Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаЗасоби захисту шкіри

Скачати 56.88 Kb.

Засоби захисту шкіри
Скачати 56.88 Kb.
Дата конвертації07.04.2017
Розмір56.88 Kb.

10 клас. Захист Вітчизни.

Основи цивільного захисту.

ТЕМА: Засоби захисту шкіри.

Мета: ознайомити учнів із засобами захисту шкіри, медичними засобами; підвищити

компетентність студентів у виконанні нормативів Н-ОЦЗ-4,5.

Навчальні питання:

1. Призначення і будова засобів захисту шкіри.

2. Медичні засоби індивідуального захисту.

Засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) - засоби, використовувані працівником для відвертання або зменшення дії шкідливих і небезпечних виробничих чинників, а також для захисту від забруднення. Застосовуються в тих випадках, коли безпека робіт не може бути забезпечена конструкцією устаткування, організацією виробничих процесів, архітектурно-планувальними рішеннями і засобами колективного захисту.

Учні мають знати: які є індивідуальні засоби захисту шкіри;

Індивідуальні засоби захисту (рос. индивидуальные средства защиты, англ. Personal Protective Equipment; нім. persönliche Schutzmittel n) - спеціальні засоби, що безпосередньо використовуються працюючими для зменшення впливу на організм шкідливих виробничих факторів.
звичайні засоби захисту шкіри; спеціальні засоби захисту шкіри; фільтрувальні засоби захисту шкіри; медичні засоби індивідуального захисту.
Загальновійськовий захисний комплект (ЗЗК) - рос. общевойсковой защитный комплект (ОЗК) - найбільш розповсюджений в радянській та українській армії комплект для індивідуального захисту шкіри тіла людини від бойових отруйних речовин та радіоактивного пилу.

Хід заняттяІ. Організаційний момент.

1. Шикування групи в одну (дві) шерен­ги черговим групи, перевірка за списком та зовнішнього стану студентів, віддача рапорту викладачу, привітання викладача (тренування декілька раз – в разі потреби ).

2. Оголошення теми, мети та порядку вивчення матеріалу.

II. Актуалізація опорних знань і умінь.

1. Перевірка вивчення і виконання домашнього завдання:III. Вивчення нового матеріалу.

1. Призначення і будова засобів захисту шкіри.

Засоби захисту шкіри призначені - для захисту тіла людини в умовах зараження місцевості отруйними, радіоактивними речовинами та біологічними засобами. Вони поділяються на: • звичайні (найпростіші, підручні);

 • спеціальні (табельні).

Звичайні засоби захисту шкіри —призначені для захисту шкіряних покривів тіла людини від зараження радіоактивним пилом і біологічним засобами, а при спеціальному просочуванні – для захисту від парів отруйних речовин.
Отру́ти - речовини, здатні при дії на живий організм викликати різке порушення нормальної його життєдіяльності: отруєння або смерть. Віднесення тих або інших речовин до отрут є умовним, оскільки токсичність багатьох з них визначається обставинами або способом введення в організм.
Це предмети одягу та взуття, що можуть бути у кожної людини.

Найпростішим засобом захисту шкіри є:

- робочий одяг (спецівка) — куртка і штани,

- комбінезони, халати з капюшонами, зшиті з брезенту, вогнезахисної чи прогумованої тканини або грубого сукна.

Одяг з брезенту захищає від отруйних речовин (взимку — до 1 год., влітку — до 30 хв.).

Із предметів побутового одягу найпридатнішими для захисту шкіри є плащі і накидки з тканини прогумованої або вкритої хлорвініловою плівкою, зимові речі — пальта з грубого сукна або драпу, ватянки тощо.Від краплиннорідких ОР захищає:

 • пальто із сукна або драпу разом з іншим одягом взимку — до 1 год., влітку — до 20 хв.;

 • ватянка — до 2 год.

Для захисту ніг потрібні гумові чоботи, боти, калоші: вони не пропускають краплиннорідкі ОР до 3—6 год.

Гумові чоботи - вид взуття, спочатку створений для захисту ніг від води, вологи та інших факторів зовнішнього середовища. Найчастіше гумовими називають чоботи з ПВХ, що не цілком коректно.
На руки треба надягти гумові або шкіряні рукавиці.


Одяг слід застібнути на всі ґудзики, гачки або кнопки, комір підняти, поверх нього шию обв'язати шарфом чи хусткою; рукава обв'язати навколо зап'ястків тасьмами; штани випустити поверх чобіт (бот) і знизу зав'язати. Щоб посилити герметичність одягу, застосовують спеціальні клапани, що закривають розрізи піджаків або курток на грудях, пришивають клини у місцях розрізів на рукавах, штанах. Можна пошити капюшон з цупкої тканини або синтетичної плівки для захисту шиї і голови.

Звичайний одяг просочують спеціальним розчином, щоб не проникали пари й аерозолі отруйних речовин. ^ Для цього треба: 250—300 г мильної стружки або подрібненого господарського мила розчинити у 2-х літрах нагрітої до 60—70°С води, долити 0,5 л олії і, підігріваючи, перемішувати протягом 5 хв. до утворення емульсії. Комплект одягу покласти у таз і залити гарячим розчином. Потім трохи викрутити і висушити. Підготовлений у такий спосіб одяг можна надягати на натільну білизну. Розчин не шкодить тканині, не подразнює шкіру.


Спеціальні засоби захисту шкіри виготовляються промисловістю і призначені для оснащення воєнізованих і невоєнізованих формувань цивільного захисту. За принципом захисної дії діляться на ізолюючі і фільтрувальні.


Ізолюючі засоби захисту шкіри виготовляються з повітронепроникних матеріалів — спеціальної еластичної і морозостійкої прогумованої тканини. Вони можуть бути герметичними і негерметичними. Герметичні засоби захисту закривають усе тіло і захищають від парів і крапель ОР, негерметичні — тільки від крапель ОР. Крім того, вони захищають від РР та БЗ.


До ізолюючих засобів захисту шкіри належать:
- захисний комбінезон (костюм),

 • легкий захисний костюм (Л-1),

 • загальновійськовий захисний комплект (ЗЗК).


Захисний комбінезон складається із зшитих в одне ціле куртки, штанів і капюшона. Захисний костюм відрізняється від комбінезона тим, що ці три частини виготовлені окремо. У комплект захисного комбінезона і костюма входять, крім того, підшоломник, гумові чоботи і гумові рукавиці.
У Великобританії і колишніх колоніальних країнах гумові чоботи називають черевики Веллінгтона або чоботи-Веллінгтон (Wellington boot) в честь першого герцога Веллінгтонського Артура Велеслі, який доручив шевця провести модифікацію армійських ботфортів зразка XVIII століття. Новий зразок взуття вироблявся зі шкіри, і лише в кінці XIX століття, після покупки Хірамом Хатчинсоном у Чарльза Гуд'їра патенту на використання вулканізації, було налагоджено виробництво водонепроникних чобіт.
Захисні комбінезони і костюми випускають трьох розмірів:
1-й — для людей зростом до 165 см,
2-й — від 165 до 172 см;
3-й — вище 172 см.

Легкий захисний костюм Л-1 складається із сорочки з капюшоном, штанів, пошитих разом з панчохами, двопальцевих рукавиць і підшоломника. Його розміри аналогічні розмірам захисного комбінезона (костюма). Л-1 використовується у розвідувальних підрозділах ЦО.

Загальновійськовий захисний комплект (ЗЗК) складається із захисного плаща з капюшоном, захисних панчох і рукавць. Плащі випускаються п'яти розмірів:

1-й — для людей зростом до 165 см,

2-й — від 165 до 170 см,

3-й — від 171 до 175 см,

4-й — від 176 до 180 см,

5-й — вище 180 см.

Підошва захисних панчох має гумову основу. Панчохи надівають поверх звичайного взуття і прикріплюють до ніг хлястиками і шпениками, а до поясного паска — тасьмою. ЗЗК можна носити як накидку та одягати у рукави, як комбінезон.

До фільтрувальних засобів захисту шкіри належить захисний фільтрувальний одяг (ЗФО-58Х що складається з комбінезона особливого покрою, онуч, чоловічої натільної білизни і підшоломника (мал. 307). Крім того, у комплекті є онучі для захисту шкіри на ногах від подразнення. ЗФО-58 застосовується у комплекті з протигазом, гумовими чобітьми і рукавицями.2. Медичні засоби індивідуального захисту.

Медичні засоби індивідуального захисту —призначені для надання першої медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях.
Надзвичайна ситуація (НС) - порушення нормальних умов життя і діяльності людей на об'єктах або територіях, спричинене аварією, катастрофою,епідемією, стихійним лихом , епізоотією, епіфітотією, великою пожежею, застосуванням засобів ураження, що призвели або можуть призвести до людських і матеріальних втрат.
Пе́рша меди́чна допомо́га - комплекс невідкладних медичних заходів, які проводяться людині, що раптово захворіла або постраждала, на місці пригоди та під час її транспортування до медичного закладу.
Це аптечка індивідуальна (АІ-2), індивідуальний протихімічний пакет (ІПП-8) і пакет перев'язувальний індивідуальний.

АІ-2 – призначена для самодопомоги при пораненнях та опіках (знеболювання), профілактики або послаблення ураження РР, БЗ і ОР нервово-паралітичної дії.

Порядок застосування препаратів описано в інструкції до кожної аптечки.

Індивідуальний протихімічний пакет (ІПП-8) - призначений для знезараження краплиннорідких ОР, що потрапили на відкриті ділянки шкіри та одяг. До комплекту входять флакон з дегазувальним розчином і чотири ватно-марлеві тампони (мал. 301). Посуд і тампони запаяні в герметичну оболонку з поліетилену. При використанні ІПП-8 тампони щедро змочують розчином. (Слід пам'ятати, що цей розчин — отруйна рідина, і стежити, щоб не потрапив у очі.) Першим тампоном видаляють із шкірного покриву ОР щипковим рухом, наступна обробка — протирання ураженої ділянки.
Шкі́ра (грец. derma, лат. cutis) - зовнішній покрив тваринного організму, який захищає тіло від широкого спектру зовнішніх впливів, бере участь в диханні, терморегуляції, обмінних і багатьох інших процесах.


Пакет перев'язувальний індивідуальний (ППІ) - призначений для надання допомоги при пораненнях і опіках. Він складається з бинта, двох ватно-марлевих подушечок, шпильки і чохла. В разі потреби пакет відкривають, виймають бинт з двома стерильними подушечками, не торкаючись руками їх внутрішньої поверхні. Подушечку накладають на рану і прибинтовують, кінець закріплюють шпилькою. При наскрізних пораненнях рухому подушечку переміщують по бинту так, щоб закрити вхідний і вихідний отвори рани. Чохол, внутрішня поверхня якого стерильна, використовується для накладання герметичних пов'язок. До кожного пакета додається інструкція з його застосування

Практична робота

Тренування у виконанні нормативів організувати на трьох навчаль­них місцях:№ 1 — виконання нормативу № 1; № 2 — нормативу № 2; № 3 — нормативу № 4.

Навчальні групи — із 8-10 учнів. Один з них призначається старшим і виконує обов'язки викладача: фіксує час виконання нормативу кожним студентом, підбиває підсумок і оцінює дії виконавців. Наприкінці тренувань викладач приймає залік особисто.

Тренування виконання нормативу №1, 2, 3, 4, 5

IV. Закріплення нових знань і умінь.

1. Класифікуйте засоби індивідуального захисту шкіри.

2. Які захис­ні властивості звичайних засобів захисту шкіри вам відомі? Що до них належить?

3. Які ізолюючі засоби захисту шкіри вам відомі? У чому полягає їхнє призначення, склад, правила користування?

4. Як приготувати верхній одяг для захисту від парів і аерозолів ОР?

5. Назвіть складові ЗЗК, Л-1 (бути готовим до виконання нормативів з ОЦЗ).

6. Розкажіть про призначення і комплектацію АІ-2.

7. Опишіть призначення і порядок використання ІПП-8.

8. Що ви знаєте про ППІ і його використання ?

V. Підсумок заняття.

Наголошення темі та % досягнення поставленої меті заняття.Оголо­шення оцінок, особисті зауважен­ня, щодо відповіді учнів та термін усування недоліків.
VI. Домашнє завдання.

Підручник «Захист Вітчизни» §37.


Скачати 56.88 Kb.

 • І. Організаційний момент.
 • II. Актуалізація опорних знань і умінь.
 • За хисний комбінезон
 • Легкий захисний костюм Л-1
 • З агальновійськовий захисний комплект
 • 2. Медичні засоби індивідуального захисту. Медичні засоби індивідуального захисту —призначені для надання першої медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях
 • Пакет перевязувальний індивідуальний (ППІ)
 • Тренування виконання нормативу №1, 2, 3, 4, 5 IV. Закріплення нових знань і умінь.