пристроїв внутрішньої та зовнішньої пам’яті.

 

Внутрішня пам’ять

Зовнішня пам’ять

Назва

Основні функції та характеристики

Назва

Основні функції та характеристики

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Що називають кеш-пам’яттю?

3. Що називають тактовою частотою процесора?

Та́ктова частота́ - основна одиниця виміру частоти тактів у синхронних колах, що визначає кількість елементарних операцій (тактів), що виконуються системою за 1 секунду.(За підручником І.Л. Володіна, В.В. Володін 9 клас)

4. ROM і RAM — це...

а) види дискет;

б) види програм для ЕОМ;

в) клавіші на клавіатурі;

г) види пам’яті комп’ютера.

5. Запишіть у колонки таблиці подані види пам’яті:

Оперативна пам’ять; вінчестер; флеш-пам’ять; постійна пам’ять.

 

Енергозалежна

Енергонезалежна

 

 

 

 

 

Правила з охорони праці перевіряються за допомогою презентаціїІІ. Самостійна робота учнів.

Перед учнями лежать інструкційні карти, де зазначений порядок виконання роботи.IІІ. Біжучий інструктаж.

Перевірка організації робочих місць

Контроль за послідовністю виконання завдання

Перевірка дотримання правил охорони праці

Надання індивідуальних консультацій в разі необхідності

ІV.

Робо́че мі́сце - елементарна одиниця виробничої структури, що містить частину простору виробничого підрозділу, яка потрібна для здійснення трудової операції та оснащена матеріально-технічними засобами, що використовуються у процесі праці.

Прибирання робочих місць.

Вихід з програм зі збереженням даних, вимкнення ПК.V. Заключний інструктаж.

Підведення підсумків роботи групи в цілому, оголошення оцінок кожному учню.VІ. Завдання додому.

Підготуватись до теми «Установка жорсткого диску. Тестування жорсткого диску. Зберігання даних на гнучких магнітних дисках.

Гнучкий диск також Дискета, Гнучкий магнітний диск чи Флоппі Диск (англ. Floppy disk) - портативний носій інформації, який використовується для багаторазового запису та зберігання даних, що являє собою поміщений в захисний пластиковий корпус (диск діаметром 3½ має жорсткіший футляр, ніж диск діаметром 5¼) гнучкий магнітний диск, покритий феромагнітним шаром.

Робота з флеш-пам'яттю. Обслуговування компакт-дисків.»
Каталог: attachments
attachments -> Методичні рекомендації щодо ефективного засвоєння граматики. Особливість посібника багатство дидактичних ігор та вправ, різноманітних за формою та змістом
attachments -> На вирішенні проблеми застарілої комп’ютерної техніки в школах
attachments -> Дизайн слайдів презентації. Захист залікової роботи
attachments -> Розділ системи транкінгового зв’язку
attachments -> Поняття миттєвого повідомлення. Спілкування в чатах. Поняття форуму
attachments -> Створення відеокліпу. Додавання відео ефектів, налаштування часових параметрів аудіо- та відеоряду • ЯК ВСТАНОВИТИ ОПЕРАТИВНУ ПАМ’ЯТЬ
 • РЕЖИМИ РОБОТИ ОПЕРАТИВНОЇ ПАМЯТІ І ПРАВИЛА ЇЇ УСТАНОВКИ