Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаЗвіт про заходи з профілактики віл міжнародного Альянсу з віл/снід в Україні за фінансування Глобального фонду для боротьби зі снідом, туберкульозом та малярією Жовтень 2009 р. 108/1 Erskineville Rd Newtown 2042 Australia

Звіт про заходи з профілактики віл міжнародного Альянсу з віл/снід в Україні за фінансування Глобального фонду для боротьби зі снідом, туберкульозом та малярією Жовтень 2009 р. 108/1 Erskineville Rd Newtown 2042 Australia
Сторінка1/13
Дата конвертації25.03.2017
Розмір1.92 Mb.
ТипЗвіт
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13Від вузьких ексклюзивних програм до встановлення контролю над епідемією

Оціночний звіт про заходи з профілактики ВІЛ Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні за фінансування Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією
Жовтень 2009 р.


108/1 Erskineville Rd

Newtown 2042 Australia

Тел.: 61 2 9519 1039

Факс: 612 9517 2039

www.aidsprojects.com


Список скорочень

СНІД Синдром набутого імунодефіциту

APMG AIDS Projects Management Group

АРВ Антиретровірусні препарати

Мережа Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ

БФ Благодійний фонд

ГФ Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією

РУЛС Розширення участі людей, які живуть з ВІЛ та СНІДом

ВІЛ Вірус імунодефіциту людини

СІН Споживач(і) ін’єкційних наркотиків

ГНР Групи населення найвищого ризику

МіО Моніторинг та оцінка

АІС Автоматизована система управління інформацією

ПТМ Підтримуюча терапія метадоном

МОЗ Міністерство охорони здоров’я України

МВ Меморандум про взаєморозуміння

ЧСЧ Чоловіки, які практикують секс з чоловіками

НУО Неурядова організація

ПОГШ Програма обміну голок та шприців

ОЗТ Опіоїдна замісна терапія

PDI модель «Втручання силами рівних»

ЛЖВС Людина (люди), які живуть з ВІЛ/СНІДом

ПОГША Програма обміну голок та шприців на базі аптек

ОР Основний реципієнт (грантів ГФСТМ)

ГВК Група вищого керівництва Альянс-Україна

ІПСШ Інфекції, що передаються статевим шляхом

РСБ Робітник секс-бізнесу

ТД Технічна допомога

УІК Унікальний ідентифікаційний код

ЮНЕЙДС Об'єднана Програма ООН з ВІЛ/СНІДу

ВООЗ Всесвітня організація охорони здоров’я
Висловлення подяки

Цей звіт було підготовлено «AIDS Projects Management Group» і написано групою консультантів у складі Дейва Берроуза, Меган Тумат, Лео Белецького, Ерама Манукяна, Пола Гардекра, Рут Біргін та Джулії Гомер, які виконали усі компоненти оцінки за логістичної та перекладацької підтримки з боку Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні.

Компонент (англ. component, нім. Komponente f) - різновид, складова частина чогось.

Автори хотіли б подякувати наступні організації за надання допомоги у підготовці цього документу: Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні, БФ «Інсайт», ВАМ та «Від серця до серця» (Черкаси), «Громадське здоров’я» та «Наше майбутнє» (Кривий Ріг), «Надія» (Запоріжжя), «Молодіжний центр жіночих ініціатив» та «Гавань плюс» (Севастополь), «Надія та порятунок» (Сімферополь);

Докуме́нт - базова теоретична конструкція, яка відноситься до всього, що може бути збережене або представлене, щоб служити як доказ для певної мети.

ЮНОДК, ВООЗ, Міжнародний фонд «Відродження», Всеукраїнська мережа ЛЖВС, та «Ф’ючерз Груп». Автори хотіли б окремо подякувати наступним фахівцям за їхню підтримку: Павлу Смирнову, Андрію Клепікову, Анастасії Бабенко, Ользі Бургай, Олександрі Лахіній, Анастасії Мазуренко, Олені Гончаренко; перекладачам Оксані Матіяш, Дмитру Вознюку, Ярославу Матусану, Борису Скворцову та Ользі Кравченко;

Перекладач, товмач - 1) Проміжна ланка в комунікації, необхідність в якій виникає у випадках, коли коди, якими користуються джерело та адресат, не збігаються. Як мовний посередник перекладач може здійснювати не тільки переклад, а і різні види адаптивного транскодування.

та водієві Сергію Безбердому. Маленька Кемден Тумат була справжнім символом нашого дослідження: вона сприяла командній роботі і допомагала налагодженню контактів з абсолютними незнайомцями.

Пра́ця - цілеспрямована діяльність людей зі створення матеріальних і духовних благ, необхідних для задоволення потреб кожного індивіда і суспільства в цілому.

Виконавче резюме

Здобута інформація та висновки

Головною знахідкою на основі інформації з усіх джерел (як всередині, так і за межами Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні – Альянс-Україна) стало визнання успіху цієї організації у сфері розвитку комплексної та всебічної інфраструктури і кадрових ресурсів НУО для подолання епідемії ВІЛ. Україна – це одна з небагатьох країн у Східній Європі та Центральній Азії, яка вийшла за межі «вузького програмування» - запровадження високоякісних, невеликих проектів для надання послуг групам найвищого ризику, які можуть бути ефективними на місцевому рівні, але практично не впливають на епідемію у національних масштабах.

Ри́зик - поєднання ймовірності та наслідків настання несприятливих подій. Знання ймовірності несприятливої події дозволяє визначити ймовірність сприятливих подій за формулою P + = 1 − P − =1-P_} .Також ризиком часто називають безпосередньо певну подію, здатну принести кому-небудь збиток.

Персонал (від лат. persona - особистість) - колектив працівників або сукупність осіб, що здійснюють трудові функції на основі трудового договору (контракту).

Масштаб, мірило (від нім. Maß - міра, і нім. Stab - палка) - відношення розмірів об'єкта, виконаних без спотворень, до інших номінальних значень. Масштаб це число, що може бути більше 1, якщо розміри об'єкту ненадійні, креслення дрібних деталей) - це називають масштабом збільшення, або менше 1 (плани будинків, топографічні та географічні карти, карти зоряного неба) - масштаб зменшення.

Епіде́мія (від грец. επί - «серед» і грец. δεμος - «народ») або по́шесть - тип захворювання, яке є новим для даної популяції протягом періоду збереження імунної «пам'яті» та поширюється зі швидкістю, що значно перевищує очікувану, засновуючись на попередньому досвіді (тобто, числі нових випадків за одиницю часу).

Центра́льна А́зія - великий регіон Азії, який не має виходу до моря. Попри певну невизначеність його кордонів, виділяються загальні характеристики даного регіону - Центральна Азія історично завжди асоціювалася з кочовими народами та Великим шовковим шляхом.

Східна Європа - політичний та історико-географічний регіон Європи.

Альянс-Україна створив потужну мережу програм, які почали розширювати свої послуги з тим, щоб охоплювати дедалі більшу кількість споживачів ін’єкційних наркотиків (СІН), жінок секс-бізнесу (ЖСБ) та віднедавна – чоловіків, які практикують секс з чоловіками (ЧСЧ). Важливим аспектом цього досягнення є повага та висока оцінка роботи співробітників більшості субреципієнтів (СР) з боку клієнтів.

Чолові́к (множина - чоловіки) - це доросла людина чоловічої статі, однієї з двох статей роду людей (людина іншої статі - жінка). Символ чоловіка - ♂, символ Марса. Немовлята чоловічої статі часто асоціюються у західних культурах з блакитним кольором, у той час як немовлята жіночої статі, - з рожевим.

Спожива́ч - фізична особа, яка купує, замовляє, використовує, або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов'язаних з підприємницькою діяльністю, або виконанням обов'язків найманого працівника.

По́слуги - це дії, результат яких споживається в процесі їх надання. Вони становлять собою діяльність індивіда на користь іншої особи. «Цілеспрямована діяльність, результати якої мають прояв у корисному ефекті».

Кількість - в Арістотелівській логіці друга з 10 категорій (класів, розрядів, які спрощують процес розумового визначення будь-якої речі), побічна обставина матеріальних речей , за допомогою якої вони поширюються в просторі, вимірюються якоюсь математичною нормою і здатні бути поділеними на окремі частини.

Робітники́, також працівники́, трудівники́ - наймані особи, зайняті в безпосередньому виробництві, рідше у сфері послуг; виконавці найнижчої ланки технологічного чи управлінського ланцюга. В правовому суспільстві права й інтереси робітників захищено трудовим правом[Джерело?].


На сьогодні діяльність Альянсу-Україна сприяла створенню або подальшому розвитку тієї великої бази активів, на якій можна будувати повністю розгорнуту національну відповідь на епідемію ВІЛ серед груп найвищого ризику. Оцінка не виявила необхідності у проведенні великомасштабних змін у компоненті профілактики в діяльності Альянсу-Україна за фінансування ГФ.

Необхідність - система зв'язків і відносин, що зумовлює зміну, поступальний рух, розвиток у жорстко визначеному напрямку з жорстко визначеними результатами. Іншими словами, необхідність - це такий зв'язок, що обов'язково призводить до певної події.

Фінансування бізнесу - забезпечення наявним грошовим капіталом для використання в комерційних цілях. Потреби компанії в капіталі можуть бути короткостроковими і довгостроковими. Основні джерела короткострокового і довгострокового капіталу можуть бути підрозділені на внутрішні і зовнішні.

Подальші кроки – як це описано в рекомендаціях – покликані вдосконалити практичну роботу для максимізації дієвості використання активів для контролю над епідемією та у кінцевому результаті – знизити поширеність ВІЛ-інфекції в Україні через надання відповідних послуг відповідним людям у відповідний час.

Користува́ння - добування з речей їхніх корисних властивостей (наприклад, збирати врожай, вживати продукти харчування, носити одяг і взуття). Одна з трьох класичних правомочностей власника (нарівні з володінням і розпорядженням).

Результат, пі́дсумок, (заст. ску́ток, вислід) - кінцевий наслідок послідовності дій. Можливі результати містять перевагу, незручність, вигоду, збитки, цінність і перемогу. Результат є етапом діяльності, коли визначено наявність переходу якості в кількість і кількості в якість.


В усіх відвіданих нами ділянках масштаби та обсяги послуг для ключових цільових груп за останні сім років суттєво розширилися, що в деяких місцях дозволило досягти високих показників охоплення, особливо СІН та РСБ. Були успішно випробувані такі нові методології, як програми обміну голок та шприців на базі аптек (ПОГША), вторинний обмін та «втручання силами рівних» (PDI). Ці втручання дозволили суттєво наростити потенціал СР щодо охоплення нових клієнтів та перерозподілу коштів для задоволення потреб клієнтів-СІН щодо неін’єкційного інструментарію.

Охо́плення - це вид маневру який здійснюється у тактичній і вогневій взаємодії з військами, що діють з фронту. З'єднання, військові частини та підрозділи, які здійснюють охоплення, підтримуються з фронту вогневими засобами, що знаходяться у розпорядженні командувача (командира).

Методологія (грец.- μεθοδολογία - вчення про метод) - сукупність прийомів дослідження, що застосовуються в науці; вчення про методи пізнання та перетворення дійсності. Основу методології складає мислення та світогляд, як операційне середовище самодисципліни та роботи з інформацією, моделями, алгоритмами.

Задово́лення - позитивно забарвлена емоція, що супроводжує вдоволення однієї або кількох потреб. Антонімом задоволення є страждання й біль. Поняття задоволення в філософії Епікура ототожнене зі щастям.

Також варто відзначити, що методологія PDI виявилася успішною у залученні нових клієнтів з числа жінок-СІН – зокрема, у Черкасах на 20%. Тренінги для фармацевтів та працівників аптек, а також їхня участь у програмах ПОГША сприяють суттєвому збільшенню кадрових ресурсів для поширення інструментарію для ін’єкцій, презервативів та освітніх матеріалів, особливо у дні та часи, коли аутріч та інші програми не працюють.

Тре́нінг (англ. training) - це запланований процес модифікації (зміни) відношення, знання чи поведінкових навичок того, хто навчається, через набуття навчального досвіду з тим, щоб досягти ефективного виконання в одному виді діяльності або в певній галузі.

Презервати́в (фр. préservatif, від давньолат. praeservo - оберігаю), також кондом (англ. condom) - засіб чоловічої контрацепції бар'єрного типу. Є непроникним для сперми чохлом, який надягається на ерегований статевий член.

Програма (фр. programme письмове оголошення, порядок денний, від грец. prógramma вказівка) - заздалегідь затверджена (визначена) дія.

Матеріа́л - речовина, або суміш речовин, первинний предмет праці, який використовують для виготовлення виробу (основний матеріал), або які сприяють якимось діям. У останньому випадку уточнюють, що це допоміжний, чи витратний матеріал.

Фармаце́втика - частина фармації, пов'язана безпосередньо з проблемами виробничо-технологічних процесів.


Іншим успіхом стало залучення представників ГНР до тестування на ВІЛ, особливо через розширення застосування мобільних клінік. Передумовою для успіху мобільних клінік стало наближення медичних послуг до тих клієнтів, які ніколи не зверталися за такими послугами, або робили це вкрай неохоче. Крім того, програми Альянс-Україна успішно залучають лікарів (особливо інфекціоністів, наркологів, дерматовенерологів та гінекологів) та медичних сестер до роботи у мобільних клініках та на інших ділянках, якими повністю чи частково управляють НУО.

Лікар-інфекціоніст - лікар, що займається діагностикою, лікуванням, профілактикою інфекційних захворювань.

Гінекологія (від грец. γυναίκα - «жінка» і λόγος - «вивчення») - галузь медицини, що вивчає захворювання, характернi лише для жіночого організму, i насамперед, захворювання жiночої репродуктивної системи.

Меди́чна сестра́ (медсестра́, також сестра-жалібниця) а також медичний брат (медбрат) - особа з середньою медичною освітою, котра працює у області сестринської справи, під керівництвом лікаря або фельдшера.

Ці заходи не тільки сприяли кращому доступу представників груп найвищого ризику до необхідних медичних послуг, але й започаткували процес зміни ставлень та практик медичного персоналу у роботі з такими клієнтами на місцевому рівні у багатьох регіонах України. На основі різних державних структур та агенцій СР, які працюють з ГНР в Україні, почала формуватися мережа послуг. Той факт, що низка СР налагодили міцні робочі стосунки з міськими та обласними органами влади – це успіх, вагомість якого тільки зростатиме з огляду на довгострокову сталість програм.
Київський офіс Альянсу-Україна має належну інфраструктуру для проведення моніторингу та надання технічної допомоги субреципієнтам у регіонах.

Практика (грец. πράξις «діяльність») - доцільна і цілеспрямована діяльність, яку суб'єкт здійснює для досягнення певної мети. Практика має суспільно-історичний характер і залежить від рівня розвитку суспільства, його структури.

Те́хніка (від грец. techne - мистецтво, майстерність) - сукупність засобів, створених людством для обслуговування своїх потреб виробничого і невиробничого характеру. У техніці матеріалізовані знання і виробничий досвід, накопичені людством у процесі розвитку суспільного виробництва.

Інфраструкту́ра (від лат. infra - «нижче», «під» та лат. structura - «будівля», «розташування») - сукупність споруд, будівель, систем і служб, необхідних для функціонування галузей матеріального виробництва та забезпечення умов життєдіяльності суспільства.

Система «Syrex» стала важливим доповненням до механізмів моніторингу та оцінки (МіО), що працюють в Україні.

Механі́зм (грец. μηχανή mechané - машина) - система тіл, що призначена для перетворення руху одного або декількох тіл у потрібний рух інших тіл. Механізм складає основу більшості машин і застосовується в різноманітних технічних об'єктах.

Після деяких модифікацій вона стане безцінним інструментом для документування та вимірювання прогресу у розширенні програми.

Вимі́рювання - пізнавальний процес визначення числового значення вимірюваної величини, а також дія, спрямована на знаходження значення фізичної величини дослідним шляхом, порівнюючи її з одиницею вимірювання за допомогою засобів вимірювальної техніки.

Документа́ція - сукупність офіційно визнаних, взаємопов'язаних та складених у визначеній формі документів, які містять передбачувану інформацію про виріб, процес або діяльність даного підприємства. Відповідно до області застосування Документа́цій поділяється на бухгалтерську, конструкторську, нормативну, технічну, товарну, тощо.

Мод (скор. від «модифікація», моддинґ ігор) - доповнення до відеогри, написане, як правило, сторонніми розробниками або любителями за допомогою SDK, який додається до гри або спеціальних, розроблених для модифікації любительських програм.

Інструме́нт (лат. instrumentum - знаряддя) - технологічне оснащення (знаряддя або пристрій), які в процесі праці безпосередньо стикаються з предметом праці з метою зміни чи контролю його форми, стану, властивостей тощо.


Рекомендації

Для того, щоб ефективно скористатися цими здобутками, пропонуємо низку рекомендацій у виді заходів для підвищення ефективності та дієвості Альянсу-Україна у наданні допомоги субреципієнтам (СР) для досягнення належного масштабу високоякісних послуг належної широти з метою задоволення найважливіших потреб груп населення найвищого ризику (ГНР) у сфері профілактики ВІЛ в Україні:
 1. Вжити заходів для повного включення досвіду, здобутого у ході досліджень, в усі програми, що їх фінансує Альянс-Україна.

  Підвищення (елевація) - кутова висота об'єкта спостереження (земного предмета, літального апарату, небесного світила тощо) над істинним горизонтом. Підвищення спільно з азимутом служить для визначення напрямку на об'єкт. 2. Створити спільне підприємство з Всеукраїнською мережею ЛЖВС (Мережа) для забезпечення континууму профілактики та догляду для ВІЛ-позитивних активних СІН, РКС та ЧСЧ.

  Дослі́дження, до́сліди - (широко розуміючи) пошук нових знань або систематичне розслідування з метою встановлення фактів; (вузько розуміючи) науковий метод (процес) вивчення чого-небудь.

  Спільні підприємства - підприємства, що базуються на спільному капіталі суб'єктів господарської діяльності України або іноземних суб'єктів господарської діяльності, на спільному управлінні та на спільному розподілі результатів та ризиків. 3. Заохочувати СР до картування усіх послуг у місті/містечку, де вони працюють.

 4. Зважаючи на успіхи мобільних клінік в охопленні ГНР консультуванням, тестуванням та медичними послугами, розширювати вплив мережі мобільних клінік для охоплення усіх «гарячих точок» в Україні.

 5. Змінити концепцію діяльності громадських центрів, перетворивши їх на місця, де СІН, РСБ та ЧСЧ можуть вільно і спокійно контактувати одне з одним та з постачальниками медичних та інших послуг.

  Постачальник або вендор (англ. Vendor) - будь-яка юридична (організація, підприємство, установа) або фізична особа, що поставляють товари або послуги замовникам. Постачальник здійснює підприємницьку діяльність відповідно до умов укладеного договору поставки, який є одним з видів договору купівлі-продажу.

  Конце́пція (лат. conceptio - розуміння) - система поглядів, те або інше розуміння явищ і процесів; єдиний, визначальний задум.

  Громада (лат. politia політія - община) - форма соціальної (колективної) організації людей, місцева спільнота, місцева організація та частина суспільства; характерна майже для всіх народів. Іноді - натовп дружніх людей. 6. Продовжувати перетворювати і мобільні клініки, і громадські центри на пункти «єдиного вікна», де представники ГНР зможуть отримувати максимально можливе розмаїття товарів і послуг.

 7. Зважаючи на надзвичайно велику чисельність ВІЛ-позитивних клієнтів, які наразі користуються послугами СР, необхідно запровадити комплексну програму позитивної профілактики в усіх сферах значної поширеності ВІЛ серед щонайменше однієї групи ГНР.

  Ліка́рня - лікувально-профілактична установа, яка надає населенню стаціонарну кваліфіковану і спеціалізовану медичну допомогу.

  Представни́цтво 1 - правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана, або має право, вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє. Не є представником особа, яка хоч і діє в чужих інтересах, але від власного імені, а також особа, уповноважена на ведення переговорів щодо можливих у майбутньому правочинів.

  Чисельність - одна з ключових характеристик популяцій, їхня емерджентна властивість, показник рясноти популяції певного виду організмів (або групи видів) у певному оселищі, угрупованні, біотопі або екосистемі. 8. Вийти за межі груп здебільшого ВІЛ-позитивного населення, що їх наразі обслуговують усі відвідані нами програми СР. Послуги з профілактики ВІЛ повинні охоплювати набагато більші групи, представники яких наражаються на підвищений ризик інфікування на ВІЛ і поки що є ВІЛ-негативними.

 9. Змінити посадові інструкції, розподіл завдань та порядки звітності у Департаменті регіональних програм київського офісу Альянсу-Україна відповідно до пропозицій, наданих у цьому звіті.

 10. Провести випробування мінімального набору послуг для жінок-споживачів ін’єкційних наркотиків.

 11. необхідно проводити моніторинг якості усіх послуг за допомогою систематичного збору, аналізу та тлумачення даних клієнтського задоволення з використанням «фокус-груп», опитувань і інших методів, наприклад, «життєвих історій» та шляхів клієнта.

  Задача - проблемна ситуація з чітко визначеною метою, яку необхідно досягти; в більш вузькому сенсі задачею називають також цю саму мету, що дана в рамках проблемної ситуації, тобто те, що необхідно виконати.

  Тестування застосовується для визначення відповідності предмета випробування заданим специфікаціям. До завдань тестування не належить визначення причин невідповідності заданим вимогам (специфікаціям). Тестування - один з розділів діагностики.

  Опи́тування, о́пит - це метод збору соціологічної інформації про досліджуваний об'єкт під час безпосереднього (усне опитування, інтерв'ю) або опосередкованого (письмове опитування, анкетування) спілкування того хто опитує з респондентом.

  Департа́мент (від фр. departement, фр. departir "розділяти") - в деяких країнах це є назва відомства міністерства (наприклад, державний Департамент США). Або адміністративно-територіальна одиниця Франції та деяких інших країн.

  По́пит і пропози́ція (правильно українською: попит і пропонування) - економічна модель, що описує процес ціноутворення на ринку. Ця модель вводить поняття попиту та пропозиції як універсальні характеристики ринку та доводить, що, за умовами певних припущень, ці характеристики урівноважуються та приводять до встановлення певної ціни на даний товар.

  Систематика (від грец. συστηματικός - впорядкований, що відноситься до системи) - приведення в систему, а також системна класифікація предмету вивчення. Часто систематика є допоміжною дисципліною, яка допомагає впорядковувати об'єкти, які вивчає дана наука; наприклад, мовна систематика. 12. Продовжувати трансформацію бази даних «Syrex» з системи з донорською підтримкою до системи, що підтримуватиметься самими користувачами, включаючи реалізацію уже запланованих змін (можливості для формування мереж, розширені варіанти звітності), підвищення гнучкості системи та розширення її функціональності відповідно до індивідуальних вимог СР щодо планування та управління.

  Кори́стува́ч - той, хто користується чим-небудь - майном, землею, комп'ютером тощо. 13. Сприяти кращому розумінню, розширювати та пропагувати (всередині та зовні) роль Альянсу-Україна (разом з Всеукраїнською мережею ЛЖВС) у підтримці послуг охорони здоров’я, що їх надають державні структури, для ефективного залучення та утримання представників груп найвищого ризику у системі надання належних медичних послуг.

  Пропага́нда (лат. propaganda дослівно - «яка підлягає поширенню (віра)», від лат. propago - «поширюю») - форма комунікації, спрямована на поширення фактів, аргументів, чуток та інших відомостей для впливу на суспільну думку на користь певної спільної справи чи громадської позиції. 14. Створити національну робочу групу клініцистів, які працюють з СР, для розробки стандартизованих інструментів для підтвердження рішень/результатів мобільного тестування та лікування ВІЛ та ІПСШ (наприклад, контрольних списків) для підвищення якості догляду та розширення масштабів медичних аутріч-послуг.

  Стриманість або утримання (грец. егкратеіа, англ. self-control, abstinence, chastity) - моральна якість та чеснота, вважається невідступним та свідомим пануванням розуму над пристрастями й іншими недобрими поривами.

  Терап́ія (синонім: лікування) - процес, бажаною (але не завжди досяжною) метою якого є полегшення, зняття чи усунення симптомів (компенсація, купірування) і проявів того чи іншого захворювання, патологічного стану чи іншого порушення життєдіяльності, нормалізація порушених процесів життєдіяльності і одужання, відновлення здоров'я (санація). 15. Аналогічним чином, створити національну мережу правників, які працюють у сфері кримінального правосуддя в рамках програм за фінансування Альянсу-Україна, з метою розробки керівних принципів їхньої діяльності та зміцнення їх ролі у якості адвокатів зменшення шкоди на місцевому та національному рівнях.

Загальна інформація

Епідемія СНІДу в Україні є найбільшою серед усіх країн Європи та Центральної Азії: за деякими оцінками, її поширеність серед дорослого населення становить 1,46%.

Доро́слий - людина, яка досягла певного віку, та у відношенні до якої є підстави вважати, що вона має тілесну та ментальну зрілість. Доросла особа має ті необхідні знання та вміння, які дозволяють їй приймати рішення, важливі на її життєвому шляху.

Юри́ст (правник) - фахівець, який має професійні правові знання у галузі юридичних наук, законодавства і практики його застосування.

Принцип (лат. principium - начало, основа) - це твердження, яке сприймається як головне, важливе, суттєве, неодмінне або, принаймні, бажане. У повсякденному житті принципами називають внутрішні переконання людини, ті практичні, моральні та теоретичні засади, якими вона керується в житті, в різних сферах діяльності.

Адвока́т (від лат. advocates - прикликаний від лат. advoco - запрошую) - юрист, що надає професійну правову допомогу громадянам та юридичним особам шляхом реалізації права в їх інтересах.

Європа є однією з частин світу, що обіймає частину материка Євразія. Площа Європи становить понад 10,5 млн км², населення - близько 730 млн осіб.

Масштаби епідемії ВІЛ невпинно зростають – починаючи з 1999 року кількість нових випадків інфікування ВІЛ збільшується з року в рік. На сьогодні люди, які живуть з ВІЛ, були зареєстровані в усіх 27 адміністративних регіонах України, однак між динамікою розвитку епідемії в різних регіонах та всередині окремих регіонів існують значні відмінності. Найвищі показники поширеності ВІЛ були зафіксовані у південно-східній Україні.

Південно-Східна Україна - Історична частина України, являє собою переважно степові землі, освоєні українцями, в основному, у XVI - ХІХ століттях. Охоплює східну і південну частини країни.

В останні роки кількість нових випадків ВІЛ швидко зростає й у центральних, північних та західних областях країни.

Пі́вніч - сторона світу та одна з чотирьох головних точок горизонту. У західній культурі є найважливішою стороною світу: через північ, у той чи інший спосіб, визначаються всі інші. На мапах будь-якої місцевості півночі відповідає верхня частина, якщо явно не вказано інше, або якщо орієнтири на місцевості вважаються практичнішими, ніж позначення сторін світу.

Епідемія ВІЛ в Україні залишається сконцентрованою у групах населення найвищого ризику, а саме серед споживачів ін’єкційних наркотиків (СІН), жінок та чоловіків, які продають секс-послуги (яких називають робітниками секс-бізнесу, або РСБ), чоловіків, які практикують секс з чоловіками (ЧСЧ) та їхніх статевих партнерів. Особи, які перебувають у місцях позбавлення волі, також наражаються на підвищений ризик інфікування, як через спільне користування ін’єкційним інструментарієм, так і через незахищені статеві контакти. За офіційними даними 2007 року щодо найпоширеніших шляхів передачі ВІЛ, 40% нових випадків ВІЛ були пов’язані зі споживанням наркотиків ін’єкційним шляхом, 38,4% є результатом передачі інфекції статевим шляхом, а ще 19,4% були пов’язані з вертикальною передачею ВІЛ1.
Впродовж останніх 5 років в Україні були мобілізовані значні фінансові та інституційні ресурси з метою пом’якшення негативних наслідків епідемії, сповільнення поширення ВІЛ та зниження рівнів захворюваності і смертності через СНІД. Національну протидію ВІЛ/СНІДу підтримували численні національні та міжнародні структури, включаючи уряд України, двосторонні та багатосторонні партнери, і найбільше – Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією (тут і надалі – Глобальний фонд).

Мобіліза́ція- комплекс заходів, спрямованих на переведення державної інфраструктури та військових сил країни у військовий стан у зв'язку з надзвичайними умовами всередині країни або ж за її межами. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Причи́нність, також причи́нно-наслідко́вий зв’язо́к, причи́новість, причи́ново-наслідко́вий зв’язо́к, кауза́льність - (неформально, нестрого розуміючи) зв’язок між подією А («причиною») й іншою подією Б («наслідком»), яка необхідно настає за першою чи витікає з неї.

Націона́льність - приналежність особи до нації, держави або народу. Поняття «національність» може мати різноманітні значення: юридично-правове, політичне, етнологічне, культурологічне, повсякденно-побутове тощо.

Смерть - припинення життєдіяльності організму. У теплокровних тварин і людини смерть пов'язана насамперед із припиненням дихання і кровообігу. У медицині вивченням смерті займається наука танатологія.

Кабіне́т Міні́стрів Украї́ни - вищий орган у системі органів виконавчої влади України. Кабінет Міністрів України відповідальний перед Президентом України та Верховною Радою України, підконтрольний і підзвітний Верховній Раді України у межах, передбачених Конституцією України.

Впровадження першого п’ятирічного гранту Глобального фонду завершується у березні 2009 року (включаючи 6-місячне продовження без додаткового фінансування) – тут і надалі «грант в рамках раунду 1». В центрі уваги цього гранту стало забезпечення надання АРВ-терапії для лікування ВІЛ-інфекції та СНІДу. У серпні 2007 року Глобальний фонд надав Україні іще один п’ятирічний грант «Підтримка профілактики ВІЛ та СНІД, лікування та догляд для найуразливіших верств населення в Україні», головним спрямуванням якого є профілактика серед найуразливіших груп населення (тут і надалі – «грант в рамках раунду 6»). Перший етап реалізації цього гранту завершується у липні 2009 року.

1 Відповідно до українського законодавства, офіційні дані щодо передачі ВІЛ від матері до дитини включають в себе усіх дітей, які народилися у ВІЛ-позитивних жінок (визначаються на основі позитивного аналізу на антитіла).

Дити́нство - життєвий відрізок між народженням і підлітковим віком, який починається з настанням статевого дозрівання (пубертатний період).

Народження - з точки зору фізіології, це процес, характерний для живородних тварин (в тому числі людини), в результаті якого потомство виходить з тіла його матері та починає окреме від неї існування. В такому ж сенсі термін «народження» інколи використовується і для яйцеживородних, але не для яйцекладиних тварин.

Зако́нода́вство Украї́ни - сукупність чинних в Україні нормативно-правових актів.

В той час, як первинні аналізи серед новонароджених дійсно можуть дати позитивні результати на антитіла до ВІЛ, подальше тестування підтверджує, що більшість таких дітей – неінфіковані.

Ана́ліз (від грец. αναλυσις - «розклад») - розчленування предмету пізнання, абстрагування його окремих сторін чи аспектів. Метод дослідження, який вивчає предмет, уявно чи реально розчленовуючи його на складові елементи, як-от частини об'єкта, його ознаки, властивості, відношення, відтак розглядає кожен з виділених елементів окремо в межах єдиного цілого; протилежний метод - синтез.

Більшість - велика частина чого-небудь, або кількісне переважання прихильників якоїсь ідеї чи рішення над їхніми противниками. Вважається найпершою засадою демократичного способу прийняття спільних рішень, головною й необхідною умовою обрання кандидата на виборну посаду.

Це призводить до завищених цифр у сукупній кількості осіб з виявленим ВІЛ і до завищення відсотку осіб, інфікованих в результатів вертикальної передачі ВІЛ.

Волонте́рство, або волонте́рська дія́льність (від фр. volontaire (доброволець) → лат. voluntarius → лат. voluntas (вільне волевиявлення) → лат. volō (бажання, намір)) - добровільна безкорисна суспільно корисна діяльність.

Вважається, що реальний відсоток випадків, пов’язаних з передачею ВІЛ від матері до дитини, є набагато нижчим.

Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні (Альянс-Україна) розпочав свою роботу в країні у 2000 році, адмініструючи велику програму з протидії ВІДЛ/СНІДу за фінансування АМР США. У березні 2004 року Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД став

розпорядником гранту в рамках раунду 1, що його надав Україні Глобальний фонд для подолання епідемії ВІЛ/СНІДу. З початку 2005 року Альянс-Україна виступає провідною організацією у консорціумі, що реалізовує проект «САНРАЙЗ» за фінансової підтримки АМР США.

Консóрціуми - тимчасові статутні об'єднання промислового і банківського капіталу для досягнення спільної мети (спільне розміщення позики або здійснення єдиного промислового проекту).


2007 року Альянс-Україна став одним з основних реципієнтів гранту раунду 6 Глобального фонду. На нього була покладена повна відповідальність за впровадження компоненту комплексної цільової профілактики; часткова відповідальність за компонент щодо створення сприятливого середовища; та основна відповідальність за компонент моніторингу та оцінки як самої програми, так і національної відповіді на епідемію ВІЛ/СНІДу. Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ (Мережа) у якості другого основного реципієнта гранту відповідає за реалізацію компонентів лікування, догляду та підтримки; Мережа також несе основну відповідальність за створення сприятливого середовища та впроваджує програмний моніторинг і оцінку своєї діяльності.
Хоча епідеміологічна ситуація залишається доволі важкою, починаючи з 2007 року можна спостерігати певні ознаки стабілізації епідемії ВІЛ у середовищі споживачів ін’єкційних наркотиків.

Спостере́ження (англ. observation, рос. наблюдение) - метод наукового дослідження, що полягає в активному (систематичному, цілеспрямованому, планомірному) та навмисному сприйнятті об'єкта, в ході якого здобувається знання про зовнішні сторони, властивості й відносини досліджуваного об'єкта.

Стабілізація (англ. stabilization, нім. Stabilisierung f) - зміцнення, набування стійкості, незмінності, сталості. Стабілізація системи - зміна динамічних властивостей системи, спрямована на підвищення її стійкості, інтенсифікацію затухання перехідного процесу, зменшення впливу зовнішніх збурень.

Тріангульовані дані з різних джерел вказують на зниження поширеності ВІЛ, що підтверджується підвищенням показників охоплення та рівня якості послуг зі зменшення шкоди – більшість з них підтримуються програмами Глобального фонду:

 • Зменшилась кількість нових випадків інфікування ВІЛ серед СІН: після десятирічної тенденції постійного зростання, кількість офіційно зареєстрованих нових випадків інфікування ВІЛ серед СІН дещо зменшилася у 2007, а потім – і у 2008 році (з 7127 нових випадків у 2006 році до 7084 – у 2007 та до 7009 – у 2008 році).

  Тенденція і тенденційність (від лат. tendo - направляю, прагну) - можливість тих чи інших подій розвиватися в даному напрямку.

  Впродовж цих періодів абсолютна кількість тестувань на ВІЛ серед СІН продовжувала зростати.

 • Знижується медіанний показник поширеності ВІЛ серед недавніх СІН у восьми найбільших містах України: Дані дозорного епіднагляду вказують на те, що середній показник поширеності ВІЛ серед СІН з коротким досвідом вживання ін’єкційних наркотиків (менше 2 років) у восьми великих містах постійно знижувався в останні роки: 29,9% в 2004, 17,7% в 2006, та 11,2% в 2008 році;

  Місто в Україні - статус адміністративно-територіальної одиниці України, населений пункт зі статусом місто, що знаходиться на території України і підпорядковується органам місцевої державної влади України. • Знижуються рівні ризикованої поведінки СІН: Дані поведінкових обслідувань вказують, що рівень безпечного ін’єкційного споживання наркотиків продовжує зростати: відсоток СІН, які підтвердили використання стерильного ін’єкційного інструментарію під час останнього вживання наркотиків, склав 79,9% в 2006, 82,7% в 2007, та 86,3% в 2008 році.

  Безпе́ка - це такі умови, в яких перебуває складна система, коли дія зовнішніх факторитетів і внутрішніх чинників не призводить до процесів, що вважаються негативними по відношенню до даної складної системи у відповідності до наявних, на даному етапі, потреб, знань та уявлень. • Якщо пов’язувати ці дані з підвищенням показників охоплення програм, то це підтверджує висновки про те, що програми ГФ мають значний та постійний вплив на зниження захворюваності на ВІЛ серед СІН в Україні.

В середині 2009 року Альянс-Україна оголосив конкурс серед компаній з відповідною професійною кваліфікацією на проведення оцінки діяльності організації на даний момент відповідно до Завдання 1 програми Глобального фонду: «Забезпечити належний доступ до інтегрованих послуг з профілактики, лікування, догляду та підтримки для найуразливіших груп населення».

Кваліфіка́ція (від англ. Quality - якість) - це: наявність підготовки, професійних знань, навичок та досвіду, які дають можливість особі належним чином проводити певні дії; рівень підготовленості, майстерності, ступінь готовності до виконання праці за визначеною спеціальністю чи посадою, що визначається розрядом, класом чи іншими атестаційними категоріями.

Профе́сія (фах) - відокремлений («окреслений») у рамках суспільного поділу праці комплекс дій та відповідних знань, що вимагає відповідної освіти.

Підходи та методи роботи у сфері профілактики ВІЛ серед уразливих груп населення, що їх застосовував Альянс в рамках цього компоненту, включають в себе великий набір заходів, спрямованих на маргіналізовані групи, а саме на споживачів ін’єкційних наркотиків (СІН), жінок секс-бізнесу (ЖСБ), чоловіків, які практикують секс з чоловіками (ЧСЧ) та на ув’язнених.

Маргіна́л (від лат. margo - край, межа, кордон) - суспільний індивід - людина, що перебуває на краю, на межі різних систем - культур, соціальних цінностей, і яка зазнає їхнього суперечливого впливу. В індивідуальному плані - це особа, що має групову приналежність без групової ідентифікації.

Вимоги до оцінки включали в себе відповідність до належних практик розробки оцінки з використанням різноманітних технологій, зокрема, тріангуляції, вивчення літературних джерел, кабінетного аналізу, інтерв’ювання, опитування, «фокус-груп» та досліджень на місцях. Особлива увага має приділятися таким чинникам, як відповідність, ефективність, дієвість, вплив та сталість; оцінка повинна відповідати міжнародним етичним стандартам проведення незалежних оцінок.

  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13 • Жовтень 2009 р.