Первая страница
Наша команда
Контакты
О нас

    Головна сторінкаЗвукові карти Рис1 До винаходу

Скачати 29.25 Kb.

Звукові карти Рис1 До винаходу
Скачати 29.25 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації28.05.2017
Розмір29.25 Kb.
  1   2


Звукові карти

Рис1 До винаходу звукової карти (інші назви – звукова плата, аудіоплата, аудіокарта, звуковий контролер, аудіоконтролер), комп’ютер міг видавати лише один звук – писк (точніше, зумерний або пищиковий сигнал). Хоча комп’ютер міг змінювати частоту і тривалість звукового сигналу, він не міг змінювати гучність або створювати інші звуки.

Спочатку сигнал відігравав роль нагадування чи попередження. Згодом розробники почали створювати музику для перших комп’ютерних ігор, в якій використовували сигнали різної тонової висоти та тривалості. Однак це мало нагадувало справжню музику.

На щастя, звукові можливості комп’ютерів суттєво збільшилися у 1980-х роках, коли кілька виробників випустили карти розширення, призначені для керування звуком. Сучасний комп’ютер зі звуковою картою може набагато більше, ніж колишні “пищики”.

Звукова́ пла́та (також звукова карта, аудіоплата, аудіокарта, звуковий контролер, аудіоконтролер) (англ. sound card) - електротехнічний пристрій, що дозволяє працювати зі звуком на комп'ютері (виводити на акустичні системи та записувати в комп'ютер).
Він здатен створювати тривимірне аудіо для ігор чи об’ємний звук при відтворенні відеодисків. Він також може захоплювати та записувати звук із зовнішніх джерел.Аналогові та цифрові сигнали

Звуки і комп’ютерні дані суттєво відрізняються.
Цифровий сигнал Цифрови́й сигна́л - дискретний сигнал з певним значенням інформативного параметра, яке визначається у цифровій формі. Цифрові сигнали є цифровим зображенням дискретного сигналу, який часто видобувається шляхом квантування аналогового сигналу.
Звуки
 аналогові – вони складаються з хвиль, які поширюються у речовині. Люди чують звуки, коли ці хвилі змушують вібрувати їхні барабанні перетинки.
Барабанна перетинка( membrana tympani ) - сполучнотканинна пластинка овальної форми ( 11×9 мм ), товщиною 0,1 мм, що відділяє просвіт зовнішнього слухового проходу від барабанної порожнини. В живої людини вона блискуча і напівпрозора, у трупа сірого кольору.


Рис3.Звук складається з хвиль, які поширюються у середовищі, такому як повітря чи вода.

Натомість комп’ютери обмінюються інформацією в цифровому вигляді за допомогою електричних імпульсів, які відповідають логічним нулю чи одиниці (0 чи 1). Як і відеокарта, звукова карта перетворює цифрову інформацію комп’ютера на аналогову інформацію довколишнього світу, і навпаки.

Рис2 Звукова карта є перетворювачем між звуковими хвилями та двійковими кодами.

Найпростіша звукова карта – це друкована плата, що містить чотири основні компоненти для перетворення цифрової та аналогової інформації:

•   Аналого-цифровий перетворювач (АЦП);
•   Цифро-аналоговий перетворювач (ЦАП);
•   Рознім інтерфейсу ISA (застарілий), PCI чи PCI Express(найсучасніший) для під’єднання карти до материнської плати (МП);

Друкована плата Друко́вана пла́та, ДП (англ. Printed circuit board, PCB) - пластина, виконана з діелектрика (склотекстоліт, текстоліт, гетинакс, ситал тощо), на якій або/і всередині якої сформований хоча б один шар з провідними доріжками.
Материнська плата Матери́нська пла́та, систе́мна пла́та, ба́зова пла́та (англ. motherboard), відома також як головна плата (mainboard) - плата, на якій містяться основні компоненти комп'ютера, що забезпечують логіку. Плата є основою не лише персонального комп'ютера, а також смартфонів, гральних консолей.

•   Входові і виходові з’єднання для мікрофона та звукових колонок.

Замість окремих АЦП і ЦАП, деякі звукові карти використовують мікросхему кодера/декодера, яка виконує обидві функції і називається кодеком (утворено сполученням слів КОдер-ДЕКодер).Рис4 Звукова карта з інтерфейсом PCI

X-FI
Однією з останніх розробок у царині звукових карт є технологія X-FI (скорочення від “Xtreme Fidelity”, дослівно – “надзвичайна точність”), втілена у модельному ряді Sound Blaster X-Fi відомого виробника звукових карт Creative.
Головні особливості:
  Архітектура активних режимів (Active Modal Architecture), яка дозволяє користувачу вибирати один з трьох режимів роботи карти: ігровий, відпочинковий чи створення музики, що оптимізовує її обчислювальну потужність для виконання конкретної задачі;
  Новітній процесор цифрової обробки сигналів(англ.
Цифрова обробка сигналів (ЦОС - англ. digital signal processing, DSP) - перетворення сигналів, представлених у цифровій формі.
digital signal processor, DSP), що містить 51 мільйон транзисторів;
  Кілька апаратно-програмних обробників, кожен з яких виконує певні операції зі звуком;
  24-бітова технологія Crystallizer(“Кристалізатор”), яка покликана протидіяти певним втратам якості звуку, що виникають у процесі 16-бітового записування аудіодисків.
Докладніше про X-FI можна почитати у статтях з сайтів ExtremeTech та iXBT.
  1   2


Скачати 29.25 Kb.

  • Аналогові та цифрові сигнали